Polecane posty

silva    19

Kolega pytał jak stosujemy więc odpowiadam. Na wiosne daje tez wieloskładnikowy ale wiosenny gdyż na jesień było dane za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ilu dawkach stosujecie nawożenie N P K.

 

My P i K stosujemy w jednej dawce. A azot w 4 jedna przedsiewnie pozostałe pogłównie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa    0

Dzisiaj na wszystkie oziminy wysiałem Saletrę 60% przewidzianej dawki,ale wzbudziłem tym nie małe zamieszanie.Ci co to widzieli to twierdzą,że to za wcześnie a co jeszcze bardziej ich zdziwiło to to,że wysiałem Saletrę a nie Saletrzak.Twierdzą,że na wiosnę sieje się Saletrzak a nie Saletrę.Napiszcie czy popełniłem błąd czy jednak miałem racje z tą Saletrą i z tym terminem siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A nawet lepiej zrobiłeś bo saletrzak wolniej się rozkłada i szybciej się ulatnia. Saletrzak najlepiej przykryć po wysiewie więc na start nie za bardzo. Na start najlepsza saletra ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tylko saletra. Kiedyś w okolicach mojego zamieszkania tylko saletrzak i saletrzak, czasem mocznik. Teraz także przeszli na saletrę, a saletrzak sieja pod jare i okopowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa    0

To miłe usłyszeć o sobie,że coś robisz dobrze,ale to po części wasza zasługa bo to wasze podpowiedzi pomogły mi podjąć decyzję.Dzięki marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Niedawno czytałem coś ciekawego że na rośliny ozimeprzy ruszaniu wegetacji na wiosne powinno się dawać azot w formie amidowej i amonowej zaś dopiero w późniejszych fazach najlepiej dać formę azotanową. A jak wiemy saletra zawiera pół na pół formę azotanową i amonową. Wię nie jest wcale idealnym nawozem na wiosnę. Tyle że to jest teoria. Więc teoretycznie na początek najlepszy jest mocznik + jakis nawóz zawierający tylko formę amonową. Więc jaki? Ale to wszystko teoria a czy to się przekłada na praktykę?

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

nie no mocznik rozkłada się z miesiąc czasu więc jak dla mnie to zupełnie bez sensu żeby sypać go na pierwszą dawkę.

 

cytuję:

 

"Mocznik jest nawozem, którego przemiana do formy amonowej i saletrzanej musi być uruchamiana przez bakterie glebowe, w związku z czym azot jest udostępniany dla roślin stopniowo i dopiero gdy gleba jest ogrzana - zwykle w końcu kwietnia. Uwalnianie azotu z mocznika przy temperaturze 10OC zachodzi w ciągu 21 dni. Nie należy stosować mocznika pogłównie gdy jest bardzo sucho oraz na gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego - pH ok. 7, ponieważ wówczas może nastąpić ulatnianie się części azotu w postaci amoniaku. Najlepiej jest go stosować przed siewem roślin jarych, mieszając z glebą oraz dla ozimych i jarych na drugą dawkę - pogłównie ale na wilgotną glebę."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Więc teoretycznie najlepszym nawozem na wiosne byłaby Polifoska 21, siarczan amonu i możnaby do tego dodać mocznik zaś w późniejszej fazie można by dać jakies azotany t.j. azotan wapniowy a pomiędzy tym dać po prostu zwykłą saletrę. Ale to jedynie teoria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

cytuje:

"Wczesną wiosną stosować pod zboża ozime: saletrę amonową lub mocznik, który działa najdłużej, co wczesną wiosną na dobrych plantacjach jest wskazane. Niskie temperatury i powolny jeszcze wzrost zbóż, a w związku z tym powolne pobieranie azotu powoduje, że azot z mocznika jest dłużej dostępny dla roślin. Jeżeli zboże bardzo słabo przezimowało lub było zbyt późno siane, wówczas w pierwszej dawce stosować saletrę amonową, a w drugiej - mocznik. Stosowanie saletrzaków (obecnie o różnych nazwach) uzasadnione jest wtedy, gdy można wymieszać go z glebą, by ograniczyć straty azotu. Tak więc w uprawie zbóż saletrzak może być tylko nawozem przedsiewnym, czyli pod zboża jare. Nie poleca się siarczanu amonu w nawożeniu zbóż."

 

Prawdopodobnie dlatego że:

cytuje:

"Najbardziej zakwaszającym nawozem jest siarczan amonowy."

 

ODR w Łodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

wiec co polecacie na druga dawke??? Mocznik, saletre czy siarczan?

 

Czy ktos stosuje nawozy Timac agro Sulfamo lub inny? Jak efekty, jakie koszty??

Edytowano przez solek01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

mam kilka he słabo pokrzewionej pszenicy widzę że najlepiej byłoby dać saletrę ale teraz na zamarzniętą ziemię można już wysiać?? tato był wczoraj koło kutna tam już sieją ja jestem z okolic siedlec i jeszcze jest śnieg ale jak tylko zniknie to mam zamiar od razu atakować co o tym myślicie? jak całkiem rozmarznie to będzie problem z wjechaniem na pole. a i jeszcze jaką dawkę polecacie i może jakiś inny nawóz niż saletra. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradźcie co zastosować na miotłę + przytulię + maki żeby było w miarę tanio ale przede wszystkim skutecznie?

jestem początkujący i nie chcę czegoś zawalić.

 

Odpowiedż:

Stosowałem i wychodziło Apyros 15g/ha+Helm-Tribi 15 g/ha +Aurora 40WG 15g/ha zabieg bez adiuwanta ponieważ aurora jest adiuwantem.

 

koledzy doradzcie mi

bo jedni pisza ze można drudzy że nie można mieszac srodków, gdyż by to zmiejszyło przejazdy.

-Czy Apyros można mieszac z mocznikiem i siarczanem magnezu ?

-Czy Atlantis można mieszac z mocznikiem i siarczanem magnezu ?

-Czy Chwastox turbo można mieszac z mocznikiem i siarczanem magnezu ?

jak to wygląda praktycznie ?

a co do srodka Apyros to jest lepszy od Huzara i tanszy.

stosuje Apyros juz od 3 lat a Huzar stosowałem raz i stokłosy nie bierze.

 

Odpowiedż:

Sulfonylomoczniki (Apyros,Atlantis i Stara wersja Huzara)nie powinny być zakwaszane i to co można było stosować z chwastoxem czy aminopielikiem jest niedopuszczalne w przypadku Apyrosu i Atlantisu. Trzeba czytać instrukcje. Doradztwem zajmuję się zawodowo i z tego co wiem na Apyrosie pisze że nie wolno dodawać substancji obniżających ph roztworu. W przypadku siarczanu takie coś następuje. Na pewno będzie interakcja na obniżenie skuteczności zwalczania miotły. W skrajnym przypadku a taki znam z autopsji jak posiejesz rzepak w suchym roku po takim zabiegu zakwaszony apyros bardzo wolno rozkłada się i jest następstwo na rzepaku. Czyli dwa razy w plecy. Bądż zawsze bardzo ostrożny i nie kombinuj. Apyros, Atlantis to dobre produkty do kombinacji herbicydowych ale niekoniecznie nawozowych.

 

U siebie też zauważyłem, że Maraton przepuścił mi chabra i przytulię czepną. W środku pola nie widać zbytnio chwastów ale przy granicach ( w jednym miejscu zaorałem drogę polną) jest ich sporo.

Zastanawiam się nad mieszanką Atlantis WG bądź OD + Granstar 20 gram/ha. Rok temu miałem taki przypadek, że pokazało się dużo miotły w późnych fazach rozwojowych zbóż, po ulewnych i częstych deszczach. Niczym już tego nie pryskałem ale wolałbym uniknąć powtórki z przed roku..

 

Ceny:

Atlantis WG za 200 gram - 91 zł

Granstar za torebeczkę 8 gram - 16,50 zł

 

Odpowiedż

Atlantis zbiłbym na 150 gram a zamiast granstaru Helm-Tribi i większa dawkę adiuwanta

 

 

Może poradzicie jakąś inną, sprawdzoną i skuteczną opcję na poprawki?

 

No tak pewien agronom z pobliskiej Stadniny koni (mają 10tys ha) powiedział nam o takiej "mieszance" I muszę przyznać że zdało egzamin No i z tąd moje pytanie czy znacie jakieś inne " metody" na rozkrzewienie pszenicy??

 

Odpowiedż: Moddus ok ale musi być słoneczna pogoda. CCC jest ok ale z adiuwantami i nie może być dużych deszczów bo ccc może przepłukać się do strefy korzeni. Ciekawe rozwiązania to CCC z witaminami i adiuwantami (Manipulator i Ragulator 620 SL) i nowe rozwiązanie Medax Top które w stosunku do Moddusa słabiej zafunkcjonowało na rynku. W Polsce Medax Top ma mieć atrakcyjną cenę w stosunku do kombinacji CCC+Moddus bo tylko taką kombinację można porównywać z Medaxem Top.

Edytowano przez propiconazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa    0

ja w piatek zasialem nawozy na wszystkie oziminy.oczywiscie saletra na pszenice 250 kg/ha , jeczmien i pszenzyto 200 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A u nas dziś śnieg posypał. A więc różni ludzie mają różne teorie odnośnie formy nawożenia a więc kogo się słuchać. Praktyka pokazuje że najlepsze na pierwszą dawkę jest saletra amonowa bo szybko działa (choć zależnie jak się trzyma roślina po zimie) ale może po prostu ona dobrze działa bo ma dużą zawartość form amonowych a azotanowa forma się ulatnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Najlepiej zrób na jednym polu tak że kazdy przejazd bedzie nawozony czym innym, porównasz efekty i za rok ty bedziesz dawał dobrych rad opartych na własnych doświadczeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa    0

Ja po Saletrze gdy wegetacja ruszy mam zamiar zastosować coś takiego MAXIMUS (20+20+20)Całkowicie rozpuszczalny nawóz dolistny NPK ze schelatowanymi mikroelementami (EDTA i DTPA), wzbogacony w kompleks MPC (micro protection complex).

MAXIMUS stymuluje prawidłowy rozwój i lepsze wykorzystanie nawożenia doglebowego oraz zapobiega niedoborom najważniejszych składników odżywczych.

 

* większa przyswajalność

* większa stabilność roztworów roboczych

* większa możliwość łączenia z nawozami mikroelementowymi

 

MAXIMUS (20+20+20)

Jest to zrównoważony nawóz z wysoką koncentracją składników odżywczych. Przeznaczony do ogólnego stosowania w celu silnej stymulacji rozwoju roślin oraz w sytuacjach stresowych gdy roślina ma ograniczone możliwości pobierania składników odżywczych z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Praktycznie nie warto dawać w dolistnych nawozach NPK to sie mija z celem. Sa wyjątki. Przy niskich temperaturach przy ruszaniu wegetacji przydałby się fosfor gdyż roślina go wtedy nie przysfaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracaipasja    0

Stosowalem MAXIMUSA w ubieglym roku w kukurydzy nawoz jakich wiele,ale nie o tym chcialem pisac pojawia sie coraz wiecej roznych "cudownych" srodkow,nawozow nic tylko sypac i lac na rosliny,firmy nas mamia obiecuja,a prawda jest taka,ze najwazniejsza jest gleba to jak o nia dbamy,jak nie bedzie w niej zycia mozemy zapomniec o plonach.W tym roku co pole to jezioro,moze warto latem zapiac do ciagnika glebosz,dolozyc wapna,wziasc sie za plodozmian i dopiero myslec o uzyzniaczach.

Nawozenie wiosenne to zawsze jakis dylemat ale moze Panowie warto poczytac o przemianach N w glebie i podeprzec to tzw. chlopskim rozumem.Nie wymadrzam sie bo wiem,ze swoimi bledami tez moglbym zapelnic ksiazke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A u nas dziś śnieg posypał. A więc różni ludzie mają różne teorie odnośnie formy nawożenia a więc kogo się słuchać. Praktyka pokazuje że najlepsze na pierwszą dawkę jest saletra amonowa bo szybko działa (choć zależnie jak się trzyma roślina po zimie) ale może po prostu ona dobrze działa bo ma dużą zawartość form amonowych a azotanowa forma się ulatnia?

 

Gdy saletra się rozpuszcza to forma amonowa zostaje związana przez kompleks sorpcyjny, a forma azotanowa przenika wgłąb gleby przez co roślina może ją pobrać. Dlatego korzenie mogą szybciej pobrać formę NO3 ale jest też wada bo w czasie intensywnego deszczu zostaje wymywana wgłąb gleby. Saletra jest dobrym nawozem pod tym względem że potrzebuje niewiele wilgoci do rozłożenia, dobra rosa w nocy i nie ma po niej śladu.

Mocznik na start się nie nadaje bo forma amidowa nie jest wiązana przez kompleks sorpcyjny i ulega wymywaniu. Nawóz się wymyje zanim przejdzie przemiana do formy amonowej i roślina nie będzie w stanie jej pobrać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H4S    0

Witam,dzisiaj przywieźli mi nawozy , i tu rodzi się moje pytanie ponieważ u mnie w okolicy nikt nie praktykuje rozsiewania nawozów na zmarzniętą ziemię, a ja zamierzam właśnie tak zrobic. Na polach jest jeszcze trochę śniegu ale jak się tylko roztopi zamierzam wjechac w pole z saletrą amonową (200kg) pod pszenicę ozimą.Czy mogę ją rozsiac rano kiedy temperatura jest na - a w ciągu dnia temp. jest na +, chodzi mi o to czy nie zaszkodzę tym pszenicy? Kupiłem również sól potasową i nie wiem czy można ją rozsiac razem z saletrą pod oziminy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
Praktycznie nie warto dawać w dolistnych nawozach NPK to sie mija z celem. Sa wyjątki. Przy niskich temperaturach przy ruszaniu wegetacji przydałby się fosfor gdyż roślina go wtedy nie przysfaja.

Więcej czytaj, a mniej pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

koledzy sypac juz saletre na pszenice w dzien temp jest ok 5-10 stopni w nocy -3 do -6 wszyscy znajomi juz posiali ja narazie tylko na rzepak i ojciec sie na mnie drze zebym poczekal jeszcze tydzien z pszenica. nie wiem co robic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa    0

Nie słuchaj ojca tylko smialo siej jesli da sie wjechac w pole.ja zasialem w piatek 8 ton saletry w ciagu 8 godzin.w czym czasie obsialem 35 ha ktore mam w 15 kawałkach.nie czekalem tylko sialem na lekko zamarznieta ziemie bo wiem jak ziemia pusci to na wiekszosc pol bym nie wjechał za dwa tygodnie pewnie... dzis patrzylem to nie ma sladu po nawozie , ładnie sie juz rozłozył i zacznie niebawem działac.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj