Polecane posty

Ulman    5521
4 godziny temu, knoro93 napisał:

Już tam nie przesadzajcie że wiosną tak wam się ochrona nie wiadomo jak zmienia. Ja co roku pryskam mniej wiecej tym samym manewruje jedynie dawkami substancji aktywnych. Znacie odmiany jakie siejecie wiecie na jakie choroby są podante znacie stanowiska jedyną nie wiadomą jest pogoda ale i bez tego mniej wiecej mozna ocenic z jaka choroba dana odmiana bedzie miała problem i mozna wstepnie ustalic sobie plan ochrony pszenicy. Można tutaj jedynie manerworwać dawką fungicydu mniejsza lub wieksza. Wypowiedzi typu nie wiem czym bede pryskał wiosna sa troche smieszne. Można w trakcie sezonu wprowadzac zmiany  np zamiast t2 i t3 zrobic zabieg łaczony mozna zrobic samo t2 ale mniej wiecej mozna to wszystko zaplanowac tym bardziej że widze po waszych plonach ze nie celujecie w 10 + także ochrona nie musi byc na perfect.

 

Ja tez nie filozofuje by oszczędzić  30 pln/ha jak jest włożone grubo ponad 2tys. Takie oszczedności to  kiepski pomysł. Jak ktoś ma 3 ha to może chodzić i się przyglądać co każdą ścieżkę ale przy dużych ilościach trzeba miec plan ułozony na 80% i ew jakieś małe korekty. Poza tym rzecz najważniejsza - jak sama nazwa wskazuje środki ochrony roślin służą do ochrony roślin przed chorobami a nie do leczenia jak coś się dzieje. Od dawna wiadomo ze lepiej zapobiegać  niż leczyć

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubelskirol    1
1 godzinę temu, Kula07 napisał:

Nie pamiętam dokładnie ale ok 3100 netto. Uważam że środki są bardzo dobre. T1 i T2 mamy zrobione za trochę ponad 300zł/ha do tego chociażby zwykle Tebu na T3 i mamy naprawdę dobrą ochronę w przyzwoitych pieniądzach. Program na "zboże po zbożu" sprawdza się bdb.

Kula, jakie dobre środki polecasz na T1 i T2? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
11 godzin temu, Ulman napisał:

Ja tez nie filozofuje by oszczędzić  30 pln/ha jak jest włożone grubo ponad 2tys. Takie oszczedności to  kiepski pomysł. Jak ktoś ma 3 ha to może chodzić i się przyglądać co każdą ścieżkę ale przy dużych ilościach trzeba miec plan ułozony na 80% i ew jakieś małe korekty. Poza tym rzecz najważniejsza - jak sama nazwa wskazuje środki ochrony roślin służą do ochrony roślin przed chorobami a nie do leczenia jak coś się dzieje. Od dawna wiadomo ze lepiej zapobiegać  niż leczyć

Teoretycznie tak ale jak to sie mówi środek należy zastosować wraz z pierwszymi oznakami wystąpienia choroby wiec czasami też bez sensu pryskać zapobiegawczo na jakąś chorobe która może wogóle nie wystąpic. Ale tutaj tak jak piszesz nalezy robic ewentualne korekty w trakcie sezonu ale ochrona co roku jest bardzo podobna i az tak drastycznie sie nie zmienia bynajmniej u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141
11 godzin temu, pawel177 napisał:

Pryskają najprawdopodobniej chlorotoluronem,-tolurex lub coś w tym stylu.Jak warunki pozwalają to można pryskać tym środkiem nawet zimą ,żeby tylko śniegu nie było.A kolega @miwigos trochę nie ma racji.Sam myślę pryskać po niedzieli 2l/h jak pogoda pozwoli.Oprysk tani a miotłe wali!

Też pryskałem w tamtym roku w listopadzie (chyba 8.) przy temp. -3 czy -4. Zabieg idealny gdyż już wtedy była mokra jesień i na niskich kawałkach nie było innej opcji żeby nie narobić kolein w ścieżkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007
14 godzin temu, Kula07 napisał:

Nie pamiętam dokładnie ale ok 3100 netto. Uważam że środki są bardzo dobre. T1 i T2 mamy zrobione za trochę ponad 300zł/ha do tego chociażby zwykle Tebu na T3 i mamy naprawdę dobrą ochronę w przyzwoitych pieniądzach. Program na "zboże po zbożu" sprawdza się bdb.

Univo xpro bardzo dobry pakiet tez uzywam i jestem zadowolony.Ciekawi mnie czy ktos stosuje ten nowy pakiet fusaro czy jest warty doplaty ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
13 godzin temu, lubelskirol napisał:

Kula, jakie dobre środki polecasz na T1 i T2? 

 

Ogólnie ja pojadę na większości pewnie Boogie a na T2 Fandango.

Kumpel stosował Delaro, to chyba właśnie z chyba z Fusaro Xpro?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007

tak Delaro plus Variano ale cena pakietu chyba jest zauważalnie droższa niż univo xpro. Ja też na ten rok pewnie kupie univo. Kula a na t3 dajesz tylko tebu? nic więcej jak używasz univo ? bo ja do tej pory tylko stosowałem univo w ochronie t2/t3 ale zastanawiam sie żeby zacząć robić t3 szczególnie w takich odmianach jak arkadia


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782
4 godziny temu, knoro93 napisał:

Teoretycznie tak ale jak to sie mówi środek należy zastosować wraz z pierwszymi oznakami wystąpienia choroby

Z tym że pierwsze oznaki choroby są niewidoczne gołym okiem. Lepiej mimo wszystko dmuchać na zimne i zapobiegać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
1 godzinę temu, Kula07 napisał:

Ogólnie ja pojadę na większości pewnie Boogie a na T2 Fandango.

Kumpel stosował Delaro, to chyba właśnie z chyba z Fusaro Xpro?

Jakie masz przedplony i na jaki plon liczysz jadac taka ochrona? Ochrona za ponad 4 stówy dwu zabiegowa która nie gwarantuje ochorny kłosa to troche drogo jak dla mnie chyba że liczysz że na t3 nie będziesz pryskał i osiągniesz plon 8+ wtedy jeszcze do przełknięcia.

Klimek tu bardziej chyba chodzi o te pierwsze widoczne objawy na liściach. Chodzi tu o to żeby nie czekać aż choroba nam "zje" cały liść tylko jak pojawia się pierwsze widoczne objawy jechac z zabiegiem. Ale to wiadomo są substancje zapobiegawcze i wyniszczające także zależy kto czym pryska. Trzeba w tym wszystkim znaleźć jakiś balans i dostosować zabiegi do stanu aktualnego na polu oraz tego co możemy znaleźć na liściach za pare dni.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007

za jakie ponad cztery stówy ? jak już coś to za ponad 3 stówy


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7451

Tak się zapytam z 7 t pszenicy , nawożenie , ochrona , paliwo , itp ile zostaje na czysto ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

w uprawie pszenicy jaki plodozmian stosujecie tzn czym przerywacie uprawe pszenicy ? i ile razy siejecie pszenice po pszenicy ? i czy jak rzepak wyleci mi na wiosne to on juz troche zmienil plodozmian i moge zasiac pszenice jara ? przed rzepakiem byla pszenica zimowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Univo xpro na 3ha znalazłem około 1200 brutto więc 400/ha . Nie każdy jest vatowcem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
30 minut temu, warchest napisał:

wiecej zostaje a doplata jeszcze

1500 bez dopłaty. I nie uwzględniałem ubezpieczenia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
34 minuty temu, warchest napisał:

w uprawie pszenicy jaki plodozmian stosujecie tzn czym przerywacie uprawe pszenicy ? i ile razy siejecie pszenice po pszenicy ? i czy jak rzepak wyleci mi na wiosne to on juz troche zmienil plodozmian i moge zasiac pszenice jara ? przed rzepakiem byla pszenica zimowa

Ja sieję jęczmień jary po nim rzepak potem pszenica. W tym roku dojdzie mi groch. Czyli jary, rzepak, pszenica, groch. I między pszenicą a grochem i między grochem a jęczmieniem między plony jakieś. Jak Ci rzepak na wiosnę wyleci to moim zdaniem to tak jakbyś międzyplon zasiał i na wiosne go zlikwidował czyli takie przerwanie monokultury. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
3 godziny temu, robercikj100 napisał:

tak Delaro plus Variano ale cena pakietu chyba jest zauważalnie droższa niż univo xpro. Ja też na ten rok pewnie kupie univo. Kula a na t3 dajesz tylko tebu? nic więcej jak używasz univo ? bo ja do tej pory tylko stosowałem univo w ochronie t2/t3 ale zastanawiam sie żeby zacząć robić t3 szczególnie w takich odmianach jak arkadia

Różnie. Dawałem też Menare.

 

Co do bycia Vatowce to żaden problem. Już od kilku lat biorę środki dla sąsiada, który ma kilkanaście hektarów. Raz, że on oszczędza na podatku Vat dwa, że cene ma lepszą niż by miał sam kupić środki na kilka hektarów danej uprawy. A myślę, że każdy ma znajomych, kolegów czy rolnika w rodzinie. Więc w czym problem?

Co do kosztów/plonów w moim przypadku przy nakładzie 2800 brutto, plonie 7,5t/ha i cenie 700brutto/t zysk to ponad 2400zł/ha.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

A jak komuś zostanie ze 2000 tys, to idealnie na zapłatę dzierżawy, wtedy zysk już nie jest taki duży:D. Zasada jest prosta, im wyższy plon, tym wyższe nakłady, a zysk wcale nie musi być wyższy. U nas parę dni temu kolega siał jeszcze ze 10 ha pszenicy. W sierpniu zapytam go o agrotechnika i czy zysk z takiej pszenicy będzie porównywalny z moją jarką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Kula , to wszystko pięknie wygląda, dopóki nie wejdzie JPK powszechnie i ktoś z UKS zapyta, po co panu tyle SOR na 1ha ? I tyle nawozu ?

Uwierz mi, to nadchodzi wielkimi krokami. A i jedno i drugie podlega pod cross-compliance i można dostać po plecach dwa albo trzy razy

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Problemu nie ma poniewaz jeżeli ja powiem, że dane środki mi zostały i oddałem je w darowiznę sąsiadowi, który to wykorzystał je w swoich uprawach to wszystko jest ok. T

Tak bynajmniej powiedziano mi podczas jednej z kontroli.

 

Źle napisałem.

To było tak, że ja muszę danym środkiem u niego wykonać zabieg a on musi to potwierdzić i gra gitara :)

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Czyli legalnie można urząd skarbowy na parę groszy naciągnąć. Warto takie rzeczy wiedzieć, żeby koszty lekko zwiększyć kosztem przychodów. Warunek jednak jest jeden: sąsiad, który na dłuższą metę nie podpierdzieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    836

wszystko ma swoje granice. trzeba robić wszystko z głową w szczególności jeśli chodzi o skarbówke. Mam znajomego co 5 rolników brało faktury na niego, a on sprzedawał zboże na ryczałtowca. Przyszło co do czego to podczas kontroli okazało się że ma większe rozchody jak przychody z gospodarstwa :D Dostał coś koło 30 tys kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie mówimy o skrajnościach. Jeżeli mam te 100ha i jak wezme na kolejne 5-6 dla sąsiada to nikt nawet nie zauważy różnicy tym bardziej, że ceny samych środków też są różne.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19451

dokładnie ja również biorę śor i nawozy sąsiadowi na 5 ha i nikt się nie przyczepił nawet podczas kontroli, a u mnie tylko ok 40% tego co ma @Kula07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj