Skocz do zawartości

Polecane posty

jahooo    251

Na IV klasie ozimej pszenicy około 6 ton. Ci co robią to , jak określiłeś "porządniej" zbierają około 6,5 tony, czasem 7. Na moje warunki to całkiem niezły wynik. I jak rozmawiam ze znajomymi na jakościową idzie max 30% zbiorów.

Kula07    137

Ciekawe jest to co piszesz.

Tomek90    191

To coś źle robi, bo jak ktoś się nastawia na jakościową i ładuje azot na kłos (reszta jest zrobiona jak trzeba tj odmiana, nawożenie pozostałe oraz ochrona) to łapie się na jakościową. Skoro ja dając 2 dawki łapię parametry na więkoszości zbiorów. 

Nie licząc ostatniego roku bo wszystko pasza. 

Wiadomość z agroFakt.pl

ravoj    45

Kula, zgadzam się z Jahooo, bo u mnie tak samo nikt nie idzie w jakość, bo cena słaba i wszyscy paszówkę produkują. Mówią, że dla 10zl nie będą inwestować kilkaset. Nikt ze znajomych nie ma jakościowej konsumpcyjnej pszenicy. Ja osobiście idę na jakość i chce zobaczyć czy faktycznie jest tak jak Jahooo i sąsiedzi mówią i czy warto, bo paszówkę też dobrą wyprodukuję jak będzie trzeba. W sierpniu się okaże ile inwestowanie było warte i czy parametry wytrzyma a jak wytrzyma ile dostanę za tonę.

Tomek90    191

A co ty inwestujesz w konsumpcyjną więcej niż azot?? Wychodzę z założenia że jak pszenica z dobrą obsadą, dobrze rokuje na plon 6t i w górę to opłaca azot jest opłacalny chyba że naprawdę różnica w cenie porażka. Zresztą jaki sens siać odmiany konsumpcyjne wysokie zamiast paszowych niższych z reguły? 

jahooo    251

I ja też mam taki zamiar w tym roku zaeksperymentować ze zmianą sposobu nawożenia (z 2 robię 3 dawki) plus T1, T2, T3 plus odżywki. Robię to na jednym kawałku pszenicy ozimej. Już dostała 170kg N jeszcze dostanie około 40 "na kłos".

Kula07    137

To, że wszyscy mówią to nie ma znaczenia. Zależy jaką konsumcje się ma, bo za 14 też inaczej płacą.

wilhelm    401

@ravoj Jasne że można połączyć strobi ze sobą, tylko nie ma takiej potrzeby. Tymbardziej krezoksymu z azoksystrobiną.. Spróbuj po 125 g. każdej z nich na flagowy, to będziesz desykował przed zbiorem :)

gwozd    101

Ale co rok szukają innego parametru, takiego z którym akurat jest problem

jahooo    251

Co roku jest jakiś problem ze sprzedażą zboża na komsumpcję, zawsze jakis parametr "nie odpowiada". Jak zwykle brali białko od 12, to nagle jak sporo zboża spełnia, to wymagane 12,5 minimum. I tak w kółko. W dodatku w moich stronach zawsze najniższe ceny. Rozumiem, że ktoś ma niedaleko (względnie) do portu i różnica w cenie 80-100 złotych tona, to gra warta świeczki.

sylwek1999    0

Można podać w jednym zabiegu T2, etefon, mocznik i siarczan magnezu ? Dodam iż wcześniej stosowałem ccc 2L/ha

piotrdd    8
Napisano (edytowany)

I ja też mam taki zamiar w tym roku zaeksperymentować ze zmianą sposobu nawożenia (z 2 robię 3 dawki) plus T1, T2, T3 plus odżywki. Robię to na jednym kawałku pszenicy ozimej. Już dostała 170kg N jeszcze dostanie około 40 "na kłos".

Ja w tamtym roku robiłem podobnie i parametry białko 15,2 , gluten 36 , gęstość 72 i poszła jako paszowa i do tego była była lekka także brakowało 1,5 tony na przyczepie co wchodzi 10 ton.

Edytowano przez piotrdd

Tomek90    191

A widziałeś jaka pogoda była? Gęstość porażka to i poszło na paszową, może miałeś szczotę może nie (nie będę oceniał) ale większość osób miała problem z konsumpcja. Wygrali ci co cieli przed deszczami przy większej wilgotności. 

jahooo    251

A ja zebrałem paszową w ubiegłym roku tak jak planowałem. Spałem spokojnie, pogoda mnie nie rozczarowała.

Tomek90    191

Czyli co gęstość powyżej 80? 

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Nie wiem na 100%  jaka jest różnica w prowadzeniu pszenicy na paszę i konsumpcję, bo nigdy nie miałem paszówki. Widzę jak robią to inni ( i to tylko moje zdanie oparte na rozmowach ze znajomymi i broń Boże nie chce nikogo urazić)

Po prostu mniej się przejmują, sieją po 200kg/ha nasion,  jaka by to nie była odmiana, bez znaczenia MTZ siła kiełkowania i pora roku, nie bardzo wiedzą co to "obsada" a im gęstsza tym lepsza, nawozów sypią byle nasypać, ale azotu wiadomo "te półtora metra" nasypią wiosną i drugie tyle na 1 kolanko, pryskają ":od grzyba" sami nie wiedzą jakiego, byle najtańszy środek zastosować i żeby nazwa  brzmiała jakoś fajnie, nie ważne co to jest, a oprysk "od grzyba" jeden w sezonie, no  czasem może drugi, bo pryskają kiedy inni pryskają, bo wtedy trzeba, a skracanie tylko i wyłącznie chlorkiem chloromekwatu - bo najtańszy i najlepszy. Oprysk od chwasta tylko na wiosnę i najlepiej na raz. Im później tym lepiej. Nie ma czegoś takiego jak oprysk od skrzypionki, mszyc czy innych szkodników. Dla nich ten temat nie istnieje. W rzepaku jak najbardziej, ale pszenicy  "nie trzeba".  Każdy z nich  6 - 6,5 tony zbiera niewielkim kosztem i zawsze za te 580 - 600zł sprzeda - Autentyk i to jest pewne.

A konsumpcja to inna sprawa, tu trzeba zadbać, pilnować, nie spóźnić zabiegu, chronić przed szkodnikiem i chorobami, dokarmiać, dobrze skracać itp. etc- mówią mi, że gra nie warta świeczki, niewiele więcej zbiorę, może pół tony więcej od nich, albo i tyle samo,  parametry to loteria i za te same pieniądze sprzedam,  a zainwestuję  i narobię się o wiele więcej (to akurat prawda, bo już widzę ile pieniędzy pochłonął hektar pszenicy, ale w moim przypadku to nie problem, obym na zero wyszedł).

Tym sposobem przekonam się jak to jest, czy warto iść na jakość czy zadbać o paszówkę.

Edytowano przez ravoj

galan99    24

Lubelskie powiat Zamość inne mieiscowości to już po żniwach nic nie zostało rzepaki , pszenice , buraki ścięte w pień .

galan99    24

Czemu sciete od czego

Przeszło gradobicie zrobało wszystko ludzie potracili nawed po 10 ha rzepaku, pszenicy , buraka .

krzysztofsb    3

Ten rok jest jakis masakryczny co do pogody a przed nami burze. Dzis bylo te gradobicie przy takiej zimnicy???

a dzis ma byc dodatkowo bardzo duzy mroz

Renault85-15TX    167

Przeszło gradobicie zrobało wszystko ludzie potracili nawed po 10 ha rzepaku, pszenicy , buraka .

O której było to gradobicie i dokładnie w jakich miejscowościach?? Ja jestem oddalony od ZMC o 20 kilometrów to tylko lekkie krupy z nieba leciały i deszcz a teraz świeci słońce. 

ravoj    45

W Hrubieszowie też cisza, tylko śnieg drobny, gradu zero a to blisko przecież. wrzuć fotkę jak to wygląda, akurat jestem w Zamościu i tu też nic nie pada i od rana nie padało. Ja na szczęście mam ubezpieczone wszystko, bo tak to strach teraz.

galan99    24

O której było to gradobicie i dokładnie w jakich miejscowościach?? Ja jestem oddalony od ZMC o 20 kilometrów to tylko lekkie krupy z nieba leciały i deszcz a teraz świeci słońce. 

Gminie skierbieszów zbiło okoliczne mieiscowości , było to 7 - Maj , godzina 15 trwało to 15 min.

Są ogromne straty to tylko kilka fotek jak wygląda sytuscja .

post-145091-0-79858900-1494339961_thumb.jpg

post-145091-0-53412000-1494339984_thumb.jpg

post-145091-0-00374900-1494340013_thumb.jpg

post-145091-0-61051200-1494340034_thumb.jpg

ravoj    45

Fatalnie to wygląda :(

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się