Polecane posty

Mateusz93    6

Witam.

Jeżeli celujesz w ok 8t/ha to trzeba trochę zainwestować w plantację. Azotu potrzeba ok 200kg czystego składnika, część będziesz miał z mineralizacji, ale te 170kg N musisz dać w nawozach (ok 500 saletry). Na grzyba prawdopodobnie będziesz musiał pryskać 2-3 zabiegi i wtedy możesz połączyć je z nawozami dolistnymi, mocznikiem, siarczanem magnezu. Dużym plusem jest to że nie masz zbożowego przedplonu tylko warzywa. Jak widzisz na te 8t/ha trzeba wydać trochę kasy ale jeśli obecna cena za zboże się utrzyma to na pewno na tym nie stracisz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Dzięki kolego za odpowiedź. Napisałem, że "nie zależy mi już na plonach po 7-8 ton z hektara" więc trochę źle mnie zrozumiałeś ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

W zeszłym roku miełem prawie 2 ha pszenicyi pod korzeń dałem 200kg polifoski 6/ha i z chwilą ruszania wegetacji wczesną wiosną dałem 200kg saletry amonowej 34%N i w chwili strzelania w źdźbło mocznik 46%N 175kg/ha i bez żadnych zabiegów fungicydowych tylko zaprawiałem ziarno i plon był na poziomie 6,5t - 7t/ha na IV iV klasie, a przedplonem było pszenżyto więc chyba nie tak źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurekmtz    0

Witam wszystkich . W tamtym roku brałem z centrali pszenice jarą druga kl bo innej już nie było . Wszystko ładnie pięknie , zacząłem siać , wcześniej tam była porzeczka . Wziąłem 100kg na 0,5ha

wzięło mi zabrakło. Strasznie rzadko wykiełkowała a plon to dosłownie tragiczny i teraz mam dylemat czy znowu kupić nową pszenicy czy siać to co mam. Co Wy o tym myślicie . Dzięki :rolleyes:

Edytowano przez Jurekmtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1308

idźie 20 stopni mrozu,bez śniegu może być kiepsko,a już rynek zwiastował duże plony i niskie ceny?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ludzie o rzepak się nie boją a ty martwisz się zbożami :) czemu tak mi cienko napisało? :D

Edytowano przez miszka31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieter1224    0

Witam kolegów. U mnie pszenica jara (pszewódka) posiana została pod koniec listopada. Z obserwacji wynika że bardzo ładnie trafiłem z terminem siewu. Pszeniczka ładnie skiełkowała, wykształciła korzonek. Takie stadium jest najlepsze do przezimowania nawet 25 stopniowych mrozów. Polecam odmianę ETHOS. W tamtym roku poszła w całości jako konsumpcja po ładnej cenie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

witam, koledzy Czy 300 kg/ha saletry na pierwszą dawkę w na pszenicę ozimą nie będzie za dużo ? Druga miała by być w tedy 200 kg/ha/ co myślicie o tym ? klasa ziemi IV, V

Edytowano przez kisiel123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja daje 3 dawki więc troche oszczędam ale wszystko zależnie od stanu łanu. Ale wg mnie za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

za dużo pszenica nie jest w stanie przyjąc więcej azotu na raz niz około 60 -70kg więc za dużo reszta pójdzie w powietrze

 

ja zrobiłbym tak 200 kg start druga dawka strzelanie 200kg i trzecia dawka na kłoszenie 100kg ale musisz obserwować pszenice i bedziesz wiedział 500 kg saletry to sporo wszystko zależy od przedplonu ziemii itd


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No dokładnie tak jak napisał poprzednik. Zależy też od stanu łanu. Można 250:150:100 jak kiepska z wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja planuje tak:

ruszenie wegetacji:

- 200kg/ha saletry amonowej

pełnia krzewienia:

- oprysk na chwasty + 5kg/ha siarczany magnezu + odrzywki

poczatek strzelania w źdzbło

- oprysk moddusem 0,3-0,5 l/ha (nie wiem jeszcze mam muszelke więc chyba nie trzeba pełnej dawki) + oprysk na grzyba chyba input

- 150kg/ha saletry amonowej

Początrk kłoszenia:

- oprysk na grzyba opera lub fundango + 5kg/ha siarczanu magnezu + odrzywki

- 100kg/ha saletry amonowej

Po kwitnieniu ewentualnie:

- oprysk na grzyba Tebu

 

czego mi brakuje albo co zle planuje??? dodam ze przenica pod korzeń dostała 300kg polifoski 6 rosnie po łubinie na III klasie

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

dobra dzięki tak zrobię pierwsza dawka 200, druga dawka 200 a trzecia 100. Ale jeszcze zobaczę jak to będzie wyglądać wszystko ;) i jeszcze jedno antywylegacz w tym wypadku trzeba zastosować na pewno. Przyznam się szczerze że jeszcze nie miałem do czynienia z tym środkiem, bo wcześniej ojciec nie stosował takich dawek nawozów. Jaki antywylegacz polecacie, i na co uważać żeby nie zaszkodzić pszenicy. POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

ja proponowałbym 150kg na start po 2-3 tygodniach 250kg i 100kkg na parametry.

ja dawałem w tamtym roku 100 200 i 100 do tego 2x ochrona Wirtuoz i Reveler i około 25kg mocznika w opryskach i plon średni z całego areału to 8,3t/ha

 

a w tym roku jestem nastawiony na 100kg saletry, po 2 tygodniach 200kg mocznik i na polepszenie jakości 100 saletry. ochrona tylko ze strobiluryną, najlepiej w obu zabiegach (ale ja narazie zostane przy swoim jednym zabiegu strobiluryny)

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Pajej a kiedy dasz te 150 kg saletry po antywylegaczu

W fazie 1go kolanka, cos nie tak?

zapomnialem jeszcze o oprysku na robale, kiedy sie go stosuje?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APPACZ1    17

mi chodziło czy pojedziesz tą saletrą na drugi czy trzeci dzień po oprysku antywylegaczem bo różne są koncepcje niektórzy nawet w tym samym dniu po antywylegaczu jadą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

APPACZ1 Tego to nie wiem, na pewno bedzie to zalezalo od wolnego czasu


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy się rozpędzają z nawozami i opryskami , jeszcze nie wiadomo czy będzie co pryskać mróz powyżej -30 a śniegu jak na lekarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

U mnie na polach śniegu trochę jest, co prawda nie za dużo, ale mam nadzieje ze ochroni to moje uprawy:) Siejecie może nawozy na jeszcze zamarznięta glebę? Jak myślicie na taki zabieg najlepszy będzie mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dalforsiak    0

Ja pierwszy raz posiałem pszenice JULIUS i przez grudzień i styczeń obawiałem sie że nie ma zimy a słyszalem o tej odmianie ze ona potrzebuje żeby ją przemroziło. Po ostatnich nocach mam jeden problem z głowy :) Tylko ciekawe czy nie za mocny był ten mróz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

U mnie na polach śniegu trochę jest, co prawda nie za dużo, ale mam nadzieje ze ochroni to moje uprawy:) Siejecie może nawozy na jeszcze zamarznięta glebę? Jak myślicie na taki zabieg najlepszy będzie mocznik?

Mocznik absolutnie odpada. Zobacz na jakiej zasadzie działa ten nawóz i będziesz wiedzieć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj