Skocz do zawartości

Polecane posty

BartekSzulc    3

Witam. Mam problem z moją pszenica Arkadią. Na całym polu na końcówki liści porobiły się żółte nie było jeszcze pryskane T1 co to może być?

crouch02    9

500zł w praktyce grzywny jak pszczelarz uprze się. Nadto jak udowodni, że dana substancja miała wpływ na śmierć pszczół , może dochodzić roszczeń odszkodowawczych

Witam. Mam problem z moją pszenica Arkadią. Na całym polu na końcówki liści porobiły się żółte nie było jeszcze pryskane T1 co to może być?

Najprawdopodobniej mróz

Kula07    139

jak udowodni, że dana substancja miała wpływ na śmierć pszczół , może dochodzić roszczeń odszkodowawczych

Jeżeli na etykiecie danego środka napisane jest, że okres prewencji dla pszczół "nie dotyczy" to niech dochodzi swoich roszczeń od producenta danego środka.

Nikt przecież nie wykonuje zabiegów po to żeby wytruć pszczoły.

Wiadomość z agroFakt.pl

Ile czasu na wchłonięcie potrzebuje medax i capalo pryskane z adiuwantem ? Temperatura koło 20st, godzina 19 czyli już delikatna rosa i po około pol godziny zaczęło kropić.

losktos    120

kropić czy dobrze padać? Jak tylko delikatnie padało to nie wiele to osłabi działanie

Piotrekxc21    1

Jeżeli środki ochrony zbóż szkodzily by pszczolom które tak naprawdę nie mają styczności w tej fazie to nie były by dopuszczone do obrotu.

Roman176    1174

Ile czasu na wchłonięcie potrzebuje medax i capalo pryskane z adiuwantem ? Temperatura koło 20st, godzina 19 czyli już delikatna rosa i po około pol godziny zaczęło kropić.

na regulatory było 3 godz a grzyba chyba do 30 min

widać jak tv działa na ludzi udała się prowokacja tvn  jeśli zobaczysz rolnika w południe w opryskiwaczem dzwoń na policje hehe skłócanie ludzi ze sobą im wychodzi

i nawet na forum rolnicze rozmowa się przeniosła 

najgorsi bd miastowi  ^^

sylwek1999    0

W jakiej fazie pszenicy ozimej najlepiej podać etefon? Dodam że wcześniej na pierwsze kolanko było podane ccc

KlimekPL    123

Atlantis+mustang...

Można tą mieszaniną prykać gdy rośliny mają już 2 kolanko?

metrax12    13

Słuchaj nie twierdzę, że są regulacje prawne, ba nawet raczej takich nie ma bo czasem przeglądam fora pszczelarskie i tam mogą się jedynie wyżalić w swoim gronie. Jedyne co mogą zrobić to wezwać piorin, który może ukarać rolnika mandatem.

Link zamieściłem dla ogólnej informacji, bo uwierz mi że wielu, nawet bardzo wielu nie ma pojęcia o bezpiecznym stosowaniu środków. Wielu myśli że zabija tylko insektycyd, a osoby pokroju kulawej kozy każą wiązać pszczoły na postronkach - takich jest też ciągle bardzo dużo.

Nie da się pewnych rzeczy pogodzić, ale można się starać jak najmniej szkodzić. 

Producenci środków chem. w ostatnich latach pozmieniali na wszystkim etykiety, bo liczy sie kasa. Taki Proteus miał kiedyś okres prewencji dla pszczół 14 dni. Dziś jest  - nie dotyczy. No bo to przecież podstawowy środek w ochronie rzepaku.

Akarycyd Envidor - jak wchodził na rynek okres prewencji wynosił 30 dni. Rośliny które zakwitały parę tygodni po zastosowaniu były skażone. Pyłek i nektar zanoszony do ula powodował (nie pamiętam) albo obumarcie czerwiu, albo pszczoła matka przestawała czerwić. w efekcie rodzina ginęła po bardzo długim czasie od zastosowania. Taki okres prewencji praktycznie wykluczał stosowanie, więc producent przepchnął w rejestracji -nie dotyczy

Tyle w tym temacie. Niech każdy postępuje jak uważa.

