Skocz do zawartości

Polecane posty

galan99    24

Czy przyczyną tego żółknięcia nie jest przypadkiem karłowatość pszenicy

Obok żółtej karłowatości jęczmienia drugą groźną chorobą wirusową występującą w Polsce jest karłowatość pszenicy (WDV). Jest ona roznoszona przez skoczka zgłobika smużkowanego. Skoczki należą do rzędu pluskwiaków i są owadami ciepłolubnymi. Obok trzech par odnóży posiadają lotne skrzydła. Ocieplenie klimatu sprzyja ich ekspansji. Przyjmuje się, że w temperaturze poniżej 15°C tracą aktywność.
Skoczki bytują na użytkach zielonych, miedzach, terenach zakrzaczonych lub ogrodach i stamtąd przenoszą się na pola uprawne. Kilka lat temu pod koniec sierpnia spotkałem je w dużej liczebności na samosiewach zbóż. W tym roku zetknąłem się z nimi na łące. Skoczki są bardzo ruchliwe. Żyją w gromadach i przy spotkaniu z człowiekiem skacząc – odlatują.

Tylko, że już pod koniec września  temperatura w nocy spadała poniżej 10C, a pod koniec października prawie do zera

Bardzo wiele pszenic zimowych  tak wyglonda ,a szczegulności te co były pużno siane jesienią .

Tylko że są wysze przedstawiłem foto jak wygloda sytuacja , na polach .

post-145091-0-77602000-1493541486_thumb.jpg

panczo1922    68

[galleryimg=688426]

A tutaj gdzie jest kolanko?

Tam gdzie masz przylozona miarke to kolanko ma 1cm

Możesz jechać z regulatorem + fungicyd

piotrb14    186

Co do tej karłowatości i chorób, juz kolejny rok mozna zauważyc u nas w regionie, kto nie zasieje pszenicy z centrali C1 ma problemy z karłowatością, chorobami żółknięciem. U nas w gospodarstwie zasialiśmy na 1 kawałku 4 pszenice z włąsnych nasion a 3 z centrali, na tych sianych z własnego materiału nie ma problemu z chorobami ani zółknięciem, co niestety w odmianach z centrali jest plagą, Podobnie jest z zaprawą i jakościa ziarna z central, często trafiają sie inne gatunki zbóż i poślad a jakosć zaprawienia i samo użycie 1 składnikowej zaprawy to przegiecie,

Wiadomość z agroFakt.pl

ukaszProcho    22
Napisano (edytowany)

Czy można mieszać środek artea z bumper super? Jeśli tak to czy dawka 250 ml artea i 0,5 l bumpera super będzie doba?

Edytowano przez ukaszProcho

kamilc017    30

A co jeżeli tak kolanko jest na całej plantacji od 0.5cm do 1cm? Pryskać? Nie zaszkodzi ? Pójdzie Medax Top 1l i T1

Czy można mieszać środek artea z bumper super? Jeśli tak to czy dawka 250 ml artea i 0,5 l bumpera super będzie doba?

tylko po co mieszać trzy triazole?

Tomaszek8504    13

Mam też pytanie o Bumper Super. Co do niego dodać żeby lepiej ochronić? Chcę jutro pojechać T1, Medax, CCC

dzikijohn    19

Rozmawiałem z kolega i on polecił mi na T1 dać 0,5 l Wirtuoza i 0,5 l bumpera super. Cena wyszła by ok 100 zł.

Musisz mieć substancję na ochronę podstawy źdźbła, na mączniaka oraz na septoriozy liści. Proponuję Duett Star + Mirage.

losktos    118

Mam też pytanie o Bumper Super. Co do niego dodać żeby lepiej ochronić? Chcę jutro pojechać T1, Medax, CCC

Dumper Super + morfolina (Lotus, Leander, Limero)

leszczyk674    2

Panowie mam pytanie czy taka mieszanka będzie dobra na T1 5kg siarczanu+5kg maximus 19 20 20 plus mikro 1l bumper super +0.1 kendo + 1l stabilan + 0.2 cuadro dawka oczywiście na hektar nie będzie za dużo a.moze czegoś dać więcej?

kamilc017    30
Napisano (edytowany)

Dzięki kolego a cenowo jak to wychodzi na ha.?

Jak dasz po 0.8l na ha to około 130zł a jak po 1l to około 160zł. Jeszcze zależy od cen w sklepach z ŚOR.

Edytowano przez kamilc017

czy madax można stosować przez cały okres od początku wzrostu źdźłba do liścia flagowego. czy faza kolanka 1, 2 odpada

gradol123    0

Panowie kolanko w pszenicy ucieka więc jutro planuję 0.3l Heltara (Moddus) + 0.8 Stabilanu na ha tylko prognozują niskie temperatury w nocy koło 2-3 stopni i co tu robić?

SawekBraczyk    14

Większość tu o t1 pyta a ja już pytam czy mieszanka Tazer 0,4l + Safir 0,7l/ha będzie w miare skuteczna  na t2 w pszenicy Hondia i pszenżycie Gringo ? Czy zwiększyć dawke Safir do 1l/ha lub czy warto dodać 0,6l Gwarant żeby bardziej od septoriozy chroniło . No nie wiem na co by sie zdecydować . 

Dalforsiak    0

U mnie dzisiaj t1 w pszenicy: 1l bell + 0,1l kendo + 0,3 kg medax max + 1l ccc / ha. Odmiany to Hondia, Artist i Tobak.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się