Skocz do zawartości

Polecane posty

warchest    44

Hondie trzeba skracać bo mam kawałek i nie skracalem to ma z 1,2 m wysokości i raczej należy do najwyższych ale wiosenny wigor to ona ma super i pezezimowala tez super. Łan gesty zobaczymy w żniwa.

jak w charakterystyce tej odmiany pisze ze odmiana niska to jak to jest ? artist co jest tez jest niski niby ale i tak byl skracany moddusem na wszelki wypadek

a czy cyperkil sam zadziala na skrzypionke bo podobno cyperkil jest zlym srodkiem i tylko kontaktowym bo mowia niektorzy ze cyperkilem by trzeba bylo jezdzic ciagle bo on tylko kontaktowo dziala na nawierzchni jak to jest z tym ?

tata na ta skrzypionke dzis byl i kupil bi 58 nowy jakis mu sprzedali na pszenice ozima dobry srodek ?

Murphys    4
Napisano (edytowany)

Tak jak masa pisze najtanszmy pryksac. Decis wyczyscil do samego spodu pszenice z skrzypionki i mszycy. Tydzien po zabiegu i nic nie siada jeszcze a byly dwa deszcze. 

Edytowano przez Murphys

Wiadomość z agroFakt.pl

Taurus83    84

Witam kolego i co u Ciebie stwierdzili Ci z bayeru

jak to co jest falcon zawiera dwa szybko działające triazole plus spiroksaminę więc kolego zrobiłeś zabieg było póżniej goraco i zjarałeś liścia flagowego , ja od x lat unikam tych dwóch triazoli na flagę .

Kolego czy moge czyms to podratowac ??

w przyszłym tygodniu maja przyjechac dopiero. dostałem info żeby to potraktowac środkiem Osiris 1,8l/ha. drogo wychodzi ale podobno powinno pomóc

aha do tego odżywka optysil 0,5 l/ha

pasmatrim...

ravoj    45

Wody dokarmianiem nie dostarczę, ale niezbędnych składników tak i poprawię gospodarkę wodną. Takie jest moje dotychczasowe spostrzeżenie. Dlatego dokarmiam głównie w trudnych warunkach a czy to ma sens okaże się za kilka lat, jak będę miał więcej poglądu i doświadczenia.

Piszesz masa, że dokarmianie nie ma sensu w suszę, więc kiedy ma sens według Ciebie? a czy w ogóle ma sens?

Według mnie jak roślina ma optymalne warunki do rozwoju, temperaturę, wilgotność i dostępność składników  to dokarmianie jej jest zbędne  i to jest przerost formy nad treścią. A filozofowanie to nauka.

Strazak76    1

O by żniwa były pogodne bo my już mamy deszczu narazie dosyć ale za to w zeszłym roku wszędzie padało a nam susza zabrała wszystko pszenica po 4,5t

To tylko się cieszyć , że jest woda ,bo moją okolice skutecznie omijają konkretne deszcze co prawda spadło ostatnio 7 i 4 litry ale to kropla w morzu  potrzeb , a całkiem niedaleko bo ok 30 km przeszła wczoraj nawałnica (okolice Kraśnika) nie mogło to by się podzielić tak po równo? a tak u mnie niedobór wody a tam liczą straty po oberwaniu chmury , ech życie.....

masa24    55

ravoj krotka pilka

npk dolistne to wyrzucanie pieniedzy w bloto. wiekszosc popelnia blad zaniedbujac ph, nawozenie przedsiewne pk a potem inwestuje w cuda wynalazki.
dolistnie jedynie siarczan magnezu cynk miedz w zbozach pod koniec krzewienia. nic wiecej nie przyniesie zwyzki plonu

piotr4255    7

No bez przesady też to coś daję tym bardziej że w tym roku z moich obserwacji wynika że piaski są bardzo przeplukane ale to moje odczucia

pszycha1    6
Napisano (edytowany)

mazowieckie powiat radomski na styku świetokrzyskiego niby coś kapie ale mnie omija od 6 maja  brak  deszczu o znaczeniu gospodarczym

jedynie dobrze będzie wpływał na grzybka

nie dość że mozaikowate gleby to i mozaikowate deszcze mamy :)

Edytowano przez pszycha1

knoro93    165

Też uważam że po tej mokrej jesieni i wiośnie piaski są bardziej wypłukane ze składników. Zresztą to logiczne woda powymywała składniki w głąb profilu glebowego. Odnośnie dokarmiania dolistnego uważam że npk sa zbędne. Takie nawozy sie podaje pogłównie. Jeśli pszenica dobrze rokuje wtedy trzeba jej pompwać mikro bo z czegoś ten plon musi sie wziąść. Jeśli jest susza to te mikro i makro jej g... pomoga bo tu potrzebna jest woda żeby w roślinie mogły zachodzić podstawowe procesy życiowe a więc lepiej zrezygnować wtedy z mikro.

ravoj    45

Mam za mało doświadczenia żeby polemizować, dlatego na razie dolistne testuje i robię skrupulatnie notatki. Badania wykazują pozytywny wpływ dokarmiania dolistnego na zdrowie i plon głównie jego jakość, więc takich środków używam żeby czysty składnik był najtańszy i stosuje w sytuacjach trudnych dla roślin. Już za 7 zl /kg można dobry nawoz kupić. To wciąż za drogo. Za kilka lat będę mógł więcej powiedzieć. Są tacy co w dokarmianie mocno wierzą, ja na razie obserwuje.
Oczywiście mikro to podstawa żeby nie było że ja tylko Npk

wilhelm    401

@ravoj takie badania to przeprowadzają producenci tych specyfików, albo inne podmioty na ich życzenie.. więc zawsze wszelkiego rodzaju słupki, wykresy, krzywe, pójdą w górę po zastosowaniu tych mikstur ;) Większość nie stosowała wapnowania od 20 lat, niektórzy wogóle nigdy tego nie robili, ale co roku ładują po kilka stówek na ha. w opryskiwacz w postaci wszelkiej maści "mazideł" i wio ! Swoją drogą, i tak większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny bądź nawet b.kwaśny, więc dostępność mikro jest w zupełności wystarczająca, a takiego np. manganu nawet może okazać się zbyt wysoka i toksyczna dla rośliny..

kapec22    26

Pszenica zakończyła kwitnienie i na kłosach zaczynają pojawiać się czarne kropki, co to jest początkująca czerń kłosów ? t1 i t2 było a t3 jeszcze nie i można to jeszcze zabezpieczyć np tebu ?

Murphys    4

Wez duettem ultra przelec. Dwa lata temu mialem te czarne kropki pozniej nikt nie chcial tego zboza kupic i musialem po gazetach sprzedawac po 500zl/t

darsonspire    0

planuje dac na kłoszącą sie pszenice jara tazer artee i gwarant tylko w jakich dawkach i czy jest sens dawac tak droga ochrone na jarke ktura pewnie nie da dużego plonu choc moge sie mylic bo na zbożach do nie znam sie za wiele, dodam ze pszenica po warzywach

Anatom    0

Witam. Jestem nowy na forum. Zamierzam zasiać pszenice. Zastanawiam którą odmianę zasiać ozimą czy jarą. Gleba klasy 3 i 4 tej. Która będzie lepiej plonować.

20CBR12    48
Napisano (edytowany)

ravoj krotka pilka

npk dolistne to wyrzucanie pieniedzy w bloto. wiekszosc popelnia blad zaniedbujac ph, nawozenie przedsiewne pk a potem inwestuje w cuda wynalazki.

dolistnie jedynie siarczan magnezu cynk miedz w zbozach pod koniec krzewienia. nic wiecej nie przyniesie zwyzki plonu

Też uważam że makro dolistnie nie daje nic po za pustą kieszenia, jeśli ph uregulowane lub powyzej 6.5ph bez mikro dolistnie nie da się osiągnąć dobrego plonu, każdy inny przypadek ekonomicznie zdecydowanie nie jest uzasadniony

Co do wody dziś o czwartej rano syn jechał siać nawóz na skoszone łąki z 13-15km od mojego domu, u nas sucho i bez deszczu nagłe po może 40min sym przysyła mi fotki a moje łąki 10cm pod wodą wszystkie, taka nawałnica przeszła, tak że współczuć tym co mają za mało lub za dużo wody...ot taki biznes na pogodę nie mamy wpływu i trzeba się do niej dostosować.

Witam. Jestem nowy na forum. Zamierzam zasiać pszenice. Zastanawiam którą odmianę zasiać ozimą czy jarą. Gleba klasy 3 i 4 tej. Która będzie lepiej plonować.

Kolego jeśli zadajesz takie pytanie to albo szybko do książek albo oddaj komuś w dzierżawę kto się na tym zna, bo nie wystarczy mieć pole zasiać i zebrac plon- po drodze jest coś jeszcze! Edytowano przez 20CBR12

Anatom    0

Chciałem potwierdzenia fachowców. Czy polecacie jakaś konkretna odmianę pszenicy ozimej. Ziemia w centralnej Polsce.

piotr4255    7

Odmian pszenicy jest od ch^ja a każdy inną poleci ja ze swojej strony mogę juliusa i torasa polecić choć sa to już stare odmiany i sam bacznie czytam co koledzy z forum mają i co po zniwach polecą

KlimekPL    122

Powiedz co w ogóle wiesz o sztuce rolniczej bo nie wiadomo od czego zacząć. Dopiero zaczynasz się w to bawić? Bo pytanie na to wskazuje. Nie wiadomo jak podejść do tematu.

Anatom    0

Do tej pory była siana pszenica jara Tybalt. Nawożenie i ochrona standard 120 kg N, fungicyd na T1 i T2. Plon około 5 ton. Wyczytałem na forum ze ozima daje wyższy plon wiec stad moje pytanie może trochę nieprecyzyjne.

ravoj    45

Nie kumam gościa bo myślałem że ja nic nie wiem a tu mocniejszy.

warchest    44

no ozima daje wiekszy plon nwm u mnie byl w tamtym roku torrild i w tym jest to na nia nie narzekalem tylko ze ta pszenica jest wysoka i ja skracam

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się