Ja staram się opryskiwać w godzinach wieczornych i nocnych ewentualnie wczesny ranek.

Proteus nie miał 14 dni prewencji, nie miał jej wcale (Zezwolenie MRiRW Nr 10/2009 z dnia 09.02.2009). W skład tego środka wchodzi pyretroid który działa do kilku godzin, tiachlopryd, jedna z najbezpieczniejszych substancji owadobójczych dla pszczół. Stosowany po oblocie pszczół (wieczorem, nie rano), nie powinien być przyczyną zatruć. Nie jest też bardziej niebezpieczny, niż sam pyretroid (z inną substancją) zastosowany w tym samym terminie.

W przypadku Envidoru okres prewencji wynosił 14 dni (Zezwolenie MRiRW Nr 1/2006 z dnia 11.01.2006). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Faktycznie substancje z grupy kwasów tetronowych (a jest ich 3, w tym spirodiklofen), mogą negatywnie wpływać na rozrodczość pszczół. Powyższy fakt nie ma nic wspólnego z okresem prewencji (która zapobiega ostremu zatruciu), to są  efekty utajone, znacznie trudniejsze do przewidzenia, widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu.

Usunięcie "okresu prewencji" i zastąpienie jej po części ściśle określonym terminem stosowania, według mnie było bardzo złym pomysłem, jednak obecność obydwu powyższych zapisów, mogła by się czasami wykluczać nawzajem.

Kolego Agrest, jak napiszesz postulat o przywrócenie obowiązkowego okresu prewencji na etykiecie, to chętnie go podpiszę.

Darovit    0
Napisano (edytowany)

Dodaję zdjęcia

post-49037-0-05508600-1494176445_thumb.jpg

post-49037-0-09874500-1494176524_thumb.jpg

Edytowano przez Darovit

kazach17    2

KlimekPl-ja bym nie ryzykował,do max 1 kolanka,teraz przy rugim to już axial+mustan,ale oddzielnie

michal33554    5

Witam panowie. Po ostatnich dużych dodatnich temperaturach w pszenicy pojawiło mi się sporo chwastów. Głównie dwuliścienne. Jest to pole pierwszy raz uprawiane po około 3 latach odłogu. Jest sporo tego białego zielska . Wiecie jak to się nazywa ? Jest też sporo takich malutkich chwastków , które dopiero wychodzą, jak i również trafia się oset. Polecacie jakiś oprysk , aby nie wyszło  za drogo, ale też żeby spalić jak najwięcej chwastu i oczywiście nie zaszkodzić pszenicy.

post-186947-0-76931700-1494178960_thumb.jpg

warchest    46

panowie a pszenica torrild czyli wysokawa skracana byla w dawce protegu 0,35 l na ha ale w dzien pochmurny czy wystarczy jej  te skrocenie przy prawei 150 kg N czy jeszcze czyms pozniej slracac jak cos to pozniej czym skracac. bo w pochmurny dzien slabiej dzialaje te srodki ponoc

Maniek101    103

Witam panowie. Po ostatnich dużych dodatnich temperaturach w pszenicy pojawiło mi się sporo chwastów. Głównie dwuliścienne. Jest to pole pierwszy raz uprawiane po około 3 latach odłogu. Jest sporo tego białego zielska . Wiecie jak to się nazywa ? Jest też sporo takich malutkich chwastków , które dopiero wychodzą, jak i również trafia się oset. Polecacie jakiś oprysk , aby nie wyszło  za drogo, ale też żeby spalić jak najwięcej chwastu i oczywiście nie zaszkodzić pszenicy.

słabo widać, ale wygląda jak tasznik, po za tym to gdzie ty tu pszenicę widzisz ?

ravoj    45

z całą pewnością Tasznik, pospolity chwast. Prawie wszystkie środki go biorą.

A wy tu jeszcze o pszczołach gadacie?

Lepiej powiedzcie co tam koledze Darovit w pszenicy się dzieje.  Na chorobę to nie wygląda, od mrozu też nie, bo od mrozu robiły się ciemne brązowe suche końcówki. Raczej brak jakiegoś składnika, albo żółta karłowatość, chociaż na mszyce jeszcze za wcześnie, więc raczej jakiś brak albo pozostałość substancji w glebie po uprzedniej uprawie. Sam jestem ciekaw, mam taki mały placek podobny i też to obserwuję.

Darovit moja taka sama ( no może troche mniej ją załapało) Co radzicie?

A drugie pytanie to pryskałem mozna powiedzieć że już tydzień temu Attributem i Chwastoxem TURBO pszenice... ( Dawka była końska że tak napisze ale zgodna z tym zakresem od producenta). Zapowiadają u mnie jedna taką zimna noc na minusie nawet 1 czy 2 stopnie... Już jutro. Czy ten mój oprysk że się tak wyraże trafi szlak czy będzie to działać???

krychu    43

Jaki fungicyd podać na pszenicę w której panuje już rdza septorioza oraz mączniak? Mam tak w Arkadii oraz Hondii. Bamberka po grochu czysta. Będzie to zabieg bardzo opóźniony T1 ze względu na pogodę.

masa24    55

tu czesto pojawialo sie pytanie co sie dzieje z pszenica ze sa takie jasniejszse place.  czesty widok na polach w moich stronach i na moich polach tez

poprostu pszenicec maja ladny ciemny kolor a miejscami jasne place.  to chyba nie bedzie brak azotu bo takie slady sa u mnie przy samych sciezkach a poszlo 250 i 200 kg saletry a druga dawka jakies 2 tyg temu

co to bedzie?  siarka, magnez?

Roman176    1174

Darovit moja taka sama ( no może troche mniej ją załapało) Co radzicie?

A drugie pytanie to pryskałem mozna powiedzieć że już tydzień temu Attributem i Chwastoxem TURBO pszenice... ( Dawka była końska że tak napisze ale zgodna z tym zakresem od producenta). Zapowiadają u mnie jedna taką zimna noc na minusie nawet 1 czy 2 stopnie... Już jutro. Czy ten mój oprysk że się tak wyraże trafi szlak czy będzie to działać???

Chwastoxem TURBO działa natychmiast a po za tym to było tydzień temu wszystko się wchłonęło spowolni tylko działanie  ale jak przyjdzie ciepło wróci wszystko do normy 

blazek    2

A czy a mieszanine pumy z chwastoxem nie jest juz za pozno w mieszance pszenicy z pszenzytem?

jacek1296    68

Proteus nie miał 14 dni prewencji, nie miał jej wcale (Zezwolenie MRiRW Nr 10/2009 z dnia 09.02.2009). W skład tego środka wchodzi pyretroid który działa do kilku godzin, tiachlopryd, jedna z najbezpieczniejszych substancji owadobójczych dla pszczół. Stosowany po oblocie pszczół (wieczorem, nie rano), nie powinien być przyczyną zatruć. Nie jest też bardziej niebezpieczny, niż sam pyretroid (z inną substancją) zastosowany w tym samym terminie.

W przypadku Envidoru okres prewencji wynosił 14 dni (Zezwolenie MRiRW Nr 1/2006 z dnia 11.01.2006). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Faktycznie substancje z grupy kwasów tetronowych (a jest ich 3, w tym spirodiklofen), mogą negatywnie wpływać na rozrodczość pszczół. Powyższy fakt nie ma nic wspólnego z okresem prewencji (która zapobiega ostremu zatruciu), to są  efekty utajone, znacznie trudniejsze do przewidzenia, widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu.

Usunięcie "okresu prewencji" i zastąpienie jej po części ściśle określonym terminem stosowania, według mnie było bardzo złym pomysłem, jednak obecność obydwu powyższych zapisów, mogła by się czasami wykluczać nawzajem.

Kolego Agrest, jak napiszesz postulat o przywrócenie obowiązkowego okresu prewencji na etykiecie, to chętnie go podpiszę.

Pisz dokładnie.

Skład proteusa: deltametryna-pyretroid i tiachlopryd-neonikotynoid.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.