Polecane posty

niebieski    31

Jak u was wyglądają pszenice ozime to co przeżyły bo u mnie zamiast się poprawić po nawozie to ona wygląda dość słabo jakby ginęła a była zielona po zimie nie wiem czy to może z zimna które teraz jest?? a dostała 3tyg temu 200kg saletry może trzeba jej teraz poprawić po 250kg saletry co myślicie

 

 

 

 

A może mróz zimą podniósł ziemię razem z roślinkami, na wiosnę ziemia nie osiadła a już wyschła wierzchnia warstwa, rośliny nie mają jak pociągnąć wody, może trzeba by przygnieść ziemie wałem. Jeśli nie pomoże to przykro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Kolego akcja, to jakie nawozy sypią w niemczech na pierwszą i drugą oraz trzecią dawkę i co dają pod korzeń? Jakie uzyskują oni też plony? To siarka ma aż tak duże znaczenie w kondycji i plonowaniu zbóż? Ja u diebie daję polifoskę, ale tam śladowe ilości siarki i na wiosnę tylko saletra, reszta siarki tylko w siarczanie magnezu i jakiejś odżywce a to stanowczo za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli siarka ma takie znaczenie to dobrze bo ja dałem ok 20kg/ha, z tego co wiem to pomaga w przyswajaniu azotu przez rośliny, ale zakwasza glebę. Wg tabeli którą podzielił się ze mną @silva to zboża potrzebują ok 17kg siarki na ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Oczywiście zależnie od plonu :) Niby niewiele zboża potrzebują ale kiedyś mniej sialiśmy rzepaków czyli roślin siarkolubnych i nie wyciągaliśmy tyle jej z gleby i gdzieś czytałem że zmniejsza się ciężki przemysł i cośtam z czarnobylem że nam zaopatrzył ziemie w ten składnik. A jak prawo Liebiga mówi że plon warunkuje ten pierwiastek którego jest największy niedobór a nie ten którego potrzeba najwięcej dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

Kolego akcja, to jakie nawozy sypią w niemczech na pierwszą i drugą oraz trzecią dawkę i co dają pod korzeń? Jakie uzyskują oni też plony? To siarka ma aż tak duże znaczenie w kondycji i plonowaniu zbóż? Ja u diebie daję polifoskę, ale tam śladowe ilości siarki i na wiosnę tylko saletra, reszta siarki tylko w siarczanie magnezu i jakiejś odżywce a to stanowczo za mało.

 

 

1kg siarki= 11kg pobranego azotu,jak nie ma siarki albo jest jej mało to będzie mało efektywne pobranie azotu(prawo Liebiega ,siarka składnikiem ograniczającym pobranie)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Koledzy tym razem ja potrzebuję waszej opinii w :) a mianowicie: mam problem z przemarzniętą pszenicą która była pryskana Maratonem po siewie, i teraz jest właściwe pytanie czy orać czy wystarczy porządnie agregatem uprawowym uprawić pod siew ? Zamierzam siać pszenicę jarą, jesli ktos ma wiedzę na temat czy wystarczy uprawić agregatem i wpływu Maratonu na roslinę nastepcza po przesiewie. Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny . pozdrawiam Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Maraton zawiera 250g w litrze pendimentaliny, czyli przy 4l/ha masz 1000g substancji.Pendigan stosuje wiosna, ma 330g substancji , przy 5l/ha daje to 1650g. Stosowałem na groch wiosna, potem po zbiorze 2 razy talerzówka na około 10-15cm i siew bez orkowy pszenicy. Na dzień dzisiejszy mam tam najładniejsze pszenice. Izotopuronem bym się wcale nie przejmował. Moje zdanie to nie orać @jerzy.. Tel do przedstawiciela raczej nic nie da, oni tylko ewentualnie regułke z etykiety zarecytuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

1kg siarki= 11kg pobranego azotu,jak nie ma siarki albo jest jej mało to będzie mało efektywne pobranie azotu(prawo Liebiega ,siarka składnikiem ograniczającym pobranie)

pod zboża wystarczy siarka z polifoski w ilości 200 kg na ha 18 kg z polifoski 8 lub 14 kg z polifoski 6


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Mam pytanie . Wymarzło mi kilka ha pszenicy ozimej była ubezpieczona w firmie P.. Przyszedł przedstawiciel oszacował szkodę całkowitą i zostało przelane już odszkodowanie. I czy muszę teraz przesiać to materiałem kwalifikowanym? czy będzie za jakiś czas ponowna kontrol z firmy ubezpieczeniowej żeby zobaczyli że faktycznie jest od nowa zasiane ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

po pierwsze nikt ci nie kaze tego przesiewac. Kasę dostajesz, działka jest wykreslona z ubezpieczenia, a czy ja przesiejesz i czym to nikogo nie obchodzi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@atomik W Polifosce 6 jest 3% S (w 200kg = 6kg S), a w Polifosce 8 4% S (w 200kg = 8kg S). Więc to jest zbyt mało, na wymagania zbożowe.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dokładnie tak jak poprzednik napisał polifoska 8 zawiera 9% ale trójtlenku siarki czyli połowe czystego S. A oprócz tego siarka jeśli sie nie myle to też pierwiastek mocno migrujący w glebie. A co powiecie o Mg? Bo chyba to również bardzo ważny skladnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Farmerfm wielki dzięki za opinię :), i ja tak kalkulowałem aby zaryzykować i nie orać, tylko głeboko skultywatorować lub zagregatować i siać, najbardziej bałem że preparat może uszkadzać siewki pszenicy jarej , orałem jeden kawałek po pszenicy i ziemia wcale nie była zmokra a jak by przyrszła by susza wiosenna to zasiewach. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@silva ja opieram się na informacjach otrzymanych od Ciebie i w sieci znalazłem informacje popierające Twoje dane :) Ułożyłem plan nawożenia dla plonu 7t i wygląda on mniej, więcej tak:

 

+ 500kg Saletry amonowej

+400kg Polifoski 6

+50kg Kizerytu

Co 4 lata wapnowanie, wapnem z zawartością magnezu, ilość ok 4t/ha, odkwasza glebę, dostarcza CaO, oraz MgO (ilość zależna od odczynu pH)

 

Z takiego nawożenia uzyskujemy: 194kg N + 80kg P + 120 kg K + 12,5kg MgO (+ MgO zawarte w wapnie) + 24kg S + CaO zawarte w wapnie.

 

Koszt nawozu ok 1750zł/ha.

 

Ja w tym roku uciąłem dawkę N do 120kg i dodatkowo zastosowałem 25kg MgO i 20kg S (100kg Kizerytu). Będę miał porównanie czy MgO i S coś wspomoże :) Oczywiście jesienią zastosowana była Polifoska.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Miło słyszeć że ktoś opiera sie na moich danych :)

 

No i wg mnie ladnie to wygląda. No ten azot można napewno ograniczać (może nie do 120 od razu ale na 150 spokojnie jak odpowiednie warunki) i mikro przynajmniej podstawowe dać. No i tutaj jeszcze odpowiednie zmianowanie i uprawki a reszte dokończy pogoda.

Z tym pH jak masz w okolicach 5,5-6,5 to tak jak piszesz co te 4 latka dać jakieś węglanowo magnezowe zależnie od potrzeb.

 

 

 

Jakiś czas temu znajomy (jeden z moich idoli) który wyciąga plony po 10t/ha na 3 klasie czasami 4 jak zapytalem jak on to robi w zbożach to powiedział takie zdanie "Kluczem jest siarka"

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pierwszy rok, więc wszystkiego trzeba się nauczyć. Może kiedyś zastosuję takie nawożenie jak opisałem, ale muszę poprawić pH, agrotechnikę i płodozmian, więc mam jeszcze jakieś 2 lata :)

 

Nie przeczę, w mojej okolicy niedobór siarki jest bardzo prawdopodobny i nawet kiedyś na mapie zawartości siarki (znaleziona w sieci) widziałem że właśnie w moim obszarze jest jej niedobór. W sumie zastosowałem ok 30kg S /ha. Czyli stosunek S do N = 1:4. Czas pokaże jak to będzie.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No właśnie słyszałem że przy fabrykach jest duża zawartość tego składnika i dawanie go nie jest koniczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mapa http://www.oschrbialystok.internetdsl.pl/siarka.jpg Siarka stosowana jest w ogrodnictwie, oraz warzywnictwie jako fungicyd. Więc możliwe jest, że stosowanie S w uprawach zboża również wpływa w jakimś stopniu na ochronę przed chorobami grzybowymi. Takie moje małe spostrzeżenie, szkoda tylko, że niczym nie potwierdzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Podobnie jak Miedź w miedzianach tak samo siarka w siarkolach napewno cośtam pomaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Kizeryt to droga sprawa, jeśli brakuje magnezu to najtaniej jednak jakimś dolomitem, długofalowe aczkolwiek opóznione działanie. Dokładanie do każdego zabiegu siarczanu magnezu siedmiowodnego też daje efekty.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No wiadomo magnez w wapnie to najtańsza opcja. Tylko gorzej jeśli nam potrzeba teraz a rośliny na polach sobie rosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

A co myślicie o saletrosanie 26 makro? Ma on w swoim składzie 26% N i 13%S. Teraz to już go nie będę stosował, ale moze to byłby lepszy wybór na pierwszy strzał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

panowie widzę ostro rzucają sie na siarkę.. ale pamietajcie o prawidłowym PH i wapnowaniu regularnym wtedy... bo zakwasić glebę to nie problem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj