Skocz do zawartości

Polecane posty

panczo1922    68

Koledzy proszę o poradę...

Od jakoś 2-3 lat zauważyłem że w moich zbożach zarówno ozimych jak i jarych Zaczyna coraz częściej występować sporyż... Czym to jest spowodowane i jak tego uniknąć?

losktos    120

Jak to jest ze środkiem Topsin M500, chodzi mi o to że zawiera on tylko tiofanat metylowy, o którym z tabelki z HGCA może się dowiedzieć że działa tylko na choroby kłosa, a na stronie sklepu RUDNIK jest napisane że działa na wszystkie możliwe choroby bo i na podstawę źdźbła  i na mączniaka i na rdze, na czerń zbóż  , na wszystko. Czy ja coś pokręciłem czy co ?

tiofanat to stara substancja która działa na te choroby które wymieniłeś ale z bardzo niską skutecznością czego dowodem jest test HGCA w którym tak niskie działanie nawet nie jest zaznaczane

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

loquito    16

Dzięki losktos za wyjaśnienie, czyli radzisz poszukać na co dany środek działa na prawdę, a nie ślepo wierzyć co piszą w ulotkach i w itp.

Czy jeżeli na T2 pójdzie 0,6l/ha Duett Ultra to czy wskazane jest zrobienie zabiegu T3? Np. Tebu 1l/ha czy w innej dawce ?

Nie pisz posta pod postem, edytuj stary post

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    171

Zawsze warto na kłos zrobić zabieg od grzyba koszt nie duży bo około 60 zł a jak trafi sie mokre lato i wysokie temp to choroby mogą sporo narobić złego. W tym roku zastosowałem zabieg łaczony T2/T3 i to był poważny bład flagówka była ostro porażona bo zabieg był za późny a kłosa też dobrze nie ochroniłem w efekcie było dużo pozasychanych ziaren i słabo wypełnione kłosy w tym roku lece już na 3 zabiegi.

milanreal1    290

Koledzy proszę o poradę...

Od jakoś 2-3 lat zauważyłem że w moich zbożach zarówno ozimych jak i jarych Zaczyna coraz częściej występować sporyż... Czym to jest spowodowane i jak tego uniknąć?

W pszenicy pojawia Ci się sporysz?

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

JanoB    0

panowie potrzebuje strony gdzie jest wykaz srodków ochrony roślin wraz z całymi etykietami.

Panowie,

co jest lepsze na pierwszą dawkę: saletra czy saletrzak i w jakich dawkach?

Pszenica jest dość gęsta (220 kg/ha) i w miarę rozkrzewiona, przedplon: fasola, na jesieni poszło 100 kg/ha superfosfatu + 100 kg/ha soli potasowej. Odmiana to sailor. Lekko ją przymroziło, ale tylko same końcówki pożółkły.

A na drugą dawkę co polecicie: saletra, saletrzak czy mocznik? W jakich dawkach? Trzeciej dawki nie planuję.

Dzięki :)

KaziU91    13

Na pierwszą dawkę najlepsza jest saletra . A saletrzak jak nie będzie wilgoci to się nie rozpuści .  

panczo1922    68
Napisano (edytowany)

quote name="milanreal1" post="1513761" timestamp="1423420192"]

W pszenicy pojawia Ci się sporysz?

Tak tylko nie wiem czy jest to akurat ziarno pszenicy bo gdzieniegdzie była zanieczyszczona pszenżytem... Ale w jęczmieniu też występuje...

Edytowano przez panczo1922

tomekZ058    80

saletrzak odpada nie bierz go pod uwage,pierwsza dawka saletra 200kg/ha,druga mocznik 150-200kg/ha kazdy bedzie ci doradzał po swojemu a ja mysle nad takimi dawkami u siebie

A ile tygodni po saletrze mocznik? Przed opryskiem na T1 czy już po? I przy takiej ilości azotu 2 zabiegi na grzyba wystarczą?

loquito    16

W jakiej kolejności po sobie powinny iść dawki azotu N1 N2 N3 i zabiegi T1 T2 T3, ?  N1-T1-N2-T2-N3-T3 ? i w jakich odstępach mniej więcej w tygodniach dawki azotu? 

KULAWA_KOZA    88

Ciekawe czy Parabola dorówna mi plonem pszenicy ozimej......myśle że z 2 tony powinna dać mniej.jak da 6t to będzie dobrze.W tym roku dam nową ochrone T1,T2 myślę że bedzie ładna i choroby jej nie złapią.Azot standardowo 2X.Stanowisko po ziemniakach i po pszenicy ozimej.

dobi77    1

Jakie będzie T1 i T2? Też bedę miał w tym roku pszenicę jarą ale jeszcze nie wiem jaką ochronę zastosuje

losktos    120

Panowie,

co jest lepsze na pierwszą dawkę: saletra czy saletrzak i w jakich dawkach?

Pszenica jest dość gęsta (220 kg/ha) i w miarę rozkrzewiona, przedplon: fasola, na jesieni poszło 100 kg/ha superfosfatu + 100 kg/ha soli potasowej. Odmiana to sailor. Lekko ją przymroziło, ale tylko same końcówki pożółkły.

A na drugą dawkę co polecicie: saletra, saletrzak czy mocznik? W jakich dawkach? Trzeciej dawki nie planuję.

Dzięki :)

jeżeli gęsta i dobrze rozkrzewiona to saletrosan - jak nie dostępny to niech pozostanie saletra. Na drugą dawkę przy braku trzeciej - mocznik. Jakiego plonu się spodziewasz? Proponuje 200 saletry na pierwszą i 150-170 mocznika na II

A ile tygodni po saletrze mocznik? Przed opryskiem na T1 czy już po? I przy takiej ilości azotu 2 zabiegi na grzyba wystarczą?

cieżko to określić w tygodniach. Przy zabiegu T w fazie BBCH 31 nawożenie przed opryskiem

W jakiej kolejności po sobie powinny iść dawki azotu N1 N2 N3 i zabiegi T1 T2 T3, ?  N1-T1-N2-T2-N3-T3 ? i w jakich odstępach mniej więcej w tygodniach dawki azotu? 

fazy fazy fazy..... inaczej nigdy nie będziesz trafiał w odpowiednie terminy

azot - I w momencie ruszenia wegetacji, II - BBCH 30, III - BBCH 37

fungicydy - T1 BBCH 30/31, T2 - BBCH 37/39 T3 - BBCH 59/61

oczywiście terminy fungicydów mogą być nieco inne, czasem bywa tak że trzeba przyspieszyć zabieg

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Napisano (edytowany)

jeżeli gęsta i dobrze rozkrzewiona to saletrosan - jak nie dostępny to niech pozostanie saletra. Na drugą dawkę przy braku trzeciej - mocznik. Jakiego plonu się spodziewasz? Proponuje 200 saletry na pierwszą i 150-170 mocznika na II

Niestety saletrosanu u mnie w okolicy nie dostanę. Więc zostanę przy saletrze.

Celuję w plon około 8t - 10t z hektara. W zeszłym roku na II klasie ziemi dostała czystego azotu 100 kg/ha i przy jednym zabiegu na T2 dała plon przeszło 8 t/ha. W tym roku tylko jedno pole mam II klasy, a reszta to III. Więc te 130 kg/ha czystego azotu powinno wystarczyć. Jak myślisz kolego: przy takiej dawce N ile zabiegów ochronnych wykonać i będzie potrzebne skracanie lub usztywnianie słomy (Sailor to pszenica dość wysoka)?

Edytowano przez przemaskrakow

panczo1922    68

100kg N i 8 ton?????

W ubiegłym roku miałem 190kg N i teraz sprzedałem ostatnią pszenicę z której mogę określić plon na 8,1t/ha

w tym roku planuje 200kg N i chciałbym 8,5tony...

Widzę ładne kokosy zbierasz z tej uprawy pszenicy przy takiej ochronie i nawożeniu...

losktos    120

ubiegły rok był specyficzny... Na 8 t to proponowałbym zwiększyć trochę to nawożenie i wogóle przejść na 3 dawki N. Co do ochrony - 8 t "zasługuje" na 3zabiegi.

A jeżeli chcesz zrobić to jak najtaniej to zostań przy tym nawożeniu, ochronę zrób 2-zabiegową a skracanie 1,5 l CCC w fazie BBCH 30/31 - ale 8 t Ci nie gwarantuje

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

KULAWA_KOZA    88
Napisano (edytowany)

http://www.bayercropscience.pl/produkty-lamardor-400-fs-681.php  zaprawiał juz ktoś tym zboża? Ten srodek jest porównywalny z Baytanem Uniwersal? czy gorszy?

Kupiłem Parabole i jęczmień Ella i są tym zaprawione.

20ml środka z 300ml wody na 100kg ziarna.czyli 1litr co kosztuje 760zł ma starczyć na 5 ton zaprawienia zboża.

Coś tanio wychodzi to zaprawianie ....ciekawe jak z jakością.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

slawek2209    78

Lamardorem zaprawiałem zboża jare w ubiegłych latach.Moim zdaniem bardzo dobra zaprawa na jare.Ogranicza mączniaka i plamistość siatkowa we wczesnych fazach

Aliona    2

Witajcie, proszę o poradę. Na jesień ze wzgłędów osobistych na przężyto nie sypałem nic. Co mysłicie o polifosce 8 na wiosnę. Zasobność głeby srednia.

KULAWA_KOZA    88

Polifoskę nie daje się pogłównie.

Daj saletre amonową wapniową.Przyładuj konkretnie to bedzie piękne zboże.

mf25    7

Kolego , a co bylo przedplonem ? , dobrze by bylo dac jakies PK , jezeli chcialbys to Yara Mila 16-16-16 wczesna wiosna w dawce ok 250kg

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.
    • Przez Mario35
      Witam Wszystkich na forum. Jestem na kupnie Case mx, interesował by mnie case 130km. Trafił mi sie ładny i za dobre pieniadze case mx110 we francji tylko troche za słaby, i tutaj pytanie czy jak bym kupił tego mx110 to jak mu zwiekszyc moc tak do 130km. Prosze o pomoc i jakies podpowiedzi. Z góry dziekuje za odpowiedzi.
    • Przez W0jcik
      Witam
      Potrzebuję szybko pomocy w dojściu do przyczyny wycieku 
      Olej cieknie w miejscu w którym wchodzi wodzik od pompki hamulcowej do mostu. te miejsce zakrywa podrywa która unosi sie podczas wciśnięcia pedały hamulca, wtedy olej dosłownie wylewa się spod tej pokrywy.
      Czy ktoś miał podobny problem i co jest tego przyczyną.

(Na schemacie ten dekielek jest zaznaczony numerem 10)