Skocz do zawartości

Polecane posty

sybiuszek24    3

Nawóz azotowy to saletra 200kg/ha jak nic nie dawałeś wcześniej,a jak dawałeś to mocznik 150kg/ha najlepiej

lukaszm    10
Napisano (edytowany)

Moja Bogatka dostała w przeliczeniu na hektar 136 kg czystego azotu. Opryskałem ją w fazie zaawansowanego pierwszego kolanka regulatorem Medax Top w dawce 0,8l/ha. Teraz ma 40-45cm i jest w fazie liścia flagowego. Opryskać ją jeszcze raz Medaxem w dawce 0,2 lub 0,4l/ha, czy już nie ma takiej potrzeby przy tym nawożeniu?

Edytowano przez lukaszm

Wiadomość z agroFakt.pl

koczas    53

A ja poszperałem trochę po forum i u mnie najprawdopodobniej jarka zżółkła również, poprzez długą suszę po zastosowaniu Galapera Strong. Na etykiecie Pike 20WG(odpowiednik Galmetu) jest napisane nawet, że niekorzystne warunki powodują żółknięcie liści. Dodając do tego, że paczkę galapera na 2,5 hektara wypryskałem na 2,25 ha to sprawa rozwiązana. Od oprysku nie spadła ani kropla deszczu, dziś sypnąłem saletrę 150 kg na hektar, popadał delikatny deszczyk, saletra puściła, jutro ma padać zobaczymy. Niby te objawy mają ustąpić bez wpływu na plon, choć w to nie wierzę-te parę worków zboża na bank mniej. Jak będzie pogoda zasilić ją jakąś odżywką, co radzicie??

donweter1989    180
Napisano (edytowany)

@sybiuszek24 A dlaczego proponujesz mocznik pogłównie w pszenicy?

Edytowano przez donweter1989

sybiuszek24    3

Jeżeli dał już 1 dawkę azotu to mocznik moim zdaniem lepszy na 2 dawkę bo dłużej się rozkłada i dłużej będzie działał.Ja tak jak narazie stosuję na zimowe.

losktos    118

Pisałem o tym na forum ale tez nie dostałem odpowiedzi chodzi mi tutaj o te pasy ciemniejszej po kołach. Myślałem nad tym 2 noce o co chodzi i myśle ze wiem o co chodzi. Nie wiem jak u Cb wygladała uprawa ale ja najpierw dałem wapno potem nawozy i dopiero potem agregat i siew. A wiec jak siałem mocznik to nawozy leciały w koleiny i tam ich była najwieksza koncentracja dalej jak robiłem uprawe to jechałem agregatem i ziemia która zawalała mi koleiny miała juz na sobie nawozy i te nawozy dodatkowo leciały w te koleiny. Troche namotałem ale na chłopski rozum na szybkiego chciałem odpisac. Nie pierwszy rok tak mam i w nastepnym roku spróbuje zamisat mocznika przedsiewnie posiać saletre tuż po wschodach i zobacze jak to bd wygladac. Mysle że to własnie o to chodzi z tymi nawozami w koleinach bo w ozimym zbożu tego nie ma bo i azotu sie nie daje przedsiewnie.

ciemniejsza pszenica na kołach i uwrociach (głównie tam gdzie ziemia jest bardziej ubita) może świadczyć o niedoborze manganu na plantacji

gomez181    9

Chlopaki.stanie sie cos jak przejade przy trzecim kolanku w pszenicy ozimej antywylegacze bo troche za malo dalem przy pierwsxym bo zaledwie 1.2L moze cos dac teraz kolo 0.5 ?

nowak1061    1

Nigdy nie stosowałem mocznika na kłos mógłby ktoś napisać kiedy jest najlepiej go zastosować Pozdrawiam

andrzej1988    101

Dziś poszło u mnie T2 w pszenicy. Artea 0,46 l + mocznik 15kg i na jednym kawałku pszenicy gdzie przedplonem był łubin dałem jeszcze 0,5 l na ha Retar zamiennik cerone. Teraz czekam na T3 w postaci Tebu. Miałem zakonczyc tylko na T2 ale gosciu ktory sprzedaje opryski i ktory tez produkuje pszenice, rzepak i kukurydze czyli ma spore gospodarstwo i ma doswiadczenie to zaproponował mi zebym jednak zrobił 3 zabiegi.

losktos    118

Chlopaki.stanie sie cos jak przejade przy trzecim kolanku w pszenicy ozimej antywylegacze bo troche za malo dalem przy pierwsxym bo zaledwie 1.2L moze cos dac teraz kolo 0.5 ?

jest ryzyko że skrócisz kłos. Jak już to bardziej Moddus

Toru    1

Trochę zgłupiałem już przy tym T2, flagowy dopiero wychodzi, ma jakieś 3-4cm, pszenica w dobrej kondycji, nie widać infekcji. Pryskać teraz zapobiegawczo czy poczekać aż flagowy będzie w pełni rozwinięty? Zakupione środki to Acanto i Safir.

gwozd    101

Co byłoby lepsze na T2 w technologi dwuzabiegowej 0,5l acanto + 0,8l safir czy 0,5l zamiennik amistaru + 0,8l safir, cenowo wychodzi identycznie, na razie żadnej infekcji nie widać

Moja Bogatka dostała w przeliczeniu na hektar 136 kg czystego azotu. Opryskałem ją w fazie zaawansowanego pierwszego kolanka regulatorem Medax Top w dawce 0,8l/ha. Teraz ma 40-45cm i jest w fazie liścia flagowego. Opryskać ją jeszcze raz Medaxem w dawce 0,2 lub 0,4l/ha, czy już nie ma takiej potrzeby przy tym nawożeniu?

Zalezy jakie stanowisko. Bogatka lubi się położyć, jak siałem po łubinie to zawsze 2x regulator

koledzy macie pomysł dlaczego w pszenicy robią mi sie takie żółte place??? w zeszłym roku poszło wapno, NPK, obornik, odżywki, regulatory i c*uje muje a gdzie ciut wyższy kawałek pola obsada jakby wyginęła liście jakieś żółte się robią... macie jakies pomysły co to może być??

Cihu    123

to co u wszystkich w tym roku? żółta karłowatość jęczmienia?

andrzej1988    101

u mnie nie ma żadnego wirusa. W jantarce żółte koncowki zaczynały sie pojawiac ale znikneły

grego    218

Dziś poszło u mnie T2 w pszenicy. Artea 0,46 l + mocznik 15kg i na jednym kawałku pszenicy gdzie przedplonem był łubin dałem jeszcze 0,5 l na ha Retar zamiennik cerone. Teraz czekam na T3 w postaci Tebu. Miałem zakonczyc tylko na T2 ale gosciu ktory sprzedaje opryski i ktory tez produkuje pszenice, rzepak i kukurydze czyli ma spore gospodarstwo i ma doswiadczenie to zaproponował mi zebym jednak zrobił 3 zabiegi.

Ja w tym roku też w zasadzie pierwszy raz pojadę na 3 zabiegi, na T3 myślę dać 0,8l tebukonazolu. Ta Artea dość słaba juz było lepiej dać Duet Ultra z gotowców moim zdaniem. Czy jest sens dawać teraz mocznik do T2?

icek1    178

a jak po oprysku na grzyba po 2 godz silidnie popada to oprysk będzie działać

icek1    178

no i jak posypałem na pszenice 300 kg mocznika to wystarczy na plon 5-6 ton

knoro93    165

ciemniejsza pszenica na kołach i uwrociach (głównie tam gdzie ziemia jest bardziej ubita) może świadczyć o niedoborze manganu na plantacji

Słyszałem już o tej teori ale według mnie nie w moim przypadku. Czy sucho czy mokro zawsze jest to samo o dziwo tylko z jarymi zbożami wiec co ozimym wystarcza manganu a jarym nie? Mam ustawine tak zeby kultywatora żeby jak najlepiej nagarniały ziemie w koleiny za traktorem i dla mnie moja teoria bez dwóch zdan jst słuszna i logiczna jak sobie przypomne jak patrzyłem podczas siewu ule ziemi leci w te koleiny z boków to innej opcji nie ma że to o to chodzi. Chyba że ktoś ma inne wytłumaczenie? Zapytam inaczej czy macie taką sytuacje jak siejecie azot wyłacznie pogłównie?

Toru    1

Ja w tym roku przed jarą siałem wapno, poźniej nawóz NPK ale bez azotu przedsiewnie i nie mam czegoś takiego. Saletre sypałem pogłównie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się