Skocz do zawartości

Polecane posty

milanreal1    290

Tylko w tym miejscu są takie duże gruzły, akurat taka ziemia na niewielkim kawałku. pH gleby to 3,8. A teraz jeszcze pomyślałem o jednej kwesti - oprysk był robiony 6 dnia po zasiewie na wilgotną ziemie, po prostu nie wyrobiłem z czasem i tak wyszło. Środek- tolurex. Czy to mogło mieć wpływ na żółknięcie? Przedplon na tym polu był owies, który pozniej tez zszedł drugi raz po kombajnie i orałem owies wysoki na 30 cm. Przedsiewnie dodałem jeszcze odrobinie saletrzaku do amofoski więc mysle ze niedobór azotu to to nie jest.

3,8? :blink: Wiesz nie życzę Ci źle ale możesz z tego wiele nie mieć... pH jest katastrofalnie niskie, nawet żyto w tych warunkach miałoby ciężko. W taki pH przyswajalność fosforu i magnezu jest znikoma, potasu i azotu ograniczona.

olaolschen    0

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

Miałem to samo w 2010r. , odmiana muszelka, ph też b. niskie, ale na wiosnę dałem saletrę wapniową i szok bo dała mi 7t. z ha!. fakt że klasa III-IV i pełna dawka nawozów ale jednak :)

Nie przejmowałbym się tym za bardzo, sypnij zimą wapnem granulowanym, tylko nie dolomitem bo długo się rozkłada, ewentualnie jak wyżej przed ruszeniem wegetacji saletra wapniowa.

Pozdrowienia!.

Kamilmkm    9

RAMZES9107 - to żółknięcie pszenicy to wina niskiego pH. Sam mam identyczne objawy na jednej działce o pH równym 4,5 (tylko może trochę mniej żółtych liści, żółkną najstarsze liście). Niestety wyniki przyszły już po siewie pszenicy, dodatkowo na tej działce fosfor jest bardzo niski, potas średni i magnez bardzo wysoki. Przedsiewnie poszło 200kg polifoski 8.

Ale jak już posiana to czym ją można wiosną chociaż trochę podratować? Myślę zastosować dolistnie fosfor, może jakiś wapnovit do tego dołożyć?. Czy prócz dolistnego opłaca się rozsypać jakiś nawóz wapniowy (np Wap-mag), czy on coś wiele pomoże? Po zbiorze będę wapnował tlenkowym.

Przedplonem był też owies i był piękny, nic mu nie brakowało (ok. 6-6,5t/ha), ziemia ciężka, chyba 4a.

Teraz zauważyłem, że kolega wyżej mnie wyprzedził o kilka sekund ze swoim postem i odpowiedział w nim na moje pytania :)

Edytowano przez Kamilmkm

Wiadomość z agroFakt.pl

RAMZES9107    16

Kamilmkm strzeliłeś w sedno! Dokładnie wszystko tak jak opisujesz. Też zastanawiam się jak podratować ją na wiosnę. Myślę czy by fosforu nie dać roślinie w formie dolistnej? Podpisuje się pod Twoimi pytaniami. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Edytowano przez RAMZES9107

MarcinPykuS    62

U mnie też na kilku m^2 pszenica zaczeła żółknąć, ale spowodowane jest to szkodnikiem-drutowcem. Przed siewem sprawdzałem, czy nadal jest (stanowisko po rzepaku), ale nic nie zauważyłem. Jednak w tym miejscu, gdzie akurat żółknie nie sprawdzane :mellow: .

Piotrz98    1

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

mam taki sam problem z pszenicą odmiana bogatka, przedplon pszenica ozima ta sama odmiana, pryskana w październiku gleanem w zwiększonej dawce, przyczyną może być zawyżona dawka gleanu?

solek01    30

Zbadalem sobie parametry swojej pszenicy i o ile wiekszosc parametrow byla by ok to porazenie fuzarioza jest na poziomie 0,9% co dyskwalifikuje ja na konsupcyjna. Dodam ze jest to mieszanina Rywalki i Mulana w zeszlym roku mialem odpowiednio 0,3 i 0,6 % na tych pszenicach sianych osobno. Wydawalomi sie ze ochrona w tym roku byla lepsza jak w poprzednim a tu jeszcze gorzej. Jak poprawic ten parametr? Czy zalezy on od pogody?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@solek01: Czy pryskałeś na fuzarioze w fazie kwitnienia pszenicy??

solek01    30

W fazie kwitnienia to nie bo ponoć nie można, ale po około 10 czerwca pryskałem TEBU. I tak się zastanawiam czy za późno czy za kiepski środek.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@solek01: Pszenice na fuzarioze pryska się właśnie jak kwitnie, bo wtedy dochodzi do zakażenia. Czyli już wiesz dlaczego miałeś porażone ziarno - nieodpowiedni termin oprysku.

solek01    30

no to jeszcze musze sie troche podszkolic. No ale jak to mowia czlowiek uczy sie cale zycie. W tym mam wiecej pszenicy to bede musial bardziej dopilnowac.

major_89    35

Prawdo jest że nie powinno się pryskać w pełni kwitnienia szczególnie pszenżyta bo może dojść do sklejenia pyłku, taka sama sytuacja dotyczy również pszenicy ale w mniejszym stopniu w rezultacie może to prowadzić do wyksztalcania ziarna pośledniego. Dlatego zabieg T3 powinno wykonać się na początku kłoszenia, lecz gdy owego nie wykonano to nie ma na co czekać do końca kwitnienia. Sprawdzone rozwiązanie na T3 to triazol+ strobiuryna.

jack83    14

pier**licie hipolicie.jak kwitnie dochodzi do zakażenia.pszenica jest samopylna(w wiekszości) a nie jak pszenżyto które jest obcopylne.

co do wytworzenia pośladu-bzdura-znamie słupka nie zapylone nie wytworzy ziarniaka.

major_89    35

A nie przyszło ci do tego pustego łba że lepiej zapobiegać niż interweniować. Po to masz fungicydy systemiczne by długofalowo zabezpieczać roślinę przed infekcjami. Pomyśl najpierw jak długi jest okres infekcji grzyba a po jakim czasie standardowy produkt fungicydowy efektywnie odziaływuje na patogena. Ciekawe do jakiego wniosku dojdziesz?. Jak pryskasz w momęcie gdy dochodzi do infekcji to często już jest pozamiatane i tylko nieliczne substancje aktywne dostępne na polskim rynku podołają takiemu zadaniu.

I wydaje mi się że, najwyraźniej mylisz pojęcie infekcji z procesem inokulacji wybitny fitopatologu.

Jeżeli masz wiedze to sie nią chwal ale nie w tak arogancki sposób. Wyluzuj trochę.

Edytowano przez milanreal1
prowokowanie do kłotni

solek01    30

A faza kłoszenia to wtedy gdy kłos zaczyna się tworzyć i wychodzi z pochwy liściowej (jak dobrze to nazwałem)? czyli znacznie wcześniej niż ja to zrobiłem

jack83    14

@major 1.mam głowe nie łeb.

2.czy ktoś celujący w wysoki plon opiera ochrone na jenym zabiegu??

@krisso co ma udowodnić mi ta publikacja?fitopatologiem nie jestem tylko rolnikiem i swoje wypowiedzi opieram na własnych obserwacjach

PiastOracz    136

pier**licie hipolicie.jak kwitnie dochodzi do zakażenia.pszenica jest samopylna(w wiekszości) a nie jak pszenżyto które jest obcopylne.

co do wytworzenia pośladu-bzdura-znamie słupka nie zapylone nie wytworzy ziarniaka.

Coś mi się nudzi dzisiaj, więc pozwoliłem sobie wyprostować kilka tez.

Pszenica jest samopylna (innej w powszechnej uprawie nie ma). Pszenżyto jest gatunkiem samopylnym, z "małym udziałem osobników" o skłonnościach obcopylnych. W niektórych specyficznych warunkach obserwuje się większą obcopylność pszenżyta, choć zjawisko to nie zostało do końca rozpoznane. Podejrzewa się, że pośrednio może odpowiadać za to przebieg pogody. Z grubsza nie zapuszczając się w głąb nauki, pszenżyto zawiera około 5 % osobników obcopylnych a 95% to osobniki samopylne (oczywiście wszytko zależy od komponentów). Inną przyczyną generowania większej obcopylności pszenżyta to kilkuletni siew (brak wymiany materiału siewnego) ziarna, które się zbiera. I to zjawisko można łatwo rozpoznać we wsi, jak się komuś nagle pszenżyto "rodzinne" zamienia w łan dwupiętrowy.

Pszenicę oczywiście należy zabezpieczyć przed fuzariozą w przedziale od połowy wysuniętego kłosa z rośliny do końca kwitnienia (pszenica kwitnie wyrzucając pylniki na kłoskach w kłosie). Termin zabiegu jest uzależniony od przebiegu pogody. Mokro, parno i pochmurno i temperatury powyżej 18 stopni C + mokry łan dłużej niż (36) 40 - 48 godzin stwarza idealne warunki do infekcji. Wykonanie zabiegu w trakcie kwitnienia pszenicy nie wpływa na obniżenie, zakłócenie plonu (chyba, że w pełnym słońcu z temperaturą 30 stopni C). Inną sytuację mamy w życie, które jest obcopylne i zabieg wykonany w trakcie kwitnienia doprowadza do sklejenia pyłku i powstania szczerbatości kłosa (puste kłoski w kłosie).

Jestem przekonany, że temat rozjaśniłem.

akacja    90

Myślę iż w pełni wyjaśniłes.mam nadzieję iż koledzy zapałają od tej pory do siebie :wub: ,a nie jak dotychczas ;[.polemika wskazana,ale w odpowiedni sposób.Pozdrawiam

milanreal1    290

Juz miałem pisac dosc długiego posta w ram,ach wyjaśnień ale jak @PiastOracz coś wyjaśni to nie ma co dodawać.

W fazie kwitnienia to nie bo ponoć nie można, ale po około 10 czerwca pryskałem TEBU. I tak się zastanawiam czy za późno czy za kiepski środek.

Odpowiem tylko na ten post bo mało kto chciał odpowiedzieć. Fuzarioza kłosów pszenicy to największe cholerstwo jakie w niej występuje(w większości przypadków). Żeby ja zwalczyć a raczej jej zapobiec nie ma co oszczędzać i wybrak środek z wyższej półki, albo zrobić jakąś mieszaninę aby było więcej niż 1 substancja aktywna. Tebu na fuzariozę jest za słaby.

solek01    30

Dzięki wszystkim za rozjaśnienie tematu w tym roku mam zasiane około 8 ha to jest co chronić. Dodam że pszenica w skupie z parametrami jakościowymi po 1100 zł netto + 7% jak dla mnie a paszowa po około 930 netto. Tak więc różnica na poziomie 170 zł netto i plonie jaki osiągam w okolicach 6 ton daje mi około 1100 zł brutto dodatkowego przychodu. A czy fuzarioza wpływa na ilość plonu? czy tylko na jakość? I ile kosztuje zabieg na fuzariozę dobrym środkiem?

Tomek90    190

Wpływa na plon i jakość, a co do cenny środka to zależy czy jeden środek czy mieszanina ale 100 netto w góre B)

milanreal1    290

Dzięki wszystkim za rozjaśnienie tematu w tym roku mam zasiane około 8 ha to jest co chronić. Dodam że pszenica w skupie z parametrami jakościowymi po 1100 zł netto + 7% jak dla mnie a paszowa po około 930 netto. Tak więc różnica na poziomie 170 zł netto i plonie jaki osiągam w okolicach 6 ton daje mi około 1100 zł brutto dodatkowego przychodu. A czy fuzarioza wpływa na ilość plonu? czy tylko na jakość? I ile kosztuje zabieg na fuzariozę dobrym środkiem?

Fuzarioza to choroba która może całkowicie zdegradować jakość ziarna. Mikotoksyny fuzariozy są cholernie groźne, takie ziarno nie nadaje się tylko do spalenia, nie nadaje się ani na mąkę ani na paszę. A koszt to różnie, przy dużych opakowaniach wyjdzie nawet poniżej 100zł, ale może kosztować nawet 250.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się