Polecane posty

tomek73    579

Według mnie za dużo azotu. Siarczanu w jednej dawce, lepiej po 5-8 kilo z 3-4 razy, do tego miedź, mangan, moliben, bor, fosfor, potas cynk w odżywkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam farmerów przedstawię mój wstępny plan uprawy pszenicy, chciałbym żeby ocenili go osoby doświadczone

 

Jesień:

  • Polifoska 300kg
  • Siew kwalifikat 200-220kg/ha
  • Insektycyd*

Wiosna:

  • 300 kg * Saletra Amonowa
  • Dokrzewianie * 0,5 ccc +16kg Mocznika + 13 kg Siarczan Mg
  • Herbicyd
  • Bumper Super 1l +13 kg Siarczan Mg + 2l Ekolist
  • 1L ccc+ 0,3 Moddus 250 EC
  • 200 kg Saletra Amonowa
  • 50 kg Mocznik
  • 0,6 Duett Ultra + 13kg Siarczan Mg.
  • 50 kg Saletra
  • Falcon

* - uzależnione od warunków.

I mam dodatkowo pytania do tego....

1. Czy opryski które tu założyłem są dobre pod względem łączenia z nawozami?

2. Czy któreś z nich można połączyć ?

3. Jaki herbicyd stosujecie w swoich pszenicach? Oprysk wiosenny tak jak w planie czy jednak jesienny?

4. Czy między 2 dawką a ochroną T2 uwzględnić dodatkowe skracania Cerone ?

A powiedz w jakiej fazie i do czego te 50kg mocznika i saletry? Do tego na co dokrzewianie CCC i na start 300kg saletry jak przezimowanie bedzie dobre? Tak jak powiedzieli koledzy N za dużo, i te dokrzewianie nie wiem czemu ma służyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Dokrzewianie służy do zwiekszenia zdźbeł produktywnych czyli klosów, co ma konsekwencje wyższego plonu. Ale moim zdaniem to ma sens przy niższej normie wysiewu, u Ciebie jest ponad 200kg. Chyba że stan na wiosne będzie kiepski to tak, a przy dobrej obsadzie bym nie dokrzewial tylko na 1 dawke dalbym jeszcze siarczanu amonu lub saletrosanu, 200kg Saletry i 100kg siarczanu amonu/saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

210 kg azotu to raczej na rzepak a nie na pszenicę. Znajomy w tamtym roku zszedł na 130 kg i ukosił 8 ton pszenicy z 1 hektara.Co z tego że da się i 210 jak to nie przełoży się w plon, bo roślina nie da tego rady przerobić.

Ja raz na rzepak dałem o 40 kg N więcej na jednej działce, Ukosiłem o nie całe 100 kg rzepaku więcej na ha.

Ja teraz już nie sypię azotu po to żeby dać, tylko po to żeby roślina mogła to dobrze wykorzystać, i był z tego dobry efekt.

Bo co z tego że da się N jak problem będzie z PH, braku P, K, i przyswajalności nawozów.Wtedy nie ma szans na dobry plon.A azot tego nie zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Te 300 kg saletry w pierwszej dawce zamienilbym na 250-300 saletrosanu,te 7% formy azotanowejx3 czyli 21kg wystarczy w celu pobudzenia rosliny do wegetacji w zupełności a i straty mniejsze związane z wypłukaniem.Przy zastosowaniu 300kg saletry 34% podajesz 51% formy azotanowej z czego przynajmniej 1/3 zostanie wypłukana i w tej fazie będzie nie dostępna.Dodatkowo podajesz siarke,a ojej zaletach stosowania w pierwszej dawce startowej wiedzą ci co podali w tym roku przynajmniej ponad 30kg/ha,szybka regeneracja,wigor itd.

Co do dalszego twojego programu wyeliminowałbym te 50kg mocznika na rzecz 50kg saletry+ 50 planowane na klos czyli 100kg.

1 250-300 saletrosan

2 150-200 saletra

3 70-100 saletra

Co do nawożenia 2i3 dawki tkzw. ruchome uzależnione od kondycji roslin oraz warunków,szczególnie dawka na klos.Brak mi nawożenia Mg,w siarczanie magnezu dolistnie nie uzupełnisz tego skladnika.Czy dokrzewiać?.Tak jak koledzy wcześniej powiedzieli,zależy od stanu obsady na wiosnę,kazda pszenica ma dane które mówią o obsadzie żdzbeł na m/2 w celu uzyskania najbardziej zadawalających wyników produkcyjnych,i nie słuchaj szczególnie tych starszych[z całym szacunkiem] rolników im genściej tym lepiej.Ustalając ilość siewu ustal ilość jednostek na m/2 x mtz x zdolność kiełkowania.Ogólnie program standardowy,po małych korektach do przyjęcia.Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bugjo22    0

a ja napisze tak ze ludzie sa dziwne zastanawiaja sie nad ochrona przyszlo rocznego klosa jak w tym jeszcze niezebrany.co tu sie zastanawiac czy 300kg saletry bedzie duzo czy nie duzo na start jak przyjdzie zima jak w tym roku i nie bedzie co startowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Moim zdaniem bardzo dobrze że ktoś ustala sobie plan działania,przewiduje i przelicza,tak to powinno wyglądać.Czasy w których siano ziarno od sąsiada który dostał je w spadku po dziadku dawno minęły.W tej chwili prowadzenie gospodarstwa to firma w której redukuje się koszty,zwieksza sie efektywność wykorzystania parku maszynowego,możliwości plonotwórcze plodów rolnych itd.Oczywiście mamy gospodarke rynkową i pewne tendencje cenowe trudno przewidzieć,ale dążenie do jak najlepszych wyników produkcyjnych jest jak najbardziej na miejscu.Choć ceny zbóż i rzepaku od trzech lat są na zadowalającym poziomie i to trzeba przyznać.Fakt nieraz warunki nie sprzyjają,szczególnie zimowe ten oraz miniony rok,ale to już nie jest od nas uzależnione pozostaje ubezpieczyć plantacje.Można posadzic drzewka,praktycznie czyste pieniądze.Znam przypadek gdzie posadzono 500ha na drugiej,trzeciej i czwartej klasie ziemi,rozumiem piatą czy szóstą.Zastanawiał sie ktoś z was dlaczego warunki płacowe dla zalesiania upraw w Polsce sa tak korzystne?Z prostej przyczyny,im wiecej zalesionych gruntów w Polsce,tym mniejsza konkurencja dla producentów np zbóz z krajów zachodnich a co za tym idzie mniej towaru lepsza cena.

Także bugjo22 wiecej optymizmu w życiu codziennym jak i w pracy w swoim gospodarstwie.plusem jest to że sam jesteś sobie szefem.Pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bugjo22    0

moze zle to wczesniej ujalem jakis zarys trzeba miec ale i go korygowac w trakcie a nie sztywno sie go trzymac i robic tak jak zaplanowane albo jak w tamtym roku bylo albo jak sasiad robil a kondycja stan plantacji sie nie liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Panowie so sądzicie o mieszance expert met +glean na doglebowe zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej jesienią? I według was stosować należy dolne dawki tych dwóch środków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Bardzo trafna myśl,wszelkie nawozenie oraz zabiegi ochrony wykonujemy pod kątem potrzeb oraz stanu plantacji,no i warunków atmosferycznych.

Koledzy mam pytanie?.po wczorajszym spacerze w scieżkach widzę resztki nie strawionej pszenicy,dziczki urządziły sobie stołuweczkę.Jak sobie z tym radzicie?.Moze macie jakieś patenty w tym temacie?Kwestia sztucera odpada-niemam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

@milanreal1 Tak, zaznaczyłem gwiazdką czyli uzależnione jakie będzie przezimowanie. Faz niezaznaczałem no ale chyba wszyscy wiedza co kiedy sie robi. O saletrze i moczniku miałem na mysli II dawke czyli faza BBCH 32-33

@akacja Chyba pomyśle o tym saletrosanie, wysiewasz ten nawóz ? Naprawde widać efekt? Przyznam, że ostatnio interesowałem się nim. A co do tej form N to masz rację może być zbyt dużo strat. Co do Twojej korekty w sprawie II i III dawki chyba się zastosuję. Nie będę wysiewał 50 kg Mocznika a dam 100 kg saletry na kłos.Tak więc sam saletrosan na 1 dawkę ? A co do planowania, teraz sobie rozpisuje wszystko (zaznaczam, WSTEPNIE, przeciez trzeba obserwowac co na polu sie dzieje) bo w tym roku co można było to już sie zrobilo. A co do ilości azotu... Ja liczyłem to by wychodziło 220 N a gdzieś czytałem pszenica ciągnie 35 kg na 1T ale może to nieprawda. Obsiewam w tym roku niecałe 2ha pszenicą prawdopodobnie Legenda stąd moje "zaszalenie" z nawozami.

Nadal nikt nie wypowiedział się w sprawie ochrony herbicydowej, prosiłbym o pomoc. Ja w pszenżycie stosuję Lancet plus tak więc i w pszenicy też chyba bym zastosował ale niewiem czy będzie okej, wypowiedzcie się.

Czy uważacie ze 2gi zabieg skracania cerone między 2dawka azotu a ochrona T2 mam uwzględnic ?

Nadal proszę o opinię doswiadczonych farmerow, sieje pszenice pierwszy raz od wielu lat wiec nie jestem zazbyt w niej doswiadczony.

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@M4t3usz.Sieje saletrosan od 3 lat jako forma startowa dla ozimin i to zbóż jak i rzepaków.Efekty lepsze od standartowej saletry ze względu na zawartość siarki,czyli lepsze wykorzystanie azotu.Te 220N mocno ambitnie,musisz uwzglednić iż pszenica wykorzystuje 70% podanego azotu oraz azot zawarty w glebie waha się to w granicach od 25 do 50kg/ha uzależnione jest to od przebiegu pogody zimowej i nie tylko.Nawożenie azotowe powinno być tak kierowane aby było jak najbardziej efektywne,nie raz opłaca się podać azot w czterech-pięciu dawkach w mniejszych ilościach niż w dwóch czy trzech ;

Po pierwsze;po siewie powinieneś dokonać oceny po wschodowej tzn porównać ilość ustaloną na m/2 przy siewie z ilością roślin po wschodach,różnica nie powinna przekraczać 10%

Po drugie;tą samą czynność wykonujesz przed spoczynkiem zimowym,porównując ją z iloscią powschodową.

Po trzecie; na wiosne dokonujesz oceny przezimowania plantacji,obliaczając obsadę roślin żywych na m/2,co w przypadku tegorocznym nie było dość proste,ale są odpowiednie możliwości-testy itd.Zakładając iż kazda roślina wytworzy od 2 do 4 żdzbeł plonotwórczych.Ten okres i decyzje w nim podjete mają najwiekszy wplyw na pużniejszy plon.Decyzje o likwidacji plantacji podejmujesz wówczas gdy okaze się że ilość roślin na m/2 nie przekracza 50% ilości po kontroli przed spoczynkiem zimowym.niestety wielu kolegów z tego forum musiało takowe decyzje podjąć,czego nikomu na przyszły rok nie życze.Jezeli okazuje się iż uprawa ucierpiała w mniejszym stopniu 20%-30% wowczas podejmujesz decyzje o zwiekszonej ilości nawozenia N w dawce startowej+ dokrzewianie chlorkiem 0,5-0,7l/ha[stabilan,ccc].U mnie taki procent wypadł w tym roku nawożenie wyglądało w ten sposób;200kg/ha saletrosan przed ruszeniem wegetacji,14 dni po gdy wegetacja ruszyła 150 saletry[34],razem103N,uznałem to jako dawke startową plus chlorek oczywiście.Druga dawka azotu powinna być podana w momęcie strzelania w żdzbło,w rezultacie chodzi o to aby twoja pszenica miała azot w momecie formowania kłosa gdzie masz wpływ na jego długośc.Nie którzy w tym momęcie podają trzecią dawke w formie szybko działającej np RSM gdzie można parę pienterek wydłużyć.Trzecią dawke tkzw na klos podajesz w momęcie wyjścia kłosa z pochwy,ma to wplyw na mtz i parametry.Lecz w przypadku suszy powinna być zaniechana.Ilości dopasowujesz zawsze pod względem stanu plantacji.mozliwości plonotwórczych danej odmiany,oraz własnych oczekiwań.jeżeli chodzi o ochrone herbicydową,niewiem co masz na polu np chwasty wieloletnie,myśle ze nie skoro decydujesz sie na pszenice.Ja stosowałem w tym roku maraton4l+ granstar 15g na jesien i przepuścił troche przytuli,gdzie wczesniejsze lata bylo ok.trzeba bylo robic poprawkę,więc dla mnie maraton jest już Be.tam gdzie nie zdążyłem zrobić ochrony jesiennej na wiosne poszła mieszanka atlantis 0,4l+ legato0,2l+granstar0,15g+trend. i jest czyściutko.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

U dzieki za wyczerpujaca odpowiedz, przyda się :) Chyba zastosuję się do tej 1rwszej dawki. Tak jak ty mówisz czyli 200 Saletrosan a za 2 tyg 100 saletra, a potem tak jak w planie ;)Czyli po korekcie wychodziłoby 196 kg N. Co do herbicydu...chyba jednak zastosuję lancet plus, pryskam tym od kilku lat pszenżyto i nie jestem zawiedziony, w tym roku widać troche miotły ale u mnie było mokro więc wylazło.

Tak więc plan wstępny na rok 2012/2013

Jesień:

  • Polifoska 6 300kg
  • Siew kwalifikat 200-220kg/ha
  • Sherpa- jak będą robaki

Wiosna:

  • 200 kg Saletrosan
  • 100 kg Saletra Amonowa
  • 0,2 kg Lancet Plus
  • Bumper Super 1l +13 kg Siarczan Mg + 2l Ekolist
  • 1L ccc+ 0,3 Moddus 250 EC
  • 200 kg Saletra Amonowa
  • 0,5 L Cerone - zabieg wykonam jak mocno bujnie pszenicę
  • 0,5 L Bi 58- jak będą robaki
  • 0,6 Duett Ultra + 13kg Siarczan Mg.
  • 100 kg Saletra Amonowa
  • 0,6 L Falcon

No to chyba by było na tyle.

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@M4t3usz.trochę za bardzo podchodzisz do sprawy programowo.pisząc iż podałem 150 kg saletry po 14 dniach od saletrosanu,zrobilem tak dlatego iz kondycja po tegorocznej zimie pszenicy byla katastrofalna.Praktycznie cała częśc naziemna byla wymarznieta i pszenica potrzebowała duzej dawki w celu szybkiej regeneracji.nie jest powiedziane że w przyszlym roku będzie tak samo,chyba lepiej żeby nie.także w tym temacie trzeba być elastycznym i dopasowywać swoje dzialanie do kondycji i stanu roslin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Koledzy proszę o radę - w ozimej po 3 tyg. opadów non stop prawie, pojawiła się fuzarioza/septorioza (przynajmniej ja to tak widzę) - jest już dość dawno po kwitnieniu - mogę czymś poprawić w tej chwili ? czy już za późno?

Pytam bo nigdy nie pryskałem tak późno fungicydem

jako T2 tuż przed okresem opadów zdążyłem dać artea ale tylko na części areału

 

fotka1

fotka2

fotka3

fotka4

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A no mam podobnie mimo że pryskane Falconem z tydzień temu. Może troszke ponad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro1975    0

ja też miałem podobny problem zastosowałem artea 0.5l na h i mam po problemie podobno nic skuteczniejszego na fuzarioze niema i lepiej się pospiesz z opryskiem b o zaraz wszystko zróżowieje i będzie pozamiatane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

W tym roku nasilenie septoriozy ogromne.

@silva u mnie też są minimalne oznaki septoriozy na akratosie,szczególnie tam gdzie w paru miejscach troszke słabsza gleba.Wynika to pewnie z braku opadów w maju,roślina oslabiona brakiem wody bardziej podatna na choroby.Artea na T3 powinna dać rade,natomiast na T2 sama sobie nie poradzi,spraktykowane nie tylko prze zemnie.

Znajomy który zarządza dużym gospodarstwem polecieli tydzień temu pszenice ozimą kombinacją z chemirolu na próbe 20/ha reszte zrobili falconem.

Propico+Brasifun.ten drugi nie ma rejestracji w zbozach tylko w rzepaku,ale dla wtajemniczonych ponoć mozna,zobaczymy.

Wyszlo Propico 05l/ha+0,3l/ha brasifun,propikonazol125g+tebukonazol 83g.

Zobaczymy jakie będą efekty bo cenowo dość ciekawie lekko ponad 60zł/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

@akacja, bardziej mi zależy na wyliczeniu czego ile potrzebuje, wiadomo, że wszystkie zabiegi będę wykonywał zależnie od warunków na plantacji. Ale nawet jeżeli zakładałem 300 kg Saletry na raz to chyba lepiej dać 200kg Saletrosan i 100 saletry z tego co mówisz, oczywiście pamietając nadal, że sypne tyle zależnie od tego jak będzie wyglądała pszenica po zimie.

A co do chorób grzybowych, to pszenżyto pryskałem Duett Ultra na T2 i fuzariozy widać b.mało, za to septorioza jest wszędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Ja zatosowałem na T3 już na początku występowania septoriozy 0,75 tebu +0,75 gwarant za kilka dni okaże się czy zadziałało także na fuzariozę.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Nie uważacie ze obecne upały spowolnią, a może nawet zatrzymają rozwój chorób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Jakie upały unas leje jak cholera od kilku tylko od wczoraj do dzisiejszego południa spadło 50mm wody/m2 wszystko pływa żyto się przewraca razem z korzeniami a zaraz zacznie i pszenica bo już miejscami się kładzie mimo 2 krotnego skracania. Co za po....ny rok nastepny jak nie urok to sraczka.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro1975    0

tak upał wstrzyma rozwój chorób grzybowych u mnie już trzeci dzień prawie nie padało i grzeje niemiłosiernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj