Polecane posty

Lukasz1987    61

@walkol to znalazłem dla Ciebie z "nasiennych" stron

Siew:

Pszenicę jarą należy siać możliwie jak najwcześniej, wówczas silnie rozwija ona system korzeniowy, dzięki czemu zmniejsza się jej wrażliwość na niesprzyjające warunki pogody. Opóźnienie terminu siewu może spowodować spadek plonu nawet do 1,0 tony z ha. Wczesny termin siewu przedłuża okres wegetacji, szczególnie okres krzewienia i strzelania w źdźbło, co sprzyja krzewistości produkcyjnej, wzrostowi ogólnej powierzchni asymilacji liści i przedłuża okres intensywnego pobierania składników pokarmowych. Ponadto wcześnie zasiana pszenica jest mniej atakowana przez szkodniki i choroby. Optymalny termin siewu i dopuszczalne opóźnienia dla poszczególnych regionów kraju: zachodni: optymalny termin siewu 15 do 25.03, dopuszczalny opóźniony termin siewu 5.04; centralny: optymalny termin 20 do 30.03, dopuszczalny opóźniony do10.04; północno-wschodni: 1-10.04, optymalny opóźniony do 20.04; wschodni: optymalny termin siewu 25.03 - 5.04, opóźniony termin siewu 15.04. Z wykonanych doświadczeń wynika, że ujemny wpływ opóźnionego wysiewu w niewielkim stopniu może być wyrównany poprzez zwiększoną ilość wysiewu. Wiąże się to ze zmniejszoną krzewistością produkcyjną poszczególnych roślin i mniejszą liczbą kłosków w kłosie oraz ziaren w kłosku przy opóźnionym siewie. Również przekroczenie pewnej granicy wysiewu dla określonej odmiany , powoduje zwiększone "wypadanie" roślin w okresie wegetacji na skutek zbyt dużego zagęszczenia. W miarę zagęszczania wysiewu, ilość światła na jednostce powierzchni liści zmniejsza się na skutek wzajemnego ich zacieniania, co powoduje niekorzystne zmiany w morfogenezie oraz wpływa na zmniejszenie liczby kłosków w kłosie a tym samym plonu ziarna z kłosa i rośliny. Jednocześnie ze względu na małą zdolność krzewienia pszenicy jarej, ilość wysiewu winna być na tyle duża, by zapewnić równomierną i wystarczającą obsadę kłosów na jednostkę powierzchni. Optymalna ilość wysiewu przy wczesnym siewie i dobrze przygotowanym stanowisku - wynosi od 4,5 do 6,5 mln ziaren kiełkujących na hektar. W zależności od gleby norma wysiewu pszenicy jarej w kg/ha: kompleks pszenny b. dobry i dobry oraz pszenny górski , termin optymalny 180 - 220 kg/ha, termin siewu opóźniony 200-240 kg/ha; kompleks żytni b. dobry, zbożowo górski - dobry, termin optymalny 200 - 240 kg/ha, siew opóźniony 220 - 260 kg/ha. Głębokość siewu pszenicy jarej powinna wynosić od 2 do 4 cm, przy czym na glebach ciężkich łatwo zasklepiających się należy siać płycej, na lżejszych głębiej. Rozstawa rzędów powinna wynosić 9 do 12 cm.

 

Źródło

http://www.zdhar.pl/pszenicaj.htm

 

 

 

Siew

 

Termin siewu decyduje w znacznym stopniu o wielkości przyszłych plonów, dlatego pszenicę jarą należy siać jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe umożliwią wejście w pole. Głębokość siewu ok.3 cm, rozstawa międzyrzędzi (9)11-15 cm, gęstość siewu: 450-550 ziaren, tj. wysiew 190-250 kg/ha. Kwalifikowany materiał siewny, pochodzący ze sprawdzonego źródła, powinien być zaprawiony zalecanymi zaprawami nasiennymi.

 

Źródło

http://www.hrsmolice...szenica_01&l=pl

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Fajnie iż kolega BASF się ustosunkował,to może kilka porad które są jak najbardziej w chwili obecnej na czasie i dręczą ogromną część rolników odnośnie przesiewów form ozimych ,szczególnie pszenic.I nie chodzi mi o dobór odmian,gęstość siewu czy też ochrone,ale o trafność decyzji.Dajmy na to iż 50% odsady po kontroli względem obsady przed spoczynkiem zimowym się uchowało.Jak w takim przypadku odnieść się do przesiewów formą jarą,uwzględniając zakup materiału siewnego,koszty uprawy oraz uwzględniając możliwości plonotwórcze tej formy do ozimej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

to jest chore, ale u nas WLKP na dziś dzień nie ma nasion kwalifikowanych ani pszenicy ani jęczmienia, a jutro pewnie już nie bedzie kukurydzy, doszło do tego iż ci co mieli jarą pszenicę to obecnie sprzedają ją za 2000zł tak jak leci, czyli można powiedzieć prosto z kombajnu !! to samo z jęczmieniem :) to jest chore ! na szczęście mamy tyle jeszcze jęczmienia jarego i uda nam się obsiać 30ha jęczmieniem, a na resztę czyli 22ha zakupiliśmy kukurydze na ziarno Syngenty (nazwy nie pamiętam) w cenie 450zł za 80tyś nasion (na 1ha)

 

nie wiem co będzie jeszcze z rzepakiem generalnie Visby ma się coraz lepiej, ładnie się zieleni i ma wystarczającą obsadę, gorzej wygląda 12ha SY Kolumba w którym co druga roślina wypadnie... albo i gorzej... za tydzien będzie jasne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

u nas tak samo BARABUS ,zero materiału siewnego każdy sypie co ma z jarych zbóż i przesiewa, dostałem tylko tyle ile zamówiłem na początku marca,ale nikt nie przewidział skali przesiewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

najśmieszniejsze jest to, że dziś do mnie dzwonili ze skupu zbóż czy nie mam czasem jarego jęczmienia :lol: pewnie chcieli kupić za 720zł, oczyścić i sprzedać dalej za 2000 :) co za kraj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450

mi zostało jeszcze 6-8 ton pszenicy jarej tybalt . moge pchnąć jak by ktoś potrzebował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1301

Udało mi się dzisiaj kupić jarą z HR Danko,cena 2400zł/t brutto,ale tylko że ktoś z powodu braku kasy zrezygnował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

U nas w centrum polski byly mrozy do -20 bez sniegu i pszenice zółte całe ale niektore zaczynaja puszczac zielone liscie z ziemi te co byly siane po burakach a te co w normalnym terminie na razie nic ale korzenie maja biale i wygladaja na zdrowe a reszta brazowa jak myslicie moze te pszenice jeszcze sie rusza nie za wczesnie na likwidowanie juz upraw i przesiewanie? przeciez dopiero dobry tydzien jest bez nocnych przymrozkow i z cieplem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja jutro daje nawóz na ozimą gdzie odbije to odbije a gdzie nie to przesiew. Nie zdziwiłbym sie jakby 50% ozimin było do przesiania. Ale na szcęście jarej do groma swojej przynajmniej ten problem z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

ale nikt nie przewidział skali przesiewu

nie mam duzo doswiadczenia w gospodarzeniu, ale w lutym juz bylo widac skale zniszczen... nie wiem na co liczyli, ci co mieli calkowicie rude pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd17    0

16 dni bez deszczu ,to nie ciekawa perspektywa dla azotu . Jakoś ciężko wcelowac z nawozami jak nie mrozy to posucha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Pytanie do eksperta BASF ,

rzepak opryskany butisan 2l +command 0,15l , czyli zalecana przez was mieszanina, jest do likwidacji , bedzie siana pszenica jara ,

czy wystarczy gruber na 15-20cm czy trzeba orac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Aby odpowiedzieć na to pytanie nie trzeba być ekspertem. Wystarczy gruber, ba nawet agregat lub kultywator. Piszę z doświadczenia. W tym roku po raz kolejny taką metodę musiałem zastosować.

U mnie w okolicy jesienny nastrój :( :( Szarówa. Jedno pole zielone na może 30-40. Ciągników w polach od groma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

@murtek3 jak juz jest ekspert BASF na forum to niech sie tlumaczy

 

u mnie w okolicy 80% pszenic do likwidacji , popularne w moich rejonach odmiany takie jak Retro Baryton kompletne siano na polu ,nawet nie 1% zywych , ja mam olivin to zyje 20ha, 10 tonacji pozno sianej zywej , i 30 brillinata ktory przynajmniej w 60% jest raczej do likwidacji , ale jeszcze poczekam ze 3-4 dni , najpierw zlikwiduje i przesieje po rzepaku

rzepaki tez w znacznej mierze do likwidacji - niektorzy jeszcze sie łudza że rusza inni juz przesiewaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450

Eryko .sprzedałem wczoraj i dziś 12 ton po 1300 zł ,a zostały mi resztki z 1,5 tony .jestem ze świętokrzyskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miniek    0

Ja mam 40 ha do przesiania , rzepak i pszenica:/ Tylko jedno i drugie było pryskane i teraz problem czy orać, gruberować czy wystarczy agregatem wjechać i siać po pszenicy. Pryskane było Galera 334 sl + Maczuga 75. Macie jakieś doświadczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Panowie obsada jeszcze raz obsada to wam zobrazuje zasadność decyzji.Jezeli nie ma 50% no cóż do kasacji i przesiew,wiem wszyscy wkurzeni,ale taki chory rok.Dla optymizmu juz dziś dzwonił do mnie pdzedstawiciel z jednej z firm i chciał podpisywac umowe na 1100 za tone pszenicy,parametry nie istotne wystarczy wilgotność max 15%,to tak abyście mieli orietacje co będzie na rynku.Pozadrawiam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj