Polecane posty

thug    236

a ja mam taki problem ze zawsze mi coś zapryska z pół metra od granicy heh


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woyto    16

witam,panowie bronujecie oziminy broną lekka na wiosnę,(takzwane razowanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Mam pszenice opryskana herbicydem wiec nie bede bronowal.W moim regionie malo kto juz bronuje wiosna zboza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

witam,panowie bronujecie oziminy broną lekka na wiosnę,(takzwane razowanie)

jeśli troszkę gęsta to tak bronuje.

By ją przeżedzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

w moim regionie jeszcze nie widziałem takiego zabiegu bronowania jak piszesz, daj po prostu mniejszą dawkę startową N i po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

To zrób próbę na małym kawałku.

Weż przed deszczem zabronuj kawałek i zobaczysz różnicę .

Pszenica dostaje powietrza jak się ją po zimie zabronuje i idzie momentalnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

bronowanie ma na celu zruszenie warstwy wierzchniej ktora niweluje straty wody z peknietej ziemi i ma pobudzic rosliny do krzewienia.jesli sie myle prosze poprawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Myślisz że ja nie mam.Ostu tyle co nie miara o szczawiu i pokrzywach nie wspomne.Ale walcze z tym więc mam czysto ale co pokropie to w innym miejscu na nowo się chwasty klują.

Przecież nie spryskam mu zboża bo dokładał nie będę do tego.

A tak ma uprawione i tak zasianą pszenice że trzeba dobrze iść by się nie wywrócić takie doły w polu i bruzdy.

Ano bober metrowy zaorał na raz pługiem zardzewiałym , zawlukł i zasiał. :rolleyes:

No plus tego taki że dzika gadzina ma gdzie bytować :D :D

 

Zrób foty tak jak mówiłeś wcześniej to będę miał porównanie do gościa z sąsiedniej wsi. Ten też jest dobry. Jesienią zaorał, na drugi dzień zasiał bez uprawy i nawozu, zabronował, na wiosnę deczko nawozu i miotły tyle, że jak skosił blisko tydzień po deszczu to musiał dosuszać :lol: . Jak się pytaliśmy go ile pszenica dała to machnął ręką i stwierdził " ważne, że dopłate mam" :D .

Edytowano przez PETECNC355

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

bronowanie ma na celu zruszenie warstwy wierzchniej ktora niweluje straty wody z peknietej ziemi i ma pobudzic rosliny do krzewienia.jesli sie myle prosze poprawic

Taki jest zamysł tego zabiegu, nie pomylileś się.

Tylko, że niesie ze sobą to uszkodzenia mechaniczne roslin co stanowi prostą droge do infekcji grzybowych. Dlatego wyszło to z mody. Tym bardziej, że w dzisjejszych czasach obsada jest na tyle niska i tak ją kontrolujemy od samego początku, iż taki zabieg mugł by narobić więcej złego niż dobrego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

dodam jeszcze ze wiekszosc rolnikow wykonuje zabiegi herbicydowe jesienia a to automatycznie wyklucz bronowanie wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

NARWA, BONBONA, BRYZA, (TYBALT, MONSUN.?) Są to odmiany które najlepiej znoszą niskie pH, oraz generują wymierny plon przy agrotechnice a2. Powinny sobie poradzić. Decydującym czynnikiem i tak będzie dostępność wody na tej klasie ziemi. Nie wiem jak masz uregulowane te stosunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

A siał ktoś może odmianę Arabella? Jeżeli tak to prosiłbym o podzielenie się informacjami na jej temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Otóż mam małe pytanko: jaki zastosować nawóz lub nawozy pod pszenice ozimą wiosną? Interesowała by mnie nazwa nawozu, dawka jaką powinienem dać (najlepiej żeby była tylko jedna, żeby nie dzielić na np. 3 dawki) i czas w jakim powinienem sypnąć go.

Kilka być może przydatnych informacji:

1. Klasa ziemi: II - IV

2. Ziemie zakwaszone bardzo mocno (nigdy nie sypałem wapna)

3. Od kilku lat prawie nie nawoziłem zbóż i ziemia wymineralizowała się, więc brakuje chyba każdego składnika

4. Nie będę stosował żadnych odżywek dolistnych

5. Nie stosuje regulatorów wzrostu

6. Mam gospodarstwo w południowej części województwa świętokrzyskiego

7. Przedplon: ziemniaki (na oborniku), fasola i pszenica (słoma zebrana)

8. W zeszłym roku zebrałem ok. 4 t/h

9. Nie wiem jaka to odmiana pszenicy

10. Nic nie sypałem na jesieni

Za każdą radę z góry dziękuję!

 

Tematy połączone

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Azot wg. mnie najlepiej saletrę w 3 dawkach, ale jak widze chcesz dać jedną, Twój wybór choć kiepsko to widzę. PK najlepiej polfoskę 5 lub 6 tak z 250 kg minimum choć na wiosnę to itak pszenica za wiele nie pobierze. A tak na marginesie zaprawileś chociaż pszenicę czy też nie ma takiej potrzeby. O stosowanie jakielkolwiek ochrony fungicydowej to nie pytam bo chyba też stwierdzisz że po co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Witam.

Otóż mam małe pytanko: jaki zastosować nawóz lub nawozy pod pszenice ozimą wiosną? Interesowała by mnie nazwa nawozu, dawka jaką powinienem dać (najlepiej żeby była tylko jedna, żeby nie dzielić na np. 3 dawki) i czas w jakim powinienem sypnąć go.

Kilka być może przydatnych informacji:

1. Klasa ziemi: II - IV

2. Ziemie zakwaszone bardzo mocno (nigdy nie sypałem wapna)

3. Od kilku lat prawie nie nawoziłem zbóż i ziemia wymineralizowała się, więc brakuje chyba każdego składnika

4. Nie będę stosował żadnych odżywek dolistnych

5. Nie stosuje regulatorów wzrostu

6. Mam gospodarstwo w południowej części województwa świętokrzyskiego

7. Przedplon: ziemniaki (na oborniku), fasola i pszenica (słoma zebrana)

8. W zeszłym roku zebrałem ok. 4 t/h

9. Nie wiem jaka to odmiana pszenicy

10. Nic nie sypałem na jesieni

Za każdą radę z góry dziękuję!

 

 

Jak wiesz że zakwaszona to po co siałeś pszenice??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

przy tych założeniach to może lepiej to pole wydzierżawić?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

na pewno saletra wapniowa w kilku dawkach

 

a dlaczego nie chcesz stosować dolistnie. Jesli brakuje w glebie wszystkiego to dolistnie byloby najlepiej dokarmic w tym roku, a w sierpniu mysleć jak to pole poprawic


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

przemaskrakow -> Ty weź się zastanów czy warto być w twoim przypadku "rolnikiem"

przez tyle lat wyjałowiłeś glebe i teraz chcesz ją ratować... podejście masz za***iste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to pole właśnie odebrałem od dzierżawcy, a że to była jesień to już nie było czasu do namysłu, tylko trzeba było działać. A pszenica była zaprawiana. Ja dopiero wchodze na tą gospodarke i właśnie odzyskuje ziemie z dzierżaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

to będziesz musiał powalczyć,

nawóz dzielić w dawki, pewnie też nie obejdzie się na jednym oprysku herbicydem, odżywki, regulator tez pewnie by się przydał, ale skoro planujesz mało dać nawozu to i może nie będzie potrzebne


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jesli ktos sie nie nastawia na plon to szkoda doradzac.bo niby po co.wychodze z zalozenia jesli juz siac to i zbierac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to proszę o porady, abym mogł naprawić błędy swoje i moich poprzedników. Dzięki temu forum dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia, bo nie miał mi tego kto powiedzieć. U mnie w regionie panuje przekonanie, że jak się sypnie raz jakikolwiek nawóz to wystarczy. I właśnie chcę się was poradzić, bo nikt z moich znajomych nie stosuje jakiś innych metod, tylko wkółko jedno i to samo z dziada pradziada, a świat idzie do przodu i trzeba się rozwijać i wprowadzać w nowe technologie i metody upraw. A co do wypowiedzi poprzednika to się niezgadzam, bo jak ktoś robi coś źle to trzeba mu pomóc i wytknąć mu błędy, żeby mógł się poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jaka jest powierzchnia plantacji? należało by zacząć od wykonania badań zasobności i pH, pszenica nie jest aż tak wymagająca co do odczynu jak kukurydza, ale mimo wszystko musisz zorganizować jakieś wapno granulowane i z nim pierwszym wjechać w pole, następnie przed ruszeniem wegetacji PK, chociaż nie wiem czy fosfor cokolwiek teraz da, ale przynajmniej pod uprawy następcze się przyda (polifoska 6 wydaje się ok, ale odpowiednia dawka to co najmniej 400 kg), jeśli nie był używany herbicyd to być może warto wykonać również jakiś zabieg mechaniczny (bronowanie), aby troszeczkę te zaaplikowane nawozy wymieszać z glebą, przetrzebić chwasty i zastymulować rośliny do krzewienia (szczególnie jeśli to jest mały areał) no i jeszcze przed ruszeniem wegetacji konieczny będzie azot koniecznie dobrze przyswajalny (saletra wapniowa byłaby idealna, ale RSM będzie znacznie tańszy) a jak już będziesz miał wyniki to można myśleć dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kissmy...-->

Powierzchnia to niecałe 5 ha. Badania zasobności będą wykonywane w najbliższym czasie. Jeszcze nie pryskałem, ale na wiosne będę zwyklymi środkami chwastobójczymi. Chodziło ci o zwykłe środki chwastobójcze czy jakieś specjalistyczne herbicydy? Co to za nawozy PK i RSM? Są lepsze od zwyklych nawozów? Przepraszam za takie banalne, dla niektórych pytania, ale jestem początkujący i jeszcze muszę się wiele nauczyc. Dzięki za rade!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj