Polecane posty

ahten    177
3 godziny temu, Tomek90 napisał:

Nieeeeeeeee

Dlaczego nie? ja czesto sieje lubin po pszenicy, kolo 5-10 sierpnia i do konca wrzesnia zazwyczaj bardzo ladnie urosnie. Siew psznicy do 10 pazdziernika. Moze sie zdarzyc, ze pszesuszy glebe, ale zazsyczaj koniec wrzesnia, pcozatek pazdziernika jest wystarczajaca ilosc opadow, nawet jak na siew ozimin po poplonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
20 minut temu, Cihu napisał:

Podajesz plon razem ze słomą? Czy ogólnie tyle nakosiłeś wszystkiego z całego gospodarstwa?

a to jeszcze ze słomą można wyliczyć plon? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Napisałem że 3 razy dała 8t a nie zawsze a tak srednio 6t a najgorzej 4,5 t a jara  raz na 10 lat się udaję na naszych ziemiach

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792
1 godzinę temu, AleksanderXY napisał:

Z 86 arów. Jak się dba, tak się ma.

 

19 minut temu, jahooo napisał:

To u mnie z 1ha jara dała 7,6t - razem z przyczepą :D

Ta dokładnie, ten plon 12 ton to pewnie po wstawieniu zestawu na wagę. Pszenica, ciągnik i przyczepa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248
2 godziny temu, ahten napisał:

Dlaczego nie? ja czesto sieje lubin po pszenicy, kolo 5-10 sierpnia i do konca wrzesnia zazwyczaj bardzo ladnie urosnie. Siew psznicy do 10 pazdziernika. Moze sie zdarzyc, ze pszesuszy glebe, ale zazsyczaj koniec wrzesnia, pcozatek pazdziernika jest wystarczajaca ilosc opadow, nawet jak na siew ozimin po poplonie.

Przeczytaj jeszcze raz. Co do samych poplonów pod ozime tak ogólnie to cofnij się z 2-3 lata wstecz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Przeczytaj jeszcze raz. Co do samych poplonów pod ozime tak ogólnie to cofnij się z 2-3 lata wstecz. 

Dlatego napisalem zazwyczaj, w 2015 roku to nawet nie sialem poplonow jak od lipca do praktycznie konca wrzesnia nie padalo. A odnosnie rzepaku zazwyczaj jest zbierany kolo polowy lipca, wiec to idealny czas na siew poplonow pod ozime.

Edytowano przez ahten

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

U mnie rzepak rekordzista zszedł z pola 14 sierpnia i dalej miał sporo zielonych łuszczyn. Miałem go na polu dokładnie 12 miesięcy, dokładnie co do dnia, może nawet co do godziny. 

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572

Rzepak stosunkowo wcześnie schodzi z pola więc do pszenicy zawsze trochę czasu jest. Jak suchy rok i stanowisko mało zasobne w wilgoć to  nie masie co wygłupiać ale przy odrobinie wyczucia jakis strączek zawsze można wsiać. Sprawa  oceny czy nie przesuszymy sobie zanadto gleby jest mocno indywidualna. Trzeba znac swoje ziemie, miec dobrą agrotechnikę dobór roslin na poplon obserwować pogodę


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Teraz będą wywody o rzepaku, nieważne iż temat jest całkiem inny, ale kto by tam zwracał uwagę. :D

  • Haha 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

no próchnica wiem że tworzy się tysiące lat. ale po dobrych poplonach które były by od połowy sierpnia i orane w mulczu zimą. to niestety ale dużo składnika pożytecznego zostaje w glebie do tego wapnowanie i stosowanie bakterii w uprawie bez orkowej dużo dżdżownice też zrobią. a na poplon dużo ciekawych mieszanek jest  rzodkiew, łubin, gryka, facelia gorczyca(choć może przesuszać ).  a zmieniając temat to czekam na pogodę by zasiać, choć mam tak mokro że co najmniej tydzień pogody i słonecznej żebym mógł coś myśleć. posieje choć bym miał  pod koniec roku najważniejsze żeby nie w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572

Wygląda że pod koniec tygodnia będzie okno pogodowe na herbicydy w pszeniczce.Jest  poczatek krzewienia a mam jedynie Experta w magazynie. Pryskał ktoś nim w takiej późnej fazie? Nie przepuści miotły?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602

tak ja 2 tygodnie temu na razie bardzo działania nie widać , a największą porażką jest bizon 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602
Dnia 17.11.2017 o 18:48, Ulman napisał:

U nas jest ten komfort że jara ma potencjał na 7-8 ton ale w wielu rejonach kraju to rzecz niewyobrażalna

tak tylko 2015/16 wiosenne susze a 2017 zimna i deszczowa  wiec wszystko zależy od pogody 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
20 godzin temu, Ulman napisał:

Rzepak stosunkowo wcześnie schodzi z pola więc do pszenicy zawsze trochę czasu jest. Jak suchy rok i stanowisko mało zasobne w wilgoć to  nie masie co wygłupiać ale przy odrobinie wyczucia jakis strączek zawsze można wsiać. Sprawa  oceny czy nie przesuszymy sobie zanadto gleby jest mocno indywidualna. Trzeba znac swoje ziemie, miec dobrą agrotechnikę dobór roslin na poplon obserwować pogodę

A jak ty potrafisz w sierpniu przewidzieć ile będzie opadów we wrześniu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
Dnia 19.11.2017 o 13:17, Kondziu1832 napisał:

Macie do zaproponowania jakąś fajna odmianę pszenicy jarej? 

monsun lub tybalt

  • Thanks 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572
1 godzinę temu, 20CBR12 napisał:

A jak ty potrafisz w sierpniu przewidzieć ile będzie opadów we wrześniu? 

Jak jest sporo wilgoci w trakcie wegetacji i przed żniwami to sieje poplony. Jeśli na 10-15 września jest popiół i się nie zanosi na wilgoć to talerzówka i kasacja poplonu.  Ziemie mam dość dobrze podnoszące wilgoć  więc nawet jak trochę przesuszę  to wystarczy wilgoci by zaorać i uprawić..  Kwestia wyczucia 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Witam. Wybaczcie jesli zadaje to pytanie w nieodpowiednim temacie. Mianowicie ze względu na większe kłopoty finansowe nie bylem w stanie odpowiednio zadba na jesień o pokarm dla pszenicy i teraz zastanawiam się w jaki sposób mogę ją podratować, by nie zabrakło jej żadnego składnika. Z potasem i cala resztą mikroskładników oczywiście problemu nie ma, ponieważ potas dość szybko przemieszcza się w glebie, martwię się jedynie o fosfor :(. Wiem, że nitrofoski mają fosfor w takiej postaci, która umożliwia zasilanie roślin tym składnikiem sypiąc nawóz pogłównie. Niestety, nitrofoska ma również sporą wadę, jaką jest jej cena. Przechodząc do sedna, czy znacie jakiś inny nawóz jedno, lub wieloskładnikowy zawierający fosfor w postaci umożliwiającej przyswojenie przez rośliny, podany pogłównie wczesną wiosną ?

Może podanie w najbliższym czasie jakiegoś nawozu P lub PK będzie miało sens ( myślę, że fosfor może dostać się wgłąb gleby wraz z wodami, których w obecnym okresie i w okresie wiosennym przecież nie brakuje ) ?

Edytowano przez Damiq
Niekompletny tekst.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

przemieszczanie fosforu w glebie jest praktycznie zerowe, kiedyś czytałem o wartościach 1-3 cm w ciągu roku tak więc nie ma co liczyć na to że jakimś cudem sie przemieści głęboko.

Jaką masz zasobność gleby? Ja mimo wszystko nakłaniałbym Cię do pozostania przy nawożeniu bez PK (lub ewentualnie podać sam K) a na wiosnę przyłożyć się do azotu i mikroelementów. Ewentualnie gdyby wiosną rośliny słabo startowały to możesz podać dolistnie PK tak zeby nieco wspomóc wzrost korzenia do głebszych warstw gdzie składnika jest zawsze wiecej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Można nawet teraz jak nie ma mrozów zastosować PK  a na wiosne to fosfor mało co da 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj