Polecane posty

1piotr1    14

czy ktoś z tych co pisali o problemach z pszenica żółknących liściach i słabym wzroście wiedza już w czym przyczyna??? bo w mojej muszelce też tragedia liście pod żółknięte słabo się rozwija , nawet tam gdzie mało roślin jest bo wymarzła to rośliny stoją i zamiast się do krzewić to ,są jak by karłowate ;) dałem dziś fungicyd wirtuoz i osd mineral zobaczymy czy się poprawi choć wątpię , bo już strzela w zdzbło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

U mnie podobny przypadek żółknięcia ;/ aczkolwiek na Muszelce nie tak bardzo choć podejrzewam że to kwestia kilku dni ale dziś na części popryskałem Riza 250EW 1l/ha + Antywylegacz 0,9l/ha + mocznik 2% + siarczan 2% + odzywka z intermagu 20+20+20 (czy jakoś tak)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

u mnie jak narazie pszenica ozima wyglada ok.ma kolorek i dobrze rosnie.odmiane mam smuge . ładnie przezimowała na wiosne przetrwało około 300 roslin na m2.gorzej z jeczmieniem bo plamistosc siatkowa lub brunatna wystapiła wiec wczoraj opryskałem Bumperem. powiedzcie mi kiedy sypiecie druga dawke azotu? ja ostatnio wyczytalem ze druga dawka bardzo wpływa na plon i powinno sie ją siać w przypadku gdy po rozcieciu łodygi zboza zaczyna kształtowac sie kłos i ma około 1 cm. co do 3 dawki to daje mocznik około 12 kg/ha razem z fungicydem .w tam tym roku na 3,4 klasie sypała prawie 6,5 tony/ha.a u was jak to wyglada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wg mnie te przebarwienia to efekt uboczny działania herbicydów, szczególnie inhibitorów, co powoduje żółknięcie końcówek blaszki liścia.

 

Żadne tam septoriozy, plamistości i pozostałe.

Na pszenicy wcześnie sianej 06.09.2010 zauważyłem śladowe ilości mączniaka, a pszenica potraktowana np. jodosulfuronem i chlorotoluronen, sulfosulfuronem oraz dikambą zaczyna żółknąć, niewielkimi placami ale jednak.

 

Nie pryskana pięknie ciemnozielona.

 

Takie moje spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

A kiedy lecisz z druga dawka azotu na pszenice?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

@TOREZ, ok może mieć znaczenie a co w gdy pszenica była tylko pryskana na jesień Maratonem.? a na wiosne tylko azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Ze 2 tygodnie temu wysiałem.

 

@TOREZ, ok może mieć znaczenie a co w gdy pszenica była tylko pryskana na jesień Maratonem.? a na wiosne tylko azot

Kolejną z przyczyn może być np. niedobór tlenu. Jesienią orka i siew w przysłowiowe "błoto", podeszwa płużna nadmiernie zagęszczona, do tego wysokie temperatury od ponad 10 dni spotęgowała ten efekt, utrudniając dostęp tlenu do korzeni rośliny.

Nie wiem jak u Was, ale w moim rejonie na polu (w oziminach) jest jak na betonie (twardo i sucho).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom31    11

zamieszczam fotki tego co dzieje sie z przenica ozima[figura] i tak jak pisalem parę postów wyzej czy jest to brunatna plamistosc lisci i czy bumper 250sc podziala na to??zreszta luknijcie na to i doradzcie cos!!

 

 

http://www63.zippyshare.com/v/27407328/file.html

 

http://www63.zippyshare.com/v/19106170/file.html

 

http://www63.zippyshare.com/v/7749654/file.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Ja mam identycznie na lisciach jeczmienia ozimego.na pszenicy patrzylem dosc szczegółowo to nic jeszcze nie widze niedobrego.i ja pryskałem wlasnie bumperem.sadze ze i ciebie to nie ominie.im szybciej tym lepiej

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tez to mam na krawedzi pola :>.Co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Teoretycznie plamistosc brunatna lub siatkowa.na maczniaka zupełnie to nie wyglada.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

nie wiem na co jeszcze czekasz - pryskaj natychmiast!

najlepiej czymś na septorioze i rdze - np. epoksykonazolem i dimoksystrobiną lub cyprokonazolem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Ja ostatnio wyczytalem w gazecie top agrar ze druga dawke azotu sieje sie gdy po rozcieciu łodygi zboza widac juz zawiazki kłosa ktory ma długosc około 1 cm , czyli jest bardzo mały.druga dawka podobno ma decydujacy wpływ na plon a trzecia dawka na jakosc ziarna.ja jeszcze z tydzien poczekam conajmniej na rozsiane nawozu na pszenice ozima , na jeczmien ozimy rozsialem 2 godziny temu.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Ja mialem tez cos podobnego na pszenicy to diagnozowalem to jako jakas septarioza, ale dla pewnosci wziolem kilka roslinek do sklepu aby mi potwierdzili co to moze byc. Jednoznacznie nie mogli tez stwierdzic ale tez mowili ze to moze byc septarioza lub cos podobnego. Zakupilem TEBU 250(tebukonazol) i popryskalem jeszcze w piatek przed swietami, ale efekty sprawdze dopiero jutro!

POnG 88 pisal ze pryskal RIZA 250 to praktycznie to samo.Dodam ze byl to najtanszy srodek cena cos 267zl /5l brutto, dawka 1 l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

A ja mam takie pytanko do forumowiczów..........spotkał się ktoś z nawozem ( odżywką )dolistną --WUXAL azotowy TOP 36 ? bo podobno efekty bardzo dobre...Stosowanie na hektar to od 5 do 10 litrów?na 300 litrów wody.A moje pytanko brzmi czy można go stosować z mocznikiem i siarczanem magnezu a jesli tak to w jakiej proporcji? Bo nigdzie nie znalazłem mieszania tego wuxala z mocznikiem i siarczanem magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

Dziś skończyłem resztę pryskać Riza 250EW 1l/ha + Antywylegacz 0,9l/ha + mocznik 2% + siarczan 2% i czekam na efekty ... choć podczas oprysku zauważyłem że pszenica jest porażona grzybem.? w okręgach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arielo    1

Witam dziś pryskałem odżywką Basfoliar i mam pytanie za ile dni mogę jechać z saletrą a może nie ma sensu nawozu tylko drugą dawkę odżywki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamwiol    0

Witam, posialem pszenice jara i juz po paru dniach pole bylo zielone ale okazalo sie ze to gluchy owies ktorego bylo duzo . Popryskalem to attributem ale pszenica ma tylko dwa liscie apryskanie attributem zaleca sie od fazy pelnego krzewienia czy to zaszkodzi pszenicy? i jeszcze jedno pytanie kiedy moge po tym oprysku rozsiac saletre? dodam ze oprysk byl dzisiaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dddpp    2

U mnie już od 3 tyg. kropla deszczu nie spadła i zboża już żółkną i zaczynają się zwijać, pszenica drugą dawke azotu dostała, na pszenżyta na razie nie ma sensu wysiewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

U nas lało w weekend a teraz susza.......Górale dobrze przepowiadali że rok będzie suchy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja ostatnio wyczytalem w gazecie top agrar ze druga dawke azotu sieje sie gdy po rozcieciu łodygi zboza widac juz zawiazki kłosa ktory ma długosc około 1 cm , czyli jest bardzo mały.druga dawka podobno ma decydujacy wpływ na plon a trzecia dawka na jakosc ziarna.ja jeszcze z tydzien poczekam conajmniej na rozsiane nawozu na pszenice ozima , na jeczmien ozimy rozsialem 2 godziny temu.

 

Mówisz chyba o III dawce na kłosa. II dawka to faza strzelania w źdźbło czyli od I kolanka. Ta faza już występuje, i II dawka N powinna być wysiana, ale ja u siebie nie siałem, susza jest, nie zapowiada się na deszcz, a ozime schną powoli.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Wy juz panikujecie, a w maju przyjda znowu ulewy i bedzie topic. U mnie nie jest az tak tragicznie sucho. Choc przy uprawie sie kurzy.

Pszenica opryskana na chwasty, jak przyjdzie opryskiwacz pojade z odzywkami ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H4S    0
A ja mam takie pytanko do forumowiczów..........spotkał się ktoś z nawozem ( odżywką )dolistną --WUXAL azotowy TOP 36 ? bodobnono efekty bardzo dobre...Stosowanie na hektar to od 5 do 10 litrów?na 300 litrów wody.A moje pytanko brzmi czy można go stosować z mocznikiem i siarczanem magnezu a jesli tak to w jakiej proporcji? Bo nigdzie nie znalazłem mieszania tego wuxala z mocznikiem i siarczanem magnezu.

 

Ja wuxal stosowałem rok temu, o ile mnie pamięc nie zawodzi to mieszałem go z pumą niestety nie wiem jak wygląda sprawa z siarczanem i mocznikiem,co do odzywki to efekty jej działania są zadowalające.

 

 

PS.Pani u której kupowałem środki ochrony roślin odradziła mi dodawanie do środków mocznika ponieważ może on pogorszyc działanie herbicydu, co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Mówisz chyba o III dawce na kłosa. II dawka to faza strzelania w źdźbło czyli od I kolanka. Ta faza już występuje, i II dawka N powinna być wysiana, ale ja u siebie nie siałem, susza jest, nie zapowiada się na deszcz, a ozime schną powoli.

to ja nie wiem jak ty masz na mysli kolejnosc dawek , pierwsza wysialem 18 marca aby pobudzic zboza do regeneracji , druga teraz chce rozsiac a trzecia to dopiero jak sie kłosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj