Polecane posty

ansu    392
5 minut temu, galan99 napisał:

Zasiać groch zaraz po żniwach do następnego siewu pszenicy pod koniec września groch ma kwiaty ,...

Ile tego grochu siejesz kg/ha za 6 tygodni urośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Co najmniej 150 kg by miąło to sens

39 minut temu, Thorod napisał:

Ja zawsze daje pod brony, w tym roku pod agregat z siewnikiem, nawoz jest na paru cm. Pod pług w tej suszy roślina zanim go dosiegnie, moze miec juz braki, takie moje zdanie.

Korzeń to roslina musi wybudować jesienią i wczesną wiosną  Wtedy  już będzie sięgać  nawozy a czym dalej musiała szukac tym wiekszy korzeń wybudowała. Jak przychodzi susza to ona już nic nie wybuduje i nic nie dosiegnie


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28
31 minut temu, warchest napisał:

panowie ile sieje sie pszenicy opal nie po centrali tylko swojej  na hektar ? bo dzis niby proby w siewniku robilem mialo sie wysiac prawie 250 kg ha a wysialo sie 225 i siałem dosłownie w popiół bo to po gorczycy nasiennej było . 

zależy jakie kiełkowanie, czystość i mtz.

Moja już kiepsko kiełkuję i będę siał 220-230 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

czy stosujecie jesienią roztwór mocznika 10% na pszenice. Zasiana 15 września odmiana FLORIAN która została mi z zeszłego roku był to kwalifikat (niestety było za mokro aby zasiać). W tym roku poszło bez orkowo głębosz na 35-40cm równanie agregatem talerzowym i siew.  Chce zastosować mocznik razem z biogenem. Czy  stosować ochronę grzybowa jesienią ze względu na to ze zborze było zaprawiane rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Nie chciało mi się czyścić i bardzo gruba to 160-170 zasieję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
48 minut temu, ansu napisał:

Ile tego grochu siejesz kg/ha za 6 tygodni urośnie?

Do 150 kilo grochu , dlatego że dobrze przeorać nie za gesty a wysokość grochu sięga 60 cm .

Groch siany pod bronę talerzową .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
1 godzinę temu, ansu napisał:

Nie chciało mi się czyścić i bardzo gruba to 160-170 zasieję.

Witam, wiem że siałeś kiedyś rzadko pszenicę, orka rzepaczyska mi już leży z 2,5tyg nawóz pare dni i się zastanawiam nad wysiewem teraz ok. 200nasion kiełkujących/m2 pod kątem mszycy rozważam siew itd, nie wiem czy czekac czy siać, siałem w 16r hondie 200nasion, super była, gleby mam lekkie i bardzo lekkie


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gamzi    1
9 godzin temu, Marcin34 napisał:

Czym pryskacie pszenice hondie po siewie? 

Expert met + dff. Obyło sie bez poprawek. Nawet gleanu nie dodawałem i choć po rzepaku to nie bylo samosiewów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8976
8 godzin temu, galan99 napisał:

Do 150 kilo grochu , dlatego że dobrze przeorać nie za gesty a wysokość grochu sięga 60 cm .

Groch siany pod bronę talerzową .

Galan łamiesz ten groch przed orką czy idzie normalnie? ja muszę zmienić rodzaj poplonu bo mieszanka z gorczycą   po 6tyg wyrosła na 1.2m, a teraz gdzie twardo nie mogę tego przyorać chyba dłuta założę może pługi nie będą wychodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
2 godziny temu, Gamzi napisał:

Expert met + dff. Obyło sie bez poprawek. Nawet gleanu nie dodawałem i choć po rzepaku to nie bylo samosiewów.

Jakie dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284
13 godzin temu, Ulman napisał:

Co ty opowiadasz? Siejesz NPK na sciernisko mieszasz na 8-10 cm. Odwracasz to pługiem i masz nawozy  w warstwie 15-25cm a tam pszenica ma masę korzeni. Umieszczając tam nawozy  zmuszasz roślinę by głębiej  się korzeniła a właśnie tam jest również wilgoć . Nawozy dawane płytko rozleniwiaja roslinę a jak przyjdzie susza to stają się w wierzchniej warstwie niedostępne a roślina ma słaby system korzeniowy bo nigdy nie musiała szukac składników. 

NPK na ściernisko?   PK rozumiem, i zgodzę się w 100%, z tymi korzeniami i głębokością,  ale azot z NPK dawać na ściernisko?  Chyba żeby rozkład słomy przyśpieszyć. Jeszcze żeby  tego azotu było ze 40-50kg, to ok, wystarczyłby może do października i coś ta pszenica by z niego miała na start, ale w NPK-u  jest go zaledwie kilkadziesiąt kg (zależy kto ile podaje), które szybko się przemieści, część zostanie stracona górą, część wykorzystana do rozkładu słomy i z części przyswajalnych zostanie marne kilka kilogramów, więc po co NPK tak wcześnie i głęboko?  Sól potasowa i Superfosfat na ściernisko, talerz i orka - byłoby cacy

Wydaje mi się, że nawozy NPK jednak o wiele rozsądniej jest rozsiać przed siewem, pod porządną uprawkę, dobrze zrobioną, ale nie orkę, którą trzeba jednak wykonać tydzień, lub dwa wcześniej.   Natomiast pozostałe makroelemnty jak najbardziej.  Przecież N w tych nawozach będzie stracone a zapłacić za niego trzeba.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Up też się zawsze zastanawiam po co jest to N  w NPK?? Ja zawsze sieje przed siewnikiem albo przed "agregatem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no my w tym roku daliśmy pod orkę czyli na ściernisko, słoma została po szarpaczu na polu więc liczę że te 6-8% azotu coś tam pomoże przy rozkładzie tej słomy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Norma wysiewu dla Elixera wyszła mi 125 kg/ha przy 300 sztukach na m2 mtz 33g i z.kieł. 80 procent. 

Myślę wysiac 150 kg/ha ale ojciec mówi że to za mało, bo w tamtym roku tyle z centrali było wysiane.. I teraz sam się zastanawiam co robić, czy wsiac 200 ale to mi wychodzi 500 sztuk, chyba jedyny plus wtedy to mina ojca że jest zsiane po jego błędnej myśli 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Zasiej część tak jak ci wychodzi, a kawałek tak, jak się ojcu wydaje, będziesz miał porównanie

ravoy - z jednym twoim słowem się zgodzę - wydaje ci się

azot w przyrodzie nie ginie, część pójdzie na mineralizację słomy, cześć uwolnią bakterię, trochę jest naturalnego w glebie. Poza tym w/g poradników wskazane jest wysiać około 20-30kh N jesienią, a tyle nie pójdzie w polifosce, nawet w 8, czyli trzeba by coś tam dać.

Pług nie odwróci ziemi w 100% więc nawóz będzie wymieszany w sporym obszarze gleby. Sama gleba powinna mieć też swoją zasobność w składniki. Tak że niczego nie tracisz pod pług, w każdym razie nie więcej, niz jak dasz pod agregat. Pszenica w poszukiwaniu składników bardzo szybko wybuduje odpowiedni system korzeniowy jesienią, co zaprocentuje wiosną.

Nie mam tylko pewności, czy na siew nie dajesz orki na 30cm, bo wówczas to faktycznie nawóz pójdzie głęboko, ja orzę na 20-22cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gamzi    1
6 godzin temu, machtomi napisał:

Jakie dawki?

Expert met 0.35kg + difflanil 0.13l. Z tym dff inni troche inne dawki proponuja ale mi akurat tak z opakowań wychodzi. W każdym razie było czysto a i cenowo całkiem nieźle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zanim pszenica bedzie czerpac npk z nawozu musi osiagnac odpowiednia faze. Bo na poczatku ciagnie z ziarna, a kielkujacymi korzeniami to moze wode pobiera. Teraz jest sucho, ale mamy jesien i zaraz zaczna sie deszcze jak co roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Deszcze będą padać, ale wiosną jest różnie, czasem jest miesiąc bez deszczu.  Od 3 liścia pszenica pobiera składniki już z gleby, a przecież posiana teraz do zimy się jeszcze zdąży rozkrzewić, czyli sporo składników potrzebuje. Podanie nawozów płytko zachęca roślinę ro rozwoju cześci nadziemnej i silnego krzewienia, zamiast do rozbudowy systemu korzeniowego przez zimowym spoczynkiem. Wiosną jest to wybuchowa mieszanka, bo pszenica wygląda jesienią i wczesną wiosną pięknie, a potem w kwietniu z braku wody zamierają rozkrzewienia. Ale po co ja to piszę, jak grochem o ścianę. Ja to mogę być laikiem w tej dziedzinie, żadnej szkoły rolniczej nie kończyłem

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

a co to za filmy sprzed 30 lat gdzie zbierano do 5 ton pszenicy? 😎 Może coś w tym filmie jest mądrego, ale chyba troche nie na czasie. Czasy, tok myślenia, ochrona, nawożenie itp itd to wszystko się zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Panowie dzisiaj kupiłem pszenice memory C1 i w domu dopiero zorientowałem sie że nasienie z 2017 roku .Na etykiecie tylko MTN 41.11 nic o zdolnosci kielkowania .Pytanie ile ustawić na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

odlicz 100 ziaren, daj na wate i Ci wyjdzie kiełkowanie. No chyba ze jutro bedziesz siał to chyba nie do sprawdzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

No wlaśnie chciałem w czwartek ruszyć z sianiem ,u mnie to już od piątku wszyscy sieją na maxa .Nie wiem co o tym myśleć bo troche jeszcze za szybko wg mnie  na pszenice . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj