Polecane posty

tomaszpa1    0

zboze zbozem ale jakie wielkie chwasty sa? bo jak beda duże to chyba zaden srodek ich nie zniszczy w 100 %.ja kiedys pryskalem Roundupem tydzien przed zbioreem. chwasty mialem niesamowite ale ładnie je oprysk załatwił a zboze skosilem sobie suchutkie...takie zboze juz do siewu sie nie nadaje przez obnizona zdolność kiełkowania. to akurat była wyjątkowa sytuacja ale zrobilem tak tylko dlatego ze pole było nad rzeka i nie szło wjechac z opryskiem, mało tego tam jest taka ,,kużawka'' ze noga czuc twardy grunt a jak sie wjedzie ciagnikiem to lgnie w momencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2
Napisano (edytowany)

Ja siałem pszenżyto 23 września i wygląda okropnie. Miejscami jest , a miejscami nie ma. U sąsiadów też nie lepiej, ale jednak lepiej. Ja nie wiem co będzie. Trzeba sypnąć saletry i czekać na deszcz. U Was też tak jest ?

Edytowano przez lukaasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

U mnie też tak było... zlikwidowałem i mam teraz piękną mieszankę. Podejrzewam że zmarzło i plonu raczej nie będzie. Sąsiad zostawił takie zmarznięte i żaden nawóz nie pomaga, jak było marne tak i jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

koledzy mam pytanko, mam jara pszenice zure i łagwe,sa w fazie 2 kolanka jakies 3-5 cm nad ziemia, i chce dac druga dawke rsm, 1 dalem jakos 30 kwietnia, czy ta faza bedzie odpowiednia zeby teraz dac jej rsm czy poczekac troche?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Ja siałem pszenżyto 23 września i wygląda okropnie. Miejscami jest , a miejscami nie ma. U sąsiadów też nie lepiej, ale jednak lepiej. Ja nie wiem co będzie. Trzeba sypnąć saletry i czekać na deszcz. U Was też tak jest ?

u mnie pszenżyta wyjątkowo zapowiadają sie bardzo dobrze.na jednym polu mam 4 i 5 klase to nigdy nie pamietam takiego pszenzyta zebym miał.geste równe a kłosy ma dłuższe niż zyto. dzis patrzylem to sie zageszcza bo reszta pędów jeszcze sie kłosi. na drugim polu jest 3 klasa i na jesien bralem pszenzyto na rozmnozenie z centrali. opryskalem bumperem na grzybki to powiedziałbym ze tam jest rewelacja. ale jak skosze dopiero bede mogł sie cieszyc jak odda dobry plon.

 

dajecie jeszcze teraz jakąś dawkę N w formie nawozu??

mocznik 10kg/ha rozwodniony w opryskiwaczu razem z drugim opryskiem fungicydowym. a druga dawke na pszenice siałem 4 maja - 120 kg/ha mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101
Napisano (edytowany)

Mam w tym roku 27ha pszenicy jarej, na 10 ha zasiałem z oryginalnego materiału "Bombonę", na pozostałym areale siałem wlasne nasienie. Dawałem w fazie krzewienia oprysk mocznikiem 50kg/ha a później saletrę 150kg/ha. Efekt jest taki że Bombona przegoniła wzrostem i kolorem niejedną zimowa pszenicę i już zastosowałem w niej antwylegacz bo zaczynała się kłaść, pozostała pszenica którą siałem własnym materiałem za kilka dni również będzie musiała dostać antywylegacz bo jest kapitalna. Dochodze więc do wniosku że źle gdy pszenica słabo rośnie ale źle jest również gdy zbyt szybko się wybija. Mam wrażenie że po prostu rok jej podpasował, martwię się teraz żeby mi jej nie połozyło. Chciałbym się dowiedzieć od osób które uprawiają pszenicę jarą czy stosują w niej w ogóle antywylegacz? Doświadczenie z poprzednich lat mówi mi że jara pszenica zazwyczaj jest marna i mało wydajna a tu magle taka niespodzianka. Jak wyglądają wasze jare pszenice i czy pryskacie zapobiegawczo od grzyba? Jeśli tak to czym?

 

 

 

 

 

Jeśli chodzi o chwasty to zastosowałem stary sprawdzony Aminopielik który świetnie wyczyścił pszenice z rumianu, bylicy i innego zielska.

Edytowano przez robert812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas jarą siejemy od zawsze chyba. Zawsze dostaje jakiś regulator wzrostu. Ale to zależnie od pszenicy. Najczęściej jakiś stabilan bo to najtaniej. Ty;e że Modus nie jest zarejestrowany na jarą i jedziemy cerone. Jara z tego że ma cienkie "szczypióra" to jest bardzo podatna na wyleganie. Dlatego u dajemy antywylegacz jak jeszcze nie ma kolanka mniejszą dawke. Ale wszystko zależy jak wygląda pszenica. Pod korzeń u nas idzie sól potasowa 150kg, fosforan amonu 150kg mocznik 150kg + siarczan amonu 50kg (następnym razem pewnie pójdzie polifoska 21 tylko z azotowych) i kilka dni temu 100kg saletry przed nią jeszcze 100kg saletrzaku. Jara raczej troche słabiej plonuje ale ma lepsze parametry. Choć to zależy od roku. W ostatnim roku jedynie było inaczej i jara dała z tone więcej. Ale u nas najczęściej w buraczysku na oborniku jest siana więc dobre stanowisku. Ale te 7-8t można z niej wyciągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Mam w tym roku 27ha pszenicy jarej, na 10 ha zasiałem z oryginalnego materiału "Bombonę", na pozostałym areale siałem wlasne nasienie. Dawałem w fazie krzewienia oprysk mocznikiem 50kg/ha a później saletrę 150kg/ha. Efekt jest taki że Bombona przegoniła wzrostem i kolorem niejedną zimowa pszenicę i już zastosowałem w niej antwylegacz bo zaczynała się kłaść, pozostała pszenica którą siałem własnym materiałem za kilka dni również będzie musiała dostać antywylegacz bo jest kapitalna. Dochodze więc do wniosku że źle gdy pszenica słabo rośnie ale źle jest również gdy zbyt szybko się wybija. Mam wrażenie że po prostu rok jej podpasował, martwię się teraz żeby mi jej nie połozyło. Chciałbym się dowiedzieć od osób które uprawiają pszenicę jarą czy stosują w niej w ogóle antywylegacz? Doświadczenie z poprzednich lat mówi mi że jara pszenica zazwyczaj jest marna i mało wydajna a tu magle taka niespodzianka. Jak wyglądają wasze jare pszenice i czy pryskacie zapobiegawczo od grzyba? Jeśli tak to czym?

 

 

 

 

 

Jeśli chodzi o chwasty to zastosowałem stary sprawdzony Aminopielik który świetnie wyczyścił pszenice z rumianu, bylicy i innego zielska.

ja mam pszenice jara Tybalt , drugi rok już ją zasiałem.stanowisko co prawda nie najlepsze bo po pszenicy ozimej ale tez jest bardzo dobra.pod korzen 350 kg nawozu na ha i teraz 130 kg saletrzaku. akurat przedwczoraj zasialem nawoz a wczoraj w nocy popadał deszczyk i sladu po nawozie prawie nie ma. z daleka sasiad mowil ze wyglada jak ozima. antywylegacza nie daje a na grzybki pryskam duettem ultra. za tydzien mam zamiar wykonac ten zabieg.jutro moze zrobie fotke i wrzuce do galerii jak wyglada moja pszenice. jarej mam co prawda 6 ha tylko poniewaz 15 ha mam ozimej z racji pewniejszych plonów przy suchych wiosnach. jara głownie dlatego ze ma gluten wysoki w tym roku jara miała 33% a ozima 28% jak zmieszalem miała około 29-30 % i taka sprzedawalem na młyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
Napisano (edytowany)

Jeśli nie musi być tani to Wirtuoz. A u nas na liścia flagowego Mirage+Bumper na kłos Falcon

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Już nie pamiętam kupowane było ponad miesiąc temu. Ale to była jedna z najtańszych kombinacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli nie musi być tani to Wirtuoz. A u nas na liścia flagowego Mirage+Bumper na kłos Falcon

Wirtuoz wyłącznie na T1.

Reveller na T2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

artea dobra na t3 na t2 jeśli będzie tylko 2 opryski może nie wytrzymać tak długo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkadian12    1

Podpowiedzcie mi. Mianowicie będę pryskał na choroby w pszenicy ozimej T2 Charisma 0,75 i Brasifun 0,5 do tego dodam 3 kg siarczano-magnezu 7-wodny i czy mogę jeszcze dołożyć odżywkę zboże total extra 2 kg/ha. W składzie jest 15-15-15 i mikroelementy, pszenica jest w fazie początku kłoszenia, czy jest nie przypale i przy jakiej temperaturze pryskać, u nas na jutro ma być 27 stopni, będę pryskał ok 18. Za parę dni dam jeszcze 100kg/ha saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

co myślicie o cenach zbóż po żniwach niektóre żrodła wietrzą potężny spadek a to dlatego ze w rosji i na ukrainie zapowiadają sie rekordowe zbiory co o tym myślicie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Na pewno w czasie żniw i zaraz po nich ceny będą niższe, pytanie tylko czy jesienią odbiją do góry? Sam zastanawiam się czy przyszłe zbiory przechowywać czy sprzedawać od razu...?

 

Ale pomimo wszystko to pszenica do 500zł/t juz raczej nie spadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Można teraz w czasie kłoszenia dać Fungicyd + Mocznik 5% + Siarczan magnezu ?? Pytam bo słyszałem, że nie powinno się dodawać odżywek w czasie kłoszenia.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

we francji wyschła pszenica zreszta w Zachodniej Europie jest susza wieksza niz w Polsce. USA swoje zbiory tez przedstawiaja nie najlepsze. a niedobór moim zdaniem jest na tyle duzy ze nie sadze aby ceny spadły powiedzmy 2 krotnie z przykładowych 100 zł do 50. zbyt wielkie straty były z tam tego roku.nawet była mowa ze jezeli ten rok bedzie urodzajny w Rosji i na Ukrainie to i tak beda eksportowac bardzo nie wielkie ilosci lub wstrzymaja zupelnie import. Rosja zużycie zbóż ma nie takie małe.

 

tylko raz pamietam taka sytuacje ze po zniwach cena była wyzsza a potem spadła. praktycznie zawsze jest tak ze zboze na wiosne osiaga max cene wiec ja sobie przechowam swoje zboze;). chyba ze sie nie zmieszcze to cos sprzedam ale sadze ze to moze byc raptem któras przyczepa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236
Napisano (edytowany)

ja też myślałem ze sie nie pomieszcze ale niestety pogoda zweryfikowała moje plany mam nadzieje ze bedzie co wsypać na magazyn susza jak diabli

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavlo    0

Siemka koledzy, tak na szybko mam pytanko czym i kiedy najlepiej pryskać pszenicę ozimą od zarazy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od zarazy? czy od grzyba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj