Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ppwolf38    7

Witam...5 marca wysialem pierwsza dawke nawozu pod postacia saletry...na druga dawke mam przygotowany mocznik...kiedy powinienem go wysiac zeby bylo dobrze?


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Czy lepiej aby pierwszym zabiegiem było odchwaszczanie czy można pierwsze wykonać oprysk dolistny mocznikiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Każdy ma swoją teorię, a jaki jest sens dokrzewiać CCC wcześniej jak system korzeniowy jest słabo rozwinięty!!! Już lepiej N więcej walnąć 

 

Na jakiej podstawie takie twierdzenie, może jakiś dowód na to???

 

CCC na dokrzewienie stosuje się gdy rosliny mają korzenie przybyszowe o długości nie mniejszej niż 3-4 cm.  W innym wypadku roslina może pobrać substancję i wtedy działanie CCC wydłuży się i napewno spowoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Tak więc CCC hamuje rozwój całej rosliny (i korzeń i części nadziemne). Aczkolwiek kiedyś widziłem doświadczenie gdzie było wykazane że CCC nie ograniczał systemu korzeniowego.

Jak dla mnie stosowanie CCC (na dokrzewienie) jest uzasadnione tylko wtedy gdy posialiśmy pszenice późno, były problemy ze wschodami i nie ma właściwej obsady. Wtedy zależy nam na jak największej liczbie pędów z pojedynczej rosliny. W innych wypadkach saletra wystarczy. Bo przy dobrych wschodach nawet siejąc w późnym terminie w obsade 300-350 roślin i niech tylko otrzymamy 2 pędy z rosliny to daje nam wystarczajacą obsadę pędów na metrze.

 

Byłem dzisiaj zobaczyc pszenice i widze ze dośc mocno zaczynaja ją atakowac choroby grzybowe zabieg T1 planowałem w okolicy świąt lub po świętach ...Jak u was w tym temacie? Mogę jechac z T1 przed wyniesieniem pierwszego kolanka?

 

W jakiej fazie masz pszenice? Jak już blisko strzelania w źdźbło to możesz nieco przyspieszyć T1


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Witam...5 marca wysialem pierwsza dawke nawozu pod postacia saletry...na druga dawke mam przygotowany mocznik...kiedy powinienem go wysiac zeby bylo dobrze?

Zależy w jakiej fazie masz pszenicę... Mocznik potrzebuje ok 2-3 tygodni ( w zależności od temperatury) żeby był dostępny dla roślin... U mnie pszenica jest w fazie ok bbch 30 i mocznik mam już wysiany...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

to na pewno choroby ją biorą czy może objawy ostatnich przymrozków ? Bo u mnie raczej to drugie, jest trochę tak jakby przemarzniętych liści i nieco pojaśniały. Można taką pszenice pryskać herbicydem czy lepiej zaczekać, bo musze zrobić poprawkę na przytulie Galaperem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

U mnie też trochę po tych mrozach siadła a już ładnie szła do góry wiec raczej to nie grzyb czekam aż trochę odzyje i w poniedziałek lecę z chwastami a po świętach t1 jak nie będzie mrozów oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16HDR008    0

samosiewy

 

więc nie ma co pryskać i specjalnie się teaz przejmować, no chyba że jakością zboża w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarciu11    21

Witam wszystkich czym ratować robi sie żółta koło niedzieli zapodam fotki miejscami mam żółte liście pierwszy azot już podany. Myśle sobie po cichu ze brak magnezu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

Co proponujecie na ochronę fungicydową w pszenicy, tak żeby było troszke taniej i żeby był jakiś sens tego oprysku? Podejrzewam że wielu rolników ma ten dylemat patrząc na ceny śor i ceny produktów rolnych.Dlatego dyskusja w tej sprawie jak najbardziej na czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Kiedy zaczynacie dokarmianie dolistne oraz opryski na chwasty na wschodnim mazowszu? Azot dany 2 tygodnie temu. Czekac na pelna wegetacje roslin czy juz teraz pryskac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

O to my ziomale :)

Dokarmianie dolistne jak rośliny ruszą , no jak masz ciemno niebiesko i brak dostępnego fosforu to powinno dać się makro w liść , lepsze ukorzenienie i krzewienie. Ale jak gleba ciepła i zielono to tylko siarczan mag i Cu drugi raz komplet w fazie strzelania w źdźbło i trzeci raz na flagówkę.

 

Ja czekam aż rośliny pobiorą azot -zmienią kolor u mnie może po tych ciepłych nocach dziś jutro wtedy miedź siarczan i delkatnie azot moczik ale tak dla zasady.

Po krzewieniu już nie dawaj Cu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Można już pryskać jęczmień ozimy dolistnie czy jeszcze trochę za wcześnie ??Przymrozków niebyło od wtorku a temperatura w dzień ok. 15 stopni. Chciałem dać mu siarczan magnezu bo trochę przyżółkł  myślę że to przez brak magnezu i do tego mocznik i plonvit Z co sądzicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
infinityPG    0

CCC na dokrzewienie stosuje się gdy rosliny mają korzenie przybyszowe o długości nie mniejszej niż 3-4 cm.  W innym wypadku roslina może pobrać substancję i wtedy działanie CCC wydłuży się i napewno spowoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Tak więc CCC hamuje rozwój całej rosliny (i korzeń i części nadziemne). Aczkolwiek kiedyś widziłem doświadczenie gdzie było wykazane że CCC nie ograniczał systemu korzeniowego.

Jak dla mnie stosowanie CCC (na dokrzewienie) jest uzasadnione tylko wtedy gdy posialiśmy pszenice późno, były problemy ze wschodami i nie ma właściwej obsady. Wtedy zależy nam na jak największej liczbie pędów z pojedynczej rosliny. W innych wypadkach saletra wystarczy. Bo przy dobrych wschodach nawet siejąc w późnym terminie w obsade 300-350 roślin i niech tylko otrzymamy 2 pędy z rosliny to daje nam wystarczajacą obsadę pędów na metrze.

 

 

W jakiej fazie masz pszenice? Jak już blisko strzelania w źdźbło to możesz nieco przyspieszyć T1

Pszenica jest w fazie BBCH30 teraz i tak pogoda nie pozwala na zabieg fungicydem więc bedę czekał ... Choc widzę że zaczyna jej doskwierac brak azotu jest mocno rozkrzewiona i dostała tylko 35kg.N 

Kiedy mogę dac druga dawkę N tak żeby jej nie dokrzewiac? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

Pszenica dostała 3 tygodnie temu saletre 34 n % 200kg/ha +120 kg/ha siarczan magnezu w granulacie , stanowisko po ziemniakach  , julius wyglada w miare ale mewa slabo , powiedzcie kiedy siac druga dawke  i kiedy na chwast i fungi , porosze o odp. a tutaj pare zdjęć

Julius

 

post-124721-0-13840800-1427461320_thumb.jpg

post-124721-0-54287200-1427461334_thumb.jpg

post-124721-0-74463300-1427461694_thumb.jpgpost-124721-0-90808300-1427461723_thumb.jpg

 

mewa

post-124721-0-18489300-1427461349_thumb.jpg

post-124721-0-94322000-1427461362_thumb.jpg

post-124721-0-01143100-1427461740_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Hej

 

  Co to jest ? Orak na raz, przedplon pszenica ozima.

 

A może to dobrze pokrzewiony jęczmień?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelo430    2

Co sądzie o ochronie pszenicy :

 

T1 Atak 1L + Sarfun 0,5L

 

T2 Capallo 1,5L

 

T3 Falcon 0,6L

Edytowano przez pawelo430

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

T-2 Capallo !!! -Falcon

T-1 Tilt 0,7 +Procholaz ok 0,7

T-3 np. Tebu

 

Dość niezła i prosta ochrona

Jak nie ochronisz podstawy to reszta nie ma sensu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

Pszenica dostała 3 tygodnie temu saletre 34 n % 200kg/ha +120 kg/ha siarczan magnezu w granulacie , stanowisko po ziemniakach  , julius wyglada w miare ale mewa slabo , powiedzcie kiedy siac druga dawke  i kiedy na chwast i fungi , porosze o odp. a tutaj pare zdjęć

Julius

 

attachicon.gifjulius (2).jpg

attachicon.gifjulius.jpg

attachicon.gifjulius (3).jpgattachicon.gifjulius (4).jpg

 

mewa

attachicon.gifmewa (2).jpg

attachicon.gifmewa.jpg

attachicon.gifmewa (3).jpg

 

jak dla mnie to mega gęsta ta pszenica... :o nie wiem jak wyglądała przed tą pierwszą dawką azotu, ale moim zdaniem trochę przesadziłeś, zwłaszcza, że dobre stanowisko... za gęsta to też niedobrze, ja jak teraz chodziłem po polach to miejscami rzadzizna, ale co zrobić jak to tylko miejscami a ogólnie jest w miarę ok, ale nie aż tak jak Twoja.... u mnie na tą chwilę 2-4 pędy na tych gorszych i jestem dobrej myśli.. 

 

druga dawka mówisz? a co chcesz dawać? możesz sypnąć może nawet koło drugiego kolanka, ale to Twoja decyzja..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bregus12    0

T-2 Capallo !!! -Falcon

T-1 Tilt 0,7 +Procholaz ok 0,7

T-3 np. Tebu

 

Dość niezła i prosta ochrona

Jak nie ochronisz podstawy to reszta nie ma sensu.

 Stosując ochronę 2 zabiegową można zastosować 

 

T1 Capallo 1,5 L /ha

 

T2 Falcon 0,6 L /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj