Polecane posty

Cihu    151

to jakie woli? drobne czy grube? bo ja nie wiem... ? ;) serio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

JB ASANO posypała ponad 8ton więc jak tu być niezadowolonym.Posiana była po cebuli i po pszenicy.Po cebuli mniej azotu niż po pszenicy reszta tak samo i plon taki sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Młynarz będzie zawsze wolał grube ziarno, przecież w grubym jest więcej skrobi i białka a mniej okrywy nasiennej niż w drobnym to znaczy ma mniej odpadu w postaci otrąb.

@Torez ty widzę masz pamięć doskonałą to znaczy pamiętasz tylko ostatni rok jeśli mówisz o LO. Każdego roku jest jakiś parametr skupowy jako minimum. W tym roku było LO w roku poprzednim ciężar objętościowy ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Tyle że na gęstość oko przymykają, czego nie można powiedzieć o L.O.

 

Dyskusja na temat czy grube czy chude, w gruncie rzeczy sensu nie ma.

Pośladu młynarz nie skupi, bo i parametrów nie wytrzyma.

No chyba że na paszówkę, to nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Przyłącze się do dyskusji o grubości ziarna przysłowiem "Nie wszystko złoto co świeci". Zacznijmy od początku, pszenice chlebowe i paszowe mają z reguły ziarna grubsze o MTZ-cie 45 i wwyżej, plon dają te pszenice duża zawarościa skrobi kosztem białka a bardziej szczegółowo jakością białka czyli tzw gluten (chlebek po upieczeniu nie zapada się :D, pszenice jakościowe nie plonują tak wysoko jak paszowe ale za to wytwarzają dużo białka wysokiej jakości i o dobrej wypiekowości tzw. LO a nasiona tych pszenic mają MTZ w okolicach 40 i mniej. Przykładem może być pszenica jara, ziarna drobne ale jaka jakość ! gluten i opadanie że mózg się lasuje, dlatego zawsze sieję ok 1-,1,5 ha na "posypywanie" przyczepy przed wyjazdem do młyna (w tym roku przydała się jak nigdy ;[ ). Nawet do siewu w profesjonalnych czyszczarniach najgrubsze ziarno nie jest przeznaczane do siewu, ziarno sortowane jest na 5 sortów z czego ten średni sort jest przeznaczany na siew bo właśnie te ziarna ma najlepsze parametry czyli zasób składników z których siewka będzie czerpała w trakcie wzrostu. Często słyszę za co zapłaciłem 180 zł np za pszenicę taką drobnicę ? i to jest ten super materiał ? Potem na jesieni słyszę : wiesz kupiłem taki szajs a jaka pszenica się zrodziła żebyś nie uwierzył ! Ano z tego szajsu jest najlepszy plon i to jest argument koronny że nie w wielkości ziarna jego wartość ale w jego zawartości której oczekujemy. pozdrawiam Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

racja ale weź próbkę drobnicy i grubej i pojedź z tym do skupu.Gruba od razu wpadnie w oko a przy drobnicy będą wybrzydzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Jeśli ktoś kupuje na oko to może i wybrzydza ale jak poważny skup zobaczy wydruk z maszyny to tylko na tej podstawie wylicza cene.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Przyłącze się do dyskusji o grubości ziarna przysłowiem "Nie wszystko złoto co świeci". Zacznijmy od początku, pszenice chlebowe i paszowe mają z reguły ziarna grubsze o MTZ-cie 45 i wwyżej, plon dają te pszenice duża zawarościa skrobi kosztem białka a bardziej szczegółowo jakością białka czyli tzw gluten (chlebek po upieczeniu nie zapada się :), pszenice jakościowe nie plonują tak wysoko jak paszowe ale za to wytwarzają dużo białka wysokiej jakości i o dobrej wypiekowości tzw. LO a nasiona tych pszenic mają MTZ w okolicach 40 i mniej. Przykładem może być pszenica jara, ziarna drobne ale jaka jakość ! gluten i opadanie że mózg się lasuje, dlatego zawsze sieję ok 1-,1,5 ha na "posypywanie" przyczepy przed wyjazdem do młyna (w tym roku przydała się jak nigdy ;) ). Nawet do siewu w profesjonalnych czyszczarniach najgrubsze ziarno nie jest przeznaczane do siewu, ziarno sortowane jest na 5 sortów z czego ten średni sort jest przeznaczany na siew bo właśnie te ziarna ma najlepsze parametry czyli zasób składników z których siewka będzie czerpała w trakcie wzrostu. Często słyszę za co zapłaciłem 180 zł np za pszenicę taką drobnicę ? i to jest ten super materiał ? Potem na jesieni słyszę : wiesz kupiłem taki szajs a jaka pszenica się zrodziła żebyś nie uwierzył ! Ano z tego szajsu jest najlepszy plon i to jest argument koronny że nie w wielkości ziarna jego wartość ale w jego zawartości której oczekujemy. pozdrawiam Jerzy

 

 

co to jest tzw LO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

tak, zgadza sie, ale kolega jerzy coś pomylił, lo mierzone jest w sekundach.

Nic nie pomyliłem, rzeczywiście LO jest mierzona w sekundach, dlaczego ? ano dlatego liczba opadania jest miarą wypiekowości czyli ile masy (nie mylić z ciężarem) przybędzie w trakcie pieczenia ciasta w określonym czasie. Napisałem "pszenice jakościowe nie plonują tak wysoko jak paszowe ale za to wytwarzają dużo białka wysokiej jakości i o dobrej wypiekowości tzw. LO." - a wypiekowośc jest mierzona Liczbą Opadania w trakcie pieczenia w warunkach laboratoryjnych, mierzone jest w sekundach, gdy pszenica ma mało wartoścowego białka za nic nie urośnie i nie wypiecze się dobry chleb lub ciasto.

Jakich jeszcze mam argumentów użyć ? Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

rozmawiałem w skupie, jak zapytałem go po co ta liczba opadania to mi odp po to by sprawdzić czy pszenica jest porośnięta czy nie i tyle, zwracam honor,pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Nic nie pomyliłem, rzeczywiście LO jest mierzona w sekundach, dlaczego ? ano dlatego liczba opadania jest miarą wypiekowości czyli ile masy (nie mylić z ciężarem) przybędzie w trakcie pieczenia ciasta w określonym czasie. Napisałem "pszenice jakościowe nie plonują tak wysoko jak paszowe ale za to wytwarzają dużo białka wysokiej jakości i o dobrej wypiekowości tzw. LO." - a wypiekowośc jest mierzona Liczbą Opadania w trakcie pieczenia w warunkach laboratoryjnych, mierzone jest w sekundach, gdy pszenica ma mało wartoścowego białka za nic nie urośnie i nie wypiecze się dobry chleb lub ciasto.

Jakich jeszcze mam argumentów użyć ? Jerzy

 

Przepraszam ale kolega @jerzy coś pomylił i to tak poważnie że nie mogę rozwikłać Jego wypowiedzi. Liczba Opadania mierzona w sekundach mówi tylko o aktywności enzymu który rozkłada skrobię na cukry. Ten rozkład skrobi ma miejsce przed kiełkowaniem i w trakcie.

Zachodzi również w czasie wypieku chleba dlatego jest potrzebna aktywność tego enzymu. W suchych latach pszenice często mają LO ponad 300 - 350 s. To znaczy że enzym jest mało aktywny. Piekarz aby upiec dobry chleb potrzebuje w mące aktywności ok 250 s. Dlatego dodaje np. słodu jęczmiennego (kiełkujące ziarna) aby podnieść aktywność tego enzymu tj otrzymać LO 250 s.

Natomiast miarą wypiekowości są inne parametry i jest ich wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Przepraszam ale kolega @jerzy coś pomylił i to tak poważnie że nie mogę rozwikłać Jego wypowiedzi. Liczba Opadania mierzona w sekundach mówi tylko o aktywności enzymu który rozkłada skrobię na cukry. Ten rozkład skrobi ma miejsce przed kiełkowaniem i w trakcie.

Zachodzi również w czasie wypieku chleba dlatego jest potrzebna aktywność tego enzymu. W suchych latach pszenice często mają LO ponad 300 - 350 s. To znaczy że enzym jest mało aktywny. Piekarz aby upiec dobry chleb potrzebuje w mące aktywności ok 250 s.

Natomiast miarą wypiekowości są inne parametry i jest ich wiele.

Kolego @riksam będę bronił swej wypowiedzi :) Rozwikłamy moją moją wypowiedź troszkę wchodząc w szczegóły. Piszesz że enzym rozkłada skrobię na cukry - owszem jest to prawda ale częsciowa, enzym ten też powoduje rozkład białka złożonego (glutenu) na białka proste oraz rozkład tłuszczu na glicerynę i wolne kwasy tłuszczowe. Enzym ten w nadmiernej ilości w ziarnie powoduje rozkład białka, tłuszczu oraz skrobi na prostsze związki co pogarsza jakość mąki a co za tym jakość wypieku, czyli jego nadmiar jest absolutnie nieporządany, ciasto z takiej mąki gdze zaszły procesy rozkładu na prostsze związki chemiczne jest gliniaste, niewyrośnięte (rozkład glutenu) oraz ma gorzki posmak (rozkład tłuszczu). Jedyną rzeczą jaką się zgodzę że, piekarz potrzebuje aktywności 250 sekund. Piszesz cytuję " Dlatego dodaje np. słodu jęczmiennego (kiełkujące ziarna) aby podnieść aktywność tego enzymu tj otrzymać LO 250 s." Tak robi tak ale w wyjątkowych sytuacjach kiedy ma mąkę z pszenicy jarej o bardzo wysokiej liczbie opadania i o bardzo wysokim glutenie, ale tylko po to aby właśnie enzymem osłabić lekko jakość białka czyli glutenu. Także młynarz robiąc próbę LO robi próbę wypiekowości bo skąd miałby wiedzieć jakie procesy zaszły lub nie zaszły w ziarnie i co wyjdzie piekarzowi? Widzi wtedy że ciato rosnie w łaźni wodnej ponad 250 sekund, jeżeli nie rośnie znaczy się już zaszły lub trwają procesy kiełkowania czyli enzym rozpoczął rozkład białka, skrobi i tłuszczu na związki prostsze. Jeżeli znasz inne parametry wypiekowości to je podaj. Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ten enzym, o którym piszecie, to alfa amylaza. Porastające ziarno charakteryzuje się wysoką zawartością tego enzymu dlatego taka mąka nie nadaje się do wypieku.

 

Jerzy kiedyś wspominał w swoim poście, że ma znajomego piekarza lub młynarza z którym handluje:) W takim razie ja z ciekawością czytam powyższe posty i wzbogacam swoją jakże niewielką wiedzę z zakresu rolnictwa.

 

A czy np gęstość ziarna lub rozpływalność glutenu to też parametry wypiekowe?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W młynach sprawdzają (dotyczy wartości wypiekowej):

- liczba opadania

- sedymentacja (wg DA 7200)

- ilość glutenu (wg Inframatic 8600)

- białko (wg DA 7200)

 

Kolega Jerzy profesjonalnie (jak zawsze zresztą) wyjaśnił co się skąd bierze, nic tu nie dopowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Jak podał @LeF enzymem o którym piszemy to alfa-amylaza, enzym który odpowiada za rozkład TYLKO skrobi w ziarnie. Owszem w czasie kiełkowania rozkłada się też białko i tłuszcze, ale robią to inne enzymy których aktywności się nie oznacza.

Przez określenie wielkości LO stwierdza się tylko jaka jest aktywność alfa-amylazy w ziarnie. Jeśli jest wysoka wyrażona niską LO to skupujący już wie że mąka z takiego ziarna nie nadaje się do wypieku, ponieważ i skrobia i białko zostały częściowo rozłożone.

Ale wartość LO dla konkretnej odmiany pszenicy nie ma żadnego związku z jej jakością ustaloną przez COBORU. Występują odmiany paszowe kl.C o wysokiej LO i odmiany kl.A które mają niższą LO, wtedy zaleca się zbierać taką odmianę jak najwcześniej po osiągnięciu dojrzałości. :P

 

Dla wyjaśnienia próbę LO robi się na śrucie pszennej a nie na mące więc młynarz/piekarz nie może po próbie LO stwierdzić jaka jest wypiekowość ciasta.

Pomiar LO robi się na specjalnie do tego celu skonstruowanych aparatach.

[

Także młynarz robiąc próbę LO robi próbę wypiekowości bo skąd miałby wiedzieć jakie procesy zaszły lub nie zaszły w ziarnie i co wyjdzie piekarzowi? Widzi wtedy że ciato rosnie w łaźni wodnej ponad 250 sekund, jeżeli nie rośnie znaczy się już zaszły lub trwają procesy kiełkowania czyli enzym rozpoczął rozkład białka, skrobi i tłuszczu na związki prostsze. Jeżeli znasz inne parametry wypiekowości to je podaj. Jerzy

Znam następujące parametry wypiekowości:

Rozmiękczenie ciasta

Energia ciasta

Czas rozwoju ciasta

Czas stałości ciasta

Objętość chleba

Nadpiek

Liczba Wartości Chleba

Oczywiście nie wszystkie są oznaczane i młynarz/piekarz wybiera dla siebie które jemu się przydadzą i jakim sprzętem laboratoryjnym dysponuje.

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Powiem szczerze że aż tak nie zagłebiałem sie w techniki badania LO oraz parametrów ciasta bo nie był mi to potrzebne, znam metode ocenyLO i procesy chemiczne powstające w ziarniaku i to mi wystarczyło ale widzę że @rikisam masz wiedzę profesjonalną - piekarza, było od razu zrobić nam prelekcję o LO o metodach jej badania i technikach oceny ciasta, ja na parametr LO patrzyłem oczami rolnika czyli : jaki to ma wpływ na jakość ziarna i w jaki sposób przełoży się to na cene ziarna odstawianego do młynarza. Co do techniki to młynarz do którego woże zboże ma taki "kombajn" do mierzenia wszystkich parametrów i ta wiedza zupełnie wystarczała aby podjąc decyzje jaką pszenicę mam siać aby spełnić jego wymagania, ale cóż muszę uznać wyższość przed profesjonalistą w dziedzinie piekarnictwa- było tak odrazu, rozdziawilibyśmy gape i kiwali głowami na znak akceptacji.pozdrawiam Jerzy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

liczba opadania to czas w jakim opada na dno próbówki ze zmieloną o podgrzaną mąką pszenicy słupek z taką końcówką mierzy w ten sposób lepkość roztworu wodnego mąki i pokazuje stopień rozkładu związków zawartych w ziarnie, najmniejsza liczba opadania 61 sekund norma 220.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

@Jerzy miło mi usłysze od Ciebie pochwałę ale nie przesadzaj. Żadnym profesjonalistą nie jestem, trochę czytałem na ten temat i byłem na szkoleniu dla młynarzy. Ale interesuję się jakością pszenicy nie tylko jako rolnik produkujacy pszenice.

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Pierwsze śniegi już za nami. Pora zastanowić się nad przyszłym, wiosennym sezonem wegetacyjnym. Osobiście mam zasianą pszenicę ozimą jakościową grupy A. Mam kilka pytań do Was. Pod korzeń dostała 400 kg NPK. Zasilona mikroskładnikami tak jak zalecają. Co z wiosną? Saletra, Salmag, Saletrzak a może Mocznik??? Kiedy wjechać z fungicydem a kiedy ze stymulatorem wzrostu? Są szanse na polny w granicach 10 ton z hektara na 3 klasie bonitacyjnej, czy nie warto ze względu na nakłady? Pozdrawiam :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Z pszenicy z grupy A ciężko jest wyciągnąć 10t/ha ale jest to możliwe w dobrym roku.łatwiej o taki wynik z paszówki©.Ja sieję tylko saletrę z magnezem,dwa ale porządne opryski fungicydowe(strobiluryny).Do pierwszego regulator wzrostu,do drugiego jakiś pyretroid na skrzypionki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Dobrze o tym wiem tylko jak dam strobiluryny(plus coś do tego) to widzę różnicę.Wcześniej pryskałem bez tego,bo uważałem że szkoda kasy,ale teraz już wiem że "jak dbasz tak masz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj