Polecane posty

Dawid18    2

Ja w tamtym tygodniu dałem saletrę i nic nie ruszyło wszystko żółte.

Do kiedy się sieje pszenice jarą i jęczmień jary?


Mam naimię Dawid i nteresują mnie maszyny rolnicze ukończyłem technikum rolnicze. Pozdrawiam wszystkich rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Jak najszybciej siej,koniec marca to chyba ostateczny termin.Rok temu w pszenicy sianej na początku kwietnia facet sześdzisiątką trójką musiał dobrze

deptać żeby jechać równo z kombajnem.Rzadka i niziutka była,fakt tylko że grube ładne ziarno miała.U mnie po jarą wczoraj było trzech kupców,i jeden

zamówił na jutro :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marion    0

U mnie 25 ha pszenicy do przesiania ( nowa odmiana Kuban )Chcę przesiać pszenicą jarą tylko problem w tym ze pryskałem jesienią maratonem a po nim zalecają orać na 15 cm. Wolałbym tego uniknąć i przelecieć samym agregatem. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a1980    1

U mnie 25 ha pszenicy do przesiania ( nowa odmiana Kuban )Chcę przesiać pszenicą jarą tylko problem w tym ze pryskałem jesienią maratonem a po nim zalecają orać na 15 cm. Wolałbym tego uniknąć i przelecieć samym agregatem. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie ?

dzwoniłem do przedstawiciela basf i powiedział że można siać na agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marion    0

dzięki za info

 

Scierniskowy sprawdziłby się tylko to większe koszty i mocniej przesuszona gleba niż po samym kultywatorze z wałkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

Koledzy, a ja mam takie pytanie, mam do zlikwidowania muszelkę ale była ona opryska na jesień legato plus600, na etykiecie zalecają orkę na 20cm, ja wolałbym wjechać gruberem i później uprawowo siewny, a najlepiej to agregat(4rzędy łap) i zestaw uprawowo siewny, co o tym myślicie?

Gruber wejdzie głębiej niż zwykły agregat ale i tak 20cm to nie osiągnę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiler2008    0

Panowie jeśli możecie wjechać agregatem to gratulacje u mnie pszenice tak rozkrzewione że tylko orka i siew innej opcji nie ma trochę boli ale mówi się trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

proszę o wskazówki

jako że jestem rolnikiem nigdy nie zajmowałem sie produkcja roślinna tylko zwierzęca ale się zmieniło i na pierwszy strzał poszła pszenica ozima.

historia pola wygląda tak: od zeszłego roku na wiosnę zacząłem orać pewne nieużytki potem raundap i jakoś się do jesieni pole wyczyściło.

z badań wyszło średnie ph 4,9 :( według zaleceń stacji rozsypałem 3,2 t wapna w tym 70% wapna dolomitowego, a 30% tlenkowego.

następnie przedsiewnie polifoska 6 250 kg mimo że z wczesniejszych badań na fosfor i potas zawartość składników oscyluje na poziomie wysokim czasami bardzo wysokim.

Siew: pszenica ozima Tonacja 250kg/ha wysiana około 10 pażdziernika. w zeszła sobotę wysiałem Kędzierzyńską saletrę amonową 32N 250kg/ha.

klasa ziemi IVa/IVb czasem V. Proszę o pomoc co dalej jakie zabiegi podpowiedzi co do dalszego nawożenia a przedewszystkim jaką ochronę zastosować(chciałbym uzyskać plon 6t a może i lepszy jeśli to możliwe).

dodam że w pierwszym oprysku chce dac stabilana + huzar+ mikroelementy.

za wszystkie wskazówki będę wdzięczny

 

Oczywiście bardzo trudno jest na odległość i bez obejrzenia plantacji zaproponowac precyzjne i dopasowane do sytuacji na polu zalecenie. Jednak w oparciu o Pana opis gdzie mamy podaną klasę gleb, odmianę, nawożenie oraz zaplanowane zwalczanie chwastów i pierwszy zabieg skracania o to co my byśmy zalecili:

 

Ochrona fungicydowa : Ze względu na podatność Tonacji na mączniaka na pierwszy zabieg fungicydowy zdecydowanie zalecam zastosowanie

I zabieg - Capalo 337,5 SE w dawce 1.5 l/ha w fazie pierwszego / drugiego kolanka. Mozna zrobic to łącznie ze zwalczaniem chwastów.

 

Mając na uwadze potencjał plantacji i plon jaki chciałby Pan uzuyskać konieczne będzie wykonanie równiez drugiego zabiegu fungicydowego w fazie kłoszenia w momencie kwitnienia pszenicy fungicydem

II zabieg - Swing Top 183 SC w dawce 1,2 l/ha.

Kwestia herbicydów i potrzeby ich zastosowania niestety uzależniona jest od tego jakie gatunki i w jakich fazach wystąpią

 

Skracanie / regulatory wzrostu : - Stabilan w dawce 1,5 -1,8 l/ha w fazie pierwszego kolanka (tak jak Pan planuje)

- Medax Top w dawce 0,4 - 0,5 l/ha w fazie liścia flagowego

Nawożenie azotowe : I dawka zastosowana 2,5 q x 34kg N = 85kg - prawidłowa dawka

II dawka ok. 40-50 kg N = 1,2 -1,4 q w postaci saletry amonowe - najpóźniej w fazie drugiego kolanka !!!

III dawka ok. 50-55 kg N = 1,5 - 1,6 q w postaci saletry amonowej - zaraz na początku kłoszenia

Nawożenie mikroelementowe : np. Basfoliar 36 razem z zabiegami ochropny roślin

  • Like 1

BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekksz    0

Skracanie / regulatory wzrostu : - Stabilan w dawce 1,5 -1,8 l/ha w fazie pierwszego kolanka (tak jak Pan planuje)

- Medax Top w dawce 0,4 - 0,5 l/ha w fazie liścia flagowego

 

 

nie jest lepiej podać ccc wcześniej jeszcze podczas krzewienia?

Edytowano przez Jacekksz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panie expercie BASF@ , może przy okazji podałby Pan ceny tych cudownych środków? Oraz może mógłby się Pan pofatygować wyliczenieł łacznego kosztu ww oprysków na hektar?

 

PS. Proszę nie zwodzić nas tylko, że ceny w kazdej chwili mogą ulec zmianie. Doskonale Pan je zna, więc prosiłbym bez wymigiwania się :)

Pozdrawiam Hubert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batman80    0

Witam, mam podobny problem jak wielu pewnie w tym roku.. jesienią popryskałem przenicę na chwasty środkiem LEGATO PLUS 600 SC + GLEAN 75 WG. przenica oczywiście wymarzła a wg etykiety przy wcześniejszej likwidacji plantacji należy wykonać orkę.. jutro chcę wjechać na pole agregatem ścierniskowym a następnie uprawowo-siewnym. jednak zastanawiam sie, czy to nie odbije sie na przenicy jarej... moze ktos z Was ma podobne doświadczenia? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Panie Expercie ochrona fungicydowa tylko dwu zabiegowa?

Odnośnie skracania czy nie lepiej zastosować sprawdzony moddus od eksperymentowania z nowym regulatorem w podobnie wysokiej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walkol    34

Ile sie sieje na hektar pszenicy jarej bo nigdy nie sialem ?


Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Co do BASF@.Nie ma to jak dobra reklama tylko szkoda że na mniej doświadczonych rolnikach,ale tak przecież łatwiej.Co do ochrony,jeszcze pierwszy zabieg mógłbym się przychylić fakt tonacja podatna na mączniaka,ale dalej to już życie pokazuje,może trzy zabiegi lub więcej.No i wątpie czy przy nawożeniu 190N w czystym ustoi przy takich dawkach antywylegaczy,chyba że kolega uwzględnia możliwą suszę,ale wówczas lepiej w drugiej dawce N zastosować mocznik z wyprzedzeniem.No ale cóż kiedyś niektórzy nawet moddusem stonkę chcieli truć,ale to już inny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

u mnie tonacja przezimowała :) ps jak coś mam ładną pszenice jarą na sprzedaż więcej na pw Lubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki19903    0

ma ktoś z kolegów pszenicę jarą na sprzedaż? woj opolskie, dolnośląskie, południe łódzkiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

A za ile jesteś skłonny sprzedać ? Mam zamówień po uszy. Może bym za handel się wziął :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprite    0

Przezimowała u kogoś Tonacja ??

 

u mnie tonacja raczej lezy niestety.. gdzies cos tam sie pojawia zielonego, szczegolnie w nierozkrzewionych egzemplarzach, ale to chyba za malo..

 

mam male pytanie do ekspertow i osob, ktore maja wiecej praktyki niz ja o ocene stanu przezimowania plantacji. Z daleka pole nic sie nie zieleni... niektore rosliny, ktore nie rozkrzewily sie sa raczej zywe (pozniejsze wschody) - moze z 20-30%... reszta w wiekszosci po probie wyrwania rosliny z ziemi urywa sie w miejscu krzewienia lub w mniejszosci wychodzi z korzeniem ale przy korzeniu brazowe... same korzenie natomiast wydaja sie zdrowe, mocne... wezly krzewienia w wiekszosci tylko lekko twardawe... ale w wiekszosci rosliny po obraniu lisci tych suchych i przemarznietych w srodku sa zielonkawe lub zielono-zolte oprocz miejsca przy wezle krzewienia, gdzie widac brazowy zgnily kolor a powyzej tego miejsca jest lekko gąbczaste ale juz zolto-zielonkawe... czy ten zielonkawy kolor swiadczy o tym ze roslina zyje czy to stary przedmrozowy jeszcze kolor, ktory powoli bedzie zanikal i roslina bedzie usychac? i jak z dokrzewianiem tak oslabionych roslin i mozliwosciami regeneracji? prosze o wyrozumialosc - nie mialem nigdy takiego przypadku i mam malo praktyki...

dodam, ze w tescie basfu odbilo ok 20-30% ale nie wiem na ile wiarygodny on jest.. mam wrazenie ze na polu to jakby troche lepiej wyglada niz w tescie...

pzdr..

sprite

Edytowano przez sprite

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Czemu się czepiacie Basfa, dał odpowiedż na pytanie niedoświadczonego w uprawie zbóż rolnika. Od tego chyba jest forum, prawda.

A że zaleca środki swojej firmy, jego praca, zdziwiłbym się gdyby zalecił np. Huzara.

Zalogował sie wyraźnie jako Basf, a nie niby obiektywny podpowiadacz, ukryty przedstawiciel-doradca jakich tu więcej.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Sprite - Jak jest żółty, czarny, brązowy węzeł krzewienia z rośliny nic już nie będzie nie ma co liczyć że odbije z korzenia bo nie odbije jak odbija to z węzła krzewienia więc wiadomo :unsure: Poczekaj jeszcze z tydzień jak będzie mniej niż 100 roślin na m2 przesiewaj :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Dziękuję za zainteresowanie. Pytanie o cenę jest jak najbardziej zasadne, wskazuje, że aspekty ekonomiczne są dla Państwa równie istotne jak aspekt agrotechniczny, to jest zrozumiałe.

Proszę także zrozumieć mnie, nie mogę podawać cen (nawet przybliżonych) ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako wchodzenie pomiędzy Państwa (nabywcę - być może potencjalnego), a sprzedawcę.

Moją rolą tutaj, jest pomagać w miarę możliwości w rozwiązywaniu problemów agrotechnicznych.

Pozdrawiam i dziękuję za zrozumienie.

 

Panie Expercie ochrona fungicydowa tylko dwu zabiegowa?

Odnośnie skracania czy nie lepiej zastosować sprawdzony moddus od eksperymentowania z nowym regulatorem w podobnie wysokiej cenie?

 

Technologię trzyzabiegową zalecamy w przypadku plantacji intensywnych, przy najwyższym potencjale plonowania, oraz w przypadkach dużego nasilenia chorób.

 

Jeśli chodzi o zalety przemawiające za Medaxem to przede wszystkim temperatura działania- już od 5°C. Po za tym w innych preparatach działanie uzależnione jest od nasłonecznienia-intensywności fotosyntezy, w przypadku Medax Top uzyskuje się równomierne ograniczenie wysokości łanu w niskich temperaturach i pochmurnej pogodzie.

  • Like 1

BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj