Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
LUKASZ82mtz    0

PANOWIE CZYTAM TE WASZE UWAGI I DAWKI NAWOZÓW ITD I DZIWIE SIE JAK MOŻNA OSIĄGNĄC 7-8 CZY 9 T Z ha ja mam 3ha teraz pszenicy tylko zasiałem na dzierżawie i nie wiem jaka to ziemia taka troche glinka nawet lekka ziemia. na jesien dałem 500kg lubofoski na to wszystko. siałem 230kg pszenicy na ha co proponujecie na wiosne jakie zabiegi itd jeśli nie wymarznie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mocznik z wodą zmmieszany obniża temperature o 10 stopni :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

a jak będziesz miał -10 to sie zrobi i -20 :P Nie wiem tak szczerze czy obniży na minus ale napewno na korzyść nei wpłynie jak będzie sie rozpuszczał z roztopami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22
Napisano (edytowany)

Zasiałem pszenice bogatkę i na jesień przed orką dałem wapno 34%Ca i 18%Mg i po orce 200kg polifoski max i wiosną planuje dać 200 kg saletry amonowej a drugą dawkę 150kg mocznika i powiedzcie mi jak zastosować ochronę na grzyba bo jeszcze nigdy nie stosowałem a plon miałem ok 6t/ha klasa ziemi VI i V, w tym roku przedplonem był jęczmień jary i ziemniaki

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

:lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jesienia nie zdazylismy z nawozem pod korzen. zawartosc PK na niskim lub bardzo niskim poziomie.

sypanie na wiosne zwyklej polifoski to strata pieniedzy.

w szkole pani dr (fajowa babka, jedna z niewielu co zna sie na rzeczy) mowila, ze jedynie sens ma zapodac nitrofoske, albo can.

nitrofoske chyba tylko yara ma w ofercie, ale can juz wielu.

 

pytanie czy nazwa can oznacza to, ze musi byc zrobiony w dany sposob, czy to po prostu nazwa handlowa oznaczajaca nawoz npk?

drugie pytanie lepiej wywalac kase na npk, ktore nie wiadomo czy podziala, czy dac tylko K i N, a fosfor olac?

 

chcialbym, zeby te 8 ton uroslo, do tej pory na samym N kilka lat z rzedu w ilosci ok 200 kg/ha sie udawalo (w plodozmianie tylko troche pk bylo pod buraki i rzepak, ale i tak za malo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Saletra na 1 dawke napewno a na druga mozesz i saletrzak bo dluzej dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jesienia nie zdazylismy z nawozem pod korzen. zawartosc PK na niskim lub bardzo niskim poziomie.

sypanie na wiosne zwyklej polifoski to strata pieniedzy.

w szkole pani dr (fajowa babka, jedna z niewielu co zna sie na rzeczy) mowila, ze jedynie sens ma zapodac nitrofoske, albo can.

nitrofoske chyba tylko yara ma w ofercie, ale can juz wielu.

 

pytanie czy nazwa can oznacza to, ze musi byc zrobiony w dany sposob, czy to po prostu nazwa handlowa oznaczajaca nawoz npk?

drugie pytanie lepiej wywalac kase na npk, ktore nie wiadomo czy podziala, czy dac tylko K i N, a fosfor olac?

 

chcialbym, zeby te 8 ton uroslo, do tej pory na samym N kilka lat z rzedu w ilosci ok 200 kg/ha sie udawalo (w plodozmianie tylko troche pk bylo pod buraki i rzepak, ale i tak za malo).

 

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz... daj Soli Potasowej i Azot. Jaki przedplon? U nas czasami po rzepaku w ogole NPK nie stosowaliśmy, jechaliśmy tylko na N wiosną i plon pod 8t był z pełną ochroną fungicydową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No ale tu gnojowica pewnie szła. :) A jak nie to w poprzednim roku. A to są Skarby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zdarzały się pola gdzie bez gnojowicy uprawialiśmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Witam,jestem przed kupnem nawozów na pszenice,planowałem dać na hektar 250,150 i 100 kg saletry na ostatnią dawkę ale tak sobie myślę czy pierwszą lub drugą dawkę saletry nie zastąpić odpowiednio na pierwszą 300kg lub na drugą 200 kg saletrosanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A mozna saletrosan dac na 2 dawke , czy on tylko na 1 dawke? bo on zawiera tez siarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie na pierwszą lepiej. Nie wiem jak u Was z siarką. Ale jak będzie brakować to od początku. Ale to moje zdani tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz... daj Soli Potasowej i Azot. Jaki przedplon? U nas czasami po rzepaku w ogole NPK nie stosowaliśmy, jechaliśmy tylko na N wiosną i plon pod 8t był z pełną ochroną fungicydową.

no sol i N to pewne, przedplonem byl rzepak i okopowe. pod warzywa i buraki dalem 400 kg NPK przedsiewnie, ale watpie zby cos z tego zostalo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To po rzepaku możesz sobie odpuśić NPK pełnoporcjowe, u mnie bywały lata że na samym N, nawet bez soli potasowej dawała pszenica 8t, siana w terminie, pełna ochrona grzybowa. W tym roku również po rzepaku nic NPK nie dawaliśmy. Nawet gnojowicy nie było. Na próbę jak co roku zostawiłem paski po 24m z nawozeniem NPK oraz nawożeniem gnojowicą. Póki co jesienią różnicy nie było widać gołym okiem, ani po liściach ani na korzeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jesienia nie bedzie widac roznicy, gdzies mialem takie fajne wykresy zapotrzebowania na dany skladnik w stosunku do fazy rozwojowej, ale gdzies je posialem.

w kazdym razie zapotrzebowanie to wzrasta bardzo mocno pozniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
a jak będziesz miał -10 to sie zrobi i -20 :P Nie wiem tak szczerze czy obniży na minus ale napewno na korzyść nei wpłynie jak będzie sie rozpuszczał z roztopami.

 

Chodzi o to że posypując mocznik na śnieg spowoduje się jego roztopienie o ile temp. powietrza nie będzie niższa niż -10 stopni C, o ile mocznik obniża temp. o 10 stopni C... Na chłopski rozum otrzymujemy mieszaninę chłodzącą czyli da związki, które mają niższą temp. krzepnięcia kiedy są razem niż jakby były oddzielnie...

 

Co do potasu i fosforu nie powinno się go nawozić pod dana roślinę tylko utrzymywać średni lub wysoki poziom tych składników w glebie tak mnie uczyli ;) Zastosowanie tych nawozów już pod rosnącą roślinę jej nie pomorze co najwyżej pod następną...

 

Roślina planuje swój plon tuż przed strzelaniem w źdźbło więc wtedy powinna mieć najwięcej składników pokarmowych... Pozdrawiam

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

witam panów.Jestem tu nowy,ale powiem szczerze że śledze to forum od dawna i powiem że fajnie wymieniać się doświadczeniem, no i sobie pomagać zarazem.Czytam że ktoś ma problemy z uzyskaniem plonu większego niż 3t/ha,nie ma się czego wstydzić[sam jakieś 15 lat temu miałem taki problem i z zazdrością potrzyłem jak sąsiedzi latają z przyczepami za kombajnem,a ja no cóż-otwierałem piwko i czekałem aż wysypie.a teraz niem czasu nawet go otworzyć] Bo to jest jak z kobietą trzeba ją rozgryść co w niej siedzi,czyli zrobić badania na jej zawartość,a potem powoli uzupełniać.Pewnie 95% użytkowników tego forum o tym wie,ale pozostaje te pięć które Panowie trzeba wesprzeć i zagonić do badania.i to biegiem.To tyle w tym temacie.

Panowie pytanko bo to już nie długo po oziminkach trzeba będzie polatać.Co o tym myślicie na start na pszeniczke;

100kg/soli potasowej[trzeba rzucić,bo zima była mokra,nie mówie teraz ale do polowy stycznia]

200kg saletrosan[26n-13s],po 5-u dniach

150kg saletra amonowa z wypełniaczem w formie magnezu.[34]

Jeszcze jedno.Kto siał pszeniczke AKRATOSmam ją pierwszy raz,chętnie poczytam opini na jej temat.

Edytowano przez akacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Pszenica piękna a nawożenie wg mni lepiej NK 21:21 + siarczan amonu napewno taniej. I łatwiej rozpuści sie potas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj