Skocz do zawartości

Polecane posty

Tomek90    196

Ja na pierwszy raz to przeważnie prochloraz, np Atak 450, Mondatak i tebukonazol. Po 0,8 l/ha.

Bardzo ładnie działa i raczej dość tani.

Tani to jak cenowo miałeś?? W 100zl się zmieściłeś?? :)

Ja przeważnie patrze prochloraz i propikanazol na łamliwość i fenpropidyna na mączniaka żeby juz coś zapobiegało albo coś z tych grup z których pochodzą. A tebukonazol od czego zalewasz??

POL1    28

Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

Wiadomość z agroFakt.pl

lebek5    9

Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

Tomek90    196

Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

A rozsiewacz na ile rzuca??

Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

POL1    28

Ja też pierwszy raz będę stosował srodki na grzyba w pszenicy.

Wiem że drogie ale może będzie wartało.Może jakaś różnica będzie.

Co do skracania i stosowanie antywylegacza to sie boje bo dość się naczytałem na forum jak ludzią kłosy nie powychodziły i inne cuda.

Także tutaj jestem lajkiem.Nigdy nie pryskałem na grzyba .

Zawsze było sianie na wiosne saletra i oprysk na chwasty i tyle.I plon różnie.Ale przeważnie 4-5 tony z ha to wszystko co wyciągłem i to musiałem dobrze się postarać.

Za to w uprawie ziemniaka mogę pomóc bo już tam troche experymentów miałem i wiem jakie opryski stosować i kiedy by plon był dobry .

No ale wszystkiego się na błędach i experymentach własnych uczyłem.

A powiem Ci że nie wiem ale 12 na pewno .Mam MOTYL-a tego tasmowego zawieszanego.

Edytowano przez POL1

major_89    35

Zabiegi fungicydowe to podstawa plonochronna. Niewiem jak wy ale ja sobie nie wyobrażam uprawiać pszenice (tym bardziej na cele konsumpcyjne) bez 2-3 zabiegów fungicydowych. Jak w niechronionej pszenicy utszymują się wam czynniki jakościowe (sendymentacja, opadanie, gęstośc, MTZ) to nie wiem ?

A co do tych fungicydów to rozumiem że są to formy SC. Gdy kiedy kolwiek w miejscu ich pszechowywania temp. spadła poniżej -5*C to lepiej odrazu wylej je na kompostowisko i kup nowe. Do najtańszych fungicydów na rynku mozna zaliczyć triazole (tebukonazol, propikonazol) oraz bendymidiazole (tiofanat metylowy "TOPSIN M", karbendazym). Spróbujcie zastosować ten prosty program ochrony i od razu zauważycie róznice w polnie i jakości ziarna.

tomek73    190

Ja dla początkującego nie polecam od razu z najdroższych środków stosować. Nie mam sensu. Zwłaszcza że tańsze środki bardzo ładnie działają i nieraz lepiej niż te droższe. I kasy potrafi na koniec więcej wyjść.

Ja na droższych środkach nie raz się przejechałem. Teraz wolę tańsze, a przede wszystkim pilnować terminów.

Ale nie łucie się że dacie jakieś fungicydy i nakosicie od razu z 3 tony więcej. To jest nie realne.

Tomek90    196

No jak ktoś widzi że jest biało w łanie i jedzie dopiero po środek na mączniaka albo fuzarioze kłosa i potem mówi że nic nie działa to tak :D

@POL1 No to niema co zwiekszać szerokości rob. opryskiwacza jak rzuca na 12m, jak póżniej scieżki zrobisz tu 12m a tam 16m szer. rob.?

Edytowano przez Tomek90

proxy8441    72

Witam. Chciałbym się poradzic w takiej dość nietypowej sprawie: pryskałem łubin żółty afalonem i tak sie stało ze nałozyłem oprysk na siebie i pszenica Tonacja w tym miejscu słabo się rozkrzewiła można powiedziec brak krzewienia i na 100% na wiosnę będzie problem z jej rozwojem miałem już tak po Guardianie complete mix w kukurydzy czym mogę jej pomóc na wiosne? w tej po guardianie jechałem ekolistem pare razy i wuxalem mikro trochę plonu uratowałem ale nieznacznie.

POL1    28

Panowie jaki okres musi być od zastosowania w pszenicy srodków na grzyba a srodków na chwasty?jaki czas?ile ( dni)

wyrebski1    35

Ja kiedyś też nie pryskałem na grzyba w pszenicy, teraz staram się dać 1-2 zabiegi i myślę, że starczy. Antywylegacza nigdy nie stosowałem i raczej chyba nie będę sosował i niejednokrotnie miałem plon 6-9t/ha i jakoś pszeniczka w 90% "stała". Kolego "POL1" rozumiem, że na chwasta chcesz dać zabieg wiosną? Jak opryskasz wczesną wiosną na chwasta to na grzyba masz na pewno jeszcze sporo czasu.

POL1    28

Na chwasty pryska jak pszenica ma kolo 10-15 cm.Razem na miotłę i na dwuliścienne i w polu zawsze czysto.

Tylko mi chodzi jaki okres musi byc od oprysku na chwasty a na grzyba?

Wyrebski jakie odmiany masz pszenicy? i jakie nawożenie stosujesz?

Panowie powiedzcie mi co nam daje stosowanie srodków na grzyby? czy plon będzie większy? i jak z wyglądem ziarna?

Edytowano przez POL1

gwozd    101

Afalon tak długo działa??? Dziwne. Z tego co widzę na polu to działa max miesiąc. Na pewno to afalon? Nie raz miałem samosiewy jęczmienia w łubinie pryskanym afalonem i nic mu nie było.

koledzy dlaczego boicie się antywylegaczy? Trzeba tylko patrzeć na pogodę i na to co dzieje się na polu

proxy8441    72

no właśnie sam się dziwie, ale wszystko na to wskazuje bo ma to miejsce na pasie nałozenia oprysku, łubin był na tym kawałku czyściutki. Wapnowałem to pole w tym roku, może to być tez spowodowane toksycznością glinu ale jest to tak jak pisałem na pasie nałożenia oprysku czym jej na wiosne pomóc bo szkoda stanowiska trzeba ja ratowac.

metrax12    13

Dawno temu był taki środek o nazwie Pielisam i służył do odchwaszczania m.in. pszenicy. Zawierał 3 substancje aktywne, jedną z nich był właśnie linuron (17,5%) z Afalonu, maksymalna dawka 2 kg/ha. Można łatwo policzyć że odpowiada to 0,78 L Afalonu 450 SC. Tutaj zbyt duża dawka mogła zrobić swoje. Nawet herbicydy zarejestrowane w danej uprawie nieraz potrafią przyhamować wzrost. Dochodzi do tego jeszcze wrażliwość poszczególnych odmian.

ogar118    62

mi też wydaje się że to nie afalon... ja w marchewce po kilka zabiegów afalonem robie zawsze i wszystko ok. nawet samosiewy owsa rosną sobie w najlepsze...

wyrebski1    35

Kolego POL1 ostatnio miałem 3 sezony muszelkę-wiadomo jest to niska odmiana a więc nie potrzeba antywylegacza, teraz mam zasianą Kerubino (odmiana wczesno-średnia) i Potenzial też ponoć średnio-niska odmiana. U mnie w 90 % jak na razie pszenica przychodzi po rzepaku ale nie wiem jak długo tak będzie bo za szybko jest po sobie siana i boję się chociazby kiły. A nawożenie na jesień np jakaś polifoska (dopasowana do zawartośći w składniki w glebie) a na wiosnę 2 dawki saletry amonowej, ok 500 kg.

POL1    28

ja 250-300 jednorazowo.

W tym roku mialem bamberke na ziemniakach i legła w 90% przyszedł grad wichura i ja połozyło.

A zapowiadał się rekord swiata :rolleyes: w plonie.

Wyrebski nie powali Ci sie zboze od takiej ilosci saletry? :blink: :blink: :blink: musisz siać bardzo rzadko ,ja teraz siałem wszystko 220kg/ha i jak widzę na polu jest super nie gęsto i nie za rzedko.

Masz jakieś fotki twojej pszenicy?

Chętnie bym ujżał , bo na pewno jest aż ciemno zielona od tyle azotu. :blink:

Edytowano przez POL1

lebek5    9

A rozsiewacz na ile rzuca??

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

trzymam w piwnicy,na 99% nie są przemarznięte tylko 2, lub 3 lata po terminie. Na pszenice zastosował bym Topsin może cos to da a mogę cos do niego domieszac np.mocznik,siarczon magnezu , lub odżywkę i regulator wzrostu? Zobaczę jak pszenica będzie wyglądac, to może jeszcze na liśc flagowy się coś kupi. W tym roku mam zamiar porządnie zadbac o pszenice.Zobaczymy jakie beda efekty bo bez odżywek,regulatora,fungicydy zawsze mam w okolicy 6 ton.

gwozd    101

Ziemia klasy III, sieje po łubinie. Coś tam przedsiewnie PK, na wiosne 150kg saletry na drugi raz 100kg mocznika, 3x 1l insolu3 razem z siarczanem Mg, na kłos trochę mocznika w opryskiwacz, 1l CCC, T1 bumper, T2 falcon. Jak trzeba to Bi58Nowy. Osiągam plony około 6t. W tym roku było 5.7t

lebek5 to bardzo dobrze ci wychodzi bez fungi 6t. Bez odżywek można jak dajesz regularnie porządną dawkę obornika

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.