Skocz do zawartości

Polecane posty

młody17    12

Panowie, a jak Wasze doświadczenia z Yara Extran 27, myślę zastosować ten nawóz na 1 i 2 dawkę po 250-300kg/ha, w tym sezonie dawałem na 1 saletrosan, na 2 saletrę puławską, ale u mnie większości mozaika 3-5 i myślę, że lepiej sprawdziła by się ta Can-ka?? Na 3 dawkę ewentualnie sypnę puławskiej?? Co do odchwaszczania, zastosowałem Boxer 2l + Glean 8-10g w zależności od stopnia zachwaszczenia; w pszenicy i pszenżycie i jest czyściutko, a było sporo gwiazdnicy, rzodkwi, przytuli, miotła też ładnie padochła, stosowałem 250l cieczy na ha. Koszt 90-95zł/ha.

skywalker89    39

no właśnie głównie o siarkę chodzi z tym siarczanem, więc jeśli sypnę załóżmy, że prawie w tym samym czasie 250kg saletry amonowej i 300kg siarczanu amonu, to akurat rzepak będzie miał na start azot z saletry, a za te 2-3tygodnie z siarczanu ;) a między czasie pewnie pójdzie druga dawka saletry jeszcze.. co o tym myślicie?

losktos    120

za 2 tygodnie azotu z siarczanu nie wiele zostanie:)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

lukaszm    10

młody17 - od kilku lat stosuję saletrę firmy Yara. Wcześniej nazywała się ona CAN 27. Teraz YaraBela Extran 27 (CAN). Stosuję ją ze względu na zawartość 4% MgO i 7% CaO. Jak każdy nawóz azotowy wymaga optymalnych warunków do działania. Jak będzie sucho, to na efekt trzeba czekać tak długo, aż coś spadnie z nieba. Oczywiście najlepiej, jeśli to deszcz. Drugim nawozem azotowym jaki stosuję jest saletra puławska Pulan.

Farmkeen    7

Dokładnie, większość azotu z siarczanu pójdzie w powietrze. Ja dałbym na pierwsza dawkę saletrosan, a na drugą saletrę....

patrykDF    4

To jak dobrze rozumiałem Twoja teorie to najlepszy jest azot saletrzany? Ile formy amonowej ucieknie i w jaki sposób?

losktos    120

najlepszy na pierwszą dawkę. Cieżko powiedzieć ile ucieknie ale raczej większość. Azot aby został wchłonięty przez rośliny musi wejść do kompleksu sorpcyjnego gleby. Są trzy procesy którym azot ulega w glebie: amonifikacja, nitryfikacja, denitryfikacja.. Amonifikacja to przekształcenie związków organicznych azotu do amoniaku, nitryfikacja to przekształcenie amoniaku do azotanów, denityrikacja - redukcja azotanów (V) do azotanów (III) i wydzielenie wolnego azotu przy warunkach beztlenowych.

A teraz po polsku :) :

Forma amonowa (NH4+) jest łatwo sorbowana przez glebę ale po wymieszaniu, jeżeli leży na powierzchni bądź w wierzchniej warstwie gleby to szybko sie utlenia i ulatnia. Dlaczego po wymieszaniu są mniejsze straty? Bo azot wędruje do głebszych warstw, jest mniejszy dostęp tlenu i mniej się ulatnia i zachodzą dalsze procesy przemian azotu. I w tym czasie gdy zostaje już wbudowany do KS rośliny są w stanie go pobrać.

Forma azotanowa (NO3-) dlaczego lepsza pogłównie? A dlatego że ma w sobie tlen tak więc nie utlenia się już i nie ulatnia, razem z wodą wedruje do głebszych warstw, wbudowywana jest do kompleksu sorpcyjnego i jest pobierana przez rosliny. Dopiero w głebszych warstwach w warunkach beztlenowych może ulec denitryfikacji, forma NO3- przekształca się w azot elementarny i może się ulatniać do atmosfery, bądź jest wymywana.

Jon amonowy jest mniej mobilny w glebie ale za to lepiej przyswajalny przez kompleks sorpcyjny bo jest obdażony ładunkiem dodatnim, kompleks sorpcyjny ma nadmiar ładunków ujemnych, + i - minus dąży do wyrównania. Jon azotanowy ma ładunek ujemny i jest trudniej przyswajany przez KS dlatego jest wymywany.

Nie mówię ze forma saletrzana jest najlepsza, ale jest napewno lepsza od amonowej do stosowania pogłównego.

Mam nadzieje że zrozumiale napisałem, jak nie to koledzy poprawią ;)

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

slawek2209    78

Saletrosan jest robiony na bazie siarczanu amonu.Zawiera tylko 7 kg formy azotanowej ,19 kg amonowej .Jesli azot z siarczanu amonu ma się tak łatwo ulatniać to też z saletrosanu powinien.Siarczan pozatym szybciej rozpuszcza się od saletrosanu.

losktos    120

ale jednak zostaje nam część tej formy azotanowej i część z amonowej, a w przypadku siarczanu zostaje tylko część amonowej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

slawek2209    78

Jeśli forma amonowa tak łatwo by się ulatniała to pogłównie nie był by sensu dawać saletrosanu czy saletry.Moim zdaniem staty azotu występują podczas dawkowania na suchą glebę

patrykDF    4

Dlaczego forma amonowa ma się utleniać i ulatniać jak w czasie podawania 1 dawki mamy idealnie warunki wilgotnościowe?? Jesteś pewnie ze azot saletrzany jest wbudowywany do kompleksu sorpcyjnego?

Tomek90    211

@loktos coś tobie się pomieszało z tym ulatnianiem.

Saletrosan lepszy o tyle od reszty nawozów z siarką, że nie potrzeba dodatkowego przejazdu bo posiada formę azotanową. Co do siarczanu to aby nie ten drobno ziarnisty bo okropnie sie rozsiewa.

Edytowano przez Tomek90

losktos    120

wszystko to wzięte jest z wykładów ze szkoły, poprawcie jeśli coś jest nie tak

@patrykDF mój błąd, NO3- nie wchodzi do kompleksu sorpcyjnego, ulega sorpcji biologicznej

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

milanreal1    290

Prawie się zgadzam. No może poza tym że forma azotanowa nie jest sorbowana przez KS i jest szybko wymywana. Gdyby nie było sensu stosowania formy amonowej w I dawce to saletry amonowej nie byłoby sensu dawać. A starty N z saletry są praktycznie żadne. To nawóz bardzo higroskopijny, zanim coś się ulotni to już się rozpuści.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

młody17    12

no właśnie kolega się chyba troche zagalopował, bo z tego co mi wiadomo, to właśnie forma amonowa jest sorbowana do kompleksu sorbcyjnego, jest to kation. Natomiast aniony czyli m.in. forma saletrzana, są sorbowane w bardzo małym stopniu. Forma saletrzana jest dostępna dla roślin "od razu" zależy od wilgotności gleby, jej minusem jest to, że zostaje bardzo szybko wypłukiwana w głębsze warstwy, dlatego stosuje się nawozy zawierające obydwie te formy, bo zapewniają dłuższe działanie. Stosowałem saletrosan przez ostatnie dwa sezony jako 1 dawka i moje spostrzeżenia wyglądają następująco: rok 2012, wczesna wiosna, rośliny powoli nabierały tempa i nawóz sprawdził się idealnie, odstęp między 1-2 dawką ponad miesiąc, w tym sezonie już tak fajnie nie było, wiadomo opóźniona wegetacja, rośliny potrzebowały szybkiego strzału i co prawda nie sprawdziłem tego na jednym polu, wtedy różnica była by najlepiej wyczuwalna, ale tam gdzie poszła saletra puławska rośliny lepiej się zebrały, to wynikało zapewne z wyższej zawartości azotu azotanowego, łan był znacznie gęściejszy, plon lepszy, odstęp między 1-2 dawką niecały miesiąc. Jak dla mnie saletrosan jest ok na 1 dawkę, gdy jest wczesna wiosna, zbyt gęsto rozkrzewione rośliny, albo właśnie w mieszance z saletrą, ale trzeba jechać 2 razy, bo inna granulacja.

losktos    120

nie napisałem że forma amonowa nie jest sorbowana. Strzeliłem gafę z tą saletrzaną, nie wchodzi w KS, ulega sorpcji biologicznej. Zgłaszam mocne postanowienie poprawy :P

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

milanreal1    290

Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

patrykDF    4

no właśnie kolega się chyba troche zagalopował, bo z tego co mi wiadomo, to właśnie forma amonowa jest sorbowana do kompleksu sorbcyjnego, jest to kation. Natomiast aniony czyli m.in. forma saletrzana, są sorbowane w bardzo małym stopniu. Forma saletrzana jest dostępna dla roślin "od razu" zależy od wilgotności gleby, jej minusem jest to, że zostaje bardzo szybko wypłukiwana w głębsze warstwy, dlatego stosuje się nawozy zawierające obydwie te formy, bo zapewniają dłuższe działanie. Stosowałem saletrosan przez ostatnie dwa sezony jako 1 dawka i moje spostrzeżenia wyglądają następująco: rok 2012, wczesna wiosna, rośliny powoli nabierały tempa i nawóz sprawdził się idealnie, odstęp między 1-2 dawką ponad miesiąc, w tym sezonie już tak fajnie nie było, wiadomo opóźniona wegetacja, rośliny potrzebowały szybkiego strzału i co prawda nie sprawdziłem tego na jednym polu, wtedy różnica była by najlepiej wyczuwalna, ale tam gdzie poszła saletra puławska rośliny lepiej się zebrały, to wynikało zapewne z wyższej zawartości azotu azotanowego, łan był znacznie gęściejszy, plon lepszy, odstęp między 1-2 dawką niecały miesiąc. Jak dla mnie saletrosan jest ok na 1 dawkę, gdy jest wczesna wiosna, zbyt gęsto rozkrzewione rośliny, albo właśnie w mieszance z saletrą, ale trzeba jechać 2 razy, bo inna granulacja.

Forma amonowa działa szybciej od azotanowej w szczególności na początku wegetacji niska temperatura.

patrykDF    4

W glebie najszybciej i najłatwiej dostępna jest azotanowa to się zgodzę ale w roślinie nie.

Edytowano przez patrykDF

losktos    120

Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.

Zapominasz o wiązaniu azotu przez mikroorganizmy glebowe co w pewnym stopniu ogranicza wymywanie azotanów.

Po za tym sorpcja biologiczna to właśnie zatrzymywanie składnika przez system korzeniowy i mikroorganizmy glebowe

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.
    • Przez Mario35
      Witam Wszystkich na forum. Jestem na kupnie Case mx, interesował by mnie case 130km. Trafił mi sie ładny i za dobre pieniadze case mx110 we francji tylko troche za słaby, i tutaj pytanie czy jak bym kupił tego mx110 to jak mu zwiekszyc moc tak do 130km. Prosze o pomoc i jakies podpowiedzi. Z góry dziekuje za odpowiedzi.
    • Przez W0jcik
      Witam
      Potrzebuję szybko pomocy w dojściu do przyczyny wycieku 
      Olej cieknie w miejscu w którym wchodzi wodzik od pompki hamulcowej do mostu. te miejsce zakrywa podrywa która unosi sie podczas wciśnięcia pedały hamulca, wtedy olej dosłownie wylewa się spod tej pokrywy.
      Czy ktoś miał podobny problem i co jest tego przyczyną.

(Na schemacie ten dekielek jest zaznaczony numerem 10)