Skocz do zawartości

Polecane posty

losktos    120

A jak się sprawdza przedsiewnie dawana saletra amonowa 34 w porównaniu z mocznikiem i saletrzakiem?

saletra to to samo co saletrzak (pod względem działania) z tym że potrzebuje więcej wody na rozpuszczenie granul. Dlatego przedsiewnie - saletrzak (mniejsze straty - po pierwsze z racji wymywania, po drugie z racji ulatniania formy NH4 - zazwyczaj nawóz jest mieszany z glebą), pogłównie - saletra, szybka dostępność N nawet przy małych ilościach wody, mniejsze straty z racji ulatniania NH4 ze względu na szybsze rozpuszczenie granul i wniknięcie do KS gleby.

Ulman    294

mocznik aby zaczął działać musi przejść proces hydrolizy którego tempo zależy od temperatury otoczenia i tak:

temp. 5C  > 21 dni

temp. 10C  ok. 21 dni

temp. 20C  ok. 7 dni

temp. 30C  ok. 2 dni

precyzyjnie nie określimy kiedy N z mocznika będzie dostępny ale znając warunki jakie zwykle panują w tych okresach możemy mniej więcej przewidywać jak ten proces przebiegnie

Właśnie ze względu na to co napisałeś zawsze pod jare stosuję mocznik. Zanim pszenica zrobi te dwa liście i zacznie się sama odżywiać mija conajmniej dwa tygodnie i wtedy mocznik jest już w formie dostępnej. Co do saletry i saletrzaku to można mieć obawy o straty formy saletrzanej która jest w roztworze glebowym i jest najbardziej narażona na wymywanie.   Do tego mocznik jest najtańszym azotem, najmniej się trzeba nadżwigać i najmniejsza masa do rozsiania.. 

Agrest    410

RSM (roztwór saletrzano -mocznikowy) się rozlewa, nigdy pryska. Pryskanie zadziała podobnie do Reglone.

Wiadomość z agroFakt.pl

g60dalk    3

A jest jakiś tańszy zamiennik Reglone? stosuje go w łubinie i tanio nie wychodzi, oczywiście poza 360 SL.

knoro93    168

Właśnie ze względu na to co napisałeś zawsze pod jare stosuję mocznik. Zanim pszenica zrobi te dwa liście i zacznie się sama odżywiać mija conajmniej dwa tygodnie i wtedy mocznik jest już w formie dostępnej. Co do saletry i saletrzaku to można mieć obawy o straty formy saletrzanej która jest w roztworze glebowym i jest najbardziej narażona na wymywanie.   Do tego mocznik jest najtańszym azotem, najmniej się trzeba nadżwigać i najmniejsza masa do rozsiania.. 

Mądrze napisaleś jestem tego samego zdania. Jak dla mnie saletra i saletrzak przedsiewnie to pomyłka jakaś. W ogólne nie wiem w jakich sytuacjach stosować saletrzak same minusy tego nawozu.

grzesiu0905    3

a ja właśnie zrezygnowałem z mocznika i przeszedłem na saletrzak i saletrę mocznik najbardziej zakwasza glebę a jak się przedobrzy w ziemniakach to czarnieją.

a ja właśnie zrezygnowałem z mocznika i przeszedłem na saletrzak i saletrę mocznik najbardziej zakwasza glebę a jak się przedobrzy w ziemniakach to czarnieją.

knoro93    168

- Jak siejesz pogłównie saletrzak i trafisz na susze to nie ma szans rozpuszczenia się a saletra czy mocznik nawet i z rosą ale sie rozpuszcza podobna sytuacja jest na wiosne na pierwszy strzał długo leży bez deszczu mimo wilgotnej gleby i nie mówcie tutaj że to lezy otoczka magnezowo wapniowa

- Najdroższy azot
- Jeśli chodzi o nawożenie przedsiewne to jest to bardziej wymywalna forma azotu niz mocznik który staje sie dostepny po 3 tygodniach akurat wtedy kiedy roślina potrzebuje azotu

Zenonim    47

Każdy azot zakwasza ziemię. A co do saletrzaku jest to nawóz podobny do saletry w działaniu + ma dodatki. 

Edytowano przez Zenonim

gucik131    7

i nie wiem dla czego np yara can na całym Świecie jest kupowana, a to właśnie saletrzak, z większą zawartością magnezu i wapna 

Ulman    294

Mam wysokie / b.wysokie pH więc zakwaszenie nie jest dla mnie problemem. Kg azotu w moczniku to ok3 PLN w saletrze 3,6, saletrzak prawie 3,9 Pln więc saletra jest 20% a saletrzak o 30% droższy przeliczając na azot. W zastosowaniu przedsiewnym gdy nie potrzebuje działania azotu "tu i teraz" stosuje właśnie mocznik. Pogłównie w pszenicy na 2 i 3 dawkę odpowiednio wcześnie stosując - też mocznik. Jako dodatek do oprysków - mocznik Zamiast 4xpo 2000kg rozsiewam 3x2000kg na ten sam obszar. 

Wolno działający azot najmniej sprzyja też rozwojowi chorób.

Jak dla mnie jest więcej plusów "dodatnich" niż minusów 

loquito    14

Panowie co sądzicie, tak w skali od 1 do 10 o T1 : Leander 0.2l/ha + Safir 0,6l/ha+ Atak 0.6l/ha. Pszenica w połowie po rzepaku i w połowie po zbożach. Oraz jak wysoki waszym zdaniem może być w procentach ubytek w plonie przy rezygnacji z zabiegu T1?

ogar118    62

O azot azotanowy z saletrzaku czy saletry zastosowanej pod rośliny jare bym się nie martwił, że się "wymyje"...

A co do CAN 27 (yara) cały świat go sieje bo tam jest taka formulacja tego nawozu która sprawia że granula naciąga wodę z otoczenia i szybciej zaczyna działać. 

knoro93    168

Wiadomo że nie wymyje wszystkiego ale to jest najbardziej podatna forma azotu na wymywanie. Jesli chodzi o te dodatki magnezu i wapna do saletrzaku to są to śmieszne ilości praktycznie nic nie znaczące. Saletra również ma dodatek magnezu tylko nie ma o tym informacji nie wiem czy dodatku wapna nie ma niby otoczki nie ma ale moze jakas inna forma nie wiem gdzies tak słyszałem.

akacja    90

Mam wysokie / b.wysokie pH więc zakwaszenie nie jest dla mnie problemem. Kg azotu w moczniku to ok3 PLN w saletrze 3,6, saletrzak prawie 3,9 Pln więc saletra jest 20% a saletrzak o 30% droższy przeliczając na azot. W zastosowaniu przedsiewnym gdy nie potrzebuje działania azotu "tu i teraz" stosuje właśnie mocznik. Pogłównie w pszenicy na 2 i 3 dawkę odpowiednio wcześnie stosując - też mocznik. Jako dodatek do oprysków - mocznik Zamiast 4xpo 2000kg rozsiewam 3x2000kg na ten sam obszar. 

Wolno działający azot najmniej sprzyja też rozwojowi chorób.

Jak dla mnie jest więcej plusów "dodatnich" niż minusów 

Zawsze najtanszy azot bedzie w RSM i najbardziej efektywny w swoim stosowaniu,Co do róznicy w cenie nie patrzmy w ten sposób,to ze mocznik wyjdzie najtaniej,nie zawsze bedzie tak w rzeczywistosci pod wzgledem działania.Przejscie z formy amidowej w formy dostepne niesie za sobą zawsze straty.Ilośc procentowa strat jest głównie uzależniona od trzech rzeczy temperatury,uwilgotnienia gleby oraz od tego czy sa to gleby słabe czy zwięzłe..

losktos    120

Panowie co sądzicie, tak w skali od 1 do 10 o T1 : Leander 0.2l/ha + Safir 0,6l/ha+ Atak 0.6l/ha. Pszenica w połowie po rzepaku i w połowie po zbożach. Oraz jak wysoki waszym zdaniem może być w procentach ubytek w plonie przy rezygnacji z zabiegu T1?

Jak dla mnie zbyt małe dawki.

Leander 0,4, Safir może zostać, Atak 0,8

losktos    120

Można Osiris, ale są to srodki z całkiem innej półki cenowej wiec nie ma co porównywać

tomekZ058    75

no tak ale miałem propozycje zeby dac na T2 Soligor a on wychodzi drozej w pełnej dawce 1.0l/h od np.Duetu Ultra 0.6l/h,a na T3 Tebu 1.0l/h + Topsin 0.5l/h to cenowo wychodzi cos ok 100zł to czy nie lepiej dołozyc ok 50zł i poleciec tym Osirisem 2l/h.

ogar118    62

No niby tylko 4% Mg ale jak się spojrzy w zapotrzebowanie na Mg pszenicy konsumpcyjnej przy plonie 9 ton to pobiera ona 32 kg Mg to przy sumie saletrzaku powiedzmy 500 kg  dostarczamy 20 kg Mg czyli ponad połowę zapotrzebowania... To czy to takie nic przy statystycznej zasobności polskich gleb w ten składnik?

Spotkaliście gdzieś u siebie w punktach sprzedaży Saletrosan 30, jeśli tak to jaka cena??

losktos    120

no tak ale miałem propozycje zeby dac na T2 Soligor a on wychodzi drozej w pełnej dawce 1.0l/h od np.Duetu Ultra 0.6l/h,a na T3 Tebu 1.0l/h + Topsin 0.5l/h to cenowo wychodzi cos ok 100zł to czy nie lepiej dołozyc ok 50zł i poleciec tym Osirisem 2l/h.

no Osiris będzie raczej lepszym rozwiązaniem niż Tebu + Topsin.

Edytowano przez milanreal1

XTRO    160

mam pytanie z innej beczki:

Ile gdzieś stopni mrozu wytrzymuje pszenica ?

Śniegu u mnie akurat praktycznie nie ma

Davidastra    0

jak dobrze pamietam to bez okrywy do 15 powinna na spokojnie wytrzymać , w końcu mocniejsza sporo jest jak jęczmień

milanreal1    290

A tu Cię zdziwię bo przeliczając na czysty składnik mocznik mniej zakwasza glebę niż saletra i saletrzak,

- Jak siejesz pogłównie saletrzak i trafisz na susze to nie ma szans rozpuszczenia się a saletra czy mocznik nawet i z rosą ale sie rozpuszcza podobna sytuacja jest na wiosne na pierwszy strzał długo leży bez deszczu mimo wilgotnej gleby i nie mówcie tutaj że to lezy otoczka magnezowo wapniowa

- Najdroższy azot

- Jeśli chodzi o nawożenie przedsiewne to jest to bardziej wymywalna forma azotu niz mocznik który staje sie dostepny po 3 tygodniach akurat wtedy kiedy roślina potrzebuje azotu

Forma amidowa jest szybciej wymywana niż forma saletrzana. Do tego w trakcie przemian część N ucieka. Dla mnie mocznik jest ok tylko w kukurydzy. W zbożach ozimych i jarych saletra daje lepsze efekty. Z saletrzaku rezygnuje ze względu na nierównomierny wysiew. Saletrzak tarnowski ma bardzo nierównomierne granule, włocławski ma za duże granule.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.