Polecane posty

globus512    18

Popryskaj jakimś nawozem dolistnym wieloskładnikowym, np. OSD z mikroelementami 20-20-20 lub coś w tym stylu i też będzie dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

jaki jaki?? policz jaki wyjdzie najtaniej z stosunku do składu i wysiej jak będziesz mógł na pole wjechać, P i K się nie ulatnia jak azot, i nie siej pod jakiś spory deszcz, ani na śnieg bo go zmyje

to już z lekka musztarda po obiedzie ale zawsze coś z plonu uratujesz, tylko w sytuacji gdy nawozy już podrożały a nie zanosi się na wysokie ceny w przyszłym roku? ja bym wysiał tyle co muszę

dolistny w przypadku braku p i k jesienią będzie raczej uspokojeniem sumienia, ale lepszy rydz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

polifoski sie nie oplaca juz siac wedlug mnie same odrzywki wystarcza i saletra ja sam tak robie i jest zawsze ok acha no i mozesz jeszcze zastosowac oprysk UG MAXem poprawia rozklad w glebie resztek i ulatwia dostepnosc skladnikow pokarmowych

 

ja widze ze sa nadal takie osoby ktorym sie nic nie oplaca i wola nie dawac nawozu i nie zbierac bo cena bedzie zla

jak jest ktos taki z okolic nysy to niech sprzeda mi swoje pole jak sie i tak mu nie oplaca robic na nim albo ewentualnie w dzierzawe wezme ile tyklo bedzie czekam na propozycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

A ja widzę,że są tacy ludzie na forum którzy się chyba pomylili z powołaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

o mnie chodzi z tym powolaniem?

ja sie nie pomylilem wiem czego chce i prubuje to osiagnac narazie sie udaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

daje PK . ja nie mowilem ze wogole nie stosuje nawozenia PK tylko zdaza sie ze nia na kazde pole co roku bo ty napewno na kazda dzialke co roku tez nie sosujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Po ziemniakach i kapuście nie stosuję, a na inne stanowiska zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

no to juz chyba rozumiesz moja wypowiedz ze jak nie zastosuje jesienia doglebowo to odrzywkami jade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

PK-odrzywkami pomogą niewiele !

odrzywki z mikroelementami

a makro jak niedostępne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@grzenio nie bulwersuj się bo @Xemit ma rację. Zboża po żniwach będą tanie i nie warto teraz kupować nawozów wieloskładnikowych bo to dodatkowe koszty, których nie odrobisz zwyżką plonu w porównaniu do cen jakie będą w żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jeżeli chccesz zasilić pszenicę P i K to masz dwa rozwiązania, niezbyt dopbre ale zawsze a mianowicie

1) Skoro wiosny rozsiać sól potasową z polidapem proporcja proponowana 1:1, sól wraz polidapem w miarę zostana wchłonięte przez glebe wraz z desczem, pszenica coś na pewno skorzysta, myślę że połowę skłdników.

2)Skoro wiosny nawóz Yara jakie niewiem jak pisał @pasio 5-15-25 lub 8-15-30 (ja bym optował za drugą) ma dobrą rozpuszczalność i sporo makropskładników

3) z wiosny odżywki typu basfoliary, agroleafy ale to jest polityka prowadząca do nikąd bo dolistnie nigdy nie odżywisz jak należy i do tego drogo.

Pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sam wrzuciłem jesienią w swoje uprawy(ok.20ha)ok 5 ton polifoski wartej ok.8-8,5 tys zł.Dał bym dużo za wycofanie tej polifoski z pola i posiadanie wydanej kwoty na koncie zamiast w ziemi.

HubertOjdana,pisząc o takiej alternatywie dla niejakiego Grzenio,pokazałem mu plusy takiej sytuacji i korzystne wyjście ekonomiczne..Ma prawo mieć je "gdzieś",podobnie jak ja "gdzieś" mam to co odpisał.

Smuci mnie jedynie takie podejście do ekonomicznych zagadnień produkcji rolnej,choć tli się we mnie resztka nadziei że decyzje ekonomiczne podejmuje tam kto inny i podzieli moje i twoje zdanie.A jeśli da PK,to ma prawo zgodnie z zasadą"Kto bogatemu zabroni"

Jeśli sytuacja taka jaka jest w rolnictwie ulegnie pogorszeniu,a nawet pozostanie na tym samym poziomie co obecnie, sam zastanawiam się by nie wstrzymać produkcji zboża na sezon 2010/11 pisząc na stodole-"Zamknięte z powodu bogactwa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Grzenio, badałeś glebę na zawartość P i K? Jeżeli masz b.niską lub niską to nawożenie wiosenne PK możesz sobie odpuścić. Takowe nawożenie spowoduje powierzchniowe ukorzenianie się zbóż, doprowadzi to do znacznego spadku plonu, szczególnie w warunkach mniejszej wilgotności gleby późną wiosną lub wczesnym latem.

 

W przypadku gdy masz średnią to i tak z fosforem daj na luz. Fosfor to składnik mało ruchliwy, słabo przemieszcza się w profilu glebowym. Do tego fosforan (polidap) idzie w cenę a Ty umieścisz go w wierzchniej warstwie gleby, gdzie będzie mało dostępny dla rośliny. Fosfor to pod podorywkę, gruber, orkę im bardziej wymieszany z glebą jesienią, tym korzystniej dla rośliny.

 

Potas uzupełnij w sposób podany przez Jerzego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli chccesz zasilić pszenicę P i K to masz dwa rozwiązania, niezbyt dopbre ale zawsze a mianowicie

1) Skoro wiosny rozsiać sól potasową z polidapem proporcja proponowana 1:1, sól wraz polidapem w miarę zostana wchłonięte przez glebe wraz z desczem, pszenica coś na pewno skorzysta, myślę że połowę skłdników.

2)Skoro wiosny nawóz Yara jakie niewiem jak pisał @pasio 5-15-25 lub 8-15-30 (ja bym optował za drugą) ma dobrą rozpuszczalność i sporo makropskładników

3) z wiosny odżywki typu basfoliary, agroleafy ale to jest polityka prowadząca do nikąd bo dolistnie nigdy nie odżywisz jak należy i do tego drogo.

Pozdrawiam jerzy

Jeśli zawartość Mg będzie niska,to potas,podany pogłównie w dużym stężeniu,nie wymieszany z glebą, będący pierwiastkiem działającym antagonistycznie do magnezu,unieruchomi jego resztki z wiadomym skutkiem.

I taka opcja jest(wielce)możliwa. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielem TimacAgro i powiedział że nie ma sensu dawac fosforu bo roślina i tak go nie wchłonie jak napisał jerzy, więc kupię soli i chociaż tym może troche podratuje uprawę. Poza tym dam więcej saletry na te kawałki, więcej mocznika w opryskui pojade 3 razy insolem 3 i myślę że bedzie ok.

I będe czekał co się bedzie działo z cena.....

Może jeszcze podskoczy na 550zł/t na giełdzie to podpisze umowę z osadkowskim, chociaz i tak nie wiadomo co będzie w żniwa, może powtórzą się te z 2007 :blink: wszystkim rolnikom bym tego życzył.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Jescze nie ale jak przyjedzie to może coś kupie od niego zamiast insolu3.

miszka a znasz może ceny tych 2 specyfików i jeszcze cenę Gold-BMo

Kolego xemit myśle że siarczan magnezu podany dolistnie uzupełni braki o których napisałeś. jeżeli miałbym wyznaważ Twoją zasadę to na pszyszły rok nic bym nie siał bo po co dopłate uzupełniająca i tak za ugorowanie sie dostanie. Smutne czasy.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dawno,dawno temu by zobrazować wpływ składników pokarmowych dla roślin,porównywano ich zasobność do beczki napełnionej wodą,gdzie każda klepka odpowiada innemu pierwiastkowi.Poziom wody w beczce,podobnie jak poziom plonów determinuje ta klepka która jest najkrótsza, lub składnik, który jest najmniej dostępny.To że nawożenie w N i K będzie luksusowe nic nie da,fosfor będzie tą najmniejszą klepką przez którą ucieknie woda lub plony.

Życzę powodzenia i tęgich plonów. :blink:

Siarczan magnezu nie da nic przy ostrym niedoborze,wymuszonym nadmiarem potasu.Wesołe czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Tak. To ciekawe skąd wiesz że będzie nadmiar potasu skoro nie napisałem nawet ile go dam :/, nie znasz zmianowaniana przynajmniej 2 lata do tyłu, nie wiesz jaka to gleba, jakie nawożenie było stosowane przez ostatnie lata i jakie osiągane były plony, czy słoma była zbierana itd.

Dlatego też Twoja wiedza teoretyczna ma sie nijak do rzeczywistości.

Chciałeś pokazać jaki to jesteś mądry(wszyscy już zobaczyli i super) ale ja o to nie prosiłem i nie pytałem. Pytałem tylko jaki nawóz zastosować a nie czy dawać go czy nie. Widać że wiedze książkową masz "wyrytą" na blache hehehe....


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Ano smutne czasy. Wiosną jedynie sól potasowa wcześnie wysiana może nieco zniwelować błąd przegapionego nawożenia pod korzeń, fosforu nawet z najlepszych polifosek roślina może nawet nie liznąć. Pozostaje nawożenie dolistne ale to już raczej dla uspokojenia własnego sumienia,bo są to znikome ilości pozwalają jedynie dopieścić rośline to tak jakbyś swojej kobiecie włożył rękę w majteczki może przyjemnie ale efekt żadny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

panowie jak sie raz na jakis czas nie zastosuje nawozenia P K to nic sie nie stanie

nie ma cio tak przezywac nad tym problemem

w glebie zawsze jest troche tych skladnikow chocby z resztek pozniwnych

ja nawozenie P K stosuje tylko pod rzepak i plony mam dobre a w tym roku rzepak dostal tylko mocznik pos korzen i zadnych odzywek i mialem plon 4 tony z ha

mialem robione probki gleb i zawartos P i K jest srednia ale zastosowalem wapno tlenkowe i UG MAX

teraz kupie polifoske bo jest tania i dam jesienia pod przyszle uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sam wrzuciłem jesienią w swoje uprawy(ok.20ha)ok 5 ton polifoski wartej ok.8-8,5 tys zł.Dał bym dużo za wycofanie tej polifoski z pola i posiadanie wydanej kwoty na koncie zamiast w ziemi.

HubertOjdana,pisząc o takiej alternatywie dla niejakiego Grzenio,pokazałem mu plusy takiej sytuacji i korzystne wyjście ekonomiczne..Ma prawo mieć je "gdzieś",podobnie jak ja "gdzieś" mam to co odpisał.

Smuci mnie jedynie takie podejście do ekonomicznych zagadnień produkcji rolnej,choć tli się we mnie resztka nadziei że decyzje ekonomiczne podejmuje tam kto inny i podzieli moje i twoje zdanie.A jeśli da PK,to ma prawo zgodnie z zasadą"Kto bogatemu zabroni"

Jeśli sytuacja taka jaka jest w rolnictwie ulegnie pogorszeniu,a nawet pozostanie na tym samym poziomie co obecnie, sam zastanawiam się by nie wstrzymać produkcji zboża na sezon 2010/11 pisząc na stodole-"Zamknięte z powodu bogactwa"

 

 

Ekonomia i ergonomia w rolnictwie to w dzisiejszych czasach to podstawa. Nie tylko w nawożeniu, ale także wyborze maszyn rolniczych i wielu innych aspektach. No chyba, że ktoś nie ma na co pieniędzy wydawać i nie myśli logicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak. To ciekawe skąd wiesz że będzie nadmiar potasu skoro nie napisałem nawet ile go dam :/, nie znasz zmianowaniana przynajmniej 2 lata do tyłu, nie wiesz jaka to gleba, jakie nawożenie było stosowane przez ostatnie lata i jakie osiągane były plony, czy słoma była zbierana itd.

Dlatego też Twoja wiedza teoretyczna ma sie nijak do rzeczywistości.

Chciałeś pokazać jaki to jesteś mądry(wszyscy już zobaczyli i super) ale ja o to nie prosiłem i nie pytałem. Pytałem tylko jaki nawóz zastosować a nie czy dawać go czy nie. Widać że wiedze książkową masz "wyrytą" na blache hehehe....

Dzięki Bogu nie mam "zakutego łba",a to w dzisiejszych czasach powszechne zjawisko ;) Szarża niestety nie pozwala mi, bym ten post skomentował :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj