Polecane posty

wiki21    0

tzn fungicydy napewno można stosować w czasie kwitnienia, ale herbicydy to nie wiem, lepiej poczekaj te kilka dni aż przekwitnie. Ja też teraz będę pryskać pszenżyto ozime na przytulię. kiedys pryskałem ozime pszenżyto, pszenicę i jęczmien, i nic sie nie stało, ale czekałem na przekwitnienie.

 

właśnie zjechałem z pola prysnołem duetem +bamper250 i faktycznie poczekam aż przekwitnie. dzięki za odpowiedż i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Zauważyłem u mnie i u sąsiadów że na pszenicy żółkną liście flagowe. Nie schnie tylko żółknie, na kolor cytrynowy.

Przeważnie jet to na pszenicy ozimej, ale i trafia się na jarej.

Pszenice pryskane 3 razy na grzyba, dobrymi środkami.

Ale u wszystkich na okolice tak się robi.

Są to place na polach dość duże.

Różnie mówią że to susza, jakiś grzyb, lub słyszałem że wirus z jesieni od mszycy.

Ma ktoś pomysł co to może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Kolegpo na przytulje proponuje Starane po kwitnieniu,delikatniejszy od Grodylu. Stosowałem na połowie plantacji i znizki plonu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie u mnie podobnie jak u kolegi tomek73Po prostu nie wiem co robić i boję sie że nie będzie w stanie wytworzyć pełnego ziarna. Pszenica kwitła 2 tygodnie temu. Liści flagwych po prostu juz prawie nie ma, najpierw zółkły, potem przeszły w kolor pomarańczowy a teraz wiszą takie brązowe. W łanie stoją same dorodne, długie kłosy. Jaka jest gwarancja że to żółknienie nie przeniesie się na kłos? Sprawdzałem co jest pod plewa i jest wytworzone ziarno tak w 80%. Łodyga póki co też jest ciemno zielona. Panowie czy cos jeszcze z tego bedzie? Zanosiło się na prawdę świetnie, miałem jedną z najładniejszych pszenic w okolicy(odmiana Turnia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Susza jak najbardziej. Ale może i azotu brakować jak duża i ladnie rosła i jej teraz zabrakło właśnie. Dawana dawka pod kłos? Bo pszenica tak jak rzepak redukuje liście jeśli sie nie myle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

ale tomek73 jest z Dolnego śląska a u nas burza za burza, dolało teraz z kilkadziesiąt litrów na metr, aż woda stoi na polach..... więc na pewno nie jest to reakcja na susze..... ja mam takie coś na jednej jarce ale na uwrociu i to mi pozostało po herbicydzie ,,,,,, najpierw niby liść flagowy wyszedł normalnie ale po czasie zaczął żółknąć i zasechł.......

pszenica raczej nie redukuje liścia flagowego, tylko te dolne....... pokarzcie foto ... jeśli można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no to pewnie chyba że dolne liście zielone. Ale jeśli dolnych już nie ma. No ale potrzebujemy foto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Jutro będą zdjęcia. U mnie to na pewno nie susza. Największe zżółknięcie zaobserwowałem po tygodniowym podlewaniu przez deszcz. I dlatego myślę że to grzyb... Oby tylko to ustało do żniw. Łodyga póki co gruba i ciemnozielona. Wysokość pszenicy - 104 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

To jest wpływ zeszłorocznych herbicydów które nie rozłożyły się podczas suchej jesieni.Przeważnie chlomazon po rzepaku,burakach,fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam to po pszenicy i po rzepaku. U teścia jest na jarej, a u mnie koło niego na ozimej. Co dziwne. Jest tam ozima przesiana jarą i ozima jest żółta a jara nie.

Później zdjęcie dam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Wrzucam zdjęcie mojej pszenicy. Teraz może coś więcej doradzicie panowie. Dodam że na jesień jedynie co w niej użyłem to Tolurex.

post-47022-0-71443800-1340445253_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A może wilgotność zbyt duża? Jak zalało to objawy będą podobne jak susza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@ramzes.Septorioza paskowa liści.Szkodliwość septoriozy paskowej zależy od rozmiarów uszkodzeń powierzchni asymilacyjnej liści.Stopień porażenia liścia flagowego rzędu 30% powoduje straty w plonie nawet do 40%.Chwile potym nastąpi septorioza plew,można ją rozpoznać po brązowych punktach na plewach ziarniaków.proponuje zabieg fungicydowy uwzględniając także mozliwości wystąpienia fuzariozy,choć na fuzarioze zabieg najlepiej wykonywać w momęcie kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Czyli nie dostoi według was do żniw w takim stanie by był możliwie dobry plon? Ziarniaki się nie wykształcą dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/372553-pszenica-ozima/ http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/372555-pszenica-ozima/ i Różnica między ozimąi jarą na tym polu http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/372554-pszenica-ozima/

Pszenica 3 razy preskana

T1 prochloraz i coś jeszcze

T2 stratego 1 l i tebu 0,6

Czyli strobiluryna, piotkonazol, i tebukonazol po 125 gram.

T3 Prosaro 0,7l i rubrik 0,5l . czyli piotkonazol, tebukonazol i epoksynazol

Czyli środki dobre więc myślę że to wynik suszy majowej. Pszenice koło mnie tak prawie wszystkie wyglądają.I nie ważne jak pryskane Byłem wczoraj ponad 30 km ode mnie w i to samo.

Te nie pryskane niczym lepsze są, prawie nie ma tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Co radzicie dać na głuchy owies w fazie kwitnienia Pszenicy Jarej? po deszczach wywaliło mi się tego od cholery. było pryskane Chiselem, Mustang+Apyros.

Puma da radę?

Edytowano przez Eryko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

ma ktoś pszenice do siewu z rejonów gdzie nie wymarzło, odmiana bamberka i muszelka.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Chcesz siać muszelkę pomimo tego że prawie cała zginęła zimą? Kedyś też zastanawiałem się nad tą pszenicą ale wystraszyła mnie słaba zimotrwałość. Wybrałem tonację i widze że to była dobra decyzja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Mi zostało 4 ha z 20 muszelki i będę ją siał. U nas praktycznie wszystkie poleciały.Skagen został.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas praktycznie tylko tonacja została z 10ha. Może coś będzie do sprzedania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Zaufałem Huzarowi Activ i niestety zawiódł mnie drugi rok z miotłą. Panowie co polecacie na drugi rok? Co się u was sprawdziło w odchwaszczaniu pszenicy ozimej? Pytam ponieważ planuję zrobić zapas na drugi rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj