Polecane posty

piotrek10    4

Nie dawaj teraz żadnych nawozów, bo tylko możesz pogorszyć; na wiosnę policz ile jest roślin na m2, jesli będzie 120-130 to szybko saletra i antywylegacz i będzie dobry plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

To u nas w wiosce jeszcze niektórzy sieja pszenice po 250-300kg/ha a jak ja w zeszłym roku posiałem 160kg 15 października to mówili ze nic z tego nie bedzie tylko zaorać, a ja na wiosne 100kg soli potasowej jak jeszcze były przymrozki, jak pole rozmarzło to 270kg saletry, później 150 a na kłos 110kg, dałem 1 l ccc jak zaczeło sie pokazywać pierwsze kolanko, plon jaki osiąnełem to 8,1t/ha, sąsiad który mi kosił zboze to aż sam nie mógł w to uwierzyć i w tym roku juz kilka osób posiało ta sama pszenice co ja i w ilości ponizej 190kg/ha. Więc rzadka pszenica na jesień i na wczesna wiosne nie oznacza słabych plonów. Optymalnie powinno być 500-550 kłosów na m2, z jednej rosliny jest 3-4 kłosów więc na wiosne jak bedzie 150 roślin to jest bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

200-300kg pszenicy na ha? Ludzie jak nie macie co robić z kasą to dajcie ją mi.Takie normy wysiewu to były dobre 30 lat temu.Ja od paru lat sieję 110-120kg.Pszenica pszenżyto jęczmień wszystko tak samo.Pszenica pszenżyto ok.5 paźdźiernika, jęczmień jary jak tylko można wjechać w pole.Plony?W tym roku pszenica ponad 8t pszenżyto ponad 8t jęczmień ponad 9t.U nas niektórzy sieją pszenicę nawet w listopadzie.Czasami wychodzi dopiero pod śniegiem ale wtedy plony bez rewelacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Ja od paru lat sieję 110-120kg.Pszenica pszenżyto jęczmień wszystko tak samo.Pszenica pszenżyto ok.5 paźdźiernika, jęczmień jary jak tylko można wjechać w pole.Plony?W tym roku pszenica ponad 8t pszenżyto ponad 8t jęczmień ponad 9t.

Tylko pozazdrościć wydajności ;)

Jakie odmiany wyżej wymienionych zbóż siejesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

200-300kg pszenicy na ha? Ludzie jak nie macie co robić z kasą to dajcie ją mi.Takie normy wysiewu to były dobre 30 lat temu.Ja od paru lat sieję 110-120kg.Pszenica pszenżyto jęczmień wszystko tak samo.Pszenica pszenżyto ok.5 paźdźiernika, jęczmień jary jak tylko można wjechać w pole.Plony?W tym roku pszenica ponad 8t pszenżyto ponad 8t jęczmień ponad 9t.U nas niektórzy sieją pszenicę nawet w listopadzie.Czasami wychodzi dopiero pod śniegiem ale wtedy plony bez rewelacji.

Skoro Ty kolego siejesz 120 kg na hektar to ja na wiosne zasieje 80 kg na hektar.Ciekawe kto po mnie powie że sieje 60 kg /h ;):D

Takie opowieści to w "Muminkach" a nie tu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

I prawidłowo robi.

Przyjmując 120 kg/ha, to przy średniej MTN 38 i SK 88% równa się około 280 nasion na m2.

Niech przezimuje 230 roślin, po 4-5 rozkrzewień to już masz ponad 1000, po redukcji nawet do 2 liczba kłosów na m2 będzie oscylować w granicach 500-550 kłosów.

Po co więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Torez przy całym szacunku dla Twojej wiedzy, nie podawaj MTN 38g bo to jest szajs a nie materiał siewny. Przyjmij przynajmniej 45 g i 95% SK.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

czym sie rózni MTN od MTZ? Bo MTZ (Masa tysiąca ziaren) równa 38 to to jest faktycznie poślad. Bogadke sieje to ma MTZ 48-50 a reszta pszenżyt oscyluje wokół 43-46.

 

 

Wiedzie co w sumie to te kłótnie nie mają sensu. Jezeli trafi się dobry rok i faktycznie dobrze sie pokrzewi zboże to i 120 kilo starczy. Ale jak rok nie podpasuje i nie skrzewi sie na jesieni to wiosną zielsko zarośnie i wiele plonu nie bedzię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

MTN może być różna i 38 wcale nie oznacza pośladu jest to jak najbardziej normalna pszenica . niektóre odmiany poprostu mają małą MTN. np. Brilliant co nie przeszkadza w uzyskiwaniu bardzo wysokich plonów. MTN zależy takrze od gęstości łanu i zdolności do krzewienia i wielkości kłosa, a Bogatka napewno ani wybitna zdolnościa krzewienia ani gestym łanem i wielkimkłosem sie nie poszczyci nadrabia plon MTN więc nie ma co sie dziwić ,że jest ona wysoka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

A mnie uczono w ten sposób, mianowicie MTZ - masa ziaren nie zaprawionych, prosto z kombajnu. MTN to już zaprawione nasiona do siewu.

 

Czy 38 MTN to szajs?

Tym bym się zbytnio nie sugerował.

Tegoroczna Sukces miała raczej 36, bommer 35, kris 38, adequat 39.

Porosty, poślad, połówki to się nazywa szajs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

120 kg pszenicy na hektar w optymalnych warunkach siewu jak najbardziej wystarczy, oczywiście zależy to także od regionu i rodzaju gleby. Gęstość siewu to troche loteria czasami wystarczy 100 kg czasami 200 jest za mało różnie w polu bywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

TOREZ --> w tym roku siałem Tonację MTN 49,1 i batutę MTN 47. Ziarna w obu były o połowę mniejsze niż to co mam w silosie z tamtego zbioru, wyglądało to prawie jak poślad.

 

MTN 38 to sorry ale to takie nasiona że żeby wróble się nadziobały to musiały by na kolanach klękać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Uczepiliście się tego 38, jak rzep psiego ogona.

No niby 38, że poślad, że wróble, że to i tamto.

 

Porównywaliście kiedyś zdolność krzewienia oraz wydajność pszenic trend, boomer a tonacja, ludwig, bogatka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

tak się fajnie licytujecie na forum z tym wszystkim a jakie to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości...... :) a ja w tamtym roku zasiałem ponad 200 kg odmiany muszelki na ha materiału kwalifikowanego .. trochę wybrały ptaki trochę wymarzło z marcowymi mrozami i zebrałem bez mała 10 ton .. fakt faktem ze ziarno było nie najgrubsze ale.... jak ktoś ma ciężkie gleby i słaby sprzęt to zawyżanie norm jest rzeczą oczywistą aby obsada odpowiednia była ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

W tym roku zasiałem:JB ASANO,EVENT,BARRYTON,GRENADO(pszenżyto),NUEVO SER(jęczmień jary).W ubiegłym roku;JB ASANO,BARRYTON,GRENADO.Jeszcze wcześniej był:CUBUS,TULSA,BOGATKA,MODERATO(pszenżyto)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

W tym roku dostałem do siewu Boomera z MTN 38, swój Cubus miał 40 a dla ciekawostki Bogatka miała 54 a podejrzewam że wszystkie plonowały podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja zasiałem wszystko na "B" Buteo, Brillant,Bogatka.Przykładowo na hektar od 230-270kg klasa ziemi IV.Na drugi rok myśle o Muszelce i Tulsa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Zdolność krzewienia pszenicy Trend i Boomer jest lepsza niż pozostałych wymienionych przez @Torez, ale każda odmiana zachowuje sie trochę inaczej. Jedne dobrze się krzewią i mają drobne ziarno a inne plon osiągają dzięki wysokiej MTZ. A poza tym Trend i Boomer mają kiepską zimotrwałość.

Zapytaj młynarza czy woli drobne czy grube ziarno?

Mam pytanie do @Jacek1296 Jak plonowała ci pszenica JB Asano? Czy jesteś zadowolony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj