Skocz do zawartości

Polecane posty

rami    6

witam u mnie mozna pryskać temp. dobowa utrzymuje się na 5.c i nie pada świeci słońce

ogar118    62

widac kolega więcej w sklepie niz w polu siedzi... pytam się normalnie grzecznie ale zawsze jakiś SPEC zabierze głos i człowieka chce z błotem zmieszać . pszenica była siana późno i słabo wschodziła dlatego nie pryskana jeszcze i pogoda od pewnego czasu uniemożliwiała wykonanie zabiegu.

Wiadomość z agroFakt.pl

akacja    90

Odpuściłbym sobie juz teraz ten zabieg herbicydowy.Pszenica posiana w póżniejszym terminie wiec i nasilenie chwastów mniejsze,spokojnie zrobisz sobie to na wiosne.Choć jestem zwolennikiem tego zabiegu na jesień,lecz pszenica to nie żyto.Duza mozliwosc wystapienia przymrozków w nocy to duże ryzyko dla herbicydów własciwie pszenicy.W przypadku Gleanu + przymrozek to tak jak zastosowanie chlorku na wiosne w celu dokrzewienia lub tez chlorek + modus i do tego przymrozek.Efekt wiemy jaki będzie.W chwili obecnej stosowanie herbicydow będzie mało efektywne oraz nie wzkazane dla rośliny uprawianej poniewaz ograniczy pobieranie skladników potrzebnych w celu lepszego przezimowania.Ja szczerze Glean wyrzucilem ze swojego repertuaru pare lat temu,za duzo bałaganu pozostawia w glebie dla roślin następczych.Pozdrawiam

sajgon    12

popryskałem wczoraj pszenicę IPU. W nocy był przymrozek. Miał ktoś taką sytuację?Środek zadziała czy trzeba będzie robić poprawkę? Jakie mogą być skutki uboczne dla pszenicy?

SOKAN    12

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.

Ktoś się spotkał z takim robactwem ??

Asia87    9

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.

Ktoś się spotkał z takim robactwem ??

Ploniarka zbożówka, teraz już nic nie poradzisz. Jak zauważysz wcześnie na polu to albo należy wykonać zabieg insektycydem lub podrzucić roślinkę małą dawką nawozu azotowego by larwę wyniosło na zewnątrz roślinki. A tam zginie śmiercią tragiczną:)

STANK    11

witam

co morze być przyczyną żółknięcia pszenicy , na tym polu jest 4 ha 2 po grochu 2 po prosie i po prosie bardzo pożółkła przez ostatnie 2 tygodnie dosłownie widać to z daleka

major_89    35

Niskie pH, brak Manganu.Może to być wszystko, herbicyd raczej nie bo miałbyś oba kawałki żółte, chyba że glen w prosie na wiosne stosowałeś to zagadka była by rozwiązana). Proso jest dosyć fitosanitarne to raczej nie są żadne patogeny grzybowe. A jaką dawke N przedsiewnie stosowałeś?Po zbożowych na lżejszych glebach mogą jesienią występować niedobory?!? Ale moim zdaniem to pH albo brak mikroelementów.

Edytowano przez major_89

SOKAN    12

U mnie też są starsze liście miejscami żółte a z atrazyną nie mam nic wspólnego. Pszenica w mono kulturze szybciej łapie.

STANK    11

no to masz odpowiedź.

a swoją droga ładne miałeś zapasy atrazyny

atrazyna jest dostępna nie ma problemu

dzis byłem na tym polu dokładnie się przyjrzałem pszenicy , grzyba nie widać maczniaka nie ma tylko najstarsze liście zrobiły się żółte ale nie wszędzie naj więcej jest na placach ziemi lekkiej żółcioszce tam gdzie ziemia jest bardziej zwięzła to nie ma tego lub znikomo , ale to chyba nie od atrazyny bo na grochu też tak jest tylko na skraju pola a tam jest właśnie popielatka , ale najwięcej jest właśnie na prosie tego , podejrzewam żółtą karłowatość , tam gdzie się siewniki nałożyły i jest gęsty zasiew jest tego więcej

akacja    90

Może to być karlowatość,ale jak sam piszesz w miejscach gdzie gleba jest słabsza,piaszczysta nasilenie jest większe.Wynika to z uformowania gleby wlasciwie jej przepustowości i braku mozliwości pobrania składników,glównie azotu jako nośnika pozostałych makro.można byloby jej podać troszkę N+ micro np mangan i cynk w tym wypadku,ale mija sie to z celem ze względu na temperature.

Następną mozliwą przyczyną takich objawów jest zwyczajowy zabieg pługiem.Mając mozaikę na polach orzesz na tej samej głębokości,czy to gleba zwięzła czy piaszczysta,a warswa organiczna na tej drugiej jest dużo duzo mniejsza niż na glebie zwięzłej.

POL1    28

Wczoraj jak jechałem samochodem to w sąsiedniej wsi chłop siał pszenice :P pogoda sprzyja wiec może coś bedzie z tego .

mysza103    0

panowie , a co może być za przyczyna.pszenica zasiana ok.23 września .powschodziła ładnie , a jak tydzień temu byłem na polu to z jednej strony pola na całej długości o szerokości 1 do 2 metrów pszenicy nie ma (znaczy nie ma listków , jak się grzebnie w ziemi to jest ukorzenione normalnie , tylko od węzła krzewienia te listki jakby były zgnite) .pryskane nie było niczym . Sąsiad też mówi że niczym nie pryskał (uprawia warzywa , więc przy wietrze mógłby czymś przypalić).Jak żyje nie spotkałem sie z czymś takim . Jeśli ktoś znałby przyczyne czegoś takiego , to prosiłbym o jakieś sugestie

RAMZES9107    20

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

post-47022-0-63008100-1353867171_thumb.jpg

milanreal1    290

Jakie dokładnie masz pH? Bo to może być tego objaw, ale również niedoboru azotu. Swoja droga mogłeś ciut lepiej uprawić, chyba że tylko tutaj takie miejsce jest.

RAMZES9107    20

Tylko w tym miejscu są takie duże gruzły, akurat taka ziemia na niewielkim kawałku. pH gleby to 3,8. A teraz jeszcze pomyślałem o jednej kwesti - oprysk był robiony 6 dnia po zasiewie na wilgotną ziemie, po prostu nie wyrobiłem z czasem i tak wyszło. Środek- tolurex. Czy to mogło mieć wpływ na żółknięcie? Przedplon na tym polu był owies, który pozniej tez zszedł drugi raz po kombajnie i orałem owies wysoki na 30 cm. Przedsiewnie dodałem jeszcze odrobinie saletrzaku do amofoski więc mysle ze niedobór azotu to to nie jest.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zależy jaka odmiana pszenicy, niektóre źle znoszą chlorotoluron zawarty w Tolurex-ie. Odczyn pH również mógł mieć znaczenie. Ja u siebie też mam takie objawy, ale w znikomym stopniu. Pozdrawiam.

Wicherek    9

Do Myszy -U Ciebie straty może robić łokaś garbatek .

Do Myszy -U Ciebie straty może robić łokaś garbatek .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.