Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
20CBR12    47

Tak mam jedną dzialke wlasnie taką paza tym że gleba jest brązowo-czerwona to jak każda inna ja dieje tam kukurydzę owies i żyto plon zadowalający jak na V klase...

losktos    118

ja badan gleby nie robie ale pasuje kiedys zrobic. na jesien od dwoch trzech lat pod pszenice nie daje fosforow i potasow jedynie wapno w granulacie i plony z ostatnich dwoch lat 7 do 8 ton z ha przy około 140 kg N z tym że pod wiosenne uprawy ( gryka, łubin) daje fosforowe, potasowe i robie cały czas zmianowanie

robiłeś bilans składników? Za parę lat może się okazać że zubożyłeś glebę i takie plony jakie zbierasz teraz będą już tak łatwe do uzyskania.

Radze zrobić próby glebowe, koszt niewielki. Sam przerabiam podobną sytuacje

Wiadomość z agroFakt.pl

andrzej1988    101

kilka lat temu sypałem tylko fosfory i potasy, azotu mało co bo siałem gryke wiec najwidoczniej jesli mam takie plony to te składniki musza tam byc. nawet teraz pod łubin daje fosforowe potasowe z wiosny a na jesien juz nie daje pod pszenice jedynie wapno i tak na przemian. Po zniwach w 2016 roku trzeba bedzie zrobic to podstawowe badanie gleby na fofor, potas i PH gleby i zobaczyc co tam sie kryje, bo z tego co widze to jeszcze nie jest zle ale mam to na mysli zeby jednak uzupełnic ziemie w fosfor i potas nawet przed siewem pszenicy nie tylko tam gdzie bedzie łubin czy soja.

daro189    11

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

napaleniec93    13

Panowie 200kg saletry amonowej czy kedzierzynskiej na pierwsza dawke jesli zboże jest słabo rozkrzewione? I czy na 2 dawke dać 150kg saletrzaku czy mocznika?. Ziemie lekkie.

koczas    53

Ta z Kędzierzyna ma 32N (a z Włocławka czy Puław 34 N) oraz  jest po prostu z tego co widziałem grubsza, więc wolniej się rozpuści-jednak wczesną wiosną nie będzie to kolosalna różnica, pewnie kilka godzin mimo że lata coraz suchsze.  Na drugą dawkę to ja daję mocznik, pomysł z saletrzakiem nie jest najlepszy, bo on już bardzo wolno się rozpuszcza, ostatecznie saletrzak na pierwszą dawkę mógłby być. 150 kg saletrzaku to ok 40 kg azotu, a 150 kg mocznika to ok.70 kg azotu więc różnica kolosalna. Ja proponuję 200 saletry  i później 140 kg mocznika lub 200 kg saletry .

P.S Jeśli masz siewkę co ledwo dorzuca na żądaną szerokość, to przewagę bedzię miał ZAKSan z Kędzierzyna bo na pewno siewka rzuci go dalej.

marcus1998    50

Nie zapominajcie, że kgN z mocznika to nie to samo co kgN z saletry czy saletrzaku... Mocznik to raczej tylko doglebowo się nadaje ;)

losktos    118

skąd taka teoria?

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

1,5 l  Capalo i Mieszanka Duetu z prochlorazem zadziałaja podobnie. Capalo jest silniejsze na mączniaka no i może nieco na podstawe

Ulman    275

Toras nie jest jakoś nadmiernie wrażliwy na łamliwość przynajmniej nie zauważyłem. Siany po pszenicy dostał ok 160kgN. T1 Ventur1l+ Property 0,3 T2 Credo 1l + epoksy 0,7l T3 - 0,8 tebu.Plon wyrównanie  i gęstość ok ino zawartość białka marna. Ta odmiana średni prezentuje się na polu - nie ma jakiegoś potężnego liścia i raczej krótki kłos ale swoje oddaje. Z Jantarką nie mam doświadczeń

marcus1998    50

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

losktos    118

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

dla mnie bardziej doglebowym nawozem jest saletrzak.

Hydroliza mocznika zachodzi szybko (nawet do 2 dni) pod warunkiem zastosowania w odpowiednich temperaturach.

lebek5    9

Co polecicie na T2 na pszenicę ozima Ozon i Muszelke coś dobrego?  Raczej nie planuje t3. W tamtym roku stosowałem Soligor   po dobrym przedplonie ok, ale po jęczmieniu już słabo. Może jakaś ciekawa propozycja.  T1 tilt + Mandotak lub Atak  było ok

Terry24    17

stosuje przeważnie (krótko przed deszczem) na 2 dawke doglebowo właśnie mocznik ten wschodni gruby jak polifoska (min zawartość N 46 a ma podobno ok 56N) ma pi.........cie ze ho ho,bo miałem porównanie z krajowym różnica kolosalna

slawek2209    78

Co polecicie na T2 na pszenicę ozima Ozon i Muszelke coś dobrego?  Raczej nie planuje t3. W tamtym roku stosowałem Soligor   po dobrym przedplonie ok, ale po jęczmieniu już słabo. Może jakaś ciekawa propozycja.  T1 tilt + Mandotak lub Atak  było ok

podstawą udanej ochrony w t2 jest dobry zabieg na t1.Muszelka i ozon są lubiane przez septoriozę o ile dobrze pamiętam .W tej sytuacji na oba zabiegi dobrym rozwiązaniem były by środki zawierające sdhi

marcus1998    50

dla mnie bardziej doglebowym nawozem jest saletrzak.

Hydroliza mocznika zachodzi szybko (nawet do 2 dni) pod warunkiem zastosowania w odpowiednich temperaturach.

Do nawet trzech tygodni ;) Tak jak mówisz temperatura ma tu największe znaczenie. 

lebek5    9

Masz rację największy problem jest z septoriozą. konkretnie jakie środki i dawki masz na myśli ?

knoro93    165

Do nawet trzech tygodni ;) Tak jak mówisz temperatura ma tu największe znaczenie. 

Siejąc mocznik w pszenicy na drugą dawkę pogłównie panują już wyższe temperatury i hydroliza powinna zajść już tutaj w przeciągu okoła tygodnia więc nie widze problemu stosowania mocznika pogłównie. To samo w kukurydzy pogłównie też dobra sprawa na przepuszczalnych gruntach warto rozbić dawke mocznika na dwie część przedsiewnie a część pogłównie warunkiem jest stosowanie pod deszcz lub krótko po aby uniknąć strat azotu.

Ulman    275

Na zabieg t1 dobre jest Boogie xpro.Dawka 1.3-1.5 l.t2 Adexar plus 1.4l

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania

bartekd91    3

Dokladnie tez kiedys sypalem mącznik i jeżeli zalezy ci na słomie to mącznik syp a jak chcesz z klasa cos uzyskać to saletrzak badz saletra, zanim sie macznik rozpuści i zanim zacznie sie jego przemiana to uu troche minie. Macznik zbyt wolno uwalnia azot zeby 100% zaopatrzyć roślinę.

Edytowano przez bartekd91

slawek2209    78

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania

więc podaj tańsze i skuteczne rozwiązanie w technologi dwu zabiegowej.Podałem środki których działanie sprawdziło się u mnie i było lepsze od preparatów opartych na triazolach

Ulman    275

T1 - Ventur/Track (boskalid+ epoksy) + Talius/Kendo/Property i na T2 Treoris 1,5l + 0,8 l tebu   T1 ok 160-165 Pln T2 też za podobne peiniadze. Ew tebu na T3 a do Treorisa 0,3 strobiluryny

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się