Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dyktator    0

Kompleks glebowy 1,2>750(B.duża),750-550(duża),550-300(dostateczna),<300(mała)

Kompleks glebowy 3,4 o 50 mniej,>700,700-450,450-300,<300

 

Źródło:Ocena zagęszczenia kłosów.Wybór z norm branżowych IUNG 1984-1990.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

Kwestia jaka odmiana i mtz. Cubusa siałem 115kg i 6.5t było w ubiegłym beznadziejnym u nas roku.W tym posiałem 150kg i jest tragedia, 800kłosów na metrze. Kupie kwalifikat i schodzę ponownie na 120kg.

Dla odmiany Bogatka z mtz 53g musiałem posiać 230kg i wcale nie jest jakaś tam cudowna obsada.

dziś liczyłem obsadę na cubusie 540szt/m2 wysiew 135kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja policzę jak będzie pogoda bo na razie ciupie deszcz.Policzę w Buteo i Brillancie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deLord    1

Tak się zastanawiam co teraz można robić na polu z pszenicą?

Pytam dlatego że przejeżdżałem od Torunia do Grudziądza gdzie są duże pola z ładną pszenica,a ścieżki przejazdowe nie zarośniętę.

Wygladają jak by cały czas ponich jeźdźili,zastanawiam się czy sieją nawóz czy czymś pryskają,ale co?.

U mnie uprawa pszenicy skończyła się w maju na jednym oprysku i posianiu 150kg/h saletry i teraz tylko czekam na żniwa.

Faktem jest że moja pszenica trochę gorzej wygląda od tych co tam widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

dużo można jeszcze robić po twoim jednym oprysku od grzyba jeszcze dwa się stosuje od robaka (skrzypionka, mszyce) trzecią dawkę azotu na kłos, a przy wykłoszonej pszenicy każdy wjazd jest coraz bardziej widoczny bo źdźbła nie mają już takiej zdolności regeneracji i podnoszenia się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

No co ty, 600 to już max powinno byc. :D

 

zbyt duza dawka N na krzewienie poszła i doprowadziła do nadmiernego krzewienia, ile dałeś N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

no dałem 80N i o.8CCC. :D Taka odmiana że po 6 krzewików popuszczała, a później jak była susza to raptownie zredukowała źdźbła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
,a ścieżki przejazdowe nie zarośniętę.

Wygladają jak by cały czas ponich jeźdźili

Przecież to normalne bo nie sieje się w nich to jak mają zarosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

to że się nie sieję to nie znaczy że się nie zmniejszą i nie zarosną. Słyszałeś o czymś takim jak efekt brzeżny????????? A zresztą im więcej i częściej się jeździ tym bardziej widoczne są scieżki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Nie nie słyszałem o czymś takim jak ,,efekt brzeżny'' daj linka do jakiegoś artykułu o tym bo zdaje mi się że sam wymyślasz jakieś pojęcia.

 

Ścieżki zarastają w rzepaku w pszenicy nie. Pszenica nie krzewi się na boki tylko rośnie do góry. Źdźbło jest proste i jedynie liście mogą trochę na boki odchodzić ale nie więcej jak 10cm. Więc zawsze ściezka jest widoczna chyba ze nie robisz ścieżek i pryskasz tylko raz na wiosnę od chwastów.

Nawet nie robiąc ściezek ale pryskając 5razy na wiosnę nie ma możliwości żeby ścieżka zarosła.

Jeśli ktoś nie sieje w scieżkach lub jeździ po polu więcej niż raz w tym samym miejscu (nawozy i opryski) to to ze ściezka jest widoczna jest najnormalniejszą rzeczą na świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja do tej pory nie robilem sciezek a jezdzilem z rozsiewaczem 2x i opryskiwaczem jakos 4 razy lub 5 to sa widoczne i bez chwastow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

widoczne zawsze będą i nigdy nie zarosnął do końca bo to nie jest możliwe. Jeśli nie wiesz co to jest efekt brzeżny to widocznie czas zacząć się dokształcać. ... Efekt brzeżny to zdolność roślin do wydawania okazalszych kłosów i większej zdolności krzewienia ze względu na to że rośliny rosnące przy ścieżkach mają więcej miejsca lepsze doświetlenie, i więcej wody i składników pokarmowych. Dzięki temu pszenica zakrywa ścieżki dłużej nie jeżdżone bo przecież nikt nie jeździ codziennie tylko co tydzień 2 a nawet trzy. Przypatrzcie się kiedyś przed zabiegiem na ścieżki z dalsza i po zabiegu, po zabiegu zawsze są lepiej widoczne zwłaszcza jeśli ciągniki są na szerokich kołach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no troche zarastają. Przecierz pszenica też ma liście. Moze się tak nie rozkłądają ale troszke sie zwężają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
widoczne zawsze będą i nigdy nie zarosnął do końca bo to nie jest możliwe
.

 

zięki temu pszenica zakrywa ścieżki dłużej nie jeżdżone

 

To się zdecyduj.

 

Jak nie widziałeś pszenicy to ci powiem ze jak nie siejesz w miejscu ścieżek to nawet ani razu nie jeźdżąc pszenica ich nie zakryje.

Edytowano przez marekgizio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

a czy ja gdzieś napisałem że zarastają całkowicie????? nie wydaje mi się. Powiedziałem że zakrywa ścieżki przez co się stają mniej widoczne i dają efekt zarośnietych a nie ze rośnie w nich pszenica. To wszystko dzięki efektowi brzeżnemu. Radze czytać dokładnie, i się dokształcać bo właśnie dzięki efektowi brzeżnemu nie ma się aż tak dużych strat z powodu nie obsianej powierzchni w ścieżkach. No ale rozumiem że po niskim wykszałceniu rolniczym albo przekazywanej wiedzy z dziada pradziada mogłeś nie słyszeć o efekcie brzeżnym itp

 

 

 

 

widoczne zawsze będą i nigdy nie zarosną do końca bo to nie jest możliwe. - moje słowa jakbyś przegapił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jest sens pryskać pszenice ozimą jeszcze teraz jeśli już kłosy żółkną (nie z powodu grzyba)? Liście jeszcze ma w miarę zielone. Bo znajomy dziś widziałem pryskał. Pszenice ma piękne ale Bóg raczy wiedzieć ile tam azotu poszło :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

a od czego ona ją pryskał wiesz może???? bo ja nie widzę żadnej możliwości w tym czasie. Od grzyba za późno mszyce raczej też zrobiły swoje a odżywki no cóż jeśli ma za dużo w kieszeni to czemu nie. Takie jest moje zdanie z tego samego regionu praktycznie a co na to koledzy to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

On akurat wszystko daje profilaktycznie. Jedynie przychodzi mi do głowy jakiś dosuszacz jeszcze. Ale pszenica równiutka ładnie żółknie. Grzyb na jego polach to rzadkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

może i dosuszacz ale ja nie widzę sensu w desykacji pszenic... może grzyba chce jeszcze zwalczyć np fuzarioze ale to nawet rośliny już tak oprysku nie wchłaniają według mnie bo źdźbła żółkną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Mam pytanie...Ile ziaren w kłosie ma wasza pszenica?? i jakich spodziewacie się plonów?? Dziękuję za odpowiedzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skooldsvig    1

po ostatnich deszczach 8 ha pszenicy leży. znowu będą żniwa pod konec września ;[

to samo jest z żytem. może jęczmień uda się wykosić na czasie

Edytowano przez skooldsvig

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dyktator    0
Mam pytanie...Ile ziaren w kłosie ma wasza pszenica?? i jakich spodziewacie się plonów?? Dziękuję za odpowiedzi:)

 

Ja u siebie w bogatce naliczyłem 40 ale liczyłem tylko te większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj