Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zenonim    223

To zapraszam na żniwa do mnie może na 4 klasie trzeba 170-190N czystego żeby osiągnąć dobry plon. Ale u mnie 130-140N wystarczy. Co do agrotechniki każdy robi jak uważa co 5lat obornik 40t/ha co 2 lata wapno 2t/ha. Po żniwach 2razy agregat ścierniskowy, orka 25cm nawozy NPK, raz wyrabiam agregatem i siew z agrtegatem. wiosna 2 razy CCC , dwuliścienne, 2 razy grzyb, dolistnie mocznik i mikrokompleks. i N 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ogar118, Zenonim piszę prawdę Ulhówek na I klasie położony więc wiesz ;) taki plon przy tej klasie jak najbardziej możliwy...

Losktos z tym 0,5t saletry to trochę przesadziłeś, 400kg powinno wystarczyć na konsumpcje.

czy ja wiem.. wychodzi 170 kg N, może i trochę dużo. U siebie stosuje nawożenie w granicach 150 kg N na I klasie, plony różne - w ubiegłym sezonie większość w przedziale 7,5-8 t/ha. Więc nie wiem czy te 170  będzie przesadą na słabsze ziemie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy gdyby pszenica ozima była uprawiana w ten sposób że w pierwszych dwóch dawkach otrzymuje łącznie ok.70kg N (zakładamy że dobrze przezimowała i jest ładnie rozkrzewiona) + ok. 15 kg siarki (bez tej danej przedsiewnie) a w trzeciej dawce otrzymuje 50kg N w postaci np. saletry, to czy razem z pełną ochroną fungicydowią możliwe jest otrzymanie pszenicy o parametrach jakościowych ? Chodzi mi o uzyskanie plonu w granicy 5-6 t.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

KAMIL może czas zmienić odmiany??? mi w tym roku Ozon najlepiej wyszedł , a reszta to 7,5-8t/ha i już tych odmian nie sieję. W tym roku na Artist mnie namawiali i Agila i je posiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

tylko kolega warchest nie napisał na jakich glebach gospodaruje a to by dużo wyjaśniło, jak ma V klasę to podejrzewam, że 170 nie wystarczy. Ale jakby pójść na kompromis to 450 powinno wystarczyć. 180 pierwsza dawka 200 druga i 70 trzecia.


Zenonim Agil naprawdę świetna pszenica siałem na próbę w tamtym roku to na 3b 7,7t/ha dwie dawki azotu ok.150kg/ha, dwa razy fungicyd przedplon ziemniak. konsumpcja w 100%.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tylko kolega warchest nie napisał na jakich glebach gospodaruje a to by dużo wyjaśniło, jak ma V klasę to podejrzewam, że 170 nie wystarczy. Ale jakby pójść na kompromis to 450 powinno wystarczyć. 180 pierwsza dawka 200 druga i 70 trzecia.

Zenonim Agil naprawdę świetna pszenica siałem na próbę w tamtym roku to na 3b 7,7t/ha dwie dawki azotu ok.150kg/ha, dwa razy fungicyd przedplon ziemniak. konsumpcja w 100%.

 

klasy gleby od 3a do 4b noi bezobornikowe tylko sloma cieta jest i na niam ewentualnie jakis mocznik idzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To jakie plony mieliście przy takim nawożeniu że uzyskaliście konsumpcje?

5-8t gleby 3-5klasa. Jak masz obsade za duża to jak ma wykarmic? I wazne zeby nie wlało deszczu. Ludwig stara odmiana 300kg saletry okolo 6t\ha i zawsze byla konsumpcja tylko ze trudno utrzymac bo bd wysoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Nie  wiem po co  ta dyskusja jak Zenonim ma pierwszą klasę  i w dodatku w zmianowniu, rzepak, burak cukrowy i chyba fasola  do tego , to tutaj nie ma się co dziwić że takie plony, w dodatku kluczowa jest i tak woda której taka gleba zmaganyzuje  nieporównywalnie wiecej do 3 klasy a co dopiero 4-5 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dlatego posiałem, Choć Ozon miał większe MTZ i grubsze ziarno miał. 

 

to ile miał ten ozon :blink: ??? bo ja w tamtym roku kupując kwalifikat agila to miał MTZ 63g dla porównania Bamberka 54g.

 

klasy gleby od 3a do 4b noi bezobornikowe tylko sloma cieta jest i na niam ewentualnie jakis mocznik idzie

 

To masz podobne gleby do moich moim zdaniem 400-450 powinno wystarczyć a w 2 czy 3 dawkach to już zależy od Ciebie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

KAMIL może czas zmienić odmiany??? mi w tym roku Ozon najlepiej wyszedł , a reszta to 7,5-8t/ha i już tych odmian nie sieję. W tym roku na Artist mnie namawiali i Agila i je posiałem.

odmian nie mam złych, materiał siewny dość regularnie wymieniany. Problem tkwi gdzie indziej - na większości pól zasobność w P i K niska i b. niska (w tym roku robiłem próby), pH w granicach 5,5, więc jeżeli w takich warunkach bez dotychczasowego nawozenia przedsiewnego pod zboża uzyskuje plony 7-8 t to NIE moge narzekać. Pozostaje uregulować odczyn i uzupełnić zasobność w P i K a to praca na lata.

