Polecane posty

Eryko    35

Ile dajecie nawozu pod Pszenice Jarą? Pierwszy raz będe siał jare na nowych kawałkach.

Jakie odmiany polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Pszenica j.

 

Superfosfat 150

Korn-Kali 250

Mocznik 100

Saletrzak 200

Saletrzak 200

Razem: N-169 P-60 K-100 S-17,5 Mg-31

 

Odmiana Bombona ładnie wyszła a niezawodna u nas była zawsze Henika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jak pszenica jara ma być po burakach tym bardziej, że teraz prawie każdy kopie kombajnem 6-rzędowym i tnie liście na nawóz.... to jak dla mnie nawożenie P i K jest zbędne..... ja osobiście pod pszenice ale ozimą nigdy nie daje tylko saletrzak i saletra i 3-4 dolistnie NPK i jest ok

w sumie po kukurydzy podobna sutyacja bo wraca spowrotem do gleby dużo słomy ....

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym w najbliższych dniach zasiać może kawałek pszenicy i mam tutaj pytanie do was,

czy może to być zwykła jarka, bo akurat mam swoją bardzo ładną i myślałem ją posiać, czy jednak lepiej będzie kupić nawre?

 

Ja w ogóle nie polecał bym Ci teraz siać, bo nie wiadomo jak będzie z tą zimą. I jeśli ziarno nie skiełkuje przed nadejściem zimy to najmniejszego sensu to mieć nie będzie i lepiej bezpiecznie wsiać jarą. Chyba że masz pewność 2 tygodni w miarę ładnej pogody i do tego z plusowymi temperaturami.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Witam

Chciałbym w najbliższych dniach zasiać może kawałek pszenicy i mam tutaj pytanie do was,

czy może to być zwykła jarka, bo akurat mam swoją bardzo ładną i myślałem ją posiać, czy jednak lepiej będzie kupić nawre?

Jak najbardziej teraz możesz.

Tylko jeśli:

1. Siejesz pierwszy raz.

2. Mały obszar

3. Masz swój materiał to zasiej swój materiał siewny, zakup kwalifikatu na doświadczenia to zbyt karkołomne.

Pszenice posiane w listopadzie są zbyt rozwinięte i jeśli już to ewentualna zima właśnie im zaszkodzi. Póki co w prognozach znacznego załamania nie widać, a poza tym jest wilgotno, więc powinna dość szybko osiągnąć stadium pierwszego liścia.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie po pszenicy ozimej wypadło i to na dzierżawach po poplonie z niską zawartością magnezu więc takie nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

Pojawiaja sie u was na pszenicy choroby? bo u mnie miejscami to taka żolta sie robi i taka ruda . Co to moze byc?

umnie to samo. Tam gdzie jest ladniejsza tez jest tak jakby ruda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Eryko, ja bym proponował Tybalt w tym roku slabo sypala okolo 4t z ha ale wiadomo bylo strasznie sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

silva, 4 klasa. kiepsko mówisz? a co maja powiedziec ci co mieli po 3 t z ha pszenicy jarej tylko ze inna odmiane mieli... u nas w tym roku plony były słabe od kilku dobrych lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A ozima? Bo u nas jara nie obiega zbytnio (do 10%) od ozimej i ma dużo lepsze parametry, tyle że siew jest troche bardziej ryzykowny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

To nie wiecie o tym, że średnia AF ni jak się ma do średniej GUS-owskiej?

 

Moim zdaniem kluczem do tej tajemnicy jest hodowla hydroponiczna ze wszystkimi jej zasadami i konsekwencjami.

Bo jak tu uzyskać w zbożu JARYM plon wyższy niż 4t/ha, gdy od końca marca do czerwca spadło 10 mm? I to na glebach przeważających w Polsce tzn. IVa i niżej.

 

Coś w tym musi być, skoro systematycznie spada uprawa zbóż jarych a wzrasta powierzchnia zasiewów zbóż ozimych.

Szansą są przewódki, ale nie wiem czy nie jest to sztuka dla sztuki na glebach min. kompleksu żytniego wadliwego, a już genetycznie pszenica jara jest "ustawiona" na jakość, a nie plenność.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas przedziały różne no ale z normalnej ozimej max wyciągamy 10t a z jarej 8-9. Tyle że średnia wychodzi znacznie mniej. Ale z ozimej jest może z 0,5t różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

silva, mi sie udalo max 8,5 t/ha pszenicy wyciagnac jak dobrze pamietam to z 5 , 6 lat temu. były dobre warunki i zboza plonowały. i na tym samym polu tylko ze kilka kolejnych lat wstecz jarej było prawie 7 t /ha. rekordy jakie u nas ludzie osiagali w plonach pszenicy nie przekraczały 9t i to oczywiscie na 2 , 3 klasach gleb gdzie u nas takiej ziemi jest moze 15 % ze wszystkich gruntów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

no wlasnie . ja mam pszenice energo od tego roku w głubczycach niby w tym roku plonowała 9,5 t/ha , mi niech srednio odda 6 ton to bede bardzo zadowolony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1614    0

co sondzicie o muszelce ja zawsze siałem mewe ma parametry ale czensto sie wykłada jak muszlka ma gluten wiem ze ochrona musi byc bardzo dobra ze wzglendu na karłowatom odmiane u nas kruluje mewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polac    0

Jaką byście polecili pszenicę jarkę na kleby II klasy lekkie , stanowisko po kapuście więc nawozu zdrowo sypnięte ale poszczególnych dawek nie znam.

Ważne żeby była jak najniższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Stosowal ktos saletrosan na pszenice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja w tamtym roku na jednym kawałku i efekt super w porównaniu do samej saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie raz daje tylko 5kg albo 10kg ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Witajcie

 

Zajmujemy się uprawą warzyw ale w ubiegłym roku trochę ziemi nam przybyło i zasialiśmy ok. 1,4ha pszenicy ozimej, odmiany nie znam. W sumie zboże jest tylko dla płodozmianu, żeby nie wykończyć ziemi ciągle tymi warzywami trzeba zacząć przesiewać zbożem, jeszcze ok. 2ha na wiosnę będziemy siać. Kilka lat temu w sumie sialiśmy zboże dość często ale zrezygnowaliśmy ze względu na praktycznie zerową opłacalność, dodatkowo tata mówił zawsze, że szkoda nawet pod zboże nawóz siać bo i tak "nic z tego nie ma", więc to zboże tak rosło bo rosło, plonów wielkich nie było... W tym roku też ma plany żeby za wiele w te zasiewy nie inwestować ale ja chciałbym jednak trochę zadbać o ta pszenice...

 

Powiedzcie mi jakie minimalne zabiegi muszę wykonać aby uzyskać dobry plon? Ziemie mamy niezłe, w dobrej kulturze, 3-4 klasa gdzie zasiana jest ta pszenica, nie zależy mi już na plonach po 7-8 ton z hektara ale chciałbym chociaż na plusie wyjść z tej uprawy. Kiedy nawóz jest niezbędny aby "pomógł" pszenicy? Czy konieczne są zabiegi na grzyba, dokarmiane odżywkami, jeśli tak to w jakich ilościach zabiegów?

 

Zaznaczam, że zależy mi na minimalizacji kosztów i zabiegów, nawozu też dużo nie chcę siać.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj