Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

Ktoś tu pisał że juz kilka razy miał te pasy ciemniejsze...

Niech na pisze czy się wyrównało, i ew w jakiej fazie.

Ja u siebie stawiam na podsiąkanie po kołach, ew niedobory manganu.

Już po głowie chodzi zakup wału na przedni tuz.

Po kolei było robione na 3b-IVa: orka z packomatem, siew PK i siew mocznika, uprawa i siew zestawem aktywnym z siewnikiem.

Nie wierze w to ze agregat jest wstanie przesunąć granulki nawozu poniewaz gdy kiedyś były robione sieżki na 12m to przez nieuwagę zasialiśmy 2 przejazdy od granicy połówką siewnika, po zauważeniu tego jechaliśmy jeszcze raz po tym samym co było zasiane ale z druga połówka a po wschodach i tak były równe rządki wszędzie, wiec ziarna nie przesunęło...

Wiadomość z agroFakt.pl

panczo1922    68

Ja też dawałem wapno i NPK przedsiewnie i mocznik i to chyba on jest sprawca nierówności na polu.

mam to samo u siebie na polu....

na jęczmieniu i owsie widać to bardzo wyraźnie...

dawałem mocznik przedsiewnie w ilości ok 180kg/ha i w koleinach po ciągniku (tam gdzie było jeżdzone z rozsiewaczem a nie siewnikiem) jest wyraźnie ciemniejsze....

mam na to proste wytłumaczenie - siejąc azot przed siewem zboża na pole zaorane bez żadnych wałów itd robią się głębsze koleiny w które siłą rzeczy wpada więcej nawozu, układającego się w ścieżki... ten efekt występuje u mnie tylko na odmianach jarych.

na ozimych za pługiem idzie wał campbella to ciągnik nie robi takich kolein podczas siewu nawozów... poza tym na oziminy nie sypię tyle azotu na jesień bo 30kgN to już jest max..

ogar118    62

Nie może być tak wielka różnica jak jest przez lepszy podsiąk tym bardziej że sucho czy morkro wiosna jest to samo. Z manganem tez nie bo kwas czy nie kwas tak samo. W poprzednich latach nie wapnowałem było to samo w tym roku 2 tony kredy i to samo. Wapno z mocznikiem nie reaguje co najwyżej to saletra. Dalej przy swojej teori obstaje i jestem na 99 procent pewny że mam racje, Mam jescze kawałek pola gdzie recznie dosiewałem nawozy jakies 2 ary bo mi zabrakło mocznika i tam saletra pogłówni dosiałem w piątek sprawdze jak to tam wyglada.

Alex po co chcesz dawac na liść flagowy dwa razy triazol? Daj zamiast tego propico np amistaru pół litra i pół litra tebukonazolu  a na t3 duet zostaw

Z mocznikiem nie ale mocznik przekształca się tak czy siak w NH4 i wtedy może reagować. 

Ja również na jęczmień jary i owies przedsiewnie stosuję mocznik i następnie siew zestawem uprawowo siewnym i żadnych pasów nie ma rośliny ładnie wyrównane. 

damianzbr    988

Odnośnie ciemniejszych i jaśniejszych pasów w zbożach jarych to jak będzie jeszcze widać efekt zrobię dziś zdjęcie u gościa który bronował w poprzek pole. Po kołach ciągnika ciemne pasy.

Drugi przypadek to u mnie na polu. Zamiast orki jesienią przeprowadziłem spulchnianie gleby na 20 cm głęboko gruberem KOS. 3 m, 7 łap, od łapy do łapy +/- 30 cm. I w pszenicy jarej mam także ciemniejsze pasy tylko co 60 cm. Więc pasy są albo po przejściu przednich łap (gdzie gleba w te rowki wpada z drugiego rzędu łap i jeszcze jest dogniatana włóką i wałem, lub w rowkach z tylnego rzędu łap gdzie gleba jest nagarnięta tylko włóką i dognieciona wałem.

- po pierwszych łapach rowki są bardziej zagęszczone

- po drugim rzędzie łap rowki są mniej zagęszczone

Inne pole z tą samą pszenicą gdzie było przeprowadzone spulchnianie wiosną i zaraz siew, tego efektu nie ma.

Moje teoria na ten temat to któraś z tych:

1. Zagęszczona gleba / za luźna gleba

- przez co wypłukane składniki bo nie było zimy i gleba była nie zamarźnięta

- mangan

- gleba przesuszona w pasach luźnej nie zagęszczonej gleby

2. Wyciągnięta martwica z głębi i rzucona na wierzch

Tu mam foto swojej pszenicy. Słabo widać na zdjęciu na żywo bardziej rzuca się to w oczy. Pasy zaznaczyłem zielonymi, aby nie psuły kontrastu mało widocznymi kreskami w edytorze grafiki. Pasy są na ukos pola bo tak też wtedy gruberem robiłem. Poprostu zacząłem robić gruberem od jednej miedzy, a siałem na wiosnę od drugiej miedzy, a miedze te nie są równoległe.

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5882434/15259553.jpg?1432197355

losktos    120

co bedzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie duet ultra na T2 (liść flagowy) a na T3 (kłosa ) brasifun (tebukanazol)0,5l plus propiko (propikanazol) 0,5l czy na odwrut najpierw brasifun +propiko a na T3 duet?

duet na T2

tebukonazol na T3

knoro93    167

Z mocznikiem nie ale mocznik przekształca się tak czy siak w NH4 i wtedy może reagować. 

Ja również na jęczmień jary i owies przedsiewnie stosuję mocznik i następnie siew zestawem uprawowo siewnym i żadnych pasów nie ma rośliny ładnie wyrównane. 

Przekształca się to fakt ale nie reaguje. Reakcja juz po prostu nie zachodzi. 

Odnośnie kolein myslę że jest tutaj tez kwestia klasy gleby i zasobności w składniki no i oczywiście czy obornik był dawany. Jeśli ktos ma glebe dość zasobną i był obornik to składników tak czy siak nie brakuje a jeśli jest tak jak u mnie obornika nie ma przedplony rzadko gleba V klasa to tam każde pare kg robi wielka różnice a na dodatek zasobność wszystkiego na niskim poziomie z czym powoli podejmuje walke.

wysoki1122    6

Moja pszenica jara zaczyna żółknąć a dokładniej końcówki wydaje mi się że to jakaś choroba grzybowa w zimowej też zaczynała się robić żółta to pojechałem tiltem + siarczan i pomogło. Co to może być i czym to zwalczać może jest jakiś tańszy środek ?

http://zapodaj.net/a1a8c0b362258.jpg.html

http://zapodaj.net/daab7c3e3cb37.jpg.html

piotr89    9

Co sądzicie o wyborze SWING TOP 1,5 / ha na T 2/3 w pszenicy ozimej ?

XTRO    160

ja w tym roku nie jestem zadowolony z herbicydu, przepuścił gdzie niegdzie chaber, a w dołkach jakieś rumianowate rośnie i to nie mało ;/ w tych miejscach myślę że -10% mniejsze plony będą jak pogoda dopisze. Na poprawkę już raczej za późno, a wcześniej nie było widać tego ziela

Chyba zrezygnuję z jesiennego zwalczania chwastów.

lukaszm    10
Napisano (edytowany)

Ja jesienią nie opryskałem, bo czekałem na odpowiednie warunki. Było za sucho, potem przyszły nocne przymrozki i nie opryskałem w ogóle. Teraz z kolei stosowałem na jednym kawałku Starane, a następnie, gdy okazało się, że pojawiła się masa ostrożnia polnego, to również Granstarem Ultra. Na drugim kawałku pryskałem Starane, a później Pumą. Z tego, co widzę, to trafiają się na tym polu jeszcze rumiany, ale już nie będę ich pryskał. Jest faza liścia flagowego. Od wczoraj pada u mnie i jak będzie nadal padać, to nie wjadę w pole, chociać do przedwczoraj była susza; ziemia spękała w pszenicy. Na jednym kawałku Bogatki chciałbym jeszcze wykonać drugi zabieg Medaxem.

Edytowano przez lukaszm

Pawel2606    4

a można pomieszać cerone+ falcon + mikro albo cerone+menara+mikro? i czy jak bedzie sie już kłosić pszenica to moge dać jeszcze cerone bo ciągle pada i chyba nie zdarze, nie uszkodzi kłosa?prosze o odpowiedz

andrzej1988    102

podczas kłoszenia to juz nie. jesli stosowales wczesniej CCC to na lisc flagowy 0,5 cerone a jesli chodzi o mieszanie fungicydow z cerone to nie wiem. ja na jednym kawałku zmieszałem cerone z artea i mocznik. Niby ludzie mówią że nie powinno sie mieszać, zobacze co z tego bedzie ale podejrzewam ze efektow ubocznych nie bedzie. dwa dni temu pryskałem a teraz pada deszcz wiec jest toche wilgoci, wiec ta mieszanka poparzyc nie powinna

Strazak76    1

Ja jesienią nie opryskałem, bo czekałem na odpowiednie warunki. Było za sucho, potem przyszły nocne przymrozki i nie opryskałem w ogóle. Teraz z kolei stosowałem na jednym kawałku Starane, a następnie, gdy okazało się, że pojawiła się masa ostrożnia polnego, to również Granstarem Ultra. Na drugim kawałku pryskałem Starane, a później Pumą. Z tego, co widzę, to trafiają się na tym polu jeszcze rumiany, ale już nie będę ich pryskał. Jest faza liścia flagowego. Od wczoraj pada u mnie i jak będzie nadal padać, to nie wjadę w pole, chociać do przedwczoraj była susza; ziemia spękała w pszenicy. Na jednym kawałku Bogatki chciałbym jeszcze wykonać drugi zabieg Medaxem.

No właśnie ja też w tym roku dałem ciała. Osobiście nie jestem za stosowaniem droższych środków jesienią które mają załatwić wszystkie chwasty , ale miotłę zawsze robiłem na jesieni lentipurem. W tym roku też u mnie było bardzo sucho , po burakach jak siałem to bryły aby grzechotały pomiędzy lejami , więc odpuściłem oprysk posiewny czekając na deszcz i miałem zamiar zrobić w fazie 3-go liścia , ale na deszcz się nie mogłem doczekać i wschody były bardzo nierówne a później przyszły przymrozki i temat odpuściłem. Jakby złych wyborów było mało na wiosnę połowę która była wcześniej siana opryskałem axialem z mustangiem z racji że miotła była dosyć duża i jest git , a drugą połowę z racji opóźnionych siewów po ziemniakach i burakach opryskałem atlantisem (stwierdziłem że susza była miotła późno powschodziła , niby była mała więc ciecie kosztów) i to dopiero była głupota pierwszej klasy , po axialu z miotły popiół został a po atlantisie- no właśnie pszenica zajefajna a w spodzie miotła bardzo dorodna jak ładne krzaki porzeczek. Ale to nic człowiek uczy się na błędach więc myślę , że takiej głupoty już więcej nie popełnię.

Może ktoś ma doświadczenia z miotłą w tej fazie to proszę o wymianę doświadczeń. Rozmawiałem z człowiekiem który w ubiegłym roku robił zabieg axialem na wykłoszoną pszenicę i niby nic się nie stało , więc i ja przymierzam się do takiej opcji , ale czekam na wszelkie podpowiedzi

knoro93    167

ja w tym roku nie jestem zadowolony z herbicydu, przepuścił gdzie niegdzie chaber, a w dołkach jakieś rumianowate rośnie i to nie mało ;/ w tych miejscach myślę że -10% mniejsze plony będą jak pogoda dopisze. Na poprawkę już raczej za późno, a wcześniej nie było widać tego ziela

Chyba zrezygnuję z jesiennego zwalczania chwastów.

W tym roku nie opryskałem na zime 40 arów pszenicy. Efekt jak odcięte nic nie nakosze z tego kawałka. Rok temu pryskałem huzarem tylko wiosną fakt ziele zwalczyło którego było multum i które napewno nie mniej jak 100 kg polifoski mi pociągneło ale mało tego po huzarze pszenica chorowała. To samo z rzepakiem nie było warunków do oprysku i na upartego tylko częśc pola opryskałem na jesien. Efekt jak odcięto i to ogromna różnica była w wielkości roślin. 

Wypluj te słowa i pryskaj na jesien. Jest to najtańsza i najlepsza opcja nawet jeśli bys miał robic poprawke wiosną.

XTRO    160

chyba że, na jesienie pojadę środkiem ze średniej półki a później poprawka, żeby zamknąc się w graniach 140-150zł/ha

koroniarz    0

mam dwa pytania w pszenicy ozimej musze wykonac zabieg skracania deszcze juz od dłuszego czasu pszenica powoli sie "wysypuje" skracac? da to cos? Drugie: chodzi o ochrone grzybowa w pszenzycie juz kłosy na wierzchu nie zaszkodzi? 

grego    218

u nas w tym roku skracanie nie potrzebne, pogoda skróciła sama wszystkie uprawy, a opadów w dalszym ciągu brak bo popadało parę kropel na metr kwadratowy jedynie i na polach dalej beton.

knoro93    167
Napisano (edytowany)

chyba że, na jesienie pojadę środkiem ze średniej półki a później poprawka, żeby zamknąc się w graniach 140-150zł/ha

Też jest nie głupia alternatywa niektórzy tak robia. Ja w tym roku zastosowałem znajper plus 8 g gleanu i 50 ml legato i troszke chabra przepuścił ale pryskałem w listopadzie bo nie było warunków do oprysku bo było bardzo sucho i to tez miało wpływ za rok mysle ze nie bd zmieniał ogólnie jestem zadowolony.

'

Koroniarz jeśli wychodza juz kłosy to po skracaniu chyba że w pszenicy jeszcze nie wychodza to mozesz cerone

Edytowano przez knoro93

Napisano (edytowany)

W pszenicy mam chaber bławatek, wcześniejszy środek nie pomog, jeszcze sie nie kłosi czym pryskać ?

Edytowano przez PiotrMurgrabia

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.