Poza tym jeżeli pszenica sypie w granicach 7,5-8 t to nie można mówić ze to zły plon


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elciamloda    0

Ja to bym chcial 6t/h uzyskac przy naworzeniu 400kg saletry amonowej a tu co niektorzy dyche wyciagaja nie wiem czy ja cos nie tak robie czy to tylko bajki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Znajomy zasiał w połowie listopada pszenicę ozimą (nie przewódka) i od siewu utrzymuje się  temperatura około zera do -10C w nocy. Jeśli powschodzi dopiero na wiosnę to co z jarowizacją??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jednego roku miałem pszenice sianą w ostatnich dniach listopada po buraczysku. Powschodziła dopiero na wiosnę, 6 t/ha było


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

Jestem z południa Polski w zeszłym roku siałem pszenicę ozimą po 20 listopada po burakach cukrowych ,plon był w granicach 8-10 ton/ha klasa ziemi 1 i 2 ,natomiast pszenica siana około 10 pażdziernik po trawie i ugorach plonowała 7-8 ton,raz zasiałem pszenicę 5 grudnia tylko 1 ha było akurat ciepło i zdążyła  się ukorzenić wychodziła na wiosnę a inne pszenice w tym czasie już dawno się zieleniły, stanowisko było po burakach i dała plon 6 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tak, ale w ubiegłym roku, nawet posiana w grudniu powschodziła i w styczniu rosła. teraz jest zero lub na minusie i sucho, może jeszcze tradycyjnie się ociepli na święta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek30m2    5

Witam.Mam problem z kretami w pszenicy zimowej.Na każdym metrze kwadratowym kopiec i tak z hektar.Pszenica siana w połowie września przedplon rzepak.

U sąsiada za miedzą też pszenica tylko że po pszenicy, a kretów brak Doradzcie jak pozbyć się tych kretów i co może być przyczyną inwazji. 

Może coroczne przyorywanie słomy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Wedlug mnie duze znaczenie czy pszenica bedzie łapać parametry czy nie- ma odmiana. Kolega dawal po 500kg saletry ale mial odmiany paszowe i pszenica nie przeszla parametrow, ja dawalem 400 kg lecz Turnia poszla na konsumpcje. Czy moglby mi ktos powiedziec jak jest z lapaniem parametrow przez Bogatke ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.


mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

 

przed siewem lubofos 12    500 kg/ ha

siew

oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce

oprysk odżywką

Wiosna

ruszenie wegetacji 200 kg saletry

25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

 

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce

200 kg saletry

15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka 

 

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka

100 kg mocznika

10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

 

po wykłoszeniu amistar + artea 

no i coś na robactwo oczywiście.

 

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Edytowano przez forumkowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

od fazy strzelania w źdźbło wyrzuciłbym opryski mocznikiem (po nich łatwiej o inwfekcje grzybowe) poza tym planujesz daj tyle N doglebowo że opryski dolistne są praktycznie zbędne

Co do ochrony: nie ta kolejność. Jeżeli chcesz pozostać przy tych środkach to w ten sposób:

T1 Wirtuoza

T2 Amistar + Areta

T3 Duet Ultra - po wykłoszeniu to pojęcie szeroko rozumiane, zabieg rób w pierwszych dniach kwitnienia

 

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :)

Na przyszłość zwiększ norme wysiewu w tym terminie. A na wiosne

Jak najszybciej nie mniej jak 200 kg saletry, później dokrzewienie CCC + możesz dodać 1-2 kg siarczan magnezu. I można by jeszcze dodać jeden zabieg jakimś biostymulatorem i odżywką z mikroelementami.

 

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Nawożenie azotem napewno ma wpływ ale nie jak to określiłeś "mocne" a odpowiednie. Bo wystarczy że podasz dużą I dawkę azotu a zbyt małą II w okresie redukcji i już z jakością będzie problem

 

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

Na pewno nie zaszkodzi a jak zadziała to tego nawet najstarsi górale nie wiedzą. Doglebowo podasz więcej składnika


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Mam pytanie o stosowanie regulatorów wzrostu typu Moddus, Medax top... Czy jeżeli pszenica w planie ma dostać ok 110-130 kg N mądrze rozłożonego w 3 dawkach  oraz pełną ochronę podstawy źdźbła to konieczne będzie stosowanie któregoś z wymienionych regulatorów, czy jeżeli będzie konieczne to  wystarczające będzie zastosowanie czegoś typu zwykły Antywylegacz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No to możemy sobie rozmawiać o plonach i parametrach na I klasie jak takiej na oczy nie widziałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj