Polecane posty

20CBR12    209

Tak jak jahoo pisze Jacku możliwe jest że w sprzyjającym roku można więcej zebrać niż 2.5 t ale proszę nie mów że wtedy dało się na tej działce zarobić? Ja staram się patrzeć pod kontem ekonomicznym na uprawy bo jestem przekonany że przecież o to chodzi!? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

U mnie na białej lessowej glinie duże dawki azotu powodują ekstremalny spadek pH i żadne cuda nie działają. Składniki robią się niedostępne dla roślin i koniec pieśni. Druga dawka azotu spowodowała praktycznie wstrzymanie wegetacji. Tam, gdzie druga dawka nie poszła pszenica była o wiele lepsza. Na ekstremalnym kawałku miałem niecałe 3t/ha praktycznie bez żadnych parametrów. Tak że gratuluję, że ci się udało powalczyć i coś ugrać. A jaki był wynik finansowy netto ?  Warte było to zachodu ?

U mnie leży jeszcze około 10cm sniegu, temperatury w nocy po -15 a w dzień -5 i o żadnym azotowaniu nie ma mowy. Odkąd pamiętam to u mnie zawsze o tej porze była jeszcze zima, a za Warszawą w stronę Grudziądz  - Bydgoszcz ludzie już robili w polu, pewnych rzeczy się niestety nie przeskoczy

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

warte, bo jedynie co dodałem to tona wapna granulowanego w 2 strzałach


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

No cóż, wapno i tak musiałbyś dać, tyle że granulowane ciut droższe. Na moich glebach nawet taki zabieg nie zadziała zbyt szybko, wiem, bo już praktykowałem. Owszem, jest lepiej, ale szału nie ma. Gleba szybko z wierzchu robi się sucha i skalista. trzeba sporo deszczu aby wapno podziałało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Kiedy to wapno podałeś? I ile zostało go wprowadzone do gleby z tej tony? Wybacz podejrzliwosc ale no nie wierzę od dawna w cuda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Wyniki testu przezimowania , łódzkie, pow.brzezinski. śniegu praktycznie nie było, mometami kilka milimetrów znikającego w ciągu dnia.

Artist 100% żywych , Rotax 95% , Linus 85% , Kilimanjaro 70%

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Panowie mam zamiar siać pszenice jarą, byłem w składzie z nawozami żeby zobaczyć co mają.. Przedsiewnie chce dać saletrzak standard + N(CaO, MgO) 27(2,4) 100-150kg/ha oraz tutaj mam dylemat bo mają też unifoske 02 NPK(CaS) 4-12-12-(16-30)  i polifoske 6  6-20-30 oraz 8-24-24. Zastanawiam się czy wziąć za te 150zł 100kg polifoski  6/8 czy za tą samą cene 200kg unifoski. 

 UNIFOSKA 02 zawiera 4% azotu (N) całkowitego w formie amonowej, 12% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie, 11% fosforu(P2O5) rozpuszczalnego w wodzie, 12% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, 16% wapnia (CaO) rozpuszczalnego w wodzie, 30% siarki (SO3) całkowitej.

 Polifoska® 6 zawiera 6% azotu (N) w formie amonowej, 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, w tym 17% rozpuszczalnego w wodzie. Nawóz zawiera 30% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, w formie chlorku potasu, czyli soli potasowej i 7% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

Więc chyba lepiej wychodzi wziąć polifoske bo ma pierwiastki w "lepszych formach"??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24
9 minut temu, yacenty napisał:

warte, bo jedynie co dodałem to tona wapna granulowanego w 2 strzałach

a to wapno to dales poglownie czy przed siewem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

@Ogon988 nie wiem, jaki plon celujesz, ale ja daję przedsiewnie pod pszenicę jarą (pod agregat bezpośrednio przed siewem) 250kg Polifoski 6 plus 200kg saletry i na glebie IV klasy uzyskuję plon 5-6t pszenicy w zależności od przebiegu pogody. To co planujesz, u mnie dałoby 3-4t pszenicy

Przelicz sobie cenę czystego składnika w kg na złotówki, i będziesz wiedział, co lepiej się opłaca wziąć - to co taniej kosztuje za kilogram czystego składnika.

Z azotu najtaniej wychodzi mocznik i można go spokojnie dać przedsiewnie, można też dac Polifoskę 21 czyli azot plus siarka, też dobrze się sprawdza pod jare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzesiaczek86   
Gość grzesiaczek86
To i ja dołożę swoje parę groszy do nawożenia. Wczoraj na pszenicę poszło K Mg i S, z azotem miałem się wstrzymać ale że z testu przezimowania wyszło mi ok. 80% żywych roślin to w ramach eksperymentu dałem połowę dawki azotu. Co ma być to będzie, w tygodniu pracuje poza rolnictwem więc mogłoby mi później być ciężko 'wstrzelić' się z wjazdem na pole w jakieś okienko z przymrozkami. Jęczmień ozimy przezimował w 50%, na straty go spisuje ale również w ramach eksperymentu zasiliłem jeden przejazd azotem, akurat resztka z pszenicy mi w rozsiewaczu została. Jarym zdążę go jeszcze przesiać. Czy dobrze zrobiłem czy nie,okaże się za jakiś czas, będę mądrzejszy o to doświadczenie na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

@jahooo  dzieki, o taka odp mi chodziło. Faktycznie troche zaniżyłem te dawki. A chyba saletrzak  też  chyba będzie ok bo ma azot w tych samych formach  co saletra +  tlenek magnezu i wapnia. Chyba że mgo i cao nie robi jakiejś różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
41 minut temu, strzechu napisał:

Wyniki testu przezimowania , łódzkie, pow.brzezinski. śniegu praktycznie nie było, mometami kilka milimetrów znikającego w ciągu dnia.

Artist 100% żywych , Rotax 95% , Linus 85% , Kilimanjaro 70%

Jak to liczyłeś, rośliny czy rozkrzewienia 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Raczej w tych ilościach, co ma saletrzak różnicy nie robi. Daj przedsiewnie te 60kg N w czystej formie - do wyboru mocznik, saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575
2 godziny temu, mateo105 napisał:

panowie mamm pytanie gdyz rok temu kupilem nowa dzialke oi mam pam bardzo slabe ph bo 4,6 i teraz tam mam pszenice posiana. i zastanawiam sie czy nie kupic teraz kredy w granulacie i z 600 kg na ha posiac. tylko zastanawiam sie czy dobrze zrobie gdyz za tydzien lub 2 trzeba z azotem wyjezdzac a w tym tygodniu chcialem rozsiac ze 130 kg siarczanu magnezu. prosze o odpowiedz

Ja ustawił bym się na nawożenie jakimś CANem. Nie wiele wapnia tam jest ale w twojej sytuacji wszystko się liczy i być może choć częsciowo zneutralizuje zakwaszenie który niesie za sobą azot. 

 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52
1 godzinę temu, jahooo napisał:

Można, tylko pytanie, czy warto. Wyjmiesz 7 ton przy nawożeniu i ochronie na 10, a wystarczy delikatne zawirowanie pogody i masz 5 albo i mniej. Duże dawki azotu powodują dodatkowy spadek pH , trzeba by rozkłądać nawożenie na 4-5 dawek. Sam walczyłem na takim zakwaszonym polu i faktycznie, jara wychodzi lepiej, przy nawożeniu na 6-7t dała 5,5 z samym tylko T1. Ozima przy takim nawożeniu dała 4,5. Rozsądniej jest dać nawożenie na te 5-6 ton i wapno po żniwach, ale każdy musi  sobie dam policzyć, co mu się bardziej opłaci. Poza tym III klasa III klasie nierówna, dużo zależy od samej struktury  i typu gleby.

tylko przedstaw co to znaczy nawożenie na 6-7 ton według ciebie 

Edytowano przez suzuki18l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Jeśli pszenica potrzebuje na plon 1t ziarna 30kg N w czystym składniku, to resztę dobie policz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Dajesz 200 kg azotu i wyciągasz tylko 6- 7ton? Ja tyle osiągam przy 140 - 150.


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

a azot mineralny? Btw rekord mojego ojca to 6t pszenicy przy podaniu 85kg N. Azot to nie wszystko najważniejsze jest woda. 
Tak czy siak pszenica posiana na pH 4,5 już jest na straconej pozycji i już można myśleć o podaniu konkretnej ilości wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

Test przezimowania Kws Emil (pierwszy raz posiany) 100% żywych roślin. Temperatura spadała do -24 raczej bez większego wiatru 3 cm śniegu. Innych odmian nie sprawdzałem bo trzeba się namęczyć żeby wyjąć z ziemi ale jestem dobrej myśli skoro nowości dały radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem zanim palniesz głupotę. Może warto się zastanowić, co to "zasobność gleby" i inne pojęcia a potem krytykować innych. Gdzie napisałem, ze daję 200kg N ?

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magtom36    5
3 godziny temu, piotrdd napisał:

Jak to liczyłeś, rośliny czy rozkrzewienia 

jak uznać rosline jeśli ma 4 rozkrzewienia a w próbie przezimowania tylko dwa odbiły ???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Że żyje a o kolejne rozkrzewienia o ile jest taka potrzeba można walczyć wiosną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
1 godzinę temu, jahooo napisał:

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem zanim palniesz głupotę. Może warto się zastanowić, co to "zasobność gleby" i inne pojęcia a potem krytykować innych. Gdzie napisałem, ze daję 200kg N ?

Nigdzie cię nie krytykuje i wiem co to jest zasobność gleby. Ale to ty napisałeś to w taki sposób że dajesz 30 kg na każdą tonę także się zdziwiłem. O swojej zasobności nic nie wspominales, więc nie dziw się że tak to zrozumiałem.Bo jak dla mnie nawożenie na 6-7 ton to jest 140-150 kg N.

Edytowano przez robercikj100

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Trochę źle zrozumiałeś, zapotrzebowanie rośliny to 30kgN ba tonę nasion. Gleba powinna dostarczyć azot na 2-3 tony ziarna, resztę trzeba dosypać. Czyli właśnie te 140-160kg N . Tylko że przy kwaśnej ziemi da to plon około 4 ton, reszta to tylko straty bez jakichś dodatkowych działań typu interwencyjne wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj