Skocz do zawartości

Polecane posty

sprite    0

Przezimowała u kogoś Tonacja ??

u mnie tonacja raczej lezy niestety.. gdzies cos tam sie pojawia zielonego, szczegolnie w nierozkrzewionych egzemplarzach, ale to chyba za malo..

mam male pytanie do ekspertow i osob, ktore maja wiecej praktyki niz ja o ocene stanu przezimowania plantacji. Z daleka pole nic sie nie zieleni... niektore rosliny, ktore nie rozkrzewily sie sa raczej zywe (pozniejsze wschody) - moze z 20-30%... reszta w wiekszosci po probie wyrwania rosliny z ziemi urywa sie w miejscu krzewienia lub w mniejszosci wychodzi z korzeniem ale przy korzeniu brazowe... same korzenie natomiast wydaja sie zdrowe, mocne... wezly krzewienia w wiekszosci tylko lekko twardawe... ale w wiekszosci rosliny po obraniu lisci tych suchych i przemarznietych w srodku sa zielonkawe lub zielono-zolte oprocz miejsca przy wezle krzewienia, gdzie widac brazowy zgnily kolor a powyzej tego miejsca jest lekko gąbczaste ale juz zolto-zielonkawe... czy ten zielonkawy kolor swiadczy o tym ze roslina zyje czy to stary przedmrozowy jeszcze kolor, ktory powoli bedzie zanikal i roslina bedzie usychac? i jak z dokrzewianiem tak oslabionych roslin i mozliwosciami regeneracji? prosze o wyrozumialosc - nie mialem nigdy takiego przypadku i mam malo praktyki...

dodam, ze w tescie basfu odbilo ok 20-30% ale nie wiem na ile wiarygodny on jest.. mam wrazenie ze na polu to jakby troche lepiej wyglada niz w tescie...

pzdr..

sprite

Edytowano przez sprite

jarecki82    3

Czemu się czepiacie Basfa, dał odpowiedż na pytanie niedoświadczonego w uprawie zbóż rolnika. Od tego chyba jest forum, prawda.

A że zaleca środki swojej firmy, jego praca, zdziwiłbym się gdyby zalecił np. Huzara.

Zalogował sie wyraźnie jako Basf, a nie niby obiektywny podpowiadacz, ukryty przedstawiciel-doradca jakich tu więcej.

.

rafto    29

Sprite - Jak jest żółty, czarny, brązowy węzeł krzewienia z rośliny nic już nie będzie nie ma co liczyć że odbije z korzenia bo nie odbije jak odbija to z węzła krzewienia więc wiadomo :unsure: Poczekaj jeszcze z tydzień jak będzie mniej niż 100 roślin na m2 przesiewaj :wacko:

Wiadomość z agroFakt.pl

BASF    19

Dziękuję za zainteresowanie. Pytanie o cenę jest jak najbardziej zasadne, wskazuje, że aspekty ekonomiczne są dla Państwa równie istotne jak aspekt agrotechniczny, to jest zrozumiałe.

Proszę także zrozumieć mnie, nie mogę podawać cen (nawet przybliżonych) ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako wchodzenie pomiędzy Państwa (nabywcę - być może potencjalnego), a sprzedawcę.

Moją rolą tutaj, jest pomagać w miarę możliwości w rozwiązywaniu problemów agrotechnicznych.

Pozdrawiam i dziękuję za zrozumienie.

Panie Expercie ochrona fungicydowa tylko dwu zabiegowa?

Odnośnie skracania czy nie lepiej zastosować sprawdzony moddus od eksperymentowania z nowym regulatorem w podobnie wysokiej cenie?

Technologię trzyzabiegową zalecamy w przypadku plantacji intensywnych, przy najwyższym potencjale plonowania, oraz w przypadkach dużego nasilenia chorób.

Jeśli chodzi o zalety przemawiające za Medaxem to przede wszystkim temperatura działania- już od 5°C. Po za tym w innych preparatach działanie uzależnione jest od nasłonecznienia-intensywności fotosyntezy, w przypadku Medax Top uzyskuje się równomierne ograniczenie wysokości łanu w niskich temperaturach i pochmurnej pogodzie.

• Like 1

Lukasz1987    57

@walkol to znalazłem dla Ciebie z "nasiennych" stron

Siew:

Pszenicę jarą należy siać możliwie jak najwcześniej, wówczas silnie rozwija ona system korzeniowy, dzięki czemu zmniejsza się jej wrażliwość na niesprzyjające warunki pogody. Opóźnienie terminu siewu może spowodować spadek plonu nawet do 1,0 tony z ha. Wczesny termin siewu przedłuża okres wegetacji, szczególnie okres krzewienia i strzelania w źdźbło, co sprzyja krzewistości produkcyjnej, wzrostowi ogólnej powierzchni asymilacji liści i przedłuża okres intensywnego pobierania składników pokarmowych. Ponadto wcześnie zasiana pszenica jest mniej atakowana przez szkodniki i choroby. Optymalny termin siewu i dopuszczalne opóźnienia dla poszczególnych regionów kraju: zachodni: optymalny termin siewu 15 do 25.03, dopuszczalny opóźniony termin siewu 5.04; centralny: optymalny termin 20 do 30.03, dopuszczalny opóźniony do10.04; północno-wschodni: 1-10.04, optymalny opóźniony do 20.04; wschodni: optymalny termin siewu 25.03 - 5.04, opóźniony termin siewu 15.04. Z wykonanych doświadczeń wynika, że ujemny wpływ opóźnionego wysiewu w niewielkim stopniu może być wyrównany poprzez zwiększoną ilość wysiewu. Wiąże się to ze zmniejszoną krzewistością produkcyjną poszczególnych roślin i mniejszą liczbą kłosków w kłosie oraz ziaren w kłosku przy opóźnionym siewie. Również przekroczenie pewnej granicy wysiewu dla określonej odmiany , powoduje zwiększone "wypadanie" roślin w okresie wegetacji na skutek zbyt dużego zagęszczenia. W miarę zagęszczania wysiewu, ilość światła na jednostce powierzchni liści zmniejsza się na skutek wzajemnego ich zacieniania, co powoduje niekorzystne zmiany w morfogenezie oraz wpływa na zmniejszenie liczby kłosków w kłosie a tym samym plonu ziarna z kłosa i rośliny. Jednocześnie ze względu na małą zdolność krzewienia pszenicy jarej, ilość wysiewu winna być na tyle duża, by zapewnić równomierną i wystarczającą obsadę kłosów na jednostkę powierzchni. Optymalna ilość wysiewu przy wczesnym siewie i dobrze przygotowanym stanowisku - wynosi od 4,5 do 6,5 mln ziaren kiełkujących na hektar. W zależności od gleby norma wysiewu pszenicy jarej w kg/ha: kompleks pszenny b. dobry i dobry oraz pszenny górski , termin optymalny 180 - 220 kg/ha, termin siewu opóźniony 200-240 kg/ha; kompleks żytni b. dobry, zbożowo górski - dobry, termin optymalny 200 - 240 kg/ha, siew opóźniony 220 - 260 kg/ha. Głębokość siewu pszenicy jarej powinna wynosić od 2 do 4 cm, przy czym na glebach ciężkich łatwo zasklepiających się należy siać płycej, na lżejszych głębiej. Rozstawa rzędów powinna wynosić 9 do 12 cm.

Źródło

http://www.zdhar.pl/pszenicaj.htm

Siew

Termin siewu decyduje w znacznym stopniu o wielkości przyszłych plonów, dlatego pszenicę jarą należy siać jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe umożliwią wejście w pole. Głębokość siewu ok.3 cm, rozstawa międzyrzędzi (9)11-15 cm, gęstość siewu: 450-550 ziaren, tj. wysiew 190-250 kg/ha. Kwalifikowany materiał siewny, pochodzący ze sprawdzonego źródła, powinien być zaprawiony zalecanymi zaprawami nasiennymi.

Źródło

http://www.hrsmolice...szenica_01&l=pl

Edytowano przez Lukasz1987

akacja    90

Fajnie iż kolega BASF się ustosunkował,to może kilka porad które są jak najbardziej w chwili obecnej na czasie i dręczą ogromną część rolników odnośnie przesiewów form ozimych ,szczególnie pszenic.I nie chodzi mi o dobór odmian,gęstość siewu czy też ochrone,ale o trafność decyzji.Dajmy na to iż 50% odsady po kontroli względem obsady przed spoczynkiem zimowym się uchowało.Jak w takim przypadku odnieść się do przesiewów formą jarą,uwzględniając zakup materiału siewnego,koszty uprawy oraz uwzględniając możliwości plonotwórcze tej formy do ozimej.

BARABUS    6

to jest chore, ale u nas WLKP na dziś dzień nie ma nasion kwalifikowanych ani pszenicy ani jęczmienia, a jutro pewnie już nie bedzie kukurydzy, doszło do tego iż ci co mieli jarą pszenicę to obecnie sprzedają ją za 2000zł tak jak leci, czyli można powiedzieć prosto z kombajnu !! to samo z jęczmieniem :) to jest chore ! na szczęście mamy tyle jeszcze jęczmienia jarego i uda nam się obsiać 30ha jęczmieniem, a na resztę czyli 22ha zakupiliśmy kukurydze na ziarno Syngenty (nazwy nie pamiętam) w cenie 450zł za 80tyś nasion (na 1ha)

nie wiem co będzie jeszcze z rzepakiem generalnie Visby ma się coraz lepiej, ładnie się zieleni i ma wystarczającą obsadę, gorzej wygląda 12ha SY Kolumba w którym co druga roślina wypadnie... albo i gorzej... za tydzien będzie jasne,

pabloooo    13

u nas tak samo BARABUS ,zero materiału siewnego każdy sypie co ma z jarych zbóż i przesiewa, dostałem tylko tyle ile zamówiłem na początku marca,ale nikt nie przewidział skali przesiewu

BARABUS    6

najśmieszniejsze jest to, że dziś do mnie dzwonili ze skupu zbóż czy nie mam czasem jarego jęczmienia :lol: pewnie chcieli kupić za 720zł, oczyścić i sprzedać dalej za 2000 :) co za kraj

mysza103    0

mi zostało jeszcze 6-8 ton pszenicy jarej tybalt . moge pchnąć jak by ktoś potrzebował

marek1977    27

Udało mi się dzisiaj kupić jarą z HR Danko,cena 2400zł/t brutto,ale tylko że ktoś z powodu braku kasy zrezygnował.

jarekvip99    4

U nas w centrum polski byly mrozy do -20 bez sniegu i pszenice zółte całe ale niektore zaczynaja puszczac zielone liscie z ziemi te co byly siane po burakach a te co w normalnym terminie na razie nic ale korzenie maja biale i wygladaja na zdrowe a reszta brazowa jak myslicie moze te pszenice jeszcze sie rusza nie za wczesnie na likwidowanie juz upraw i przesiewanie? przeciez dopiero dobry tydzien jest bez nocnych przymrozkow i z cieplem.

silva    18

Ja jutro daje nawóz na ozimą gdzie odbije to odbije a gdzie nie to przesiew. Nie zdziwiłbym sie jakby 50% ozimin było do przesiania. Ale na szcęście jarej do groma swojej przynajmniej ten problem z głowy

brzozak2    236

ale nikt nie przewidział skali przesiewu

nie mam duzo doswiadczenia w gospodarzeniu, ale w lutym juz bylo widac skale zniszczen... nie wiem na co liczyli, ci co mieli calkowicie rude pola.

leszekd17    0

16 dni bez deszczu ,to nie ciekawa perspektywa dla azotu . Jakoś ciężko wcelowac z nawozami jak nie mrozy to posucha.

strzechu    33

Pytanie do eksperta BASF ,

rzepak opryskany butisan 2l +command 0,15l , czyli zalecana przez was mieszanina, jest do likwidacji , bedzie siana pszenica jara ,

czy wystarczy gruber na 15-20cm czy trzeba orac ?

murtek    122

Aby odpowiedzieć na to pytanie nie trzeba być ekspertem. Wystarczy gruber, ba nawet agregat lub kultywator. Piszę z doświadczenia. W tym roku po raz kolejny taką metodę musiałem zastosować.

U mnie w okolicy jesienny nastrój :( :( Szarówa. Jedno pole zielone na może 30-40. Ciągników w polach od groma.

strzechu    33

@murtek3 jak juz jest ekspert BASF na forum to niech sie tlumaczy

u mnie w okolicy 80% pszenic do likwidacji , popularne w moich rejonach odmiany takie jak Retro Baryton kompletne siano na polu ,nawet nie 1% zywych , ja mam olivin to zyje 20ha, 10 tonacji pozno sianej zywej , i 30 brillinata ktory przynajmniej w 60% jest raczej do likwidacji , ale jeszcze poczekam ze 3-4 dni , najpierw zlikwiduje i przesieje po rzepaku

rzepaki tez w znacznej mierze do likwidacji - niektorzy jeszcze sie łudza że rusza inni juz przesiewaja.

mysza103    0

Eryko .sprzedałem wczoraj i dziś 12 ton po 1300 zł ,a zostały mi resztki z 1,5 tony .jestem ze świętokrzyskiego

miniek    0

Ja mam 40 ha do przesiania , rzepak i pszenica:/ Tylko jedno i drugie było pryskane i teraz problem czy orać, gruberować czy wystarczy agregatem wjechać i siać po pszenicy. Pryskane było Galera 334 sl + Maczuga 75. Macie jakieś doświadczenie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.