Polecane posty

Mateusz6160    0

Stosował z was ktoś pomiot kurzy, bobek pod pszenicę ozimę ? W jakich dawkach ? Dawaliście jeszcze jakieś nawozy prócz tego ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Z glifosatem jest znacznie łatwiej. Jeden przejazd z opryskiwaczemi już. A nie jeżdzenie po polu z różnymi maszynami.

Czasem śmieszą mnie posty na forum typu "po żniwach pryskałem randapem a teraz mam owsik w jęczmieniu"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz611    3

Witam wszystkich. Mam do Was pytanie. Zaplanowałem sobie siew pszenicy ozimej i tu pojawia się problem z wyborem odmiany. Przeznaczenie to pasza.

Jak na razie dostępne mam odmiany:

- Julius

- Arkadia

- Franz

- Pokusa

- Gordian

- KWS Dakotana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam do Was pytanie. Zaplanowałem sobie siew pszenicy ozimej i tu pojawia się problem z wyborem odmiany. Przeznaczenie to pasza.

Jak na razie dostępne mam odmiany:

- Julius

- Arkadia

- Franz

- Pokusa

- Gordian

- KWS Dakotana.

Proponuję coś z odmian grupy C

Np. Ohio super plon tylko zimotrwałość 2,5, ale już LG Jutta ma ok. 5 tylko nie ma na rynku nasion w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Nie wiem ile lat jesteś rolnikiem ale nie opowiadaj głupot że perz nie da się inaczej zwalczyć niż tylko chemicznie. A jak kiedyś był zwalczany gdy ludzie jeszcze nawet nie śnili o glifosatach ? Nie raz już tak robiłem na polach które brałem w dzierżawe a nie były uprawiane przez długie lata i nie mam problemu z perzem , mianowicie:

1. Głębsza podorywka - 15 cm . - ziemia leży  po tym  minimum 2 tyg.

2. Kultywatorowanie ( jeśli ktoś ma duże zasoby paliwa to i najlepiej w poprzek pola) aby jak najwięcej wyciągnąć tego dziadostwa na wierzch.

3. Bronowanie 2-3 krotne również wzdłuż i w poprzek aby wytrząchnąć ziemie z rozłogów. Koniecznie musi być gorąco wtedy żeby wszystkie rozłogi ''ususzyły '' się. 

4. Umięjętnie porozciągać perz bronami po polu aby nie było wałków po bronowaniu lub chodzić sobie i widłami roznosić :D

5. Głęboka orka siewna 25 cm - wysuszony perz już nie odbije - chyba że nie był dobrze wysuszony .

6. Siew oziminy .

Dziękuje i prosze nie mówić że bez glifosatu sie nie da. 

jak ktoś ma czas na takie zabiegi to nawet warto zebrać perz i sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

No wszystko cacy, tylko to "pryskanie" kiedyś się skończy a do tego czasu można sobie śmiało pomagać glifosatem tylko z głową. Nie wiem czym aż tak bardzo różni się podorywka od użycia ścierniskowca, talerzówki czy innych maszyn typowo ścierniskowych. Każda ma za zadanie oderwanie i przemieszanie ścierniska z glebą. Wiadomo, że po ścierniskowcach odpada późniejsze bronowanie, czyli wyrównanie pola pod orkę, ale bronowanie po dwóch tygodniach od podorywki ma sens w zwalczaniu kiełkujących chwastów. A miesiąc przed orką zimową można przecież pojechać glifosatem. Każdy z nas stara się utrzymać pole w czystości. 

Co do pszenicy pastewnej to polecano mi odmianę "Satyna" Małopolskiej Hodowli Roślin. Ponoć jest w mojej okolicy bardzo lubiana i dobrze plonuje  a potrafi też wejść na dobre parametry. Niestety nie mam żadnego znajomego, który ją sieje. Chyba wypróbuję ją w tym roku, jeżeli obecną  konsumpcyjną sprzedam za bezcen. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Bo ludzie od bron odeszli a my 2 razy talerzujemy i bronujemy i pola czyste ale nie którzy to by se dali ogolic za parę litrów paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek_79    5

A zmieniając temat: czym zaprawiacie pszenicę? Ja zawsze stosowałem Kinto Duo i wychodziło to bardzo dobrze. A jakie są Wasze doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Też widziałem różnice w zaprawianej nawozem nasiennym, fajna sprawa, szybsze wschody, zdrowsze rośliny. Bynajmniej w przypadku fasoli różnice widać gołym okiem, więc w pszenicy też będzie to samo. A zapraw od chorób i szkodnika jest dużo, do wyboru i koloru. Nawet samemu można coś zrobić np. tiuram+tebu + chloropiryfos plus nawóz (od razu z kolorem) i mamy podstawową zaprawę. Ale znowu powtarzam, że ja mogę sobie pozwolić na zabawę  mimo, że kupuję z centrali i tak zaprawiam po swojemu.   


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

 Po co zaprawiasz, zaprawioną już pszenicę?? 

 

Bo ludzie od bron odeszli a my 2 razy talerzujemy i bronujemy i pola czyste ale nie którzy to by se dali ogolic za parę litrów paliwa

 

Kiedyś brony może i ok bo plony niższe i mniej słomy, teraz brona w moim wypadku ciężka raczej będzie sciągać słomę. Potrzebny chwastownik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Nie ufam sprzedawcom, bo pracowałem kilka lat w podobnym miejscu. Kazali malować krokwie na zielono żeby niby zaprawione drewno od spuszczela było a tu zwykła farba za 12 zl. Takie rzeczy w Polsce to norma.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

Proponuję coś z odmian grupy C

Np. Ohio super plon tylko zimotrwałość 2,5, ale już LG Jutta ma ok. 5 tylko nie ma na rynku nasion w tym roku.

 

Kws Loft Ohio Elixer to odmiany z mala zimotrwaloscia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hollyblood    0

Witam. Powie mi ktoś czemu ziarna pszenicy są pomarszczone i drobne? co jest tego przyczyna? Gdy były zielone jeszcze zapowiadała się pięknie a teraz przed żniwami nasiona są jak rodzynki . Wody nie brakowało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Ale może zabrakło innych składników pokarmowych, może mikroelementów? Może to dokarmianie dolistne nie jest takie be ... a może jakaś choroba.
Może...


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pierwszy71    2

Za dużo zaprawy też niedobrze, jak zaprawiasz już zaprawione nasiona to płacisz dwa razy w zasadzie a efektywność wcale nie jest większa

Edytowano przez Pierwszy71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Dlatego nikogo nie namawiam

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hollyblood    0

pszenica to Arkadia, kupiona z centrali, mtz 57g. dostala 180 N w trzech dawkach, 5l basfoliaru, t1 mondatak+ duet star + moddus + ccc, na klos tebu z insektycydem. przedsiwanie 250kg polifoski 6 , do wiekszosci zabiegow siarczan magnezu. Ph w okolicach 5,5  , na jesieni 3 tony wapna magnezowego . Starałem się jak nigdy a wyszło jak zwykle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

pszenica to Arkadia, kupiona z centrali, mtz 57g. dostala 180 N w trzech dawkach, 5l basfoliaru, t1 mondatak+ duet star + moddus + ccc, na klos tebu z insektycydem. przedsiwanie 250kg polifoski 6 , do wiekszosci zabiegow siarczan magnezu. Ph w okolicach 5,5 , na jesieni 3 tony wapna magnezowego . Starałem się jak nigdy a wyszło jak zwykle.

W arkadii nie robiłeś T2? Toc maczniak musiał tam strasznie szaleć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Poprawileś ph do 5,7 i nie więcej, może nawet uwsteczniłeś fosfor dużą ilością wapna, (nie wiem jakie wapno). A jak reszta składników? 250 kg Poli 6 to kropla w morzu potrzeb. Za rok ph będzie lepsze, bo to podstawa
A mączniak swoją drogą też mógł popsuć ziarno, aż tak wiele nie zainwestowałeś więc jest wiele czynnikow, które dały Tobie taki efekt


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hollyblood    0

W arkadii nie robiłeś T2? Toc maczniak musiał tam strasznie szaleć!

 

nie dałem bo wygladała na zdrowa. W galerii bedzie zdjecie jak wygladała , jedynie na piachu (V,VI kl) bylo widac oznaki chorób.

Poprawileś ph do 5,7 i nie więcej, może nawet uwsteczniłeś fosfor dużą ilością wapna, (nie wiem jakie wapno). A jak reszta składników? 250 kg Poli 6 to kropla w morzu potrzeb. Za rok ph będzie lepsze, bo to podstawa

A mączniak swoją drogą też mógł popsuć ziarno, aż tak wiele nie zainwestowałeś więc jest wiele czynnikow, które dały Tobie taki efekt

zrobie badanie po zniwach to będę wiedział co i jak. W tamtym roku P i K mialem na średnim poziomie bo robilem badanie, ph i zawartość magnezu miałem do poprawy , zobaczymy co bedzie na łódce, ale mam nadzieje ze chociaz 5 ton uleci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Witam. Powie mi ktoś czemu ziarna pszenicy są pomarszczone i drobne? co jest tego przyczyna? Gdy były zielone jeszcze zapowiadała się pięknie a teraz przed żniwami nasiona są jak rodzynki . Wody nie brakowało. 

 

Poczytaj sobie o grzybach na korzeniach jest kilka patogenów i tutaj woda gorsza od jej  względnego niedoboru.

Monokultura cierpi najbardziej.

Zabiegi fungi  po liściach tutaj raczej nie mają nic do powiedzenia, a sprzedawcy chemicznych marzeń milczą co by nie psuc sobie wizerunku ta skazą.

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hollyblood    0

Poczytaj sobie o grzybach na korzeniach jest kilka patogenów i tutaj woda gorsza od jej  względnego niedoboru.

Monokultura cierpi najbardziej.

Zabiegi fungi  po liściach tutaj raczej nie mają nic do powiedzenia, a sprzedawcy chemicznych marzeń milczą co by nie psuc sobie wizerunku ta skazą.

to może być dobra myśl ponieważ pszenica miejscami byla porażona zgorzelą podstawy źdźbła. Bardzo mokra jesień, kompletyny brak rozkrzewień przed zima nie pomógł jej... tak wygladała 8 marca 2017 roku a drugie zdjecie z 2 lipca . to samo miejsce 

post-198918-0-97160200-1500996966_thumb.jpg

post-198918-0-58657600-1500997054_thumb.jpg

Edytowano przez hollyblood

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kws Loft Ohio Elixer to odmiany z mala zimotrwaloscia

Elixer ma 4,5 ale mimo to zazwyczaj nie przezimował w ubiegłym roku, Markiza jest z grupy C i ma 5, ale zazwyczaj trudno zdobyć.

 

Proponuję coś z odmian grupy C

Np. Ohio super plon tylko zimotrwałość 2,5, ale już LG Jutta ma ok. 5 tylko nie ma na rynku nasion w tym roku.

Dokładnie, na pasze najlepsze paszówki, zazwyczaj lepszy plon niż jakościówek. Jutta to w sumie chlebówka ale mnie zadziwia, wiosna wygląda słabo ale kłosy i plon super.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj