Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koniu    841

 rok temurokrrrsssdcdrok temu pszenica bohemia siana w połowie u mnie dała 7t. Stanowisko po pszenicy. Za miedzą u kolegi siana 30 października w mokrą ziemię dała 4t. Też stanowisko po pszenicy. Nawożenie poszło takie samo, ochrona taka sama. Także czasem lepiej sobie odpuścić późny siew jak nie ma warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to może sąsiad siał przewódkę, nie wiem nie pytałem bo za słabo po niemiecku mówię.:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jeden liść to dobra faza do przezimowania,  2/3 gorzej, krzewienie najlepiej. Jeśli siew nie w błoto i powschodzi, to bym siał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gustav4400    13
w mojej wsi w tamtym roku dwóch gospodarzy posialo pszenicę chyba pod koniec listopada, nie pamiętam dokładnie ale wiem ze jak śnieg przykryl ziemię to było gołe pole. bylem pewny ze nic z tego nie będzie ale wiosną pszenica nadrobila opóźnienia i była naprawdę ok, napewno ładniejsza od jarych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Jakaś dziwna sytuacja mi się przytrafiła, wysiałem C1 Rotaxu 350szt.m2 (żywych, uwzględniając też siłę kiełkowania) a na polu mam w tym momencie średnio z 7 punktów całe 220... :/ Wydaje mi się że nasiona zawiodły. Skagen materiał C2 też wysiany 350szt.m2 z identycznymi parametrami mtz 44g i kiełkowania 87% powychodził ~325szt.m2 przy identycznych ustawieniach siewnika, dosłownie przejazd obok przejazdu. Teraz widać 4-ty liść, ale wydaje się być trochę za rzadka mimo wszystko, tym bardziej na przeciętnie intensywne nawożenie.

Rozumiem że teraz pozostało próbować ją dokrzewić wczesną wiosną jakimś CCC? 

Gdyby nie fakt że to tylko 2ha to poszedł bym się sądzić że ten materiał nie spełnia wymogów kwalifikatu :tw_angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

osobiście nie wierzę w dokrzewianie CCC bo zrobiłem w zeszłym roku doświadczenie na polu i żadnego efektu nie było. Być może przez to że Bohemia to odmiana słabo krzewiąca się. Ja bym podał większą ilość azotu w miarę wcześnie i tyle. Jeszcze pytanie żeby coś wywalczyć to sprawdzałeś czy nasiona są w ziemi i nie powschodziły czy ich po prostu ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

@Roxer Złóż reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową, wyślij poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jak nie ustosunkują się w terminie 2 tyg. Idziesz do powiatowego rzecznika praw konsumenta a on przygotuje ci pozew. Oplata w sadzie za pozew ok 30zł. Możesz też od razu iść do rzecznika.

Ja poszedłem z mniejszą pierdółką do sądu, nie spodobało mi sie traktowanie klienta w ich wykonaniu. Czas poświęcony był więcej wart niż przedmiot sporu, ale czego się nie robi w imię zasad. Ostatecznie oddali kase, dopłacili za odsetki i zwrócili koszty sądowe.

Jak każdy będzie olewał takie sprawy to nigdu nie będzie szacunku dla klienta.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro
6 godzin temu, gustav4400 napisał:

w mojej wsi w tamtym roku dwóch gospodarzy posialo pszenicę chyba pod koniec listopada, nie pamiętam dokładnie ale wiem ze jak śnieg przykryl ziemię to było gołe pole. bylem pewny ze nic z tego nie będzie ale wiosną pszenica nadrobila opóźnienia i była naprawdę ok, napewno ładniejsza od jarych

Nic dziwnego, pszenica ozima z późnego siewu zawsze będzie lepsza od jarej. Ja siałem kiedyś pszenicę ozimą po burakach na początku grudnia i dała ponad 6t/ha. Siew pszenicy w listopadzie nie jest czymś nadzwyczajnym, chociaż wiadomo, że lepiej się wyrobić do końca października. U mnie jeszcze ludzie sieją pszenicę ozimą po kukurydzy, burakach czy ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

no mi jak pogoda dopisze to chyba dopiero w grudniu dziś byłem się przejść po oranym to miejscami zapadam się po łydki. Jak przyjdą mrozy to wtedy będę buszował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Na opolszczyźnie siew ozimej w połowie listopada nie jest czymś nadzwyczajnym. Trzeba tylko dobrać odpowiednią odmianę i ilość wysiewu. wiadomo że z odmiany typu pojedyńczego kłosa i krótkiego dnia, szału w plonie nie będzie... Kolega za miedzą siał kilka lat temu w Mikołajki (chyba 6 grudnia ?), ozimą po buraku cukrowym i była z tego całkiem przyzwoita plantacja. Wiadomo, takiego potencjału plonowania jak te siane końcem września, to nigdy nie będzie, ale jeśli są dobre warunki na polu do siewu to można ryzykować. Większym ryzykiem jest czekanie do wiosny na siew pszenicy jarej, bo nóż - widelec, okaże sie że siew będzie można wykonać dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. A w takim wariancie, forma jara pszenicy traci do 30 % swojego potencjału plonowania... Nie daj Boże jeszcze będzie posiana w zbyt wilgotnych warunkach (mowa tutaj o cięższych glebach), to na "dzień dobry" taka jarka jest skazana na męczarnię, a wiosną czas ucieka, dzień coraz dłuższy i plon w .upie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

w zeszlym roku  sialem 7,5ha hondi i arkadi, bylo to w ostatnich dniach listopoada, w mokra glebe na wiosne przesialem ok0.5ha bo w listopadznie nie dalo rady sie wyciagnac plon z obu srednio 7,8t z ha 2-3klasa. zawsze dobrze poprowadzona ozimina siana nawet w grudniu bedzie lepsza niz jara, przewodka. wiadomo jak bedzie woda stala do wiosny to wygnije. ja mimo wszytko jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

W mojej okolicy to siewy się praktycznie zaczynają w drugiej połowie października, po kukurydzy / kapustach jeszcze sieją i będą siać  do grudnia i zadowoleni, a tu niedługo wyczytam że trzeba w sierpniu zasiać żeby dobrze zebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

to mnie trochę pocieszyliście że można ryzykować tym bardziej, że wszystko kupione i do przyszłego roku lipa żeby ten siew stał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Co nie umiem czytać?

" Nikt komu zalezy na plonie itp nie sieje zboża w listopadzie. " jak takie coś wogóle nie odnosi się do mojej okolicy,

A co do błota listopad trochę odpuścił tylko 15l narazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

85mm w październiku i na razie w listopadzie 25mm

Ale i tak na polach woda gdzie nie gdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

Wszystko zależy od tego jaka będzie zima, znajomy w zeszłym sezonie posiał pod koniec listopada bo nie mógł wcześniej minęło dwa tyg pole gołe i przyszedł śnieg, pod koniec grudnia początek stycznia była odwilż było dosyć ciepło pszenica wyszpilkowała miała ten 1 liść przez resztę zimy a na wiosnę była piękna. Ale jak zasiejesz i przyjdzie długa nieustana zima i ci wykiełkuje w marcu to będzie lipa :D Choć porządnej zimy to ja nie pamiętam dobre 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

co do tematu pszenica ozima vs jara, też stałem przed takim dylematem w ubiegłym roku. Nie dałem rady posiać po burakach, coś koło 15-20 listopada chciałem siac ale byłaby to robota w błoto i zrezygnowałem, posiałem terminowo jarą i zebrałem 8t/ha. Nakład napewno wyszedł mniejszy niż gdybym posiał zimową którą trzeba byłoby dobrze "gonić"

Owszem ozima wychodzi zwykle lepiej niz jara ale jeśli mam wybierac pomiędzy partaczeniem siewu w błoto a siewem jarej to wybieram tą drugą opcje. Jedyna rzecz która w jarej mi przeszkadza to przesuszone stanowisko co np pod roslinę następczą - rzepak średnio się sprawdza.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

U nas jest ten komfort że jara ma potencjał na 7-8 ton ale w wielu rejonach kraju to rzecz niewyobrażalna


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

O tej porze roku i przy takich warunkach ozima to loteria, a  jara da pewniejszy plon i prawdopodobnie większy.

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj