Skocz do zawartości

Polecane posty

koczas    52

Witam moja uprawa wyglądała mniej więcej tak w tym roku:

1)Saletra 200 kg/ha

2)Odżywka Ekoplon Mg

3)Galaper Strong

4)Mocznik 150 kg

5)Optimus 0,45 l +ccc 1 litr (bbch 31)

6)Tilt turbo 0,8+Atak 0,7+ Moddus 0,05 l (bbch 31/32)

7)Medax Top 0,5 l (bbch 37)

8)Safir 0,8l +Globaztar 0,5 l (bbch 39)

I po zabiegu t2 przygotowana saletra i siewka, ale nie padało od conajmniej 3 tygodni do tej pory. Obecnie pszenica za 2-3 dni powinna być całkowicie wykłoszona. Co zrobić aby uratować parametry ziarna jakościowego? Jak spadnie trochę deszczu to rozsiać jeszcze saletrę w ilości ok 120 kg/ ha czy może prysnąć 2 razy mocznikiem po 10 kg ha?? Kiedy najpóźniej można rozsiać saletrę aby coś to dało na gluten i białko?

knoro93    165

Jakie sucho ledwo traktorem sie przebiłem w bardziej mokrych miejscach. Na liść flagowy też można moddus. Kłosy sie pokazywały w miejscach gdzie pszenica bardzo słaba była dosłownie sporadycznie myśle ze 150 ml nie narobi jakichs wielkich szkód tym bardziej że niczego pszenicy nie brakuje ani wilgoci ani skałdników,

Wiadomość z agroFakt.pl

aro1975    113

ja pojechałem 28.05 0,2l/ha cuadro (odpowiednik moddusa) na liść flagowy, traktor w błocie. środków skracających nie stosuje się na wychodząc kłos.

farmervip    78
Napisano (edytowany)

@farmervip ale od czego ma być ten oprysk??

Od wszystkiego oprócz zboża i wyki :)  a tak na poważnie głównie zależy mi na tych badylach co kwitną na żółto i rosną jak szalone, ma to nazwe ale niestety nie pamiętam posiane mam to na ugorze i jest z tym największy problem

Chciało się na ST składać dopłatę a kosić pszenicę to teraz nie ma czym pryskać.

Jak dają to trzeba brać a nie siedzieć i narzekać że się nie opłaci :blink:  oprysk jest np Basagran ale niestety drogi

Edytowano przez farmervip

milanreal1    290

Jeśli chodzi o moddusa jak wiadomo produkowany przez syngente ale przecież syngenta produkuje także środek midas o chyba identycznym składzie więc skąd spora różnica w cenie i po co syngencie dwa takie same środki ???

Midas jest z importu.

warchest    44

panowie a jak teraz jest rzepak na polu 4 klasy ktory dostal wszystkie warunki a na jesieni miałaby isc tam pszenica to po tak dobrym przedplonem mozna na jesieni nic nawozow nie dac ?

knoro93    165

ja pojechałem 28.05 0,2l/ha cuadro (odpowiednik moddusa) na liść flagowy, traktor w błocie. środków skracających nie stosuje się na wychodząc kłos.

Nie moja wina że mam mozaike od VI do III klasy i pojawiło sie pare wychodzacych kłosów na tej VI klasie nic wielkiego. Nie było warunków wczesniej zrobic oprysku wiec wolałem dac teraz te 150 ml niż żeby leżało mi wszystko plackiem bo i tak juz miałem.

krzy24    0

Witam! Panowie obserwuje na polach i niektorzy maja taka rowna,ciemnozielona pszenice,po prostu super!
U mnie to taka jasnozielona,na wiosne nierowna we wzroscie,koncowki zbrazowiale i pszenzyto sie tylko miesza w tej pszenicy. Ziarno ojciec zaprawial Funabenem na sucho,ale to porazka i ja teraz bede to robil na mokro,chyba inna zaprawa. Na wiosne saletrzak,oprysk na chwasty,miotle,a potem jeden grzybowy przed wykloszeniem.
Ale to nie jest to co u Innych...
Czy tu trzeba z wiosny opryskiwac grzybowymi srodkami i dokarmiac,moze tym siarczanem z mocznikiem? I ta pszenica bedzia taka rowna,ciemna i bedzie plonowac???
Nie mam pojecia z ta pszenica.
Jeczmien jary mi wychodzi,ale tu czegos nie wiem,jak dobrze robic...
Prosze o jakies rady. Jak Wy Panowie uprawiacie.
Pozdro.

JD1188    69

@warchest 

Zrób badania gleby i jak głównie potas i fosfor będzie na wysokim bądź średnim poziomie to można sobie tak rok dwa bądź więcej odpuścić. Ja u siebie bez żadnego nawożenia przedsiewnego z pszenicy wyciągłem od 8 do nawet 10 ton tylko warunek jest taki że pole musi być zadbane

honker    1

A jest teraz sens dać 3 dawkę azotu jak pszenica zaczeła się kłosić, czy już za puźno.

JD1188    69

Jak masz wystarczającą ilość wilgoci to możesz dać, jak susza to nie ma sensu

krzy24    0

Tak kolega twierdzi. Zmianowanie to: po pszenicy jeczmien jary,a potem mieszanka owies/jeczmien i powrotnie pszenica. Robione podorywki i dawany pod ta pszenice taki delikatny obornik co roku,ale jednak to nie wychodzi...
Z nawozow to saletrzak wiosna. Raz ojciec dal saletre amonowa to wyroslo w slome,a potem burze spowodowaly wylegniecie.
Ja mysle,ze tu trzeba zaprawiac nasiona do siewu,a wiosna dawac te grzybobojcze srodki ochrony roslin i mocznik dolistnie i pewnie jakis antywylegacz???

20CBR12    47

ja  też  zrezygnowałem  z  trzeciej  dawki  N na rzecz odżywki dolistnej w  postaci 7kg mocznika/ha x 2, straszna  susza u mnie a pszenica ma dosłownie 40 cm wysokości...pierwszy raz  skusiłem się na 0,3 moddusa i 1l ccc w BBCH 31 no i mam trafiłem na suszę i tam gdzie broche słabsza  to pewnie heder trzeba  będzie po ziemi wlec jak w  polegniętej....a zawsze  max 0,2l moddusa szło ;[ , pszenica łącznie dostała około 205kg N a spodziewany plon to chyba  na dzień  dzisiejszy patrząc realnie  to max 6t/ha- porażka no ale  z drugiej strony bez  wody to nigdzie nie  urośnie

bogus56    44

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

jarecki7745    19

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

piotrdd    8

Kolego dobrze zrobiłeś bo zrobiłeś zapobiegawczo a somsiad
się przejedzie jak mu wyjdzie horoba,mogłeś ten zabieg przesuń w czasie i zrobić na kłosa jeśli to był ostatni zabieg który planowałeś.

Edytowano przez piotrdd

Renault85-15TX    167

Od wszystkiego oprócz zboża i wyki :)  a tak na poważnie głównie zależy mi na tych badylach co kwitną na żółto i rosną jak szalone, ma to nazwe ale niestety nie pamiętam posiane mam to na ugorze i jest z tym największy problem

Jak dają to trzeba brać a nie siedzieć i narzekać że się nie opłaci :blink:  oprysk jest np Basagran ale niestety drogi

Ja pryskałem u siebie jęczmień jary z wsiewką koniczyny od chwastów pryskałem Chwastoxem Extra, też pytałem czy ktoś coś doradzi ale nikt nie odpowiedział aż sam znalazłem oprysk i spróbowałem chwasty poległy a koniczynie nic nie jest więc i Ty spróbuj tym opryskać. 

A co do Basagranu to ponoć nie można pryskać nim zboża jak jest wsiane coś motylkowego. Basagran można stosować tylko na czysty siew motylkowych z tego co się dowiedziałem. 

rupert    0

Witam, to i ja jestem w dylemacie. Pszenica dostala w monokulturze tilt+unix a w plodozmianie capalo. Na obecną chwilę nie był wykonywany zabieg T2 i w tym tygodniu również nie będzie okazji. Pszenica gdzies do srody bedzie w pelni wykloszona. Dostała t dawki N i wygląda dobrze. Na T2 kupiony Olympus +artea. Pytanie jechać taką mieszanką w przyszłym tygodniu czy dokupić coś bardziej pod kłos np Osiris? Obawiam się czy w tej fazie strobi nię przetrzyma mnie z zieloną słomą w żniwa. Ktoś coś podpowie? Ewentualnie co innego kupić na T3 ?

Edytowano przez rupert

Ulman    275

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

Środki ochrony roślin jak nazwa wskazuje służą do stosowania prewencyjnego czyli ochrony a nie do zwalczania chorób. Odpuszczanie czy opóźnianie zabiegu jest z mojego punktu widzenia głupotą bo w momencie zabiagu T2 mamy zainwestowane w pszenicę ok 2000 Pln/ha. Próba zaoszczędzenia kilkudziesieciu  PLN może się skończyć stratą kilkuset. A potem mają po 4 tony paszówki z ha i marudzą że się nie opłaca.Dobrze zrobiłeś kolego , rób swoje a wiejskich filozofów nie słuchaj

Strazak76    1

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

Z tego co mi wiadomo to chyba nazywa się to efekt fitotoksyczności ( mniej więcej kumulacji środka w czubku liścia w tym przypadku) , a po falconie to prawie zawsze taki efekt miałem , ale jak coś głupiego naskrobałem to proszę mądrzejszych o poprawę , a to że sucho to tylko potęguje taki efekt właśnie. Może głupoty mi ktoś opowiadał ale podczas suszy trzeba uważać bardzo mocno przy stosowaniu śor , a już wszelkiego rodzaju mixy to dla roślin masakra

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się