Polecane posty

Wojtek987    63

Witam wszystkich, mam do was pytanie :

Bodajże we wtorek pryskałem ozime zboże (artea, miroelementy, mocznik, siarczan magnezu) - w sobote zauważyłem że przypaliłem mocznikiem końcówki liści ( 50 kg na 600 litrów wody na 2 ha) poszedłem zobaczyć czy to tylko końcówki, rozgarniam łan a tu prawdopodobnie MĄCZNIAK ;[ na dolnych obsychających liściach!!! Chciałem zapytać czy ta artea go zwalczy czy nie miała szans dotrzeć przez gęsty łan do spodu, jeśli zadziała to po jakim czsie to zniknie????

U góry liście są ładne, nie zaatakowane chorobami o ciemnym kolorze. Mam zamiar po wykłoszeniu dać jeszcze DUET.

Czy mączniak w tej fazie rozwojowej zbóż bardzo wpływa na plonowanie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Jaki fungicyd radzicie dać na T1 w Pszenicy Jarej? i co na skrócenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

@akacja - duett ultra zwalcza choroby podstawy źbła - zg. ze stroną producenta - link

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@boniar.Producent zaleca stosowanie duett ultra w etapie T2-T3,na pierwszy zabieg t1 capollo.Okres stosowania od fazy końca strzelania w żdzbło,przy zwartym łanie gdzie efektywność?.Pozatym brak substancji najbardziej aktywnych przy zwalczaniu chorób podstawy żdzbła typu prochloraz,karbendazym.Ale cóż każdy ma prawo wyboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

A co byście powiedzieli odnośnie stosowania etefonu? Faza liścia podflagowego około 15 st C. Wcześniej był stosowany CCC 1l/ha oraz Input 1l/ha po kilku dniach, W tej chwili widać już objawy chorób podstawy źdźbła dlatego chciałbym połączyć Cerone 0.5l/ha z Prosaro 0.8-1l/ha. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@gonzo.Postawilbym na duett ultra+ amistar,04+1,5 choć przedstawiciele syngenty zaleciliby ci pewnie artea+amistar.Moim zdaniem takie połączenie to najszersze spektrum działania.No i miny sąsiadów gdzie ich pszenica już zasycha i robi się żółta,a twoja dalej ciemno zielona.Dlatego amistar ja osobiście zawsze stosuje w rzepaku,przedłuża okres wegetatywny przynajmniej o parenaście dni,a kazdy dzień dluższej wegetacji rzepaku to przynajmniej 15kg więcej plonu.

U1212.Nie stosowałem tego fungi,więc nie powiem jak się zachowuje z etafonem,pewnie z modusem nie byloby problemu.Stosowałem falcon+kobra 480[etafon] i bylo ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja na t1 zastosowałem Capallo.a na drugi zabieg daje Duet Ultra w zeszłym roku tak samo zastosowałem i było idealnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Znalazłem w szafie kilka litrów mocno przeterminowanego stabilana, tak ze 7 lat. Jak myślicie, zadziała coś, nie zaszkodzi? przemrożony raczej nie jest. Czy lepiej go zutylizować i kupić świerzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek113    0

Tydzień temu pryskaliśmy pszenicę jarą Linturem. Dziś byłem na polu w poszukiwaniu pierwszego kolanka i widać, że pojawia się na niektórych źdźbłach, ale pszenica chyba jeszcze się krzewi. Nie mam kompletnie doświadczenia z pszenicą jarą (ozima w tym roku wymarzła) i nie wiem kiedy dać CCC na wyleganie. Czy jak będzie to kolanko na większości roślin?

Jeszcze jedno. Czytałem, że nie wolno dawać antywylagaczy jak stosuje się wcześniej herbicydy z grupy regulatorów wzrostu. Dikamba z Linturu zdaje się być czymś takim.

http://pszenica.upra...ulatory-wzrostu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Można mieszać Galeper z Axialem w pszenicy jarej i jęczmieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dalforsiak    0
Napisano (edytowany)

Mój znajomy z Chemirolu jak najbardziej poleca taką mieszankę w jęczmieniu jarym.

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie mam takie pytanie otoz moja muszelka ma ok 30cm jest troche rzadka bo po zimie ja wysmalilo miejscami i juz czuje klosa (ok 5cm dlugosci i gruby) jest jakos 5cm przed wyjsciem czy to nie zaszybko? dawalem 0,9lccc w fazie 2 kolanka ) urosnie ona jeszcze troche? i chcialbym jeszcze na nia zasotosowac ok 0,25l moddusa w sobote

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Deszcz by sie przydał na pewno.U nas w zachodniopomorskim w czwartek popadało.ale od trzech dni dość wieje i robi sie sucho.

Panowie,pytanko wstyd sie przyznać,jak wrzucić zdjęcia na af.Są na pulpicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak masz np zdjęcia pszenicy to trzeba je wstawić w głównej galerii (Zboża) masz w prawym górnym rogu ikonke dodaj obrazek i tam wstawiasz. Miałem ten sam problem... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Dzięki popróbujemy metoda prób i blędów.Jak wskoczy zamiast pszenicy naga babka to chyba wybaczycie,lub pocieszycie oko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3869

może babka w pszenicy :-)

a wracając do tematu, po paru deszczach i ciepłych nocach pszenice zaaatakowałłłłł bo inaczej tego się nie da opisać mączniak.

takiego czegoś jeszcze nigdy nie widziałem. Cały spód roślin jest mega obłożony. Na T1 pryskaliśmy już dość dawno.

Jak myślicie jest sens poprawiać tym samym? połączyć 1 zabieg jako t2/t3 czy moze rozbić na oddzielne zabiegi?

czym w przypadku połączonej kombinacji, czym w przypadku rozdzielnego t2 i t3. Na najbliższe dni znów zapowiadają idealną prognozę - deszcz i ciepło.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@gonzobonzobong w jakich dawkach dajesz Duett Ultra i Olympus? Ja myślałem o Acanto zamiast Olympusa.

 

@akacja pisałeś 0,4 Duett + 1,5 Amistar Opti czy zwykłego? Wydaje mi się że ten pierwszy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

@yacenty, co dawałeś na T1 i jak dawno, bo jeśli było to wcześniej niż 2-3 tygodnie temu to koniecznie trzeba poprawić. W tej chwili konieczne jest dobre działanie interwencyjne i dalsze zapobiegawcze z dodatkiem triazolu na potencjalną septoriozę. np Capalo lub Tango+Flexity


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3869

w połowie kwietnia dany był prochloraz i morfolina,

w międzyczasie jak ja tutaj szukam rozwiązania to się dowiedziałem ze chłopaki polecieli tebukonazolem, triazolem i morfoliną. Będę w weekend na polach to dam znać co i jak


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Jeśli ten handlowiec to ja to odpowiadam:

Wszystkie fungicydy triazolowe lepiej stosować w temp powyżej 10 st. Capalo na T2 jak najbardziej można zastosować.

Co do wspomnianego działania morfoliny to nie spotkałem się wcześniej z taką teorią.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

kolego @BASF takie pytanie: na T1 zastosowałem Tilt Turbo + Mirage po 0,6l/ha, na dzisiaj jest czyściutko, zabieg robiłem niecałe 3 tyg. temu. Na drugi zabieg planuje zastosować Duett Ultra i tak pomyślałem, czy może domieszka tebukonazolu nie poprawiła by skuteczności zabiegu, bo ten działa podobniesz najlepiej w górnych partiach rośliny?? Kiedy wykonać zabieg, jak liść flagowy będzie w pełni wykształcony?? Dodam, że T3 raczej nie planuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

@gonzobonzobong są przeprowadzane takie badania i wynika z nich, że dobrze sformułowany fungicyd potrzebuje do wchłonięcia i działania około półtora dnia. Po tym czasie niskie temperatury nie wpływają na skuteczność działania fungicydu.

@młody17 jeśli po T1 jest czysto, możesz następny fungicyd zastosować jak zboże się wykłosi. Moim zdaniem 0,6 Duettu wystarczy. Dodatek tebukonazolu może wspomóc działanie w przypadku gdy spodziewane jest duże nasilenie fusarium.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kramer    0
Napisano (edytowany)

Pytanie nie wtym temacie ale dotyczące środków grzybobujczych do "handlowca" mam nadzieję że nie będziesz miał za złe takiego nazewnictwa

Dawałem acanto wczoraj około 19 godziny na rzepak póżno bo razem ze środkiem na robaczki temperatura była około 14 stopni podczas zabiegu w nocy a właściwie nad ranem było 3 stopnie i dziś już cały dzień ponad 10 czy to wystarczy na wchłonięcie środka

Ale żeby nie było całkiem nie na temat to dodam że wcześniej robiłem też zabieg Falconem na zimowe zboża ale temperatura była sporo wyższa 16-18 stopni i o ten zabieg sie nie obawiam bardziej o to czy ta stobiluryna dobrze zadziała na rzepak i co to znaczy dobrze sformułowany fungicyd ?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czacha17   
Gość czacha17

Koledzy stosował ktoś z was TEBU 250 EW na mącznika w pszenicy ???, jeśli tak to napiszcie czy to jest skuteczny środek ,i jeszcze pytanie o dwa środki przecigrzybowe - Bumper 250 EC i Alert 250 EW ,którym najlepiej opryskać jęczmień jary ?- chodzi mi o to który jest skuteczny a nie o to który taniej wychodzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja stosowalem tebu z czyms tam i moczniaka nie widac ogolnie ladnie wzielo choroby lecz gdzie niegdzie przy tej wilgoci i chlodzie widze ze zaczynaja sie pojawiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj