Polecane posty

dddpp    2

Zasiałem 25 września pszenicę. Odmiana Acteur. Ktoś słyszał coś o niej? Może ktoś mi ją scharakteryzować??

Pytanie odnośnie oprysku mam takie same jak wyżej kolega @prome. Tylko słyszałem że skuteczniejszy jest Maraton.

 

Też miałem siać tą odmiane ale sie jej nie doczekałem. Będe siał Naridane miał już ją ktoś, jak plonuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja daje treflan 1,5l/ha do 3 dni po siewie

witam ja tam stosuje expert-net i na wiosne help-tribi i też jest,ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Tak miałem Naridanę i już o niej pisałem tylko nie pamiętam w którym temacie w dziale zboża (skleroza <_<.

Odmiana bardzo wdzięczna, rośnie szybko i i najwczesniej na wiosnę rusza, szybko wtedy trzeba zasilić ją azotem aby się ładnie zakrzewiła, a potem szybko poprawić II dawką aby ją ustabilizować, rośnie niezbyt wysoka ale trzebą usztywnic Moddusem, pisałem o tym że wytwarza piekny szeroki liść flagowy co znamionuje super plon ale trzeba go chronić odmiana ta podatna jest septoriozę i rdze i trzeba czymś konkretnym chronić ja dawałem Fandango. Lubi wysokie nawożenie azotem i odwdzięcza się wysokim plonem, w rzepaczysku bez problemu 8t/ha, ważna cecha dojrzewa szybko i szybko trzeba ją zebrać bo się osypuje, jest to odmiana nie dla wszystkich trzeba przypilnować zdrowie liścia flagowego inaczej porażka na polu ( a widzialem taką), pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Piękny, szeroki liść z tego co wiem raczej nie znamionuje wysokiego plonu, ponieważ takie liście zacieniają dolne i wydajność fotosyntezy dla całej rośliny też jest niższa. Odmiany o wysokiej fotosyntezie charakteryzują się dość wąskim liście ustawionym pod kątem 45 stopni i posiadają ciemno zielony kolor.

Pozdrawiam Kolegę :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Dziękuję za pozdrowienia ale opinie o znaczeniu liścia flagowego nie zmienię, ustawienie pod kątem 45 w stosunku do słońca nie jest decydującym czynnikiem warunkujacym plon, ja też pozdrawiam kolegę- Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

Dziękuję za pozdrowienia ale opinie o znaczeniu liścia flagowego nie zmienię, ustawienie pod kątem 45 w stosunku do słońca nie jest decydującym czynnikiem warunkujacym plon, ja też pozdrawiam kolegę- Jerzy

w pszenicy za fotosyntezę w 75% odpowiada liść flagowy, reszta to źdźbło więc chyba lepiej mieć większy liść :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Popieram opinie Jerzego oraz Sebastiana.

 

Akurat w przypadku pszenicy i pszenżyta za budowanie plonu odpowiedzialny jest liść flagowy.

 

W jęczmieniu ozimym to dolne liście budują plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

jerzy wy tam na Lubelszczyźnie macie jak tytule polskiego filmu pt "u pana boga za piecem" pozdrawiam 150-200km na południe byłem w okolicach Krasnegostawu w 2 giej połowie sierpnia to nie mogłem się nadziwić jaki luksus na polach .Może ktoś wynajdzie jakieś retardanty które by skracały roślinę bez poszerzania liści ,jeżeli ktoś chce mieć wysoką wydajność to trzeba nastawić się na odmiany niskie z gęstym łanem tylko pytanie o jakość ,w 2008 po żniwach wysokojakościowa była po 700 a plony rekordowe

w tym roku jakościowa przebija paszówkę 200 zł,tylko 2009 jakiś taki nietypowy że 50zł było różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Dla uzupełnienia dodam, że u żyta najważniejsze w budowaniu plonu jest źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

w pszenicy za fotosyntezę w 75% odpowiada liść flagowy, reszta to źdźbło więc chyba lepiej mieć większy liść :D

Kłos jest budowany przez roślinę pszenicy w fazie strzelania w źdżbło. Wtedy składniki pokarmowe pobrane z gleby i fotosynteza decydują ile pięterek będzie miał kłos i ile ziaren będzie na 1 pieterku. W tej fazie jeszcze nie ma liścia flagowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Koledzy powiedzcie do kiedy mozna zasiać pszenice zimową, ale to nie tak według ksiązek tylko z praktyki?????????czy na końcu pazdziernika można by było zasiać????//

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kłos jest budowany przez roślinę pszenicy w fazie strzelania w źdżbło. Wtedy składniki pokarmowe pobrane z gleby i fotosynteza decydują ile pięterek będzie miał kłos i ile ziaren będzie na 1 pieterku.

To prawda. Ale ...

To dopiero początek drogi do sukcesu.

Bez ochrony liścia flagowego (trzech liści górnych) choroby grzybowe zmniejszają powierzchnie asymilacyjną liścia, w konsekwencji zmniejsza się produkcja asymilantów odpowiedzialnych za budowę ziarna w kłosie.

Flagówki usychają przedwcześnie i mamy po plonie.

O parametrach nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Zgadzam się z Tobą. Dyskusja dotyczyła zagadnienia czy szeroki i przegięty liść flagowy jest lepszy od wąskiego i stojącego.

Który typ bardziej wpływa na plon. Idąc dalej czy kupować odmiany z liściem flagowym przegiętym czy ze stojącym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Mi się wydaje że lepszy jest wąski i stojący bo dodatkowo łan jest bardziej przewiewny co częściowo ogranicza występownie chorób grzybowych, w odmianach o liściach szerokich i przegiętych, liście flagowe tworzą coś na wzór dywanu zakrywającego szczelnie dostęp powietrza do dolnych części łanu, w takim łanie jest o wiele bardziej wilgotno niż w łanie z liściami stojacymi.

 

Samo ułożenie liścia nie jest według mnie czynnikiem decydującym o plonie, a jedynie w jakimś stopniu decydujace o nasileniu chorób i szkodników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Dyskusja dotyczyła zagadnienia czy szeroki i przegięty liść flagowy jest lepszy od wąskiego i stojącego.

Który typ bardziej wpływa na plon.

Wąski, owszem w jakimś stopniu zapewnia większe przewietrzenie łanu.

Za to szeroki posiada większą powierzchnię asymilacyjną liścia.

Który lepszy?

Z mojej wieloletniej praktyki wynika jedno. Mianowicie, jaki by on nie był, trzeba dbać o to by był zdrowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
Za to szeroki posiada większą powierzchnię asymilacyjną liścia.

A stojący jest cały wystawiony na słońce, te przegięte często koniec mają zawinięty do tyłu albo pod inne liście.

 

Według mnie to jaki jest typ liścia jest ostatnim czynnikiem warunkującym plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Witam.......mam taki dylemat :) mam na jednym kawałku słabiutką przenice , za żadko ją zasiałem :) , jaki nawóz teraz zucić na nia na role przed deszczem by sie dobrze rozkrzewiła? Macie panowie jakieś pomysły? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

nie syp żadnego nawozu, to nic nie da - szkoda twoich pieniędzy

 

jak gęsto posiałeś tą pszenice?


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Za rzadko czyli ile?

Jeżeli na wczesna wiosne dalej bedzie rzadko to 250kg saletry i przed pokazaniem sie pierwszego kolanka 1l ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Witam.......mam taki dylemat :( mam na jednym kawałku słabiutką przenice , za żadko ją zasiałem :) ,

Przydałby się termin siewu oraz obsada (ilość ziaren na m2).

No i w miarę możności odmiana, i czy z centrali czy reprodukcja we własnym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Przydałby się termin siewu oraz obsada (ilość ziaren na m2).

No i w miarę możności odmiana, i czy z centrali czy reprodukcja we własnym zakresie.

Termin siewu to 25 wrzesień........na hektar wsiałem 200 kg przenicy na IV klasie ziemi.A u nas sie sieje okolo 250 kg /h , rozregulowal mi sie chyba siewnik i tyle mi weszlo :(

Czyli nawóz tewraz nic nie da?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

zonk , ty się nie patrz , ile ludzie sieją , tylko patrz na to jaka obsadę roślin na metrze kwadratowym zaleca producent danej odmiany :( jak dla mnie to na ten termin siewu i ilość kg wysianych na ha to ona będzie za gęsta , ja osobiście siałem 200 kg ale na glinie i w mokre a wschody na poziomie 70-80% więc co ja mam powiedzieć ... a jak już ci tak zależy na tym ,żeby zgęstniała to na wiosnę jak ruszy wegetacja 0,5 l/ha antywylegacza i się elegancko zakrzewi tylko z tym ostrożnie bo to jednocześnie może skrócić system korzeniowy a nie wiem jakie masz gleby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Na wiosne zawsze przenice bronuje , by dostała powietrza i odrazu saletra.żuce teraz Unifoski zobaczymy co bedzie , mam pozostalosci 300 kg to prawie dam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj