Polecane posty

koczas    80

Kolego jesteś niereformowalny :) A co powiesz, że Linusa dzisiaj zasiałem 155 kg na hektar i wiem, że obsada będzie ok :P Proszę Cię ogarnij w końcu, że nie o kg na hektar tu chodzi a o obsadę roślin.

P.S Tak przygotowanego materiału siewnego jak Linus jeszcze nie miałem, wielkie firmy nasienne z topu krajowego się chowają. Czysty, pięknie zaprawiony, aż miło siać.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

Sialem dziś Hondie kwalifikat 47mtz 99 procent kielkowania, zrobiłem próbę kreocana i wyszło 183 kg a gdy zasiałem pole to wyszło około 160, nie wiem co jest grane siewnik poznaniak, stanowisko po rzepaku i teraz się boję że będzie za rzadka  ;[

Podejrzewam, że miałeś zbyt  miękko w polu i był duży poślizg koła, przez co zmniejszyła się ilość wysiewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

moj siewnik akurat dobrze sieje. Siałem 1,60 ha Spontana z centrali. Norma wysiewu wyszła 170-172 kg obsada około 375 roślin. Miałem 300 kg. W siewniku zostało z 10 kg. Według obliczen powinno mi zostac jakies 20 kg ale wiadomo.... poprzeczniaki, jakies delikatne nakładnik itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

@Agrest Jeśli gleba jest "miękka" i pulchna, to ewentualnie można wysiać więcej, a nie mniej ;) Pomyśl logicznie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie licząc kilku miejsc w których jeszcze stoi woda to wczoraj zakończyłem siewy. W tym roku mamy zasiane 4 odmiany: Hondie, Juliusa, Bohemie i Linusa łącznie na ok 64ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

@Agrest Jeśli gleba jest "miękka" i pulchna, to ewentualnie można wysiać więcej, a nie mniej ;) Pomyśl logicznie..

To wytłumacz swoją logikę.

Moja jest taka -

1) ziemia luźna nie zagęszczona + opór koła siewnika - efekt czasem koło siewnika zwalnia bo łatwiej mu przepchnąć glebę niż się obrócić, więc mniej obrotów na ha czyli mniej wysiewu

2) gleba zagęszczona + opór koła siewnika - w efekcie koło ma małe szanse na poślizg więc norma wysiewu niemalże zgodna z próbą kręconą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Niby tak, poślizg istnieje i to wiadomo, że na pulchnej miękkiej koło zrobi mniej obrotów a na twardej poślizg prawie nie istnieje,  a do ustawienia siewnika trzeba sporo  praktyki. 

U mnie poznaniak wysiał o wiele więcej niż wyszło na próbie kręconej, co mnie bardzo dziwi, bo sprawdzałem nawet licząc średnice koła, poślizg,. podkładałem wzory wzory itp Więc zarówno Agil jak i Hondia będą w większej obsadzie, trudno.

Natomiast siewnik Fiona D78 wysiał mniej, niż wyszło na próbie. Ustawiłem 230 według tabeli i instrukcji a 250 według obliczeń matematycznych. A siewnik i tak wysiał 215. . 

Wszystkie pola pulchne, miękkie dobrze wyrobione. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

W tym roku posiana ostroga 200 kg/ha(mtz 48g 93%), hondia 175 kg/ha(mtz 47g. 97%), tonacja (drugi raz, z obliczeń wyszło MTZ 50g obralem 93% kielkowania.) 210 kg/ha.
Oprysk boxer legato i glean jest przedwschodowo czy na trzeci liści? Lub co polecacie żeby na wiosnę nie poprawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Poznaniak już tak ma że norma wysiewu +/- 15% to i tak bardzo dobrze. Wystarczy lekko wyrobione denko w 2 czy 3 lejkach i tak wyjdzie. Co do próby kręconej to ja zawsze pierwsza odrzucam dopiero druga i dla pewności trzecia. U mnie 20 obrotów koła wg normy a robię 20.5
A i tak zdarza się odchyłka o te 10kg. A 160 kwalifikacyjna powinno bez problemu wystarczyć. No chyba że siewnik przez jakiś czas nie wysiewal (problem ze skrzynią np)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Skoro ziemia spulchniona, to koło siewnika zapada się, wykonując więcej obrotów na pokonanie danego odcinka i automatycznie zwiększa normę wysiewu. Zacząć trzeba od tego, że gleba przed siewnikiem powinna być dociśnięta, a nie jak rozpulchniona jak mokra .ipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

czy można lentipurem pryskać po siewie w dawce 2l/ha, bo na etykiecie tylko stosować od fazy 3 liśca, na starych etykietach Tolurex czy lentipur ( ta sama substancja) było napisane bezpośrednio po siewie i od fazy 3-go liścia. Jutro ma zamiar siać Ostrogę i zaraz po siewie prysnąć Lentipurem  a jak nie można to co kupić, szczególnie na miotłe a wiosną poprawka na dwuliścienne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Jeśli nastawiasz się na poprawki wiosną to daj Boxer na miotłę i ewentualnie glean jeśli są samosiewy rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Poznaniak już tak ma że norma wysiewu +/- 15% to i tak bardzo dobrze. Wystarczy lekko wyrobione denko w 2 czy 3 lejkach i tak wyjdzie. Co do próby kręconej to ja zawsze pierwsza odrzucam dopiero druga i dla pewności trzecia. U mnie 20 obrotów koła wg normy a robię 20.5

A i tak zdarza się odchyłka o te 10kg. A 160 kwalifikacyjna powinno bez problemu wystarczyć. No chyba że siewnik przez jakiś czas nie wysiewal (problem ze skrzynią np)

 

No ale ktoś tam pisał że ma MTZ 52g, to 160 kg materiału siewnego  będzie mu za mało jak planuje  350 - 370 roślin, aż się dziwię że taka rozbieżność u mnie Hondia  ma MTZ 46h a ktoś tu pisał 53g. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    12

Mi też hondia się trochę mało posiała. Celowałem w 300szt, ale wyszło 250 siane 28.09. Zobaczymy co z  tego będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

 

wyjdzie lepiej siana niż ta 400 roslin na m , ja w tamtym roku sialem 15 października 170 kg i doprowadzilem ja do obsady 600 -700 klosow i plon byl ladny i wysokie mtn  

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

No ale ktoś tam pisał że ma MTZ 52g, to 160 kg materiału siewnego  będzie mu za mało jak planuje  350 - 370 roślin, aż się dziwię że taka rozbieżność u mnie Hondia  ma MTZ 46h a ktoś tu pisał 53g. 

Czemu nie? Dostałem w tym roku pszenżyto Rotondo rok po centrali i miało MTZ 45g a kupiłem kwalifikat 56g

 

 

@wilhelm, Koło siewnika ciągniętego w spulchnionej ziemi wykonuje mniej obrotów, bo występuje poślizg, zatem wysiew będzie niższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Właśnie wykonuje mniej obrotów i wysiałem mniej jak 300 w lekko opóźnionym terminie i na dodatek po pszenicy, bez orki słoma nie zbierana, poplon do pasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

Skoro ziemia spulchniona, to koło siewnika zapada się, wykonując więcej obrotów na pokonanie danego odcinka i automatycznie zwiększa normę wysiewu. Zacząć trzeba od tego, że gleba przed siewnikiem powinna być dociśnięta, a nie jak rozpulchniona jak mokra .ipa

Moja logika  jest logiczniejsza niż Twoja, czyli moja prawda prawdziwsza od Twojej prawdy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Koło napędzane  od gleby przy uślizgu nie może fizycznie wykonać więcej obrotów niż pokonana droga. Czyli nie może siewnik wysiać więcej, niż założona prawidłowo norma. Tylko mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Na studiach uczyli że może bo wykonuje drogę nie po płaskim po łuku, już nie pamiętam szczegółów bo to była tylko ciekawostka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Nie wiem, nie znam się, na szczęście Poznaniaka pozbyłem się dawno temu, a właściwie zrobił to jeszcze ojciec, który nerwy tracił przy tym dziadostwie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj