Skocz do zawartości

Polecane posty

krychu    43
Napisano (edytowany)

No właśnie ja też w tym roku dałem ciała. Osobiście nie jestem za stosowaniem droższych środków jesienią które mają załatwić wszystkie chwasty , ale miotłę zawsze robiłem na jesieni lentipurem. W tym roku też u mnie było bardzo sucho , po burakach jak siałem to bryły aby grzechotały pomiędzy lejami , więc odpuściłem oprysk posiewny czekając na deszcz i miałem zamiar zrobić w fazie 3-go liścia , ale na deszcz się nie mogłem doczekać i wschody były bardzo nierówne a później przyszły przymrozki i temat odpuściłem. Jakby złych wyborów było mało na wiosnę połowę która była wcześniej siana opryskałem axialem z mustangiem z racji że miotła była dosyć duża i jest git , a drugą połowę z racji opóźnionych siewów po ziemniakach i burakach opryskałem atlantisem (stwierdziłem że susza była miotła późno powschodziła , niby była mała więc ciecie kosztów) i to dopiero była głupota pierwszej klasy , po axialu z miotły popiół został a po atlantisie- no właśnie pszenica zajefajna a w spodzie miotła bardzo dorodna jak ładne krzaki porzeczek. Ale to nic człowiek uczy się na błędach więc myślę , że takiej głupoty już więcej nie popełnię.

Może ktoś ma doświadczenia z miotłą w tej fazie to proszę o wymianę doświadczeń. Rozmawiałem z człowiekiem który w ubiegłym roku robił zabieg axialem na wykłoszoną pszenicę i niby nic się nie stało , więc i ja przymierzam się do takiej opcji , ale czekam na wszelkie podpowiedzi

Jak piszesz. Ja robiłem poprawkę na miotłe po wykłoszeniu pszenicy oraz pszenżyta z tą różnicą że był to apyros. Miotła była wysoka, muszę powiedzieć nie spodziewałem się aż tak dobrych efektów. Uschnięta doszczętnie została.

Co do jesiennego zwalczania chwastów. Jeśli jest susza daje 300 l/ha natomiast gdy jest wilgoć idzie 200 l/ha. U mnie się to sprawdza choć w tamtym roku na jednym polu miałem problem z chabrem gdzie jest tam tego od diabła (rzepak, ziemniaki, rzepak ciągłe poprawki na tym polu na chabra). Dlatego na ten rok zmieniłem minimalnie moją mieszankę która zadziałała rewelacyjnie nawet na tym polu gdzie co roku był problem z chabrem. Przez pięć lat nie zdarzyło mi się abym poprawiał wiosną oprócz tego jednego razu w zbożu. Na chabra wychodzi bardzo tania poprawka wiosenna.

Edytowano przez krychu

jacek472    16

No właśnie ja też w tym roku dałem ciała. Osobiście nie jestem za stosowaniem droższych środków jesienią które mają załatwić wszystkie chwasty , ale miotłę zawsze robiłem na jesieni lentipurem. W tym roku też u mnie było bardzo sucho , po burakach jak siałem to bryły aby grzechotały pomiędzy lejami , więc odpuściłem oprysk posiewny czekając na deszcz i miałem zamiar zrobić w fazie 3-go liścia , ale na deszcz się nie mogłem doczekać i wschody były bardzo nierówne a później przyszły przymrozki i temat odpuściłem. Jakby złych wyborów było mało na wiosnę połowę która była wcześniej siana opryskałem axialem z mustangiem z racji że miotła była dosyć duża i jest git , a drugą połowę z racji opóźnionych siewów po ziemniakach i burakach opryskałem atlantisem (stwierdziłem że susza była miotła późno powschodziła , niby była mała więc ciecie kosztów) i to dopiero była głupota pierwszej klasy , po axialu z miotły popiół został a po atlantisie- no właśnie pszenica zajefajna a w spodzie miotła bardzo dorodna jak ładne krzaki porzeczek. Ale to nic człowiek uczy się na błędach więc myślę , że takiej głupoty już więcej nie popełnię.

Może ktoś ma doświadczenia z miotłą w tej fazie to proszę o wymianę doświadczeń. Rozmawiałem z człowiekiem który w ubiegłym roku robił zabieg axialem na wykłoszoną pszenicę i niby nic się nie stało , więc i ja przymierzam się do takiej opcji , ale czekam na wszelkie podpowiedzi

już kiedyś to opowiadałem, chyba ze 3-4 lata temu wracając z oprysku jęczmienia axialem w dawce 0,3l/ha wjechałem w kwitnącą bogatkę i pięknie wiechującą miotłe, opryskałem około 40a bo tyle mi zostało z jęczmienia i efekt taki że do żniw po miotle śladu nie zostało, a pszeniczka bez różnicy wg niepryskanej.

Rok temu musiałem poprawić przytulie i zrobiłem to aloksypyrem (starane) w trakcie kłoszenia pszenicy i już na drugi dzień po przytuli śladu nie było, a pszenica dała 26 zbiorników bizona z równych 5 ha, gdybym miał też miotłe to bez wahania dodałbym 3 setki axialu.

w tym roku wszystkie ozime (oprucz 6 ha które opryskałem na jesień bizonem) i jare zboża poszły axialem 0,6l (nowy axial) + granstar 20g + grodyl 20g (granstar i grodyl ze wschodu) i jak na razie pola wydają się czysciutkie, zobaczymy jak dalej będzie, ale jestem dobrej myśli gdyż rok temu było ok w takiej mieszance (oprócz tej pszenicy poprawianej starane gdyż pryskałem przed mrozem i grodyl nie wziął przytuli)

Reasumując Axial ma dla mnie jedną zasadniczą wadę CENA! ale nie znam innego tak dobrego, elastycznego, skutecznego środka! 

Atlantis, Attribut, Apyros, Puma, trzy pierwsze porażka w moim gospodarstwie całkowita, a puma poległa 2 lata temu w pszenżycie jarym w zwalczaniu owsa głuchego w fazie kłoszenia owsika.

a i jeszcze jedno, axial chyba najmniej boi się mieszania z innymi środkami, bynajmniej nie zauważyłem zmniejszenia skuteczności.

Wiadomość z agroFakt.pl

bratpit    18

Rok temu musiałem poprawić przytulie i zrobiłem to aloksypyrem (starane) w trakcie kłoszenia pszenicy i już na drugi dzień po przytuli śladu nie było, a pszenica dała 26 zbiorników bizona z równych 5 ha, gdybym miał też miotłe to bez wahania dodałbym 3 setki axialu.

Kurczaki humor Ci dopisuje i to dobre jest , ale nie rób ludziom wody z mózgu, niektórzy przeczytają dosłownie.

Na drugi dzień to przytulia zginie tylko w jednym przypadku, jak po oprysku cała noc zapędzisz rodzine by wypieliła zboże ręcznie   :)

grego    218
Napisano (edytowany)

U mnie deszcze praktycznie w ostatnim miesiącu nie było i się zastanawiam nad III dawką w pszenicy kiedy i czy ją dawać, pszenica aktualnie jest w fazie pełnego liścia flagowego, pochwa liściowa zaczyna już grubnąć więc niedługo zacznie kłos sie pokazywać i wypadało by dać ten azot ale coś słyszałem, że podczas suszy może zaszkodzić? Ogólnie ziemie bardzo wysuszona ale jak na razie po pszenicy tego zbytnio nie widać no może pozatym, że są niskie ale tak to wyglądają dosyć dobrze.

Edytowano przez grego

knoro93    167

Panowie pszenica gdzie niegdzie ma w pełni rozwinięty liść flagowy. W słabszych miejscach i w niektórych pędach bocznych liść flagowy nie wyszedł jeszcze do końca jest jeszcze lekko skrecony. Co robić czekać z t2 czy pryskać?

grego    218

Panowie pszenica gdzie niegdzie ma w pełni rozwinięty liść flagowy. W słabszych miejscach i w niektórych pędach bocznych liść flagowy nie wyszedł jeszcze do końca jest jeszcze lekko skrecony. Co robić czekać z t2 czy pryskać?

a bierze ją coś? Jak flagowy i podflagowy zdrowy to nie ma się co spieszyć im później zabieg tym dłużej będzie pszenica chroniona oczywiście o ile ją coś już nie zjada, u mnie już pomału pochwa zaczyna grubnąć i się nie spieszę bo wygląda bardzo zdrowo, można by się nawet zastanowić na zrobieniem samego t3 ale zaplanowałem w tym roku 3 zabiegi w celach porównawczych to tak pojadę.

losktos    120

U mnie deszcze praktycznie w ostatnim miesiącu nie było i się zastanawiam nad III dawką w pszenicy kiedy i czy ją dawać, pszenica aktualnie jest w fazie pełnego liścia flagowego, pochwa liściowa zaczyna już grubnąć więc niedługo zacznie kłos sie pokazywać i wypadało by dać ten azot ale coś słyszałem, że podczas suszy może zaszkodzić? Ogólnie ziemie bardzo wysuszona ale jak na razie po pszenicy tego zbytnio nie widać no może pozatym, że są niskie ale tak to wyglądają dosyć dobrze.

jeżeli chcesz podawać 3 dawkę to już.. W czasie suszy im później podasz azot tym gorzej.

grego    218

tak myślałem aby nieco przyspieszyć, ze 100kg saletry zamierzam dać.

jacek472    16

Kurczaki humor Ci dopisuje i to dobre jest , ale nie rób ludziom wody z mózgu, niektórzy przeczytają dosłownie.

Na drugi dzień to przytulia zginie tylko w jednym przypadku, jak po oprysku cała noc zapędzisz rodzine by wypieliła zboże ręcznie   :)

Nie no za bardzo dosłownie wziąłeś mój post pod uwagę chodziło mi o ostre objawy fitotoksyczności na przytuli w drugim dniu, tak że nie było mowy aby dalej rosła, a do żniw ją całkowicie poskręcało że śladu nie było

Renault85-15TX    167

Niby nic nie pisze na etykiecie czy można go stosować w pszenicy jarej ale ja mam zamiar dawać Duett Ultra na pszenicę. 

mf25    7

U mnie Agil zaczyna sie klosic a nie ma jak t2 zrobic , przed deszczami dalem rade tylko opryskac czesc reszta musi poczekac

pimper21    49

panowie kiedy planujecie T3 ?? i 3 dawkę u mnie było bardzo sucho ale wczoraj ładnie popadało i chciał bym posiać jutro tylko nie wiem co mocznik czy saletrę ???

case-jxu-95    2

Koledzy czym pryskać od grzyba pszenicę jarą. Na ozimą poszedł tilt mirage po 0,8l ha t2 seguris 1l ha a t3 będzie menera.

andrzej1988    102

panowie kiedy planujecie T3 ?? i 3 dawkę u mnie było bardzo sucho ale wczoraj ładnie popadało i chciał bym posiać jutro tylko nie wiem co mocznik czy saletrę ???

T3 jak pszenica zacznie kwitnąć

milanreal1    290
a i jeszcze jedno, axial chyba najmniej boi się mieszania z innymi środkami, bynajmniej nie zauważyłem zmniejszenia skuteczności.

Wg etykiety axiala nie powinno się mieszać mimo ze w Niemczech jest zalecany z linturem. A w praktyce z obserwacji zauważyłem spadek skuteczności ale lintura. Axial może mieć większy problem z wyczyńcem. Ale z miotłą axial nawet w mieszaninach radzi sobie wzorowo.

grego    218

ja zawsze Axial mieszałem z Mustangiem, ale w tym roku coś właśnie Mustang nie wszystko wykończył. Nie wiem czy to wina tego nowego Axiala

krecikuryn    4

Koledzy miał ktoś kiedyś pszenicę zainfekowaną żółta karłowatością jęczmienia?? duży jest spadek plonu?? bo zastanawiam się czy inwestować w zabieg fungicydem T2... Ogólnie jest ładna tylko znów zaczynają żółknąć końcówki liści.

driver24    1

Czytam temat i taka mala dygresja mi się nasówa.Jak ja bym chciał mieć problem braku możliwości wykonania oprysku T2 z powodu opadów:/

WLKP, susza praktycznie w maju brak deszczu, ostatnio z prognozowanych silnych opadów wyszło duże zachmurzenie i trochę mżawki. Pszenica zaczyna się kłosić, zrobione skracanie, T1, T2, odżywki, nawożenie, w tym momencie rezygnacja z 3 dawki azotu i prawdopodobnie T3. Plonów już nie będzie, a na domiar złego została mi jeszcze część pszenicy w magazynie i teraz ją przed nowymi zbiorami trzeba oddać, bo po takiej cienie to nie można tego nazwać sprzedażą, konsumpcja 630 zł/t.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.