Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
LeF    43

W kujawsko pomorskim poopadało od 23 sierpnia dwa razy. Rzepak dopiero na glinach wychodzi z ziemi,na lżejszej ziemi ma po 5-6 liści.

Na orkę nie narzekam, idzie w miarę ok. Nawet w dołkach wyoruje się lekko wilgotna ziemia.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211

u mnie pszenica i przenżyto już poposiewane. Orke zrobiłem parę dni wcześniej i od razu brona aktywna poszła w robote żeby nie zaschło. Mimo że od 40 dni nie było deszczu to pod spodem jest mokro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam sieje pszenice lejfer 275kg/ha i pryskam ja ekspert net 0,35kg/ha i jest czysto u mnie na warmi w rejonie jezioraka pada co 8dni ostatni deszcz poszedł wczoraj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Nie no ja napisałem jak jest ksiazkowo ale to tez w zależności od ziemi tak jak piszecie skoro macie gline to innego wyjscia nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

od miesiąca nie padało. Dziś zaorane na pszenicę, jest strasznie sucho gleba IIIklasy. Siać jutro czy czekać?

Czy coś stanie się ziarniakom jak zasieję zaprawione baytanem z nawozem donasiennym w suchą ziemię? Czy lepiej poczekać na porządny deszcz? Tylko że jak zacznie padać to może kilka tyg...

Nie wiem co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Książkowo? Z którego roku jest ta książka? Akurat pszenica jest mało wrażliwa na słabe odleżenie gleby, żyto rozumiem, ale nie pszenica.

Ja dziś siałem pszenżyto i trochę żyta, na 10cm głębokości mokra ziemia, nie ma katastrofy, ale kurzy się cholernie, na ciągniku nie ma śladu lakieru :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
organ    0

u mnie nie padało od miesiąca. Na glinie nie można pługa wsadzić. Jutro zamierzam siać jęczmień. Chyba nie jest za późno? W zeszłym roku siałem chyba 12 października i plon mnie miło zaskoczył.

Siał może ktoś żyto minello, albo pszenice hymack?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Chcialbym zebym mial ziemie wilgotna na 20 cm :(

 

Z dobre 30 cm istny beton <_<

 

Dzis zerwalem sruby w nowej gryzarce z tego roku w normalnej ziemi to o czyms swiadczy, gdzie ta pogoda w zniwa była ja sie pytam gdzie :o


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211

u mnie na wsi tylko ja poorałem i pooposiewałem bo mam odpowiednio ciężki pług aby można było orać. Jnni tylko wyjeżdzają próbują i zaraz wracają z urwaną skibą lub pogiętym lemieszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dokladnie u mnie dzieje sie to samo naszczecie oralem tydzien temu i chwala Bogu ladnie sie naoralo tylko na jednym polu troche wybijaloo ale to nic. Strasznie sucho padalo cos w sierpniu , aby tylko ladnie pszenice zkielkowala i cos pokropilo chociaz 10l/m2 to by bylo git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

ja orki wykonalem na samym poczatku wrzesnia pod wszystkie zboza ozime. było dosc wilgotno wiec orało sie dobrze. tydzien po orce rozsialem nawozy i uprawilem pole. uwazam ze dobrze zrobilem bo gleba sie nie zeschła a jak sialem agregatem to było widac wilgotna glebe. ci co orali pozniej po zasiewie maja same bryły na polu, poniewaz nie mogli doprawic pola lub siali w taki pył ze tylko było widac za nimi siwy dym. jeczmien ma juz 10 cm wysokosci a pszenzyto przedwczoraj wzeszło. pszenice sialem 4 dni temu. jeszcze 9 ha pszenicy zostało mi do zasiania po burakach , ktore bede kopał na poczatku pazdziernika. niestety martwi mnie to ze wykopki moga byc przegwizdane. na jednym polu mam 2 i 3a klase to jest normalnie beton. buraki co prawda ładne ale chcac reka wyrwac burak liscie sie urywaja. nie wiem co to bedzie jak nie popada jeszcze z tydzien czasu. lemiesze beda sie szlifowac na maxa , oby tylko sie nie rwały kawały ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

orało się bardzi ciężko, lemiesze się bardzo tępiły. Najlepiej było na stanowisku po łubinie a najwilgotniej po ziemniakach. Po jęczmieniu gdzie wyrósł poplon z gorczycu prawdziwa masakra. Siane było w czwartek a do dziś widać gdzie były ziemniaki a gdzie polon z gorczycy. Najbardziej bałem się orać rędzine ale najpierw poszedłem głęboko z kultywatorem to zmniejszyło znacznie ilość dużuch brył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0221    0

koledzy kiedy najlepiej siac pszenicę ozimą ?? jestem z małopolski i u nas jak na razie posiali pszenżyta a reszta pól czeka zaorane na siewy pszenicy...ja mam odmianę Turnia, co doradzicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co byście doradzili. Jak zasiać pszenice w buraczysku. Właśnie kończą u mnie kopać. Jest bardzo sucho i bardzo twardo. Mam do dyspozycji głębosz, pług, podorywkowy na 2 rzędy łap, uprawowo siewny niestety nie talerzowy tylko zwykły ale z ciężkim wałem. Jak sie za to zabrać. Troche jest wilgoci aby na wierzchu z posiekanych liści. Ale czy dooram się do wilgoci wątpie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

koledzy kiedy najlepiej siac pszenicę ozimą ?? jestem z małopolski i u nas jak na razie posiali pszenżyta a reszta pól czeka zaorane na siewy pszenicy...ja mam odmianę Turnia, co doradzicie ??

 

Ja mieszkam niedaleko Ciebie i w wtorek i środe orałem a w czwartek zasiałem pszenicę rywalkę i muszelkę. We wtorek troszkę popadało to troche wilgoci ziemia nabrała.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

U mnie dziś poszło do siewu 2,5ha pszenicy "BNDEROLA" 175kg/ha (380z/m2),1ha pszenicy "AKTEUR" 195kg/ha (350z/m2),1ha pszenicy "PIUS" 145kg/ha (350z/m2) a 4 dni temu zasiałem "MUSZELKE" 4 ha 180kg/ha (380z/m2), i czekam na deszcz :) , ogólnie mówiąc orkę zrobiłem w pierwszych dniach września i chyba dobrze zrobiłem, dziś widziałem jak sąsiad zza miedzy się mordował jak orał, zaorał ale kto to uprawi, skała, ziemia od 2kl-4kl ... opryski jesienne na pszenice odkładam chociaż z części do wiosny, bo na suche nie ma sensu, popryskam Maratonem jeden kawałek, bo trzeba a reszta w suchą ziemie nie będę pryskał bo po co.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I nie było za sucho jak siałeś?

 

Co byście doradzili. Jak zasiać pszenice w buraczysku. Właśnie kończą u mnie kopać. Jest bardzo sucho i bardzo twardo. Mam do dyspozycji głębosz, pług, podorywkowy na 2 rzędy łap, uprawowo siewny niestety nie talerzowy tylko zwykły ale z ciężkim wałem. Jak sie za to zabrać. Troche jest wilgoci aby na wierzchu z posiekanych liści. Ale czy dooram się do wilgoci wątpie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym po dwa razy podorywkowym i później uprawowo siewny

podorywkowy na podcinaczach czy na wąskich łapach?

az tak sucho jest?

Edytowano przez krzysiekfarmer5

red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

silva a jaka to ziemia lekka czy ciężka????? jak lekka to możesz siać dwa razy do 20 cm podorywkowy i siew a jak nie to tylko orka ale też na jakieś 20 cm..... a jeśli to ciężka gleba to daj sobie spokój i poczekaj na deszcz zwłaszcza że jak się domyślam pole jest zjeżdżone pokopaniu buraków.... ja 2 ha z 60 jakie miałem zasiac zostawiłem bo nie daję rady tego uprawić nawet broną aktywną i czekam na deszcz a jak nie to zasieję kawałek jarej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na podcinaczach. Podorywkowy napewno nie dostanie sie do wilgoci. Sąsiad orał dziś i ziemia sucha;/ Tylko dłuta gorące i sie ścierają. Może na wieczór głęboko zaorać i rankiem zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

szczerze mówiąc nie do końca rozumiem pytania niektórych - jeśli tylko przedplony zebrane itd i da się zaorać, uprawić to należy siać oziminy!!

Terminy przecież gonią - przy "dzisiejszych" warunkach meteorologicznych śnieg może pojawić się w listopadzie a silne przymrozki w październiku i oziminy się nie zdążą "zahartować" jeśli siewy będą opóźnione...

Przypominam optymalne terminy dla pszenicy ozimej w Polsce i polecam się ich trzymać dla swojego dobra... :

 

północno-wschodnia i wschodnia - od 15 do 25 września,

centralna i południowo-wschodnia - od 20 do 30 września,

północno-zachodnia i zachodnia - od 20 września do 5 października,

Dolny Śląsk - od 25 września do10 października.

 

A dzisiaj jest 27 września :)

 

i życzę powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co mi po tym jesli nie będzie wilgoci np do końca października i zboże nie zejdzie jeśli będzie zasiane w suche?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

no sorry ale co powiesz na podsiąkanie, parowanie z niższych warstw gleby czy nawet głupią rosę po nocy ?

to że nie widzisz wilgoci w glebie nie znaczy że jej tam nie ma - to nie sahara :rolleyes:

sam mieszkam na d.śląsku i nie raz siałem oziminy w pył i jakoś nie było dużego problemu ze wschodami - najwyżej się przeciągną ale już bieg wegetacyjny rośliny się rozpocznie...dla samej pszenicy im dłuższy okres wegetacyjny tym lepiej - są na to badania...poza tym pszenica to nie owies i nie potrzebuje aż tyle wilgoci

ziarniaki w glebie zasuszonej ale zasobnej poradzą sobie

 

no i uwierz mi - oziminy zasiane w suchym wrześniu/październiku i tak dadzą lepszy plon niż siane w listopadzie :D :D

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Przekonało mnie to że mamy rzepak siany w świeżą wilgotną role i pięknie zszedł a ten siany po ok tygodniu od orki w suchą jakiś miesiąc temu kiepsko ok. 50%. Albo u sąsiada pszenica siana w suchą role po rzepaku który wyciągnął wode tam nie ma zboża a siana tego samego dnia ponad 2 tyg temu w wilgotną 100%. Więc jest różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Słuchajcie w tamtym roku na wiosnę pryskałem Huzarem od miotły i efekt był taki że miałem totalną masakrę na polu, w życiu tyle miotły na polu nie miałem. Huzar ma zdaje się jodosulfuron, zboża posiane i chcę je teraz popryskać. Myślałem nad Glean który jest opryskiem sulfonylomocznikowym ale ostatnio przeczytałem że w tym roku również się nie sprawdził.

Macie jakąś propozycje co zastosować?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj