Skocz do zawartości

Polecane posty

WHATEVER

pawelol111    711

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Zombi330    49

czyli dobre 2000 zł za samo NPK, no to może z 1000 zł zostanie o ile faktycznie odda te bite 10t a nie 7 czy 8 co zawsze jest bardziej prawdopodobne zwłaszcza w gorszym roku  ale fakt dużo papu jest większa szansa a mało to na cuda nie ma co liczyć tylko ta cholerna ekonomia, żeby była dobra cena a tu masz jedna wielką niewiadomą  

andrzejg120    0

Witam 

Dzisiaj skończyłem siać oziminy, choć ta pogoda nie ciekawa cały czas susza. W tym roku cały areał siałem kwalifikatem Scagen-145kg, Nelson-150kg. Pod Nelsona wykonałem tylko gruberowanie bo nie dało się orać po kukurydzy i myślę że to nie pszeszkodzi  w plonowaniu. W tamtym roku siałem scagena na 170kg i wyszła za gęsta ale modus, nawożenie i ochrona dała dobry plon 8t/ha na IV klasie ziemi. Siał może ktoś tego Nelsona i może podzielić się opinią o nim 

Wiadomość z agroFakt.pl

Ja bede siał pod koniec tygodnia Skagen (kupione po 210zl/dt) - niestety kupiłem tylko C2 ale chyba w miare dobre parametry MTN 51,3 kielkowanie 96%. Planuje dać 350 ziaren /m2 czy to nie za gesto? Przy tych parametrach wyjdzie 186kg/ha.

Ziemia IV kl, poprzednio był jęczmień jary, sypniete było 200 kg wapmagu + polifoska8 i salmag, teraz planuje dac 200kg polifoski 8 na zime, reszta N na wiosne, wapno mysle ze nie ma sensu dawać.

marluk    29

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

no tak ale nie wyzywaj tu od idiotow tylko zakoduj sobie ze zapotrzebowanie jest ale te skladniki moga juz byc w glebie. Jak mam potasu 40 mg na 100g gleby to tez mam sypac potas bo na 1 tone potrzeba 20-25 kg K2O? Nie.

Losktos napisal prawde ze sypiesz co roku mniej albo rzadziej a duzo. Nawozi sie w zaleznosci od tego czego brakuje a nie "bo tak trzeba". Takze nie udawaj madrego jak g.. wiesz i skopiowales tekst z jakiejs stronki.

Edytowano przez marluk

damianzbr    987

w tamtym roku tak zrobilem. ,siałem ją po słabej gryce. zbierana była z pnia po desykacji i słoma zebrana przez takiego goscia. przed siewnie dałem 500 kg kredy z dwikoz i pszenica była naprawde zielona z jesieni i wczesna wiosna. nia miała przebarwien. moze nie miała mocnego wigoru wzrostu jesienia ale wegetacje zakonczyła w fazie 4- 5 lisci. przy tych cenach zboz staram sie rezygnowac z PK i wole dac wapno w granulacie ktore tez zadziala i taniej wychodzi. z wiosny wole dac wiecej azotu.

jakie MTZ miala twoja jantarka i jaka sile kiełkowania??. Moja z centrali miała MTZ  48 i kiełkowanie 87 %. troche nieciekawie

Moja też z centrali przez agrolok łatwiona i nie pamiętam dokładnie jakie MTZ i siłę kiełkowania miała wiem tylko że tragedii nie było i na pewno lepiej niż ta Twoja. Natomiast pszenżyto tulus była tragedia, MTZ chyba 46 i kiełkowanie 86%. Aż się zdziwiłem bo nigdy jeszcze się nie spotkałem z tak słabym nasieniem z centrali (fakt że dopiero ze 4 lata kupuję i nie wiem czy to często się zdarza)

Za rezygnacją z nawożenia PK przemówił fakt że stosuję odpowiednie zmianowanie. Kukurydza - jare zboże (pszenica lub owies na słabszych kawałkach)- poplon - łubin - poplon - zboże ozime (pszenica, pszenżyto i żyto na słabszych kawałkach) - poplon - kukurydza. Po wszystkim zostaje słoma, no i poplony.

Jeśli w tym roku się sprawdzi to i następnym też będę szukał oszczędności w PK pod zboża. Tylko pod kukurydzę bym obficie nawoził fosforem i potasem.

Tomek90    194

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Chciałeś napisać coś mądrego, a Ci nie wyszło i kto wyszedł na tego idiotę? ;)

Trzeba lizac troche praktyki, teoria to nie wszystko.

pawelol111    711

Podałem mniej więcej dokładne zapotrzebowanie na pszenicę i tym samym obaliłem "pieprzenie" kolegi ze trzeba tone superfostatu z solą i urośnie 10 t. Mi nie chodzi o to że trzeba sypać i sypać tylko o taki fakt że: jak masz stanowisko na którym jest możliwe 10 t to nie trzeba sypać nie wiem ile nawozu. Tu macie plon i koszty napisane: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/528159-pamier/#

marluk    29

kolega z tona superfosfatu pieprzy tak samo jak ty ze stwierdzeniem ze idioci tylko wierza ze nie trzeba sypac npk co roku. Wszystko zalezy od zasobnosci i od tego ustalasz dawki.

pawelol111    711

Mój post odnosił się do kolegi który pisał o tonie superfosfatu i soli a nie o sypaniu PK co rok lub co dwa. Dlatego ta sprzeczka. 

grego    218

a jak tam u was z parametrami odmian w tym roku? U mnie Ludwig łapie wszystkie parametry, a Julius kompletnie nic, a niby taka dobra odmiana miała być. Jeszcze Bamberke muszę zbadać. Wszystko jednakowo prowadzone , a Julius na najlepszym stanowisku był...  Trzeba będzie wrócić w przyszłym roku do Ludwiga bo jeśli chodzi o parametry to nigdy mnie nie zawiódł

pawel177    3

GaduGadu.Ja np po burakach nigdy nie daję nawozów pod korzeń,kultywator i siew.Za to pod buraki wysiewam przynajmniej tone wieloskładnikowych na hektar.Suma sumarum za te 3-4 lata na jedno wychodzi.Po drugie po kopaniu holmerem czy ropą liście rozdrobnione zostają na polu a w nich już jest odpowiednia dawka P i K.

socha    0

Znajomi stosują zamiast nawożenia PK - PRP. Mają zmianowanie - kukurydza, jęczmień, rzepak, pszenica. Tylko nie dopytałem czy to już tak ciągle bez PK czy przez ileś sezonów. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z PRP?

karolr2    180

Ja to dopiero pojechałem z norma wysiewu pszenicy. Siałem pszenżyto i po skończeniu miałem wrócić do domu na obiad i dopiero pojechać siać pszenicę. Oczywiście wyszło inaczej bo ojcu się ubzdurało coś i przywiózł mi pszenicę na na pole. Więc już się nie wracałem i zasiałem na tych ustawieniach co pszenżyto. Pszenżyta wychodziło 190kg na 1ha a pszenicy miałem zaplanowanej i zaprawionej 250kg na 1.40ha a obsiałem nią troszkę szerzej niż połowa  pola. Odmiana arkadia rok po cn. Teraz się przekonałem na własnej skórze co znaczy grubość ziarna i mtz

ansu    73

Właśnie zakończyłem siew pszenicy ozimej. Pierwsza zasiana 9 września pojawiają się pierwsze rozkrzewienia obsada idealnie wyrównana zero chwastów, następna zaczyna szpilkować do dwóch liści dość nierówna, zasiana wczoraj nie wiem kiedy powschodzi bo miejscami bardzo sucho bryły jak w kamieniołomie. Do końca października brak spodziewanych opadów deszczu. Niektórzy jeszcze czekają bo nie maja czym zaorać.

Po burakach liście zostają plus wapno i azot na wiosnę.

knoro93    167

chyba słabo sie kapnołeś jak 250 kg wysiałeś a 70 arów. Ja zawsze jak sieje pierwszy raz to za kazdym razem wysiadam patrze ile idzie i czy redlice nie zapchane. i Tak w sumie zanim hektar obsieje to z 10 razy min wyskocze ale a niektórzy jak u nas koles pojechał siać zapomniał zboza do siewnika wsypac obsiał 1,5 ha na pusto przyjeżdża a tu zboze w workach stoi no co za ludzie ;)

Przemek2203    11

chyba słabo sie kapnołeś jak 250 kg wysiałeś a 70 arów. Ja zawsze jak sieje pierwszy raz to za kazdym razem wysiadam patrze ile idzie i czy redlice nie zapchane. i Tak w sumie zanim hektar obsieje to z 10 razy min wyskocze ale a niektórzy jak u nas koles pojechał siać zapomniał zboza do siewnika wsypac obsiał 1,5 ha na pusto przyjeżdża a tu zboze w workach stoi no co za ludzie ;)

Taki zaryp robotą że nie było czasu zbiornika napełnić :D

limusine    8

Panowie około 16 pryskałem na chwasty Legato + glean a teraz od 19 do 19 10 przeszedł dosyć mocny deszcz, jak sądzicie czy środek zadziała? czekać na efekt czy od razu jechać z poprawką?

Darekpol    12

Powinien zadzialac. Teraz nic nie rob, zaczekaj z 2 tygodnie, bedziesz widzial. Jesli nie podziala to wiosna poprawisz, bez sensu jechac 2 raz skoro nie wiemy w jakim stopniu podzialalo.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.