Skocz do zawartości

Polecane posty

pszycha1    6
Napisano (edytowany)

Witam. Dziś na polu zobaczyłem niepokojące objawy na liściach pojawiły się żółte plamy, wyglądają one tak :185541051_aqhxwrq.jpg

Na T1 poszedł Safir+Corbel+Promax oczywiście termin ze względów pogodowych lekko opóźniony ale w pierwszym tygodniu maja wykonany. Co to może być?

I drugie pytanko jaki środek na poprawkę w pszenicy głównie na chabry niestety Lancet nie dał im rady :C Czy Granstar da rade z nimi?

P.S.

Link do zdjecia jakbyt nie działało: http://ifotos.pl/zobacz/185541051_aqhxwrq.jpg

wygląda DTR - ciemne plamy

Co do chabra to poprawiałem pszenżyto faza 2-3 kolanko leciałem mustangiem 0,8l i dołożyłem 0,4 starane bo przytulia wyszła, wszystko wycięte zboże zdrowe 

Edytowano przez pszycha1

20CBR12    56

Po przeanalizowaniu wszelakich za i przeciw planuję podać 0,5l Artea 330 (można obniżyć do 0,4) i 0,5l Tazer, ale będę wykonywał również T3, stąd uważam, że to spokojnie wystarczy. Na T3 Tiofant Metylowy i Tebukonazol (Topsin plus Tebu)

Jak u Ciebie wychodzi cenowo , bo ja mam tą mieszankę za 160zł brutto

piotrdd    13

Trochę się zesrało. Po konsultacjach ze znawcami wychodzi na to, że na pszenicy trafia sie zgorzel podstawy. Nie ma tego wiele ale o 10t/ha można zapomnieć.

Tak c ciekawości jaką zaprawę jesienią stosowałeś, aż nie chce mi się wierzyć że już zgorzel jest na podstawie sprawdzałeś korzenie dobrze opłukałeś jak wyglądają  może to odmiana która pójdzie w kłos mógłbyś wrzucić zdjęcia poglądowe.                   

Wiadomość z agroFakt.pl

Kula07    140
Napisano (edytowany)

Tak c ciekawości jaką zaprawę jesienią stosowałeś, aż nie chce mi się wierzyć że już zgorzel jest na podstawie sprawdzałeś korzenie dobrze opłukałeś jak wyglądają może to odmiana która pójdzie w kłos mógłbyś wrzucić zdjęcia poglądowe.

Podstawa jest zdrowa, ale oznaki są na korzeniach. Niektóre nie mają włośników i są ciemno brunatne. Kupowałem kwalifikat. Rośliny porażone są mniejsze przez co plantacja jest nierówna.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

mieto35    2

Kiedy najlepiej dać t2 i skrócić pszenicę zaraz jak wychodzi liść flagowy czy poczekać aż będzie już bardziej rozwinięty.

20CBR12    56

Kiedy najlepiej dać t2 i skrócić pszenicę zaraz jak wychodzi liść flagowy czy poczekać aż będzie już bardziej rozwinięty.

Jeśli nie masz objawów żadnych chorób to liść flagowy, gorzej jak trzeba coś zwalczać wtedy powinno się zabieg przyspieszyć

ravoj    45
Napisano (edytowany)

To zależy, bo jeżeli dzielił dawki trineksepak etylu, to średnio po 3 tygodniach od pierwszej dawki trzeba podać drugą i wtedy wychodzi początek liścia flagowego, kiedy  dopiero  się pojawia, a jak poczekasz do pełnego liścia i  dasz tydzień później  będzie za późno żeby zamknąć, zazębić  działanie trineksepaku etylu. Ja czekam trzy tygodnie, może dzień dwa dłużej  i jadę T2 z Moddusem. Akurat pewnie wyjdzie początek liścia gdzieś BBCH 37 - 39,  zobaczymy, przy tej temperaturze co teraz mamy, na pewno będzie pełny liść. 

Zestaw co pisałem wychodzi cenowo 165zł/ha - sporo trochę, ale mocny skład. 

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

20CBR12    56

To zależy, bo jeżeli dzielił dawki Moddusa, to średnio po 3 tygodniach od pierwszej dawki trzeba podać drugą i wtedy wychodzi początek liścia flagowego, kiedy dopiero się pojawia, a jak poczekasz do pełnego liścia i dasz tydzień później będzie za późno żeby zamknąć, zazębić działanie trineksepaku etylu. Ja czekam trzy tygodnie, może dzień dwa dłużej i jadę T2 z Moddusem. Akurat pewnie wyjdzie początek liścia gdzieś BBCH 37 - 39, zobaczymy.

Zestaw co pisałem wychodzi cenowo 165zł/ha - sporo trochę, ale mocny skład.

Ja dzisiaj raczej skoncze t 2 tą mieszaniną, też uważam że droga ale będzie dobra ochrona. Ja drugi raz nie jadę moddusem, bo widzą mi się wystarczająco niskie moje pszenice i nie widzę potrzeby usztywniac

ravoj    45

Kula wrzuć fotki jak wygląda łan w miejscu wystąpienia choroby i jak wyglądają korzenie. Też mam miejsce, gdzie pszenica jest niższa, pobrałem stamtąd próbki gleby, pszenicę tam dokarmiłem, dorzuciłem Tytanit i jest o niebo lepiej, kolor jednakowy, ale nieco niższa od reszty, Nie przyszło mi do głowy sprawdzić korzeni, :o

chociaż też kwalifikat, ale zaprawiany po swojemu. 

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

andrzej1988    102

Ja jutro chyba jade z T2 bo flagówka wychodzi. Desamo jest naprawde czyściutka bez chorób a Ozon coś tam sie troszke pojawia ale tragedii nie ma. Brak monokultury, stanowisko po strączkowych, zimna wiosna więc i mała presja chorób. Na T2 zdecydowałem że pojade samym epoksynazolem Suprano 125 w dawce 1,15 l na ha czyli zwiekszona dawka a na T3 jak sie wykłosi pszenica pojdzie Tarcza łan w dawce też 1,15l na ha. Skracać tez juz nie bede bo pszenica niska.

leszczyk674    2

"ravoj" a kiedy pryskslem t1 ze liczysz te trzy tygodnie? Ja pryskslem 2 maja i niemam pojęcia czy jest juz flaga czy nie jak rozrywka liście to jeszcze jeden listek jest w środku blisko wyjścia. Na skracanie dałem 0.25 cuadro w t1 i zstanaeism się czy dodać jeszcze do t2 bo mi zostało i wyszło by tak 0.15 czyli była by pełna dawka tylko niewiem kiedy pryskac juz czy jeszcze poczekać? A czy dajecie odżywki do t2?

d4rek    16

Diskobol 480 SC (azoksystrobina - związek z grupy strobiluryn - 80 g, chlorotalonil - związek z grupy ftalanów - 400 g w 1 litrze środka) 1.5l + Rubric 125 SC (epoksykonazol - związek z grupy triazoli - 125 g w 1 litrze środka) 0.6l koszt okolo 166 zl dotego cerone 0,5l i to w fazie podflagowy poczatek flagowego. Pszenica bedzie mi lezec bo praktycznie nie skrocona co o tym sadzicie czy pojechac cero e na podflagowy a na flagowke ochrone ?

ravoj    45

Pryskalem 1 maja, też nie wiem jak rozpoznać flagowy, ale jeszcze go chyba nie ma. Wychodzi jeszcze jeden mały lisc. Kłos jest w połowie źdźbła więc chyba jeszcze nie czas.

Tom Clancy 

piotrdd    13
Napisano (edytowany)

No i ten jeden liść mały to liść flagowy teraz poczekać za wyjdzie i robić T2, ja osobiście robię jak ten liść ma 10-15 cm ale ta długość zależy od odmiany i nawożenia.

A trzeba sprawdzić czy tam niema jeszcze jednego liścia (późno dojrzewające odmiany późno siane liść flagowy i podflagowy  łatwo pomylić)  to jest ostatni liść później nabrzmiewa pochewka liściowa i wyłazi kłos.            

Edytowano przez piotrdd

mf25    7
Napisano (edytowany)

można mieszać moddus +adexar+bi 58 na t2 ?

Edytowano przez mf25

DarekGaudyn    9

Tristar(tribenuron metylu) i herbistar (fluroksypyr) co mozecie powiedzieć na temat chych środków na dwuliścienne w pszenicy jarej? i pytanie za 100 punktów co mozecie powiedzieć na temat dodawania do herbicydów mocznika? wiem ze ten temat byl juz nie raz ale kazdy inaczej mówi

KlimekPL    123

Są chyba rozbieżne opinie na ten temat, jedni mówią aby broń Boże nie dokarmiać zielska podczas zabiegów herbicydowych, inni zaś twierdzą, że mocznik otwiera aparaty szparkowe w roślinie dzięki czemu intensywniej pobiera ona również substancję z herbicydu.

Podsumowując - dodawanie moczniku do herbicydu nie powinno uważać się za błąd w sztuce.

ravoj    45

Samego mocznika można dać, nawet gdzieś na herbicydach czytałem o takim zaleceniu, można obniżyć dawke środków, ale dodawanie mikro i makro z siarczanem to chyba przesada.

Tom Clancy 

marcinus    2

Witam pryskałem mustangiem forte pszenice jara teraz chce na owies głuchy  opryskać axial czy jaki musi być odstęp ? 2 dni wystarczy?

mieto35    2

Dołączam się do pytania.

JozB    26

A co sądzicie na temat pomysłu poprawek herbicydowych dodanych do t2. W naszym rejonie proponuje to szanowany doradca rolny. I do tego znany. Podobno fluroksypr nie szkodzi roślinie, nawet dawany na liść flagowy

Agrest    519

Kula - jak tam efekt brzeżny? Jakieś fotki? ;)

Ja również mam doświadczenie z efektem brzeżnym z powodu wadliwego siewnika i błędnego ustawienia. Jedna strona siewnika miała źle ustawione dna i 4 rajki albo nie siały albo od czasu do czasu rzuciły ziarno. Całą zimę nie mogłem patrzeć na ten kawałek. Teraz widać nie równy łan, ale rośliny jak kapusta. Korzystają z dobrodziejstwa placówki i pokarmu w pełni. Jak nie będzie anomalii pogodowych to plon na tym kawałku nie powinien ustąpić normalnej obsadzie. 

wilhelm    401

@kula Masz na myśli zgorzel wywoływaną przez grzyba gaunamomyces graminis czy jakoś tak podobnie, czy chodzi Ci o fuzaryjną zgorzel podstawy i korzeni..? Tą drugą można zwalczać fungicydami nalistnie, natomiast pierwszą tylko poprzez zaprawę opartą na fluchinkonazolu, lub na siltiofamie...

@andrzej1988 Niedawno twierdziliście, ze u Was wegetacja conajmniej 2 tyg. opóżniona w stosunku do zachodniej części kraju, a u Was już flagowy w pszenicy wyłazi ? ;)

Kula07    140
Napisano (edytowany)

Tam pierwszy.

Będę miał czas to porobie zdjęcia.

Dziś był kumpel zerknąć na tą porażoną zgorzelem pszenicę i powiedział "k**wa co Ty od niej chcesz" obym mógł tak powiedzieć w żniwa.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

ravoj    45

Dołączam się do pytania.

Według mnie można. tylko zrób próbę, żeby coś się nie wytrąciło.

ale po co Bi 58? jest szkodnik, tego się nie daje prewencyjnie raczej.

Tom Clancy 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.
    • Przez Mario35
      Witam Wszystkich na forum. Jestem na kupnie Case mx, interesował by mnie case 130km. Trafił mi sie ładny i za dobre pieniadze case mx110 we francji tylko troche za słaby, i tutaj pytanie czy jak bym kupił tego mx110 to jak mu zwiekszyc moc tak do 130km. Prosze o pomoc i jakies podpowiedzi. Z góry dziekuje za odpowiedzi.
    • Przez W0jcik
      Witam
      Potrzebuję szybko pomocy w dojściu do przyczyny wycieku 
      Olej cieknie w miejscu w którym wchodzi wodzik od pompki hamulcowej do mostu. te miejsce zakrywa podrywa która unosi sie podczas wciśnięcia pedały hamulca, wtedy olej dosłownie wylewa się spod tej pokrywy.
      Czy ktoś miał podobny problem i co jest tego przyczyną.

(Na schemacie ten dekielek jest zaznaczony numerem 10)