Skocz do zawartości

Polecane posty

WHATEVER

jahooo    257

Ja się o tym boleśnie przekonałem. Z sypania mocznika też się wyleczyłem, chyba że przedsiewnie pod jare

Agrest    399

U mnie pszenice robią się już białe. Początkiem maja spadło 40 mm deszczu, koniec maja 2 mm, czerwiec 2+2+5.  Pszenice zredukowały już nalewanie ziarniaków - zamiast 6-8 ziarniaków w dolnych piętrach jest 4. Do tego wszystko masakrycznie chude. Jęczmień jary też już powoli zaczyna bieleć. Ziarno niby nalane, ale widać że będzie chuda bida. O dziwo gryki w miarę dobrze się trzymają - pewnie zasługa ochłodzenia.Truskawki upaliło, dynia wygląda niemalże jak ogórki. Na razie nic nie wskazuje aby miała w tym roku zakwitnąć i wydać choć jeden owoc.  Na kolejne 14 dni w prognozach widać wzrost temperatur bez deszczu.

jahooo    257

U mnie na szczęście ostatnio 2 porządne deszcze w odstępie 5 dni. Dolistne nawożenie jarych przy okazji zwalczania skrzypionki okazało się strzałem w "10"

Wiadomość z agroFakt.pl

Agrest    399

Pozostaje na Piotra i Pawła czekać :( Choć dziś wszystko na głowie stanęło. Kiedyś nie było roku żeby w Boże Ciało nie polało. Dziś co najwyżej kumpel poleje ;)

piotr4255    10

No widzicie u was nie pada u nas pada w zeszłym roku susza zabrala wszystko przez cały maj i pół czerwca spadło 5 litrów też uważamy na nawóz pod jare sypiemy pod korzeń a na ozime dajemy większość na pierwszą dawkę i czekamy na rozwój sytuacji nawóz w suszę potrafi tak spalić że szok

pep14    1

Wróciłem właśnie z wyjazdu i zauważyłem że moja pszenica schnie. Są miejsca gdzie liście są normalnie suche. Zabiegi jakie stosowałem to T1 duet star + prochloraz w pełnych dawkach i T2 duet ultra + tebu. Nie mam możliwości dodania zdjęć. Czy jeszcze mogę jakoś podratować tą pszenicę ? Dodam że stanowisko słabe bo monokultura po pszenicy. Proszę o poradę

Jaka choroba może powodować takie schnięcie liści, czy nie może to być mączniak ?

ravoj    45

Cały sezon jechałeś na bogata a ostatni zabieg przyoszczędziłeś, dobrze rozumiem?

O

Nie, po prostu dałem co planowałem i patrze na pogodę. Według mnie tiofant i tebu nie jest zły. Ale mogłem dorzucić propikonazol, jednak nie miałem pod ręką. Jak będzie mokro to niestety jeszcze stówe dorzucę i propiko lub coś innego pójdzie

slawek2209    78

Jaka choroba może powodować takie schnięcie liści, czy nie może to być mączniak ?

monokultura i choroby fuzaryjne które powodują wczesne zamieranie roślin

ChiquitaB    50

U mnie zielona od azotu. Ja stosowalem w zeszlym roku saletre tylko i według mnie lepiej wyglada mi pszenica po drugiej dawce mocznika. Sasiad leje rsmi pszenica piekna ale trzeciej dawki saletry mu zabraklo i juz taka piekna nie jest

AleksanderX    106

jak rozumię w ubiegłym roku saletra a w tym mocznik i jest bardziej zielona  i wizualnie pięknie się prezentuje

ravoj    45

Wygląd pszenicy nie zależy od tego czy nasypałeś mocznika czy saletry a od przebiegu pogody,  fazy pszenicy rodzaju gleby i jeszcze pewnie kilku ważnych czynników.  Liczy się jak szybko składnik jest dostępny i jak długo roślina może go pobierać. Według mnie sprawdzi się saletra i mocznik, jedno zadziała szybciej natomiast drugie nieco później, a wszystko zależy od gleby, pogody, ilości opadów itp. Jeden i drugi nawóz zawiera azot a pytanie który w danym momencie będzie lepszy i to jest sztuka. Poza tym nie bez znaczenia jest ilość nawozu, co ma wpływ na czas dostępności azotu. 

pep14    1

monokultura i choroby fuzaryjne które powodują wczesne zamieranie roślin

Czy oprysk środkiem Falcon coś jeszcze ja podratuje ?

wojtek554    9

To najpewniej z powodu suszy, rośliny zamierają z braku wody. U mnie w okolicy większość zbóż już schnie w oczach. Nic  z tym nie zrobisz.

andrzej1988    102

U mnie też już zaczyna podpalać na lżejszej ziemi. Kłosy jeszcze zielone. Troche jeszcze ciągnie z flagówki bo na lżejszej ziemi tylko flagowka praktycznie została. flagówka została. Nie ma co ukrywać tak jak kolega wyzej napisał... za miesiac żniwa. Pszenica musi przez ten czas dojrzeć. W ciągu tygodnia czy dwóch tygodni nie dojrzeje. To wymaga troche czasu. 

derek2223    0

Witam,

od kilku dni (może 2-3 dni) zauważyłem, że pszenica zaczyna żółknąć. Co to może być, jakiś grzyb? Czy już po prostu zaczyna "przygotowywać się" do żniw czyli zasycha? Dodam, że na grzyba pryskałem ją chyba pod koniec kwietnia, może początek maja.. o ile dobrze pamiętam. Wtedy też zaczynała żółknąć i oprysk pomógł.

Teraz pszenica jest wyrośnięta i wjazd opryskiwaczem na pole bez ścieżek technologicznych przyniesie zapewne spore zniszczenia więc wolałbym mieć pewność, że w tym stadium ( czyli już mocno rozwinięty kłos) warto jeszcze robić jakiś oprysk no i oczywiście zastanawiam się czy na pewno jest to w ogóle grzyb. W sumie przejąłem gospodarstwo dopiero drugi rok więc kiepsko u mnie z doświadczeniem, dlatego proszę o poradę.

Przyznam się bez bicia, że w innym temacie również zadałem to pytanie ale wtedy jeszcze nie znalazłem tego tematu o pszenicy.

Jeśli trzeba pryskać to jaki oprysk byście polecili.

Załączam zdjęcia, wyrwałem dwie rośliny z mojego pola (wybrałem już takie bardzie przyschnięte) i jedną roślinę z pola sąsiada 100 metrów dalej ( u niego ogólnie pszenica jest dużo zieleńsza ale niczym teraz nie pryskał).

post-60628-0-28086200-1498389314_thumb.jpg

post-60628-0-04048700-1498389323_thumb.jpg

post-60628-0-29719800-1498389331_thumb.jpg

oregano    4

Niektórzy tutaj sieją pszenicę na V klasie, są regiony gdzie od 3 tygodni nie padało i do tego mamy końcówkę czerwca. Coś mi się wydaje, że to już pora żeby te słabsze planacje żółkły. Fungicydy to już raczej zostawcie na przyszły sezon bo szkoda pieniędzy.

Wyciągać wnioski na przyszłość i siać to na co ziemia pozwala, albo pogodzić się z tym że będzie "schło" szybciej niż byśmy chcieli.

ravoj    45

Na to żółkniecie fungicyd nie pomoże, bo to nie choroba bracie.

pep14    1

U mnie to nie susza.To że słabe stanowisko, bo w monokulturze to wiem, wnioski wyciągne, ale moze da sie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu sie.

kamilc017    32

U mnie też pare sztuk na polu  tak schły rośliny, podeszłem bliżej ja do wyrywania a tu ,,lużno,, stała. tj ledwo co się trzymała między węzłem krzewienia a korzeniami i ciekawe bo na T1 niebyło dawnae nic na podstawe zdźbła może to i wina tego? A u Ciebie jak lekko ją wyrwałeś czy tak jak inne zboże?

Tomaszek8504    14

Witam ja mam na kłosach takie białe kulki, z meszkiem na zewnątrz, miękkie, przeważnie jedna na kłosie gdzieś sie trafi. Co to może być? 

Kula07    139
Napisano (edytowany)

U mnie to nie susza.To że słabe stanowisko, bo w monokulturze to wiem, wnioski wyciągne, ale moze da sie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu sie.

A co ma monokuktura do stanowiska?

Ja mam pilgrima.

Edytowano przez Kula07

Szukam opinie na temat Kilimandżaro. Warto siać jak to wygląda w tej chwili i jakie nawożenie ochrona.?? Ktoś coś z kolegów? ?? Pozdrawiam

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.