Polecane posty

silva    19

100kg/ha? No to chyba za dużo :P Można dać teraz ale tylko taki co bardzo szybko działa. A w czasie suszy przecież można dać saletrzak i tak nie będzie parował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej10    2

Chodziło mi o 100kg saletry nie czystego składnika. Dokładniej to Yara Liva Tropicote. Nie dawałem wcześniej, bo popiół był okrutny, więc zanim by się to rozłożyło to by wieki minęły. W między czasie były w opryskach 1l/ha Florovitu a ostatnio 1l/ha Insolu z braku Yarowskich dolistnych w sklepie. Wczoraj i dziś ładnie popadało, więc mam zamiar jutro wieczorem albo we wtorek oblecieć z saletrą, stąd moje pytanie.

 

Ostatni oprysk był w tym tygodniu w czasie kwitnienia (wiem, że nie do końca dobra rzecz, ale skrzypionek żerował) od insektów Fastaciem oraz na grzyby poszedł Topsin M łącznie z tym Insolem. I tu jeszcze jedno pytanie czy to nie wpłynie na plon?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H4S    0

Witam,po dzisiejszym przeglądzie pól zauważyłem w pszenicy ozimej początki rozwijającej się septoriozy plew.Cym polecacie zwalczyc tego grzyba najlepiej tanio i skutecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

100kg/ha? No to chyba za dużo :P Można dać teraz ale tylko taki co bardzo szybko działa. A w czasie suszy przecież można dać saletrzak i tak nie będzie parował.

 

A saletrzak nie jest czasem bardziej wrażliwy na ulatnianie niż saletra? Dodaj to że saletrzak wolniej się rozpuszcza w wodzie więc zanim się rozpuści to pszenica już dojrzeje.

Na ta fazę to chyba najlepiej dać dolistnie, na początku kłoszenia dać np saletrę to ok zgadza się a teraz już trochę za późno.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak sucho to i tak cudów nie będzie, za nim nawóz się rozpuścić, za nim roślina go pobierze to będzie już pozamiatane. :) Zostanie Ci na rozłożenie słomy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dlatego że wolniej rozpuszcza to i wolniej utlenia. Chodziło mi że saletrzak trzeba było wcześniej. Choć z tego co czytałem to najlepiej tylko forme saletrzaną. Ale rzadko sie spotyka takie nawozy. Tak ogólnie to gdzie takie są? (Saletra potasowa i wapniowa? czy sie myle?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

N w formie azotanowej, czyli saletrzanej masz we wszystkich saletrach, tj. potasowej, wapniowej, amonowej też, tylko tyle, że amoniak może pujśc do atmosfery, albo zostac w glebie nie wykorzystany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Właśnie chodzi mi o nawozy zawierające tylko forme azotanową. Czyli tzw nawozy saletrzane. A nie saletrzano-amonowe. Takie miałem pytanie na egzaminie ze szczegółowej jakie znam nawozy saletrzane? :P I oczywiście moja pierwsza wypowiedź to: saletra amonowa :P I kicha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211

drodz agrofowicze musze przyznać że nigdy nie dawałem nawozu na kłos ale w tym roku na 10ecio arowym kawałeczku sypnołem 30kg saletry i musze powiedzie że jestem w szoku . Różnica to około 5cm a kłosy mają 15 cm długośći. Odmiana jakościowa MUZA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Dzięki silva za fotke masz piękną pszenice :rolleyes: .Jak bys dał rade to zrób kiedyś zbliżenie by było dokładnie widać kłos :rolleyes: Postaram się jutro wrzucić parę fotek mojego Buteo i Brillanta :rolleyes: .Zobaczysz jak u mnie to w polku wygląda i udzielisz fachowej opini. :P .Pozdrowionka.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

No no powinna ładnie sypnąć :rolleyes: daj fotke samego kłosa no ale i tak jest piękna.Jutro ja coś wrzucę dla urozmajcenia :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dlatego że wolniej rozpuszcza to i wolniej utlenia. Chodziło mi że saletrzak trzeba było wcześniej. Choć z tego co czytałem to najlepiej tylko forme saletrzaną. Ale rzadko sie spotyka takie nawozy. Tak ogólnie to gdzie takie są? (Saletra potasowa i wapniowa? czy sie myle?)

 

Częściowo tak częściowo nie do końca. Saletra jest silnie higroskopijna, saletrzak słabo, przez co saletrzak jest bardziej podatny na ulatnianie. Zresztą saletrzak na wysiewie dobrze lekko wymieszać z glebą a saletry nie trzeba.

A z nawozów saletrzanych to jest jeszcze saletra wapniowo-magnezowa z małą zaw N bo tylko 7,5%


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Brillant .nr1 nr2. , nr.3.. nr.4.. nr.5.. nr.6.. Fotki z różnych miejsc z pola , siany był 230 kg /ha. A moim zdaniem mógłby być gęściejszy. Kłos długi podobny jak u Turni. B) A teraz pszenica która na wiosnę była mizerna i nie dawałem jej żadnych szans na przetrwanie a tu proszę , Silva co Ty na to? nr.1 :) nr.2 :) nr.3 :) nr.4 :) nr.5 :) nr.7 :) nr.8 :) nr.9 :) Ciekawa która da lepszy plon ...Brilanta mam tylko hektar zasiany tak na wypróbowanie , natomiast drugiej pszenicy wysiałem 2200 kg :)

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Saletra wapniowa ma 15,5% zawartości N, forma nawozu to Ca(NO3)2. Generalnie w przeliczeniu na zawartość azotu to jest stosunkowo droga i czasem ciężko ją dostać. Plus to działanie odkwaszające, więc to coś dla tych którzy nie uregulowali pH lub posiadają gleby lekkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

albo pod ogórki :D

pod zboża szkoda jej sypac, zbyt droga.

lepiej przebolec niższy plon i zwapnowac na ściernisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

100kg/ha? No to chyba za dużo :P Można dać teraz ale tylko taki co bardzo szybko działa. A w czasie suszy przecież można dać saletrzak i tak nie będzie parował.

Oj namieszaliście z lekka.

Co da wysiew nawozu na glebę, która od 3 tygodni deszczu nie widziała, tylko upały oscylujące w granicach 30 celsjusz? A właśnie nie da nic i kropka. Dlaczego? Pod wpływem wysokiej temperatury i braku równomierności opadów następuje przesuszenie profilu glebowego na kilkanaście cm w zależności od klasy i tego czy to glina czy piasek. Nawet jak spadnie jakiś tam deszczyk to i tak siew saletry chociażby mija się z celem. Aby uzyskać efekt zamierzony należy odczekać na dwu-trzy dniowe opady, które w znacznym stopniu rozluźnią nam glebę co korzystnie wpłynie na zasilenie azotem. A jak nie popada to nie sypać, zostawić na sezon kolejny, plonu oraz parametrów i tak nie podbudujecie a siejąc, w ekonomii wyjdziecie na minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Panowie, chcę pociągnąć pszenicę dulletem ultra i nie wiem czy czekać aż popada czy już dziś ją prysnąć. Pszenica już po plonowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj