Polecane posty

Dyktator    0

To się okaże po żniwach ale dałem na wiosnę 185N/ha więc myślę że minimum 6 powinno być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks85    2

chce zasiać pszenicę ozimą po mieszance, kiedy mogę powapnować pole? zaraz po żniwach i kultywator, czy po kultywatorze a przed pługiem?czy w ogóle pod ozimą nie wapnować w tym "międzyczasie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jakie wapno. Wg mnie na ściernisko. Lżej jechać a różnicy dużej nie będzie. I im wcześniej tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

najlepiej na ściernisko wygodniej i szybciej a później dobrze wymieszać podorywkowym pługiem lub talerzówka. A 2 - 3 tyg przed pszenicą orkę siewną. A jaka ziemia bo od tego zależy jakie wapno???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks85    2

Ok, rozumiem..gleba to 3b, ale czego jej brakuje to za cholere nie wiem, bo badania nie były robione..a wapno chyba magnezowe ma gość, od którego mogę mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

no najlepiej zaraz po żniwach jak się obrobisz a nawet w trakcie jeśli pogoda nie będzie sprzyjać koszeniu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja wapno zawsze daje na ziemie zaoraną głęboko tydzień przed siewem zboża .Według mnie wtedy najlepiej działa , bo roślina go od razu pobiera.Wczoraj placami tak mi się stało w Buteo , ziarno zaprawiane na grzyba pryskane a tutaj placami pszenica stała się czarna .Co waszym zdaniem może być nie tak że czerń ją zaatakowała? FOTKA NR1 FOTKA NR2 FOTKA NR3 Dodam że pasami to się stało tylko w tej pszenicy.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

zonk mam tak w Kerubino sianej po pszenicy, pełna ochrona w 3 zabiegach i z czerniała gdzie załapało o piach i gdzie ostatnio woda stała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

a w kłosie masz pusto czy są ziarna??, Jak są ziarna to mają dziurki czy nie?? Może to "głownia pyląca" jaką zaprawę dawałeś?? porażone ziarno może już tym miałeś...


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ziarna są w kłosie ale drobne i wysuszone i czerwone.Zaprawa Baytan Uniwersal .Pszenica siana 3 raz.Ale to tylko placami tak jest.Tam właśnie gdzie to jest to było więcej saletry i polifoski. Ale to raczej nie powód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

a powiedz mi po co roślina ma pobierać to wapno??????? Wapnuje się po to by podnieść odczyn pH gleby odkwasić ją by składniki pokarmowe znajdujące się w niej stały się bardziej dostępne dla roślin. Zboża do wzrostu i rozwoju nie potrzebują takich ilości wapna.

 

 

tak na zdjęciu to trudno ocenić może to być śnieć ale wtedy ziarna w środku było by czarne i przy pękaniu czarny pył by się unosił i przy młóceniu albo po prostu słabsza gleba może trochę piasku w głębszych warstwach i ją wysuszyło jak to się mówi u mnie "spaliło" przed wcześnie... lub jeszcze trzecia możliwość w tym miejscu słabiej działały fungicydy jeśli były stosowane..

 

 

Jaką ochronę prowadziłeś????? ile zabiegów i jakimi środkami dużo może to wyjaśnić nam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

nie wiem jakich wy tu wielkich przyczyn z czernienia tej pszenicy szukacie, z czerniała bo ja szybko słonce upaliło dostała z 3 deszcze i gotowe, jak była już sucha od czerwca, w kłosku pewnie sam poślad....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A dlaczego dostała tam więcej saletry i polifoski? Bo jeśli bez powodu to znaczy że np była za gęsta i nie doszedł oprysk a jeśli dlatego że ogólnie była słabsza no to znaczy że nieuregulowane pH lub Mg lub jakies mikro choć to trzecie raczej wątpie. Więc jej coś brakowało lub właśnie jak mówią że inna ziemia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

najprędzej to tak jak mówiłem i @1piotr1 potwierdził była już trochę dojrzała i ją spaliło grzyb, słońce, susza, deszcza i po porostu jest już przejrzała przegniła i czernieję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a w kłosie masz pusto czy są ziarna??, Jak są ziarna to mają dziurki czy nie?? Może to "głownia pyląca" jaką zaprawę dawałeś?? porażone ziarno może już tym miałeś...

Siałem kwalifikatem, zaprawa to kintoduo, w sumie to nie wiem ale mi się wydaje że ziarna nie ma lub jest bardzo drobne. Poszło t1- capallo, t2-reveler+rubric, t3-falcon.3tygodnie suszy było w czerwcu to ok a po tygodniu deszczu zdechła i czarna, dodam że tylko na 1hektarze ta odmiana, a na innych działkach ok , a po rzepaku nawet super. W mym przypadku to myślę że najpierw susza a potem 15ol wody i amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

po prostu się przed wcześnie dojrzała zaschła w czerwcu deszcza poszły i zaczęła gnić spalona jest. to ten sam efekt jak w żniwa pada długo na dojrzałą pszenice i później czarnieje... normalna kolej rzeczy nie ma się co doszukiwać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad19941    8

ja już zaczynam kosić bogatkę to plon osiągła mi 6,5 t do 7,5 t z ha tylko żeby pogoda była bo jak narazie to co troche pada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie Bogatka ładna Briliant takze..wiecej powiem jaka wjade w pole i zwaze

Edytowano przez kombajnista84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj