Polecane posty

jahooo    9111

U mnie też był taki efekt po moczniku na II dawkę ze 4 lata temu. Dlatego jadę z saletrą, mocznik ewentualnie przedsiewnie. Może jednak było za skąpo opadów na mocznik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Idealne warunki, lekko deszczyk kropił jak siałem. w miejscach gdzie już przyschło ziarno jest bardzo szkliste jak się przygryzie na pół, ale słabo wypełnione. Na dobrej ziemi też będzie drobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Mcznik potrzebuje  sporo opadów do pełnego działania, nie tylko w czasie aplikacji. Może być też brak siarki do wykorzystania azotu (jakie pH ?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kiedy siana ta pszenica była i t3 czym robiłeś i kiedy, trochę to naprawdę dziwne obsada tak na oko to ile badali na metrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

połowa siana końcem września, druga po kukurydzy ostatnie dni października. Ta po kukurydzy t3 tebukonazol a ta wrześniowa epoksykonazol 250 g. nie widać specjalnie różnicy w wielkości ziarna. t3 robione chwilę po kwitnięciu, może tydzień. Sąsiad przez granicę niczym na grzyby nie pryskał i jedna dawka saletry i ziarno wypełnione tyle że jasnożółte, u mnie szkliste. Obsada u mnie jakieś 500-600 kłosów po 9-11 pięterek i na pięterku 4-5 ziaren na stronie, ale wszystko drobne. u sąsiada dużo mniejsza obsada.

Edytowano przez 90210grzesiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

To ja wymiękam tylko z tym azotem mi nie pasuje bo ja jakościową musiał bym jeszcze sypnoć około 15 maja azotem jak dla mnie to ten azot winien być później dany i mogło go braknąć w gęstej obsadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Tylko że ja chciałem paszówkę, a ta pewnie będzie miała białko powyżej 13 bo ziarno jest szkliste. Mocznik działa dłużej niz saletra. Muszę zbadać znowu glebę, 5 lat temu wszystko było na wysokim lub średnim poziomie. Dodam że do fungicydów nic nie dodawałem. 3 razy pryskałem siarczanem magnezu 5 proc 200l na ha, specjalnie bez mocznika żeby choroby nie wchodziły. 

Edytowano przez 90210grzesiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Powiedzcie mi panowie dlaczego ziarno mojej pszenicy wygląda jak poślad, wcale się nie nalało, arkadia 150N w dwóch dawkach, jesienią 200kg polifoski 8. 3 razy fungi, wyglądała pięknie, kłosów pełno i wszystko pięknie, aż do teraz jak zaczęła usychać to ziarno drobne. wody nie brakowało.

 

Popatrz  sobie na korzenie.Fungi na to nie działają, a przy wodzie tak bywa zwłaszcza po przedplonie zbożowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tylko że ja chciałem paszówkę, a ta pewnie będzie miała białko powyżej 13 bo ziarno jest szkliste. Mocznik działa dłużej niz saletra. Muszę zbadać znowu glebę, 5 lat temu wszystko było na wysokim lub średnim poziomie. Dodam że do fungicydów nic nie dodawałem. 3 razy pryskałem siarczanem magnezu 5 proc 200l na ha, specjalnie bez mocznika żeby choroby nie wchodziły.

A co ma Mocznik do chorób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

u mnie suchu się zrobiło i ziarno Arkadi kiepskie dawka 120N 2xfungi, ale jak miała wodę to dziwne że jest kiepskie ziarno

przy kiepskim ph były problem z pokrojem roślin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Przy nawożeniu dolistnym mocznikiem zarodniki grzybów mają łatwiej wniknąć w rośliny. Łan wygląda pięknie, tylko w kłosach poślad. jutro się przejdę zobaczyć te korzenie bo dzisiaj pada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Na słabszej glebie lepiej dać mniej N bo przy dużych dawkach potrzeba dużo wody a z tym tam jest problem i wtedy szkoda azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Czyli przy niższych dawkach N roślinie wystarcza mniejsza ilość wody?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Zakładając że chcemy uzyskać ze słabej gleby 8 ton musimy dać większą dawkę azotu i musi być wieosza ilość wody. A jak tej wody nie będzie bo tak jest zazwyczaj na słabszych glebach to ten azot nie zostaje wykorzystany bo jak się ziarno zalewa to wtedy zazwyczaj jest brak wody. Przy niższym plonie i słabszych glebach nie mamy wtedy straty azotu który nie został wykorzystany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A jak azotu nie dasz i wody nie będzie to jaki plon uzyskasz na tej słabszej glebie?
Drugie pytanie, ile kasy stracisz jeżeli będą wspomniane przez Ciebie straty azotu?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Na słabych glebach to trochę loteria z azotem i wodą, ale nie dać nic azotu to pewniak na 100% nic.

 

Przy siewie zimowym zawsze wczesną wiosną startuję z ok 60kg N (chodź i bywało więcej), i za ok 20-30 dni jak są jeszcze dobre warunki wodne powtórka 30-60kg N.

 

Siew wiosenny trochę gorzej ale przedsiewnie od 40-60kg N, zazwyczaj drugiej dawki nie ma na klasie 5-6, na 4 i lepszej druga dawka 40-60kg N.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zakładając że chcemy uzyskać ze słabej gleby 8 ton musimy dać większą dawkę azotu i musi być wieosza ilość wody. A jak tej wody nie będzie bo tak jest zazwyczaj na słabszych glebach to ten azot nie zostaje wykorzystany bo jak się ziarno zalewa to wtedy zazwyczaj jest brak wody. Przy niższym plonie i słabszych glebach nie mamy wtedy straty azotu który nie został wykorzystany

Masz dziwny tok myślenia. Po cholerę zakładać ze na słabej glebie uzyskasz 8 ton jak i tak nie uzyskasz? Równie dobrze możesz założyć 15. Zakłada się plon wprost proporcjonalnie do warunków glebowych i takie sie daje nawożenie. Nie ma tu żadnej filozofii jak zabraknie wody to trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Przecież byl to przykład ze 8 ton. A chodziło mi o to ze nie ma sensu dawać na słabą klasę 200 N w czystym kładniku. Na ziemię słabsze dałem 180 i nie było sensu spokojnie 140 by starczyło. A nie ze nic no głupie gadanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Trzeba jeszcze dodać, że każdy kilogram azotu to wymagana dodatkowa dawka wapna do odkwaszenia. Jak sypiesz nadmiar azotu to on się w glebie nie kumuluje, ale zakwaszenie pozostaje. Dlatego na lekkich glebach, gdzie można osiągnąć 4t/ha nie ma sensu sypać azotu na 8. Z kolei na glebach cięższych o nieznanym pH też trzeba być ostrożnym, bo duża dawka azotu zwiększa zakwaszenie, co może doprowadzić do wstrzymania pobierania skłądników pokarmowych wogóle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No wapnowac napewno trzeba będzie. Daje różnie wapniak na cięższe gleby i dolomit z magnezem na lżejsze ale najlepsze efekty widać na drugi rok. Zawsze na słabszych glebach pszenica po górkach pada mi wcześniej i to normalne bo jak potrzeba wody to jej miesiąc nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek_79    5

Ja się tutaj w pełni zgodzę, gleba jest najważniejsza w rolnictwie i żadne nawozy tego nie poprawią. Jak ktoś ma bardzo słabą glebę, to faktycznie takie sypanie azotem jest zwykłym marnowaniem pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Na 4 klasie ziemi mozna osiągnac 8 ton zimowej pszenicy ,kluczem do sukcesu jest woda i uregulowane ph,jeśli opady sa równo rozłożone to sypiemy azotu nawet 200 kg i dajemy dobrą ochronę grzybową iwtedy mamy ładny plon ,jesli widzimy że zaczyna brakować wody to bez sensu jest dawanie dużej ilości azotu i jechanie z grzybówką jeśli zboże usycha z braku wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Na 4 klasie ziemi mozna osiągnac 8 ton zimowej pszenicy ,kluczem do sukcesu jest woda i uregulowane ph,jeśli opady sa równo rozłożone to sypiemy azotu nawet 200 kg i dajemy dobrą ochronę grzybową iwtedy mamy ładny plon ,jesli widzimy że zaczyna brakować wody to bez sensu jest dawanie dużej ilości azotu i jechanie z grzybówką jeśli zboże usycha z braku wody

 

a ph najlepiej jakim wapnem regulowac ty skad bierzesz ? i jak osiagasz 8 ton pszenicy co dajesz pod korzeń mozna dac np 150 kg polidapu i 150 kg soli potasowej 60 % ? czy co dawac wiecej mniej ?

No wapnowac napewno trzeba będzie. Daje różnie wapniak na cięższe gleby i dolomit z magnezem na lżejsze ale najlepsze efekty widać na drugi rok. Zawsze na słabszych glebach pszenica po górkach pada mi wcześniej i to normalne bo jak potrzeba wody to jej miesiąc nie ma

 

dolomit skąd dajesz ? z jakiej kopalni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj